Autor Tema: Brži od brzine svjetlosti  (Posjeta: 10561 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Brži od brzine svjetlosti
« Odgovori #20 u: 10.05.2011. u 07:59:09 sati »
Dinomario, kvarkica ti je dala  vrlo precizan i jezgrovit odgovor. Pažljivo ga pročitaj i to je to.

@Mario

Treba samo biti pažljiv kod jedne definicije.  U stvari se ne povećava masa, nego inercijsko svojstvo mase, odnosno masa pruža sve veći otpor promjeni brzine. U suštini  je to jedno te isto, ali nikako se ne bi smijelo zamisliti  da beskonačna masa u ovm smislu ispunjava cijeli svemir. Samo je potrebna beskonačna energija da se to tijelo ubrza na brzinu svjetlosti.

edit: evo Todor me preteko.
« Zadnja izmjena: 10.05.2011. u 08:12:35 sati od davor »
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Lagonda

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #21 u: 10.05.2011. u 08:34:56 sati »
@Dinomario10: Eh sad, ti bi zanemarivao... Znas, prije nekoliko godina je dosao jedan mladic na Zvjezdarnicu, sjedio s nama, pricali smo o tak nekim stvarima i pitao je: Ok, svi govore da je tesko da se neka osoba ili raketa krece brzinom svjetlosti jer ima masu. Ako ima masu i krece se brzinom svjetlosti, ima neku beskonacnu energiju. Dakle, nije bas moguce. Foton, koji kakti nema masu se krece brzinom svjetlosti. Ako to stavimo na graf, sto onda ako imam negativnu masu? Da li to znaci da se onda mogu kretati brze od brzine svjetlosti?

Eto, to je njegovo pitanje bilo. :) Pa si ti misli sad o negativnoj masi.  :254:
Prodal sve... Sad samo uzivam...

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #22 u: 10.05.2011. u 09:14:34 sati »
Da se priključim: Kvarkica je super objasnila :D
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline igorb

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astrofotke
« Odgovori #23 u: 10.05.2011. u 09:41:44 sati »

Jel bi to išlo nekako ovako: Osoba A se nalazi na raketi koja ide, recimo, 0,5c i u nekom trenutku upali svjetiljku u smjeru gibanja rakete. Za njega raketa stoji a svjetlost se giba, naravno, brzinom c.
Za promatrača B pored kojeg projuri raketa brzinom 0,5c, osoba A i sve U RAKETI (ne i raketa) se giba usporeno, pa tako i svjetlost. Tj. svjetlost se ne giba brzinom 1,5c nego "usporena" na brzinu c. Jel mi logika štima ili sam falio totalno?
GSO 250/f5 dob; TS 200mm f/4 Fotonewton; SW Explorer 130P
EQ3; HEQ5 SynTrek

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #24 u: 10.05.2011. u 09:46:22 sati »
(barem do sutra dok se ne probude ovi pametniji od mene)
:113: AAAAAH! Baš sam se dobro naspavao!
 :242: Da vidimo što danas ima novog.
Aha, pitanja, odgovorena pitanja, nova pitanja, stara pitanja, odgovorena nova i stara pitanja, objašnjenja. Znači sve po starom. :mrgreen:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #25 u: 10.05.2011. u 10:10:17 sati »
Sarmantna kvarkica je dala vrlo točan i vrlo jednostavan odgovor sa formulom iz koje se sve vidi.  [71*

to je tocan matematicki odgovor kako se zbrajaju brzine, no to ne daje odgovor na pitanje,
   zasto se tako zbrajaju.Posto je brzina svjetlosti (preko koje percepiramo realnost okoline)
    konacna,normalna je pojava relativistickih efekata vremenskog kasnjenja i
      skracivanja duljine kod objekata koji se krecu relativno u odnosu na promatraca...
........ta dva efekta djeluju na nacin da promatrac mjeri manju relativnu brzinu,
        nego sto ona u stvari je u inercijalnom sustavu objekta.
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #26 u: 10.05.2011. u 10:14:13 sati »
Jel bi to išlo nekako ovako: Osoba A se nalazi na raketi koja ide, recimo, 0,5c i u nekom trenutku upali svjetiljku u smjeru gibanja rakete. Za njega raketa stoji a svjetlost se giba, naravno, brzinom c.
Za promatrača B pored kojeg projuri raketa brzinom 0,5c, osoba A i sve U RAKETI (ne i raketa) se giba usporeno, pa tako i svjetlost. Tj. svjetlost se ne giba brzinom 1,5c nego "usporena" na brzinu c. Jel mi logika štima ili sam falio totalno?

Za A i B i sve ostale promatrače brzina svjetlosti je uvijek c. Pri tome nije za B važno to što je svjetlo odaslano sa A. Brzinu svjetlosti B mjeri svojim satom.

B vidi da se A giba s 0,5c odnosno da mu svjetlost bježi za 0,5c. Naravno A to tako ne vidi jer mu sat sporije ide, on vidi da mu svjetlost bježi opet za c.

Dakle B ne vidi "usporenu" svjetlost  s 1,5c na c. Ne gleda na taj način.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline sarmantna kvarkica

• AstroPripravnik
  • **
  • Spol: Ženski
« Odgovori #27 u: 10.05.2011. u 16:43:33 sati »
mislim da se usporenje vremena se moze ovako karikirano prikazati
vrijeme je kao sto znamo svi jos dodatna dimenzija po einsteinu i vezana je za one tri prostorne te one sve cine prostorvrijeme
po einsteinu ni vrijeme samo za sebe a ni prostor sam za sebe ne mogu biti apsolutni odnosno konstantni ali vezani zajedno jesu apsolutni jer je ukupna brzina gibanja kroz prostor i vrijeme zajedno (kroz prostorvrijeme) bilo kojeg objekta s masom ili bez nje je 300 000 km/s tako ako se mi gibamo kroz prostorne tri dimenzije brzinom 0 km/s (odnosno u prostoru se ne gibamo nego samo mirujemo) onda je nasa brzina gibanja kroz onu jednu vremensku dimenziju 300 000 km/s, a ako se gibamo kroz prostorne dimenzije recimo brzinom npr. 200 000 km/s onda nasa brzina gibanja kroz vremensku dimenziju se smanjuje tako da bi ukupna nasa brzina gibanja kroz prostorvrijeme ostala jednaka c
po toj logici sve se krece brzinom c kroz prostorvrijeme samo sto fotoni s obzirom da nemaju masu nego samo kvantiziranu energiju gibaju se samo kroz prostor jer ih masa ne ometa u gibanju kroz prostor
zanima me misljenje o ovoj logici stvari iako je karikirana
ovdje lezi ne bjezi jer nije svjezi

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #28 u: 10.05.2011. u 16:45:31 sati »
Treba samo biti pažljiv kod jedne definicije.  U stvari se ne povećava masa, nego inercijsko svojstvo mase, odnosno masa pruža sve veći otpor promjeni brzine. U suštini  je to jedno te isto, ali nikako se ne bi smijelo zamisliti  da beskonačna masa u ovm smislu ispunjava cijeli svemir. Samo je potrebna beskonačna energija da se to tijelo ubrza na brzinu svjetlosti.

hehe i mislio sam na inerciju, nisam mislio da se taj objekt fizički povećava  :wink:
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #29 u: 10.05.2011. u 17:04:27 sati »
mislim da se usporenje vremena se moze ovako karikirano prikazati
vrijeme je kao sto znamo svi jos dodatna dimenzija po einsteinu i vezana je za one tri prostorne te one sve cine prostorvrijeme
po einsteinu ni vrijeme samo za sebe a ni prostor sam za sebe ne mogu biti apsolutni odnosno konstantni ali vezani zajedno jesu apsolutni jer je ukupna brzina gibanja kroz prostor i vrijeme zajedno (kroz prostorvrijeme) bilo kojeg objekta s masom ili bez nje je 300 000 km/s tako ako se mi gibamo kroz prostorne tri dimenzije brzinom 0 km/s (odnosno u prostoru se ne gibamo nego samo mirujemo) onda je nasa brzina gibanja kroz onu jednu vremensku dimenziju 300 000 km/s, a ako se gibamo kroz prostorne dimenzije recimo brzinom npr. 200 000 km/s onda nasa brzina gibanja kroz vremensku dimenziju se smanjuje tako da bi ukupna nasa brzina gibanja kroz prostorvrijeme ostala jednaka c
po toj logici sve se krece brzinom c kroz prostorvrijeme samo sto fotoni s obzirom da nemaju masu nego samo kvantiziranu energiju gibaju se samo kroz prostor jer ih masa ne ometa u gibanju kroz prostor
zanima me misljenje o ovoj logici stvari iako je karikirana

U sridu!
Tog sam mišljenja. Ja si to malo drukčije predočavam, ali to je to.
Možda se netko neće složiti, no moja osobna razmišljanja uvijek polaze od te pretpostavke.