Autor Tema: Mars Science Laboratory - Curiosity  (Posjeta: 69620 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bacač

• AstroMudrac
  • Spol: Muški
    • Astronomija u Dubrovniku
Odg: Mars Science Laboratory - Curiosity
« Odgovori #620 u: 31.12.2013. u 10:32:44 sati »
nadam se samo da se tim koji je radio simulacije i projektirao kotace nije zahebo pa racunao mjesecevu silu tezu umjesto marsove (sto se nebi iznenadio da se retro risrčem otkrije)

Negdje sam čitao da je jedna NASA-ina misija na Mars izgubljena radi pogrešnog kuta ulaska u Marsovu atmosferu jer je inžinjer računao s imperijalnim umjesto metričkim jedinicama.  :111:
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #621 u: 31.12.2013. u 11:08:03 sati »
@ bacac - sada ce ti danijel ispisat linkove gdje smo pisali o tome...(mars polar lander)
 8)
@ ruka - cek cek, stijenka nije 7.5mm vec 0.75mm (??), konstrukcijski dio je 7.5mm !!)
 (samo bog ares zna kolikoo zelim da sam u krivu)
 :shock:
« Zadnja izmjena: 31.12.2013. u 11:10:31 sati od 2001 »
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #622 u: 31.12.2013. u 12:16:40 sati »
A vidis, stvarno. Sad sam isao gledati i izgleda da je ta oplata ipak 0.75. Zavela me slika od otvora morze koda ali onda sam vidio izvana da je to "ripna" .
Onda to nije nista cudno, dapace normalno je i zbilja nema straha da bi zapelo negdje. 0.75 je pretanko i kamenje ga mora probiti iako je legura plasticna. To je ionako samo oplata.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #623 u: 31.12.2013. u 12:59:16 sati »
Mislim da previše paničare, poderale su se površine između "ripni", u stvari nisu to ripne nego izbočine. Kako god bilo, vele konstruktori da je važno da su svih 6 kotača uvijek na tlu i da stvaraju otpor kako bi se rover mogao kretati, ionako ne ide velikom brzinom nego gmizi pa to ne predstavlja neki problem. Vizualno nije lijepo za vidjeti ali mehanički to nije važno. Neće se raspasti, a da se to nekim čudom i dogodi opet bi se mogao kretati na onim "žbicama". Problem bi bio da mu ispadne koji kotač, e onda bi bilo razloga za glavobolju :zubo:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #624 u: 31.12.2013. u 13:08:27 sati »
Idući roboti neće imati takvih problema :zubo:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wR0AlIwEgSE[/youtube]

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #625 u: 31.12.2013. u 13:08:54 sati »
nevezano ili vezano za MSLove kotace...sada sam se sjetio RIPiranog MER-A...valjda bi svi odreda iz JPL bili potpisali ugovor s marsom da rover radi 90 dana - a koliko je prezivio...MER-B jos sljaka i zivi da nam je to postalo normalno...vise ni neznamo koliko je godina MER ekipa na marsu...tesko je ponovit ili premasit taj uspjeh...nadam se da MSL moze vise i da ovi limovi nece biti prijetnja misiji - a da ce ju usporiti - hoce i to ne bas nezamjetno
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #626 u: 02.01.2014. u 16:33:52 sati »
Ovo da bi mogao zaglaviti pa proklizavati motor-nemoguće. Nisu to elektromotori kao u igračkama ili mješalicama.

Nisam mislio tako. Nego, ako na kotaču nastane oveća rupa (makar i ova nije mala) onda bi ta rupa taman sjela na neki kamen koji se tu nekim prokletstvom baš našao. Taj kotač bi bio blokiran i vjerovatno elektromotor ima zaštitu od pregaranja ali...imaš još 5 kotača koji guraju...i oni "ne znaju" da je jedan blokiran. Jednom kad pošalješ naredbe za pokretanje rovera onda se samo možeš moliti da će sigurno proći tih predviđenih 20-30-40 metara. Sve što se u međuvremenu dogodi lišeno je bilo kakve intervencije.
Ne mislim na proklizavanje kotača ali eto...baš to se dogodilo Spiritu. Rover je upao u pješčanu klopku i kotači su se vrtjeli na mjestu pa ga tako još više zakopali. Vozač rovera mislio je da je vozilo prešlo planirani put ali je stajalo na mjestu...i to saznao tek kad je bilo kasno....nakon cca 30 minuta.

Ovako...špičasti kamen probije kotač i taj će ostati blokiran a ostalih pet u pogonu

« Zadnja izmjena: 02.01.2014. u 16:57:02 sati od garlic »
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #627 u: 02.01.2014. u 17:43:27 sati »
Šansa da naiđu na tako specifičan kamen je malena, usudio bih se reći zanemariva. I kakva je šansa da se se rover nasadi baš na takav kamen, baš na tom kotaču? Inženjeri su rekli da će od sada s roverom ići po lakšem terenu.
« Zadnja izmjena: 02.01.2014. u 17:57:12 sati od Acheron »

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #628 u: 02.01.2014. u 17:51:05 sati »
Ovako...špičasti kamen probije kotač i taj će ostati blokiran a ostalih pet u pogonu

Mislim da je šansa za to jaaaako mala. Kotač se okreće i ne može se nasaditi tek tako na visoki kamen. Prije bi zbog težine zdrobio vrh.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #629 u: 02.01.2014. u 17:57:59 sati »
Šansa da naiduđu na tako specifičan kamen je malena, usudio bih se reći zanemariva. I kakva je šansa da se se rover nasadi baš na takav kamen, baš na tom kotaču? Inženjeri su rekli da će od sada s roverom ići po lakšem terenu.

Kak bi ti sad odgovorio...? Ali ovak...jednom sam igrao biljar sa dečkima i idem puknuti "skočicu" preko dvije kugle. No kuglu sam udario prejako i odletjela je preko stola, točno u onaj mali otvor gdje se vadi bijela kugla ali na DRUGOM STOLU. Taj otvor je dimenzija 10x10 cm a bio je udaljen oko 4 metra. Za takvo nešto bilo bi potrebno milijun pokušaja a meni je "uspjelo" od prve.

A znate i Marphyjeve zakone - jednog se sjećam: "Što imate skuplji tepih u kući to su veće šanse da vam šnita kruha, namazana pekmezom, padne na tepih onom stranom na koju je namazan pekmez".    [55*  :mrgreen:
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...