Autor Tema: astrofotografije i mediji  (Posjeta: 1958 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Astronautika
astrofotografije i mediji
« u: 03.06.2011. u 12:31:18 sati »
kako stalno pricamo da treba vise dobrih materijala davati javnosti da ih vidi, procita, pogleda....nedavno sam s nenadom jaricem sa tportal dogovorio da taj portal objavljuje radove domacih astronoma...

pokazao sam mu slike preleta iss i sts134 marka posaveca i video prelaska iss preko sunca blackholea..bio je odusevljen i oni su spremni da takve i slicne fotografije i radove pa i tekstove objave na njihovom portalu...nema honorara nema placanja niti prema kome...tportal bi vidno isticao ime i prezime ili naslov drustva koje je autor fotografija i materijala...te pratece podatke (mjesto, oprema....)

moj razgovor nenadom je bio u smislu da mu dostavljam svakog tjedna pokoji materijal i priredim (info&co) ga tako da ih objave...znaci "uzimam" fotografije s foruma, stavim to u jednu temu da se zna koje fotke idu i link na stranicu gdje su objavljene...tako da svi znamo sto je islo sto ce tek ici

naravno, sve materijale bi poslao s dozvolom autora...ili da se mozda tu izjasnimo da li nam je tako nesto prihvatljivo..

kako se u pocetku uvijek moraju "utanaciti" stvari to je i u startu doslo do greske za koju se ISPRICAVAM blackholeu...naime njegov video prelaska iss preko sunca i slike iss+sts134 (marko posavec) sam pokazao nenadu da vidi kakvi su dobri materijali snimljeni iz hrvatske...to je bilo prekujcer...izrijekom sam u mailu napisao da su materijali na ogled i da ih se ne objavljuje dok ne stigne dozvola autora, marko mi je jucer navecer posalo dozvolu i nove slike nakon cega sam to prosljedio tportal...nazalost dogodio se previd (za koji sam u svakom slucaju ja kriv bez obzira na krivnju) te je i video objavljen a bez dozvole blackholea (molim te pogledaj PM)

isprika jos jednom i nadam se da ovaj prvi momenat suradnje nece postat problem...

eto, ako zelimo da tisuce ljudi pogleda nase radove sada je to otvoreno...cini mi se da je to na tragu popularizacije i daleko bolje da se vrte vase slike nego "reutersove"

marino

« Zadnja izmjena: 03.06.2011. u 13:16:45 sati od 2001 »
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
Odg: astrofotografije i mediji
« Odgovori #1 u: 03.06.2011. u 12:51:30 sati »
Pogledajte povijesne snimke ISS-a i Endeavoura nad Hrvatskom
http://www.tportal.hr/scitech/znanost/131442/Pogledajte-povijesne-snimke-ISS-a-i-Endeavoura-nad-Hrvatskom.html

Uooouuu
"Fotografije i video snimku vam predstavljamo u suradnji s portalom Astronautika.com."
« Zadnja izmjena: 03.06.2011. u 12:53:07 sati od Lord Spirit »
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #2 u: 03.06.2011. u 13:13:53 sati »
Uooouuu
"Fotografije i video snimku vam predstavljamo u suradnji s portalom Astronautika.com."

uhodavamo se sada...evo vec je ispravljeno, dodan je autor videa Boris Zamola, dodana je zvjezdarnica.com.... astronautika.com je u ovom slucaju stavljena jer smo im dostavili podatke i tekst o preletima issa....
« Zadnja izmjena: 03.06.2011. u 13:30:17 sati od 2001 »
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #3 u: 03.06.2011. u 13:58:00 sati »
evo ispravljamo macice u hodu :)

spranca za ubuduce priloge bi dakle bila:

ime prezime autora
mjesto
objekt
oprema
postavke

tportal ce navesti da je fotka objavljena u suradnji s zvjezdarnica.com portalom, moje ime i prezime tu nece biti, nema potrebe....kada im budem pripremio podatke i tekst onda ce pored zvjezdarnica.com navesti i astronautika.com

molim vas da kazete da li je to prihvatljivo

i jos nesto..bas sam razgovarao s danijelom pa smo vidjeli da je na pojasnjenju videa najprije pisalo kako iss prolazi preko mjeseca...uglavnom te stvari smo poispravljali u hodu...
ubuduce bi na forumu stavio jednu temu  s postovima po danima i na njima napisao generalije autora i opreme te prateci tekst...tako da autor i ostali vide da nije nesto pogresno (npr ekspozicija ili blenda ili ime...) pa da se ne ispravlja u hodu vec da sve bude tocno prije slanja na tportal...

evo smatrao sam da je to u redu, ako ljudima odgovara stvar ce ici ako ne - bilo pa proslo

m
Edmund Burke

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #4 u: 03.06.2011. u 15:30:49 sati »
Moje je mišljenje da je ovo dobar način da se domaća amaterska astronomija popularizira kroz medije. Iz reakcije urednika na tportalu, vidljivo je da je čovjek iznenađen da se ovakve stvari rade iz Hrvatske, da to rade domaći astronomi amateri i da ne treba ići van granica Hrvatske da bi se došlo do takvih materijala.

To pokazuje samo koliki je jaz između ova dva svijeta u medijima. Ovdje je dobro što je čovjek razuman, želi ponuditi nove stvari i drugo viđenje, otvoren je za suradnju, a to je prilika da pokažemo svijetu da u Hrvatskoj postoje astronomi amateri koji rade ono što su mediji do sada pisali samo o nekome izvana, o svijetu koji je negdje drugdje. S druge strane, na ovaj način privući ćemo pozornost ljudi na ovo mjesto, jer, iskreno, puno više ljudi prati tportal nego Zvjezdarnicu. Pa kako ne možemo očekivati da oni dođu nas tražiti informacije, na ovaj način mi njima možemo ponuditi informacije koje će biti točne, koje će biti plod domaćih astronoma i na taj način pokazati da nismo ni u kakvom zaostatku za svijetom.

Do sada smo samo mogli gunđati o tome kako pišu budalaštine, a sada imamo prilike i aktivno učestvovati u prezentaciji i kreiranju vijesti koje su zaista točne, provjerene i plod nas samih, a ne nekakva prepisivanja po raznim svjetskim stranicama od kojih su mnoge sumnjivog sadržaja i izvora.

Marino je zahvaljujući svojim poznanstvima iz svijeta novinarstva uspio pronaći čovjeka koji ima razumijevanja, volje i zanimanja za naš hobi i koji je prihvatio suradnju, odbacujući predrasudu da su amateri nekakvi šarlatani koji nemaju pojma ni o čemu i pružio nam ruku suradnje. Ja sam samo inzistirao da sve što ide sa Zvjezdarnice i ovog foruma, mora biti uvijek u skladu s pravilima Uvjeta korištenja, odnosno da se uvijek poštivaju autorska prava, dakle navede ime i prezime autora čije se djelo prezentira. Nisam čak inzistirao da bude spomenuta Zvjezdarnica, no to je Marino dogovorio s čovjekom da se uvijek navede. Tražio sam i to da sve bude točno napisano, a Marino je dogovorio na koji način, dakle svi podaci koji se navode uz fotografije, tekstove, filmiće, moraju sadržavati one osnovne podatke. Naravno da neće biti napisan svaki parametar koji vi pišete uz fotke jer to široj javnosti ne znači baš ništa.

Uglavnom, evo, i ova prva objava je pokazala da se sve može rješavati u hodu. Trebat će sada malo vremena da se stvar uhoda, da se naviknemo jedni na druge. I da napomenem, tu nema nikakvih novaca, sve je na entuzijastičkoj bazi, jedino tako može funkcionirati. Oni dobivaju naše materijale, mi dobivamo promidžbu putem tih članaka na tportalu. Na taj način imamo dvostruku korist, ono što mi ponudimo njima, automatski će uskratiti prostor onim prepisivačima koji su do sada vladali tamo, i ujedno privući ljude na Zvjezdarnicu, a to je nešto što smo do sada mogli samo sanjati.

Eto, sada da čujemo vas, imate li što reći o ovome, slobodno se raspišite :106:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #5 u: 03.06.2011. u 15:42:35 sati »
Bravo za inicijativu! :hopla: :215:
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #6 u: 03.06.2011. u 16:35:42 sati »
Svaka cast da si ih uspio tako brzo ispraviti. Inace ude na jedno uho i izade na drugo.

Ja necu ni govoriti da je ideja odlicna jer se to podrazumjeva. Hvale vrijedna je i inicjativa.
Ali mene se tu ne pita puno jer nazalost nemam materijala koji bi se mogao objavljivati.
Slazem se sa Danielom da evo svima konkretne prilike da se popularizira astronomija u Hr.
Zvjezdarnica.com je super ali na tportalu i net.hr-u se vrte tisuce i tisuce klikova.
Zaista se nadam da nece dolaziti do glupih greski, jer su skloni tomu ali pokazalo se da se
intervencijom i to da ispraviti.

Bolje ovako nego da oni "kradu" fotke od stranih portala i sl.
« Zadnja izmjena: 03.06.2011. u 16:41:43 sati od Lord Spirit »
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline kalex5

• Astronom
« Odgovori #7 u: 03.06.2011. u 16:55:29 sati »
slažem se sa Lordom, bolje da im se nešto da, nego da se prave pametni i svašta "narune" kao u onom članku o visini na kojoj je ISS na odnosu na zemlju(znate što mislim)
TS10X50
Bresser Skylux NG 70/700mm

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 03.06.2011. u 19:02:30 sati »
Bravo 2001!
Odlicna akcija.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #9 u: 03.06.2011. u 19:36:23 sati »
Bravo Marino, ti si spiritus movens za popularizaciju i marketing!
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.