Autor Tema: Brzina svjetlosti i vrijeme  (Posjeta: 5451 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dinomario10

• Astronom
  • Spol: Muški
  • Astrofizičar
Brzina svjetlosti i vrijeme
« u: 01.04.2011. u 21:33:55 sati »
U zadnje vrijeme sam se puno bavio fizikom, tj. vremenom, prostorom, brzinom svjetlosti, uglavnom Einsteinovom teorijom relativnosti i kolko sam stvari pročitao i videa pogledao, na primjer ovaj dokumentarac (1/5) koji ima 5 dijelova od 10 minuta, te njihove komentare da su mi se neke stvari malo pomutile... (dokumentarac nemojte (još) gledati, ima i kraći video vezan uz moju temu, na kraju prvog pitanja.)

Prvo me zanima imaju li fotoni masu? Dvoumim se imaju li vrlo malu masu kao 0.0000000001 × 10^-999 ili tako nešto :D ili uopće nemaju nikakvu masu?

1.) Sada, kao kako su u ovom videu gore rekli:
Zamislite 1. osobu - Alberta koji u svemiru stoji na jednom mjestu u malom svemirskom brodiću koji ima reflektor na sebi (ali kao da je fokusirano, znači da ide daleko, vidi se zraka i da se ne širi)
Sada zamislite 2. osobu - Bertranda koji je u drugom svemirskom brodiću i može se kretati brzinom pola od brzine svjetlosti (~150 000 km/s).
I sada, Bertrand krene ispred Alberta tom brzinom (c/2), točno po pravcu gdje će Albert svoje zrake svjetlosti upaliti pa Bertranda svjetlost prestiže, ali kako bi Bertrand vidio tu svjetlost, tj kolika bi njemu bila brzina te svjetlosti ako se on sam kreće brzinom pola od nje?
Ovo se čini kao da bi za njega ta brzina svjetlosti bila upola manja, jer se on isto kreće polovicom te brzine, ali odgovor ne bi bio točan.
Točan odgovor je da bi ta svjetlost, bez obzira kojom se on brzinom kreće, prošla istom brzinom (300 000 km/s) pored njega, jer je brzina svjetlosti relativna (ili kako to već ide) − promatrač, gdje god da je, kojom god da brzinom se kreće, uvijek se svjetlost miče svojom brzinom od njega (promatrača) ≈ 300 000 km/s
-----
Mene sada zanima je li to istina? Znači svjetlost ima svoju konstantnu brzinu ovisno o položaju s kojeg je gledamo? Uvijek se giba istom brzinom iako mi idemo zajedno s njom ili prema njoj?
To me zbunjuje, jer ako mi idemo npr. brzinom 299 792 000 m/s (a brzina svjetlosti je 299 792 458 m/s), hoće li ona preći 458 metara više u jednoj sekundi ili će se, opet, od nas gibati brzinom 299 792 458 m/s?
(Pogledajte video (4 min) o tome o čemu sam sada pričao ovdje)

2.) Drugo pitanje je o vremenu u brzini svjetlosti.
Znači pri brzini svjetlosti vrijeme je jednako nuli (t=0)
--> Što se više približavamo brzini svjetlosti, to nam je vrijeme sporije (makar to ne bi osjetili, jer je vrijeme relativno, ali svakom isto teće s njegovog gledišta)
I ako prijeđemo brzinu svjetlosti, što je granica vremena, vrijeme ide u minus, znači vraćamo se natrag kroz vrijeme.
Svi smo, nadam se, čuli o onome paradoxu sa blizancima, pa ako je vrijeme u brzini svjetlosti 0, a on je putovao X godina, on je ostario toliko godina, jer je njemu vrijeme normalno prolazilo, ali s tuđeg gledišta trebalo bi više vremena proći, kao kako je blizanac koji je ostao na Zemlji bio stariji. Ali ako je vrijeme pri toj brzini 0, kako se onda ne bi samo trebao pojavit na drugom mjestu stariji, a drugima da ostane isto jer je prošlo 0 vremena?

Tu mi se nešto malo muti, jer ako je t=0 u brzini svjetlosti, zašto svjetlost onda ne stvori svoj pravac, tj da fotoni pređu s jednog kraja na drugi u 0 sekundi, jer bi onda trebala brzina bit ∞m/s?
Ili je vrijeme pri brzini svjetlosti npr 0.0000000000000000000000000000000000001 sekundi kada se usporedi sa normalnom 1 sekundom pa je u normalnom vremenu 1 sekunda 1 sekunda..?

Slika bzvz :D

« Zadnja izmjena: 02.04.2011. u 14:37:55 sati od dinomario10 »

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
Odg: Brzina svijetlosti i vrijeme
« Odgovori #1 u: 01.04.2011. u 21:44:57 sati »
Nama će se vrijeme toliko usporiti da će nam opet izgledati da se svjetlost širi od nas brzinom svjetlosti. Znači u našem sustavu će ta jedna sekunda jaaaako dugo trajati pa će svjetlost uspjeti prijeći 299729,458km.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline dinomario10

• Astronom
  • Astrofizičar
« Odgovori #2 u: 01.04.2011. u 22:34:54 sati »
Nama će se vrijeme toliko usporiti da će nam opet izgledati da se svjetlost širi od nas brzinom svjetlosti. Znači u našem sustavu će ta jedna sekunda jaaaako dugo trajati pa će svjetlost uspjeti prijeći 299729,458km.

To bi bio odgovor na moje prvo pitanje. :)
Hvala na odgovoru, i nadam se da će ih biti još koji će mi "potpuno" pojasniti te pojave.

Offline Fitjo

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #3 u: 02.04.2011. u 00:40:58 sati »

evo da i ja onda postavim pitanje jedno za ovu temu pa ako mi netko moze odgovorit,

kolko sam shavtio kad se jako priblizimo svjetlosti onda se vrijeme usporava, e sad mene zanima, dali se to usporenje pocne dogadjat i pri npr. 100 m/s pa kolko to usporenje bilo malo ili postoji odredjena brzina poslije koje se vrijeme pocinje usporavat?

e sad ako sam ja to sve dobro skuzio i polovio?

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #4 u: 02.04.2011. u 01:28:58 sati »
Ne, brzine moraju biti u postotcima c-a da počneš nešto primjećivati.
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #5 u: 02.04.2011. u 05:53:06 sati »
Negdje sam pročitao da je na jedan satelit postavljen vrlo precizan sat koji je bio sinkroniziran s istim takvim na Zemlji. Nakon nekoga vremena primijetila se razlika, onaj na satelitu išao je sporije. :shock:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #6 u: 02.04.2011. u 07:42:50 sati »
a za drugo pitanje, možda se može ovako odgovoriti:

Brzinom svjetlosti ne možeš putovati i ako postaviš takvo pitanje kršiš pravila našeg svemira tako da je nemoguće odgovoriti na to, jer pravila fizike to spriječavaju.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Fitjo

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #7 u: 02.04.2011. u 12:01:59 sati »
Negdje sam pročitao da je na jedan satelit postavljen vrlo precizan sat koji je bio sinkroniziran s istim takvim na Zemlji. Nakon nekoga vremena primijetila se razlika, onaj na satelitu išao je sporije. :shock:

e to bi volio vidjet, bas me zanima, jer i ja bi reko ovako gledano da se pri svakoj brzini treba vrijeme usporit pa kolko to bilo malo, jer svaka je brzina dio brzine svjetlosti, samo sto je postotak jakooo mali.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 02.04.2011. u 13:15:07 sati »
@dinomario10

Imaš pravi smjer razmišljanja. Vjerovao ili ne i sam Einsten se mučio tim pitanjem. Po njegovom iskazu kaže da je skoro poludio koliko ga je taj paradokasalni problem zaokupljao. A onda kada mu je sinulo da je vrijeme to koje stvara problem sve se najednom razbistrilo.

Brzina je izvedena veličina koju određujemo iz osnovnih veličina tako mjerimo vrijeme koje je potrebno da se prijeđe određeni put. Međutim ako osnovne mjerne veličine nisu iste u svim sustavima u svemiru, a nisu, tada se mjerenja razlikuju.
To uvijek moraš imati na pameti. U tom smislu ti je Mario dao načelno odgovor na tvoje prvo pitanje.
Prvi promatrač može mjeriti da se drugi kreće skoro brzinom svjetlosti i vidjeti malu razliku  u brzini  između zrake svjetlosti i drugog promatrača koji se giba paralelno s njom, ali drugi promatrač će mjeriti puni iznos c brzine zrake. Zato jer mjeri svojim mjernim jedinicama vremena.

Drugo pitanje boluje od iste boljke kao i prvo. Za početak zaboravi brzinu c jer je niti jedno tijelo koje posjeduje masu ne može doseći. Recimo da se tijelo giba jako brzo, 0,99c. Kriva je pretpostavka da: "to nam je vrijeme sporije". Nije nama vrijeme sporije koji se gibamo tom brzinom nego onome tko nas promatra. I koji mjeri da se prema njemu gibamo tom brzinom. Što se nas tiče mi se uopće ne gibamo  nego mirujemo. Jasno? Vrijeme nije univerzalno i kada govoriš da  nešto protiče brže ili sporije uvijek moraš naglasiti koji promatrač to zaključuje. Znam da je malo zbunjujuće ali to je tako.

Citat:
I ako prijeđemo brzinu svijetlosti, što je granica vremena, vrijeme ide u minus, znači vraćamo se natrag kroz vrijeme.
Ovo zaboravi. Nemoguće je nama prijeći brzinu svijetlosti, otprilike isto kao što je nemoguće prijeći ispod duge. A vraćanje kroz vrijeme u to slučaju je isto kao i pomlađivanje ako prođemo ispod duge :D

E sada paradoks blizanaca je sasavim nešto drugo i ne bih u to sada ulazio. Važno je zapamtiti da ne možeš stvarno uspoređivati tko je stariji, a tko mlađi dok ih ne dovedeš jednog pored drugog. Ili stručnije kazano, mjerenja možemo uspoređivati jedino u istom referentnom sustavu. U tom svjetlu besmisleno je govoriti on negdje tamo živi stariji, a za ostale je mlađi.

@Fitjo

Mjerenje usporavanja vremena je kontinuirano, već kod 100m/s, ali to je tako malo da je potpuno nemjerljivo.

Ali.....

@Danijel

Sedmdesetih godina prošlog stoljeća obavljena su mjerenja na
 atomskim satovima koja su se gibala u avionima oko zemlje u suprotim smjerovima. Kada su ih vratili na zemlju i usporedili s mirujućim satom izmjerena je razlika upravo prema predviđanju. Ali to je priča za sebe.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Fitjo

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #9 u: 02.04.2011. u 13:41:48 sati »

@Fitjo

Mjerenje usporavanja vremena je kontinuirano, već kod 100m/s, ali to je tako malo da je potpuno nemjerljivo.

e to me zanimalo, Hvala :)
zanimljivo mi je to , pa kolko god to usporenje bilo malo  :D