Autor Tema: Mars Science Laboratory - Curiosity  (Posjeta: 69610 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Mars Science Laboratory - Curiosity
« Odgovori #420 u: 02.11.2012. u 15:58:41 sati »
Postoji jedno prokletstvo...davno ga je napisao neki strucnjak koji je morao ispitati opremu za North Pole. On je to otprilike ovako definirao. Svu opremu koju podvrgnete ispitivanju pri extremnim uvjetima u laboratoriju ce raditi. Donesete te uredjaje ili dijelove VAN gdje vjerujete da postoje isti takvi uvjeti i oprema zasteka.
Npr, svi motori na kotacima Spirita bili su isti i svi su vjerovatno testirani na nemoguce uvjete. Ali jedan motor je zastekao i to vec u samom pocetku misije. Tako da je Spirit stalno "vukao jednu nogu", tj jedan kotac bio je stalno blokiran.
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #421 u: 03.11.2012. u 00:56:04 sati »
Ali Spiritov motor otkazao je van garantnog roka od 90 dana rada na Marsu tako da je nepotrebno inženjere kriviti za to

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #422 u: 03.11.2012. u 16:08:01 sati »
Ali Spiritov motor otkazao je van garantnog roka od 90 dana rada na Marsu tako da je nepotrebno inženjere kriviti za to

Zasto termin krivnja? Ziv-kriv? Ma ne, inzenjeri su dobro osmislili ali tko je proizveo to sto oni ugrade? Neke skrivene mane opreme ne mogu biti otkrivene niti mislima. Tako je to u materijalnom svijetu. Ti si se dobro dosjetio da je Spirit izdrzao garantni rok ali taj jedan motor na kotacu imao je funkcionalnu gresku ili gresku u materijalu ili su se prekinuli vodovi koji ga napajaju, ili je riknuo dio softwarea koji ga nadgleda ili sto cuda. Nista novog. Uz svu paznju i sva testiranja na sve i sva izgubljena su i dva shuttlea. Uzrok - cista ljudska nemarnost (nismo dovoljno mislili i SVE predvidjeli). Niti cemo ikad moci.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #423 u: 03.11.2012. u 16:20:35 sati »
A postoji i ona stara poslovica: "Tko radi taj i griješi"
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #424 u: 03.11.2012. u 17:10:29 sati »
Zasto termin krivnja? Ziv-kriv? Ma ne, inzenjeri su dobro osmislili ali tko je proizveo to sto oni ugrade? Neke skrivene mane opreme ne mogu biti otkrivene niti mislima. Tako je to u materijalnom svijetu. Ti si se dobro dosjetio da je Spirit izdrzao garantni rok ali taj jedan motor na kotacu imao je funkcionalnu gresku ili gresku u materijalu ili su se prekinuli vodovi koji ga napajaju, ili je riknuo dio softwarea koji ga nadgleda ili sto cuda. Nista novog. Uz svu paznju i sva testiranja na sve i sva izgubljena su i dva shuttlea. Uzrok - cista ljudska nemarnost (nismo dovoljno mislili i SVE predvidjeli). Niti cemo ikad moci.

Ljudi ne mogu predvidjeti svaku okolnost koja ce njihov proizvod snaci tokom njegova zivotnog vijeka. Mozda je tokom leta prema Marsu bas taj motor pogodila kozmicka zraka i ostavila posljedice koje ce kasnije pokazati kobnim, a mozda je bas neko zrnce prasine udarilo pod takvim kutom da je motoru kotaca nanijelo kriticnu stetu. A mozda se previse tresao rover prilikom puhanja vjetra na Marsu, mozda je mali zeleni sprckao kotace, mozda je ovo, mozda je ono, previse mozda. Ljudi ne mogu predvidjeti svaku sitnicu u Svemiru jer je on kaotican i sve je moguce.
Nemar je cesca pojava kod rutinskih poslova, kada se stekne lazni osjecaj sigurnost, a letovi Shuttlea su bili rutinska stvar. Spirit i Opportunity to nisu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #425 u: 03.11.2012. u 18:25:03 sati »
Sjećam se davno jednog  zanimljivog intervjua s jednim od vodećih NASA-inih inženjera.  Upravo je kazao ono što ti spominješ. Letovi u svemir su toliko sofisticirani da se niti u jednom trenutku ne smije dozvoliti da prijeđu u rutinu. Koliko god imali iza sebe iskustva, svakom letu moramo pristupiti kao da je prvi i posvetiti mu punu pažnju. Ako se slučajno desi da zađemo u rutinu  greške su neminovne, skupe i kobne.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #426 u: 04.11.2012. u 14:52:59 sati »
Nova mjerenja na Marsu otkrivaju da nema metana, možda postoji u tragovima ili ga uopće nema. Metan na Zemlji može nastati u biološkim ili nebiološkim procesima. Ali je jedan od značajnih indikatora života. Mislim na plin a ne na tekući metan. Instrument SAM detektirao je 5 najzastupljenijih plinova u marsovoj atmosferi i to u području Gale kratera.
Znanstvenici misle da je na Marsu u dalekoj prošlosti njegova okolina mogla biti posve drugačija, sa tekućom vodom i debljom atmosferom.
NASA-ina misija Mars Atmosfera i Volatile Evolucija, ili MAVEN,  će istražiti moguće gubitke u gornjoj atmosferi kada stigne na Mars  2014. Pretpostavka je da je Mars prvo izgubio svoju atmosferu zbog nepostojanja jačeg magnetskog polja i time omogućio solarnom vjetru da je otpuše u Svemir a druga je pretpostavka da se pri tako niskom tlaku voda povukla u tlo i tamo smrznula.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #427 u: 04.11.2012. u 15:54:02 sati »
Tu se sada otvaraju nova pitanja.
Mars vjerojatno nikada nije imao magnetsko polje, ili je, pa ga je izgubio hlađenjem? Ako nije, onda je i atmosfera bila kratkog daha. Od samog formiranja planete nije bilo ničega što bi primarnu atmosferu zadržalo, pa je brzo je otpuhana.  Koliko dugo je Mars bio lijepa vodena planeta? Je li bilo dovoljno vode? Je li to bilo dovoljno vremena da se formira život?

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #428 u: 04.11.2012. u 16:00:28 sati »
S obzirom da je voda izdubila cijele kanjone i riječna korita, rekao bih da je za to imala vremena barem milijardu godina :106:

No, naš cijenjeni kolega Arkturus ima i drugu stranu priče, a iznio ju je u sjajnom članku pod nazivom Znanstvena misao - moderna astrologija. Pa da se čovjek malo zamisli... :286:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #429 u: 05.11.2012. u 14:55:06 sati »
Evo malo za analizu. Ovo su podaci s REMS-a o dnevnom maximumu i dnevnom minimumu temperature i o srednjem dnevnom tlaku.
Zbog zajedljivosti zajednice, podaci su u Celzijusima odn. tlak je u milibarima :zubo: (zapravo se upucavam ne bi li zaradio koju ČsLj jer je i meni lakše pratit u normalnim mjerama)
Na apscisi su solovi (sol 15 = 22.08. – sol 87 = 03.11.), a na ordinati su vrijednosti temp. zraka u celzijusima odn. tlaka u mb. Krivulje nisu potpune jer nisam našao baš sve podatke.
Zgodno je vidjeti da kako tlak polako raste, temperatura polako pada. To je upravo onako kako bi se događalo na Zemlji da nema mora. Čisto termički uvjetovan maksimum tlaka (niža temperature – hladniji ‘teži’ zrak), i minimum tlaka (viša temperatura - topliji zrak).
Curiosityju dolazi jesen. Iako je Mars sada sve bliže Suncu (u veljači će biti u perihelu) mjesto gdje je Curiosity je 4 stupnja južne širine, a Sunce putuje prema sjevernoj obratnici i dani su nešto kraći. Izgleda da je i ta mala razlika na kopnenom planetu dovoljna da se očituje trend promjene. O čemu pak ovisi minimum temperature nemam pojma, jer čini se da on polako raste.
A oni koji kukaju o pre naglim promjenama kod nas, lijepo mogu vidjeti da temperature na Marsu postupno padaju (bio je samo jedan nagli pad između sola 52 i sola 56). Pa lijepo nek idu na Mars i imat će idealne promjene.
« Zadnja izmjena: 05.11.2012. u 14:57:17 sati od Arkturus »