Autor Tema: Nebuloziranje  (Posjeta: 2956 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Odg: Nebuloziranje
« Odgovori #10 u: 11.10.2006. u 12:34:42 sati »
Nisam ni ja vjernik.....ali uzmi to ovako,odusevljen sam krhkom ravnotezom
  koja je omogucila nas svemir,no vjerujem da postoji jos kompleksnija struktura ustroja svemira,koju cemo tek ili nikad necemo otkriti,jer postojece saznanje o svemiru nije dovoljno da ga objasni na tocan nacin....

Da li to zna?i da determinizam nije tvoj "favorite" pogled na svijet? Ili sam krivo shvatio da to nema veze s determinizmom? Naime, kako ja shva?am utjecaj kompleksnije strukture na svakidašnji život, manifestacija bi bila u neobjašnjivim efektima koji bi se pojavljivali bez uzroka...
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 11.10.2006. u 14:39:44 sati »
Ne radi se o tome......postoji uzrok i postoji posljedica.....posljedicu osjecamo kao interakciju bez obzira sto o samoj prirodi uzroka jos uvijek ne znamo nista,
  ili nikad necemo saznati ,jer je moguce da se nalazi izvan domene nase percepcije.......pa mislim da je to i osnovna ideja zamisli o visedimenzionalnim sistemima,ciji sam pobornik...znaci mi postojimo u ovim nasim dimenzijama,no daleko od toga da je to cijela slika svemira......npr,recimo da smo mi sjena nekog visedimenzionalnog objekta - karikiram,mislim na materijalne cestice,-tj
  ono sto mi vidimo kao quark je samo vrh ili projekcija kompleksnijeg sustava,a nas ustroj nam ne dopusta da vidimo onaj drugi dio sante pod vodom....

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #12 u: 11.10.2006. u 15:50:07 sati »
Ne radi se o tome......postoji uzrok i postoji posljedica.....posljedicu osjecamo kao interakciju bez obzira sto o samoj prirodi uzroka jos uvijek ne znamo nista,  ili nikad necemo saznati ,jer je moguce da se nalazi izvan domene nase percepcije.......

Priroda uzroka je sa znanstvenog stajališta potpuno nebitna. To je u sferi filozofije. Ako uspijemo opisati sve utjecaje na naš svijet (ili dimenziju) - a aksiomi kažu da bismo trebali mo?i - tada su svojstva uzroka koja ne utje?u na naš svijet nevažna. Ako postoji pravilnost, opisat ?emo je funkcijom. Ako ne postoji, re?i ?emo da je kaoti?na ili je opisati kao religiozno ?udo.
U prirodu uzroka spada pitanje zašto se dogodio veliki prasak recimo. Možemo filozofirati 1000 godina o tome, ?ak i nakon što znanost na?e to?nu kronologiju od t=0 ne?emo biti ništa bliže odgovoru na to pitanje. Ali, za nas je potpuno nebitno da li se BigBang dogodio zato da ?ovjek kao vrsta dostigne Nirvanu ili zato da ja danas pojedem ru?ak ili da leptir na Madagaskaru lupi krilima. Za nas je bitno samo da se dogodio.
Ako si to mislio re?i. Ili ja. Ne znam više.

P.S. ovo je moj VELIKI doprinos nebuloziranju (TM) by Krun0
 :mrgreen:
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 11.10.2006. u 18:43:50 sati »
Priroda uzroka je u znanosti NAJBITNIJA...po tome se znanost razlikuje od religije !Kad poznajemo prirodu uzroka imamo kartu za savrseno tocnu teoriju.
Pa zar teznja ka spoznaji uzroka nije temelj znanosti  :?:

Cijeli osvrt se tice mojeg misljenja,da su osobine svemira takve da je nemoguce da ih ikad spoznamo u cjelini,pa cemo u neke stvari biti prisiljeni vjerovati...npr Higgsov bozon  [44*

Na kraju se opet ponavljam :(..........nasa fizika i matematika nije dorasla svemiru po ustrojstvu,kao sto ni nase tehnologije i osjetila mozda nikad nece moci percepirati svemir u cjelini.....a sustina problema je u tome,ako ne uzmemo u obzir sve "kotacice"  koji se vrte u svemiru....nase aksiome nikad necemo moci povezati u cjelinu....

Mozda je i tebe svejedno pojesti rucak ili kad leptir zamahne krilima,ali ja svaki detalj u prirodi ,uz vizualno ,gledam i u mislima sa svim onim spoznajama koje smo sakupili tokom stoljeca.....zvuci malo bolesno,no stvari dobivaju jednu sasvim novu dimenziju.....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.