Izvantjelesna iskustva?

Autor Tema: Izvantjelesna iskustva?  (Posjeta: 8218 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Izvantjelesna iskustva?
« u: 05.10.2006. u 09:47:44 sati »
Danas je u Jutarnjem objavljen ?lanak
http://www.jutarnji.hr/tehnologija_i_znanost/clanak1/art-2006,10,3,izvantjelesno_iskustvo,45031.jl
s podnaslovom
Znanstvenici u ženevskoj bolnici dokazali mogu?nost paranormalnih pojava

Dakle u ?lanku se tvrdi nešto potpuno razli?ito od naslova i podnaslova: znanstvenici su elektro-stimulacijom odre?enih dijelova mozga uspjeli "uvjeriti" ispitanike da doživljavaju paranormalne pojave (lebdjenje ili fantomske prikaze), dok su u stvarnosti ispitanici ležali na krevetu ili sjedili u stolici. Po meni, to samo potvr?uje da su najpoznatije "paranormalne pojave" u ve?ini slu?ajeva samo sjenke u našim glavama...
Na Discovery Channel-u su pustili nedavno dokumentarac u kojem su ispitanike zatvorili u mra?ne, zvu?no izolirane prostorije sa elektrodama na glavi. Stimulacijom mozga ispitanici su doživljavali grozne stvari, neki od njih su bili istinski potreseni kad su izlazili. Objašnjenja su bila od duhova, glasova, disanja nepoznatih utvara odmah iza uha pa sve do dodirivanja i gmizanja po nogama.
« Zadnja izmjena: 05.10.2006. u 11:36:51 sati od Todor »
Trolor

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Izvantjelesna iskustva?
« Odgovori #1 u: 05.10.2006. u 10:19:39 sati »
Pa uz sva silna EM zra?enja od elektri?nih vodova, mobitela, televizora, ra?unala i ostale moderne tehnike polako nam se mozak sve više prži i mi postaje sve podobniji raznim "paranormalnim" podražajima.
Kao prilog tome ide i da se u 19. stolje?u nije toliko pri?alo i pisalo o tome a tada su psihijatri i doktori izvodili razne lu?a?ke pokuse poput onoga na psima sa po?etka 20. stolje?a kada su više puta pokušali presaditi glave i to im je ?ak i uspjelo kada su glavu šteneta presadili na tijelo odraslo psa. Nažalost pas je umro nakon par sati.

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #2 u: 05.10.2006. u 10:25:02 sati »
Kakve veze ima pes sa izvantjelesnim iskustvom :)..  ne bih se složio sa ovim "nažalost" da je umro, sva sre?a!

Bilo je o tim "izvantjelesnim" iskustvima na "Na rubu znanosti".. ono, tipa astralna projekcija
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #3 u: 05.10.2006. u 10:30:58 sati »
Pa želim re?i da ako o tome nisu pisali u 19. stolje?u kada su se provodili razni ?udovišni pokusi to zna?i da su se te pojave po?ele izu?avati u drugoj polovici 20. stolje?a kada su elektri?ni aparati postali dio svakodnevice što uzrokuje male ali kontinuirane podražaje na naš mozak.

Todor:
Dakle u ?lanku se tvrdi nešto potpuno razli?ito od naslova i podnaslova: znanstvenici su elektro-stimulacijom odre?enih dijelova mozga uspjeli "uvjeriti" ispitanike da doživljavaju paranormalne pojave (lebdjenje ili fantomske prikaze), dok su u stvarnosti ispitanici ležali na krevetu ili sjedili u stolici. Po meni, to samo potvr?uje da su najpoznatije "paranormalne pojave" u ve?ini slu?ajeva samo sjenke u našim glavama...
Na Discovery Channel-u su pustili nedavno dokumentarac u kojem su ispitanike zatvorili u mra?ne, zvu?no izolirane prostorije sa elektrodama na glavi. Stimulacijom mozga ispitanici su doživljavali grozne stvari, neki od njih su bili istinski potreseni kad su izlazili. Objašnjenja su bila od duhova, glasova, disanja nepoznatih utvara odmah iza uha pa sve do dodirivanja i gmizanja po nogama.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 05.10.2006. u 10:35:40 sati »
Nisam se mogao ne nasmijati ovome:

"imao sam i ja takvo iskustvo. pojeo sam pola tripa i silovito se smijao. cinilo mi se da se smijem dobrih 2 sata, koliko je to bilo u stvarnom vremenu - ne znam. onda sam uzeo jos pola. neš' ti izvan tjelesnog iskustva: hodam ja tako Elizejskim poljima, sam pored sebe, kad eto ti velikog Manitua. Desi Manitu perverznja?ino stara - kažem ja njemu. Naime svi znaju da je svojim perom doveo Shivu na sam rub jedanaeste hiperravnine prijuštivši joj dvogodišnji orgazam golicaju?i ju izme?u cepi i paka. Kaj ima - rekoh. Niš - on ?e meni."

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #5 u: 05.10.2006. u 11:37:36 sati »
Ispri?avam se, pogreškom sam ubacio link kao e-mail. Sada sam ispravio...
Trolor

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #6 u: 08.10.2006. u 14:39:14 sati »
Pozdrav!
Evo jedna zanimljive teme u koju bih se svakako ukljucio.
Istina je da nas mozak radi na principu prenosenja elektricnih impulsa izmedu neurona i postoji migucnost
da silna elekrtonika oko nas ima neki utjecaj na taj prijenos (kao kada mob stvite blizu radija ili kompa pa sumi), ali ne vjerujem da
je to tako izrazeno jer bi inace imali svijet pun halucinacija, nepovezanosti...
Obrana od utjecaja elektronickih uredaja (EM zracenja) ne mozak je to da je put eletricnog impulsa vezan kemijski, a ne samo cisto vodicki.
Na taj nacin je potrebno tocno odredena stimulacija na odredeni sio moza da bi se izazvala nekakva reakcija (pokusi elektrodama).
U protivnom ili nema reakcije ili se mozak sprzi.
Psiholoskih teorija koje govore da su poremecaji (depresija, shizofrenija...) povezani sa poremecajem kemija u mozgu (zato i rade kemijaki
lijekovi kao antidepresivi ili antihalucinogenidi). 
To sto ranije nema zapisa o tim fenomenima je zato sto su se drugacije zabiljezavali, nije bilo pojmova i znanja sadasnjice.
Povijest je puna prica o magijama, duhovima i drugim paranolmalnim pojavama koje bi se trebalo shvatiti kao vrstu zapisa koji trazimo.
Ja mislim da je paranormalno vezano uz nasu podsvijest. Slozio bih se sa Freudom, cak bi ga i prosirio u tome da nasa podsvjest
ima superiornosta nad svijescu i iz nje izviru nasa emotivna stanja.
Uzasi i strahovi su skriveni unutra (nekada namjerno nekada slucajno potisnuti). U odredenim situacijama oni nekontrolirano izbijaju
sa razarajucim posljedicama. Takoder smatram da je izvantjelesno iskustvo stvar nacina percepcije poremecenog nekim krivim signalom, a ne
stvarni boravak izvan tijela. Percepcija je vraljiva do neslucenih razmjera. Sposobni smo kreirati svijet kakav zelimo ili ga se bojimo samo
percepcijom (pr. shizofrenicari). Zato pazite sto zelite, ako to dovoljno jako zelite, mozak bi vam to mogao uciniti "stvarnim", a koliko ce to
stvarno biti realno, ne znam.
Pozdrav!
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 08.10.2006. u 15:35:36 sati »
U normalnim uvijetima visoka svijest ima superiornost,no ako je narusen itegritet visoke
  svijesti,podsvijesti preuzima vise ili manje kontrolu.
 Nizi stupnjevi svijesti,tzv.podsvijest je u stvari pravi temelj
    individue nekog karaktera....i on daje glavne smjernice
     visokoj svijesti o ponasanju.....njezine komande su
konacne i neopozive......a zanimljivo je da visoka svijesti vise ili manje
   uopce nije svjesna lobiranja podsvjesti....................
Time je odredjena pozitivnost ili negativnost neke osobe i njezin stupanj...
 Ona je kreirana djelomicno genetskim ustrojem ,a djelomicno interakcijom
     podrazaja iz okoline ,rana mladosti kad jos nije uspostavljen ustroj
      mozga..........kao sto su oko srednjevjekovnih neorganiziranih naselja
       s uskim ulicicama,bez infrastrukture,i potpuno nefunkcionalnim
         rasporedom nastali moderni dobro ustrojeni gradovi........
    se stare jezgre je sad gotovo nemoguce promjeniti a da ih ne unistimo..
    no to bi bilo kobno za organizam.....taj sektor je jedina veza
      mozga s organizmom......

E sad ako je podsvijest zdrava,dobre su sanse da se na nju nadogradi
 pozitivna i jaka licnost..
No ako je podsvjest defektna,jedino sto nas stiti od takve osobe je
               jaka i pozitivna svijest....no takva osoba je u stalnom unutrasnjem
    konfliktu...i postoji mogucnost da podsvijest povremeno probije barijeru i preuzme komandu nad
          inteligentnom i dobro ustrojenom visokom svijesti.......e u tom slucaju imamo podvojenu licnost,
              savrsenog kandidata za serijskog ubojicu....

U snu se dogadja da podsvjest koristi priliku da se posluzi mocnim alatom svijest,i
    koji je na odmoru, da se malo poigra u svojoj virtualnoj realnosti ......

Sam nacin funkcioniranja mozga je biokemijski,te vanjskim elektromagnetskim
    zracenje ne mozemo stupiti u direktni kontakt sa mozgom,vec eventualno izazvati
     neravnoteze i smetnje u radu sto neki put moze dovesti do psihickih problema.
  Samo pamcenje je doslovan rast sinapsi,nije tu u pitanju prijenos podataka
    doslovno elektricnim putem.......komada putuje izmjenicno elektro/biokemijskim
    putem....

Slazem se da je paranormalno,barem u opce poznatom obliku,stvar projekcije
   podsvjesti u svijest,jacina naravno ovisi koliko jako je podsvijest zavladala svijescu..
     od sna i obicne vizualne halucinacije,do zvukova i projekcije na osjetila pa sve do
        zavaravanja same sebe...npr paranormalne pojave s fizickim posljedicama
      gdje  subjekt sam sebi nanese ozljede,sto se brise iz pamcenja - nije toga svjestan,
     da bi pojacao virtualnu realnost...

Stimulacije,bilo kemijske ,elektricne,u vidu reklame koje nam se svakodnevno
  projeciraju,nemaju nikakav uticaj na zdravu svijest,ali budite oprezni,sto vidite i osjetite vi
       vidi i podsvijest,koja stalno gleda i cuci u prikrajku iza vasih ociju......buditi sigurni
      da bi joj se moglo nesto svidjeti...ali ako jednom probije firewall vase svijesti
      nece birati sredstva da dobije sto zeli.................tako se dogadjaju,ubojstva,
      serijska ubojstva,silovanja,ljudi se bacaju sa zgrade jer misle da mogu letjeti
        itd............i najbolji ljudi mogu postati monstrumi,dijeli ih samo jedan klik prekidaca
            visoke svijesti.

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Tin

• Zvjezdani Skakač
  • *
  • Ništa nije tako ?udesno da ne bi moglo biti
    • astronomija.izhr.com
« Odgovori #8 u: 08.10.2006. u 16:37:11 sati »
coooooool  :shock: :shock:

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #9 u: 10.10.2006. u 22:02:20 sati »
Zanimljiv i prihvatljiv odgovor, ali imam razlog zasto sam podsvijesti dao odredenu superiornost
(relativnu naravno, ne apsolutnu). Naime postoje istrazivanja u kojima je mjerena pojava impulsa
s svesnoscu kandidata da ucini neku radnju. U tom je pokusu zabiljezeno da je postojao impuls
za reakciju, a tek potom je kandidat postao svjestan svoje zelje i ostvario ju.

Podsvijest je svojevrsna riznica svega sto smo u zivotu ikada vidjeli. Mi kada zaboravljamo, guramo
podatke u podsvijest. Ucenjem ih ponovno opozivamo u svijest, prisjecamo ih se (zato je uvijek lakse
nanovo uciti zaboravljene vjestine nego sto je to kada ih prvi pt ucimo). Ja bih taj kapacitet podsvijesti
jos prosirio oderdenim tkz. "evolucijskim znanjem". To su u biti nasi nagoni, instinkti i genetski nasljedene osobine.
Oni se kontroloraju i nadograduju kroz nasu svijest u interakciji s okolinom i tako postaju djelovima nase
licnosti.

To sam jednom opisao preko funkcija. Naime u podsvjesti se nalaze, kao sto sam rekao,
evlucijska znanja. Njih stjecemo rodenjem. U trenu rodenja stjecemo i svijest. Ta se evolucijska
znanja tada nadograduju interakcijom s okolinom u nasu svijest kao osobine licnosti. Za to postoji odredeni
niz pravila kojim se one "prepisuju". To je povezano s odgojem (odrastanjem u odredenoj okolini).
Taj skup pravila prepisivanja se ponasa bas kao i u matamtici funkcija. Primjerice opisimo to ovako.
Skup P je podsvijest, a S svijest. Iz skupa P se po pravilu F podatak prepisuje u skup S. Pri tome se (primjer
kvadratne funkcije) dva elemente iz P (recimo 2 i -2) prepisuju u jedan u S (4). To odgovara i stvarnosti.
Osobine iz podsvjesti (gdje su i dobr i zle) se preslikavaju u samo jednu osobinu u svijesti - ili dobru ili zlu.
Ovo je naravno pojednostavljen primjer, ali mislim sa sluzi da shvatis sto zelim reci.

Naravno da jaka licnost (visoka svijest i inteligencija) ima odredenu kontrolu nad podsvijescu (pr. nagonima),
ali ta je kontrola varljiva i nepotpuna u korist podsvijesti koja u odredenim trenucima lako nadvladava (primjerice
stresne situacije - u njima cesto reagiramo po instinktima, a ne inteligenciji). Takoder je velika vecina nasih radnji u toku dana
podsvijesna jer bi nam raznisljanje o svakoj od njih oduzelo previse vremena i jednostavno ne bi mogli postati toliko
razvijeni kao vrsta kao sto danas jesmo. Nas je razvoj odredio balans svijesti i podsvijesti (zivotinje taj balans imaju jako pomaknut u
sferu podsvijesti. Kod covjeka je takoder pomaknut u tom smjeru, ali mnogo manje.).

Snove pak vidim kao lom svijesti i podsvijest. U njima se one dodiruju i izmjenjuju podatke. Ta je izmjena cesto u korist podsvijesti
(guranje nepotrebnih podataka iz svijesti u podsvijest kako bi se sprijecilo preopterecenje sustava), ali ponekad i obrnuta
(odgovori iz snova - pr. Kekule i struktura benzena). Takoder u snovima se ucvrscuju baze vaznih podataka koje smo taj dan prikupili
(bez podrazaja iz okoline oni se lakse spremaju i manje mjesaju, zato je korisno uciti prije spavanja i zato kazu da je jutro pametnije od veceri).
To su naravno moje teorije i razmisljanja!
Pozdrav!
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!