Autor Tema: Brzina svjetlosti i vrijeme  (Posjeta: 5407 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dinomario10

• Astronom
  • Spol: Muški
  • Astrofizičar
Odg: Brzina svijetlosti i vrijeme
« Odgovori #10 u: 02.04.2011. u 14:23:07 sati »
I ako prijeđemo brzinu svjetlosti, što je granica vremena, vrijeme ide u minus, znači vraćamo se natrag kroz vrijeme.
Ovo zaboravi. Nemoguće je nama prijeći brzinu svijetlosti, otprilike isto kao što je nemoguće prijeći ispod duge. A vraćanje kroz vrijeme u to slučaju je isto kao i pomlađivanje ako prođemo ispod duge :D

To znam da je nemoguće, barem još, jer mi koji imamo masu ne možemo se kretati tolikom brzinom, ali zanemarimo sad masu i to...
U jednom drugom dokumentarcu na YouTube-u čovjeku je umro tata dok je još bio klinac, pa si je posvetio život vremeplovu, i u videu(videima) je bilo da pošto ne može ići brže od brzine svjetlosti, možda je može iskrivit i doći negdje prije brzine svjetlosti, nisam baš skužio o čemu se radilo jer mi se više nije dalo gledat...

Ali uglavnom, onim sam pitanjem htio pitati, ako zanemarimo da je brzina svjetlosti granica, i da možemo ići brže od fotona, hoće li vrijeme onda ići u minus pa bismo išli u vrijeme prije svog vremena (sadašnjosti)?
« Zadnja izmjena: 02.04.2011. u 14:37:05 sati od dinomario10 »

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
Odg: Brzina svjetlosti i vrijeme
« Odgovori #11 u: 02.04.2011. u 15:25:41 sati »

Ali uglavnom, onim sam pitanjem htio pitati, ako zanemarimo da je brzina svjetlosti granica, i da možemo ići brže od fotona, hoće li vrijeme onda ići u minus pa bismo išli u vrijeme prije svog vremena (sadašnjosti)?

Ne. :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Delboy

• Zvjezdani Skakač
  • *
« Odgovori #12 u: 02.04.2011. u 16:11:29 sati »
Negdje sam pročitao da je na jedan satelit postavljen vrlo precizan sat koji je bio sinkroniziran s istim takvim na Zemlji. Nakon nekoga vremena primijetila se razlika, onaj na satelitu išao je sporije. :shock:

Vjerojatno si čuo za GPS. Tamo dilatacija vremena ne nastupa samo zbog razlike u brzinama, već i u gravitaciji.
Pošto atomski satovi na Zemlji i satelitima moraju biti savršeno usklađeni (GPS inače griješi), cijeli sustav mora biti korigiran jednadžbama opće teorije relativnosti i to je jedan od dokaza njene točnosti.
« Zadnja izmjena: 02.04.2011. u 19:14:52 sati od Delboy »

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #13 u: 02.04.2011. u 16:28:20 sati »
Istina :106:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #14 u: 02.04.2011. u 17:06:50 sati »

Istina :106:

Vjerojatno si čuo za GPS. Tamo dilatacija vremena ne nastupa samo zbog razlike u brzinama, već i u gravitaciji.

Nešto novo izgleda ? Otkada je to " diletacija gravitacije" odvojena od brzine tijela a ova potonja od zakrivljenosti prostora. :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Delboy

• Zvjezdani Skakač
  • *
« Odgovori #15 u: 02.04.2011. u 18:02:04 sati »
Htio sam samo naglasiti da ako se oba sustava nalaze u jednakom grav. polju, možemo koristiti samo specijalnu teoriju. (jel možemo?!)
Nažalost, s OTR nisam dovoljno upoznat za ozbiljniju raspravu :(

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #16 u: 02.04.2011. u 18:28:44 sati »
Nešto novo izgleda ? Otkada je to " diletacija gravitacije" odvojena od brzine tijela a ova potonja od zakrivljenosti prostora. :hopla:

Đeno moj, nema dilatacije gravitacije. Kao što Delboy kaže, dilatacija vremena je mjerena uslijed različitih pozicija u gravitacijskom polju.

Ove razlike u mjerenju su rezultat  OTR, a ne STR.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #17 u: 02.04.2011. u 21:16:24 sati »

Đeno moj, nema dilatacije gravitacije. Kao što Delboy kaže, dilatacija vremena je mjerena uslijed različitih pozicija u gravitacijskom polju.

Ove razlike u mjerenju su rezultat  OTR, a ne STR.

Točno tako. Moja isprika za ovaj nespretan i hibridni izraz, moje bezvezno nastojanje da se metaforički što brže pojednostavi stvar a ono ispalo da sam je uprskao ( zato je ovaj nespretan izraz  i stavljen pod navodne znakove) . Ostavi mo sad to.

Složit čemo se da postoje različite pozicije u gravitacijskom polju kako kažeš usljed toga i različita mjerena vremena , isto tako i različite sustave gravitacijskih polja normalno sa  različitim vremenima. To je donekle klasika gdje nam promjena radijusa  tj. upravo različita pozicija unutar sustava još od Keplera / Njutna određuje veličinu vremena putem relacije R3 / T2 jel tako ? Tu što se tiće zavisnosti vremena i različitosti pozicije u gravitacijskom polju nema  ništa ajnštajnovskog.
Međutim gdje nastaje ajnštajnovska suština , svaki sustav može imati različita vremena ali iste brzine , to smo utvrdili , ali isto tako možemo imati ekvivalentno vrijeme cijelog jednog sustava  sa vremenom koju ima samo neka od različitih pozicija unutar drugog sustava ali pri tom da su im brzine potpuno različite.  Taj problem  upravo Ajnaštajn snažno diferencira (ne diletira kako sam ja trljao ) i odbacuje klasiku, odbacuje zavisnost položaja sa silom gravitacije a time i vremena .
Uvidio je da postoji bliska veza između ubrzanja i gravitacijskog polja a stime i vremena. Njegova ideja je bila da će masa i energija zakriviti prostorvrijeme na naćin koji tek treba ustanoviti . Ubrzanje i gravitacija mogu biti ekvivalentni , a njegova  zamisao je da se gravitacija i zakrivljenost prostorvremena dovedu u vezu, što po izloženom nema nikakve veze sa različitim pozicijama u gravitacijskom polju.
Taj dio doduše matematički nije rješen ali u OTR je objašnjen.
Ispričavam se ako sam napravio nekakav nesporazum sa onom mojom famoznom diletacijom gravitacije.
Jedan veliki rotirajući :hopla:
Nek samo rotira...

Offline chemgirl

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #18 u: 22.02.2017. u 22:59:02 sati »
Pozdrav.
Kazu nasli su novu mogucu Zemlju 42 svjetlosne godine od nas... e sad mene zanima kad se spoji to I relativnost koliko bi mi ostarili na Zemlji dok dodjemo tamo. NPR osoba od 24 godine...
Hvala :) 

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #19 u: 22.02.2017. u 23:33:21 sati »
Pozdrav.
Kazu nasli su novu mogucu Zemlju 42 svjetlosne godine od nas... e sad mene zanima kad se spoji to I relativnost koliko bi mi ostarili na Zemlji dok dodjemo tamo. NPR osoba od 24 godine...
Hvala :)
Ovisno koliko bi brzo putovali do tamo.
Ovim sadasnjim brzinama, pretpostavljam da bi smo ostarili milijune godina. A i putnici koji bi isli tamo, isto tako ;)