Autor Tema: Mars Science Laboratory - Curiosity  (Posjeta: 69619 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Mars Science Laboratory - Curiosity
« Odgovori #430 u: 05.11.2012. u 20:56:00 sati »
Ja bih rekao da je i za zagrijati gušći zrak, tj kad je viši tlak, potrebno više energije. Taj gušći zrak će je onda i sporije otpuštati toplinu. Zato se smanjuje razlika između dnevnog maksimuma i minimuma.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #431 u: 06.11.2012. u 00:14:41 sati »
Cool graf  [71*
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #432 u: 06.11.2012. u 12:36:57 sati »
Ja bih rekao da je i za zagrijati gušći zrak, tj kad je viši tlak, potrebno više energije. Taj gušći zrak će je onda i sporije otpuštati toplinu. Zato se smanjuje razlika između dnevnog maksimuma i minimuma.

Kad zrak griješ onda automatski postaje rijeđi, lakši i tlak se smanjuje.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #433 u: 12.11.2012. u 17:10:29 sati »
Baš nema nekih vijesti sa MSL-a. Sigurno je nešto pronašao pa sad svi šute  :hopla:

Jedna zanimljiva slika kako je MAHLI snimila cijeli rover. Sastavljeno od 55 frameova. Vidimo tragove u pijesku gdje je žličica uzimala uzorke

Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #434 u: 16.11.2012. u 13:41:07 sati »
Da, iz one prethodne snimke vidljivo je da je žličica uzimala uzorke pijeska i isporučila ih po prvi puta u SAM. To je najveći i nasloženiji uređaj na roveru. Sliku o ovom postu sam morao skinuti u najvećoj mogućoj rezoluciji i koristiti sharpen alat da bolje vidimo detalje. Ipak te kamere na roveru nemaju turbo-mega 22 megapixselne kamere. A mogli su ih postaviti na rover ali tada bi raspolagali sa puno većom količinom podataka a sve to treba vratiti na Zemlju - pri jako sporoj vezi.
SAM uređaj koristi spektrometriju materijala, plinsku kromatografiju i laser spektrometriju da bi analizirao uzorak tla koji mora biti fino isfiltriran, tj uzorak tla mora biti čini mi se, dva puta protresen kroz filter da bi dobili odgovarajuća mikrozrnca za analizu. Ta prašina prvi put je usipana u SAM 9.11.2012. Stručnjaci kažu da su dobili obilje korisnih informacija i pričekat ćemo detaljniji izvještaj.
Gledam tu sliku, došla je sa udaljenosti 2,104 AJ i takve stvari me fasciniraju. Za primjetiti je da su pri montaži korišteni  inbus vijci, osim nekih običnih ali jako plitke glave. Sliku nisam mogao dovoljno izoštriti da vidim jeli su inbus vijci sa klasičnim 6-bridnim prihvatom ili su zvjezdasti, takozvani TORX. I čitav materijal tih poklopaca se čini izvanredan, ne bih mogao pogoditi o kojem se materijalu radi. Ovak na prvu bih rekao - neka aluminijska legura.
Još vidimo i opruge sa samo jednom spiralom na svakom kraju. A od kojeg bi to moralo biti materijala? Opruga mora biti čelična da bi držala napon a pitanje je kako bi izdržala temperaturne razlike. A čelik...hoće puknuti kod naprezanja a ove su opruge skroz vani, na ploči rovera, nisu grijane. Pa tako, svi ti materijali, slobodno možemo reći, moraju izdržati temp. razlike od 100 stupnj. Cel. U ovakvim stvarima se prepoznaje genijalnost i stručnost konstruktora rovera.  Poklopce na ulazu SAM najvjerovatnije otvaraju električni releji tj elektromagnetske zavojnice a i te trebaju funkcionirati.  Samo jedna najsitnija greška dovoljna je da se poklopci ne otvore i tada je čitav uređaj SAM potpuno neupotrebljiv.  I to bi značilo polovičnost misije. Ovim maherima iz JPL-a skinem kapu i shvaćam na koliko su oni stvari morali misliti.

« Zadnja izmjena: 01.12.2012. u 12:33:01 sati od garlic »
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #435 u: 20.11.2012. u 16:07:38 sati »
Ili su zadnjih dana nešto sprčkali, loše kalibrirali (za zadnjih par dana podaci su bili čudni) ili je stvarno velika južina na Marsu. Ništa hladnije nego kod nas.

(P.S. zapravo je sjeverina, a ne južina, jer je Curiosity na južnoj polutci)

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #436 u: 20.11.2012. u 16:37:36 sati »
Pa ovo je već dosta za tekuću vodu na površini

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #438 u: 20.11.2012. u 21:07:06 sati »
ajde možda su ovaj put našli kakve bakterije. ali će vjerojatno bit objava - pronašli smo kamenčiće zanimljivog oblika
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #439 u: 20.11.2012. u 22:02:54 sati »
Prije da su našli kakav neočekivani plin u atmosferi ili organske molekule.