Autor Tema: Efekt "Superman"  (Posjeta: 10959 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Efekt "Superman"
« u: 19.10.2006. u 17:57:05 sati »
Pozdrav!
Evo jednog zanimljivog efekta videnog u filmu Superman. On naime letom na zapad ili istok putuje kroz vrijeme (v= ~ c).
Je li to moguce?
Kada se krecemo u smjeru zapada svakih 15 stupnjeva odzuimamo jedan sat sve dok ne prijedemo dovoljno sati da izgubimo cijeli dan.
Kako bi se to odrazilo na nase vrijeme kada bi u danu uspjeli vise puta obici Zemlju? Naime u periodu (rotacijskom) od 24 h mi bi
stalnim putovanjem na zapad u jednom trenu izgubili, recimo, 48 h (zbog promjene vremenskih zona). Bi li to znacilo da smo se vratili dan u proslost?
Brzina potrebna za takvo sto je velika, ali je i prilicno ispod brzine svijetlosti. Cak kada i uzmemo u obzir da je brzina svjetlosti nedostizna za
putovanje dan unazad (ako bi ono bilo ostvarivo) trebala bi nam brzina od ~80 000km/h . (Naravno gledamo prilicno pojednostavljeno
avion nakon poljetanja uzimajuci da je v=const.; a=0). Zvuci visoko (oko 7 puta brze od najvisih brzina danas postignutih), ali nije nedostizno.
Iako nije potrebno ici ni toliko brzo da bi postigli zanimljive efekte.

Zanimljiva situacija vezana uz oduzimanje vremene javlja se i na dvostrukoj nizoj brzini. Naime pri brzini od ~40 000 km/h bismo se vratili u
trenutak u kojem smo krenuli. Bi li uistinu mogli vidjeti sami sebe kako poljecemo? Potrebnu brzinu (39 885km/h) za to je ostvarila kapsula Apolla 10
pri povratku na Zemlju (samo je njena brzina bila vertikalna, a ne horizontalna pa nije ucinjen efekt putovanja kroz vrijeme). Mozemo li uistinu pri takvim
brzinama putovati kroz vrijeme unazad? (max=7 dana u ovoj pojednostavljenoj varijanti jer pri osmome premasujamo brzinu svijetlosti)

Pozdrav!

Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Delboy

• Zvjezdani Skakač
  • *
Odg: Efekt "Superman"
« Odgovori #1 u: 19.10.2006. u 19:48:31 sati »
Kao prvo, ovih 15° kao jednu vremensku zonu su odredili ljudi. Ovo što ti pri?aš je prelaženje datumske granice, tj. 180 paralele i jedino što ?e se promijeniti je datum, nikako tok vremena.
Vremenske zone nikako ne utje?u na tok vremena, dakle vrijeme svugdje na Zemlji te?e jednako, iako teoretski i tu ima malih odstupanja ali to je ve? viša fizika pa ja ne bi... :?

Uglavnom, kolko ja znam vrijeme se približavanjem brzini svijetlosti može samo usporiti, ali nikako ne preokrenuti (putovanje u prošlost) ili ubrzati.
Kad bi se tok vremena u svemiru i preokrenuo, mi opet ne bismo bili svjesni toga jer bi nama onda to bio normalan tok vremena.

BTW ISS ti obi?e zemlju oko svakih sat i pol, i znanstvenici tvrde da njima vrijeme te?e MALO sporije nego nama zato što putuju brzinom od približno 26720km/h što je oko 0,00247% brzine svjetlosti

Tolko od mene, ako sam što krivo rekao, ispravite me...

« Zadnja izmjena: 19.10.2006. u 19:54:36 sati od Delboy »

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 19.10.2006. u 22:08:29 sati »
Mislim da je poanta Supermanovog letenja oko Zemlje bila promjena smjera rotacije Zemlje,ili se varam  :oops:,no ni to nikuda ne vodi.

Da ,datumska granica nema veze s putovanjem po vremenu...jednostavno kod putovanja oko Zemlje treba negdje napraviti korekciju datuma...da sad ne ulazim u detalje zasto...

Vrijeme u nasem svemiru ne moze teci obrnuto...mozda samo u matematickim modelima.....ali brze ili sporije u odnosu na nesto naravno......nema univerzalnog vremena...nego vrijeme ovisi i o karakteristikama doticnog prostora.....npr ,gravitacijsko polje,jace polje vrijeme brze tece.....naravno vrijeme usporava i kad imamo brzinu u odnosu na prostor,veca brzina vece usporenje.....

Gravitacija i brzina utjelu na linearnost prostora pa tako i na vrijeme....
   a da bi postojalo negativno vrijeme,sistem mora biti zakrivljen iz sebe,"izkrivljen"  sto rusi sam koncept prostor vremena i ustroj naseg svemira.....no nije iskljuceno da i negdje to postoji.......
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #3 u: 19.10.2006. u 23:18:28 sati »
Mozda se ja malo krivo izrazih...
Kada putujemo prema zapadu, ne mjenja se samo vrijeme na satu, nego i polozaj sunca (sto bi moglo slijediti ih geografskog pomaka).
Tako da bi prakticno putujuci odredenom brzinom 24 sata mogao imati svitanje... Mene zanima kada jos povecamo brzinu, pokrece li to
dalji "odlazak" u proslost?
Nije iskljuceno da je ta "proslost" imaginarna i svojstvena samo nama, neka vrsta pomaka u osobnom vremenu. Ali opet u gibanju smo
i to ima posljedice i na ukupno vrijeme jer unutar njega postojimo. Je li bi takvo "putovanje kroz vrijeme" bilo samo iluzija nastaja promjenom
geografske pozicije i vremena na satu, ili bi pri odredenim brzinama moglo uistinu dolaziti do zadiranja u proslost?

Sto se usmjerenosti vremena tice...
Moguce je da dogadaj koji je promatracu A prosli, promatracu B se mozda nije niti dogodio jer je u buducnosti, a vrijedi i obrnuto. Oboje bi sa punim pravom
mogli tvrditi da su u pravu i oboje bi bili u pravu. To dopusta relativnost. Postoji i dokaz preko svjetlosnih stozaca kojima se opisuje prostor-vrijeme...
Uglavnom, ukratko, niti proslost niti buducnost nisu strogo odredene, vec ovise o gibanju promatraca.

Sada zamislite komad papira na koji su poredano brojni svjetlosni stozci. Kada velika masa djeluje na dio tog "papira" on se savija. Pri tome se remeti i polozaj
svjetlosnih stozaca koji s mogu naginjati i u jednom trenu i prevrnuti. U tom trenu potujuci prema nasoj lokalnoj buducnosti, zavrsavamo u lokalnoj proslosti
(stozac se preokrenuo).

Takoder govorimo li o prostor-vremenu vrijeme na njemu moze biti neusmjereno po principu Mobiusove petlje. Ta petlja ima svojstvo izvrtanja stvari cineci smjer proslosti
buducnosti i obrnuto. Ti je jednostavno neodredeno. Stoga je moguce govoriti o promjeni polozaja u vremenu. Pitanje je koliko je to fizicki ostvarivo i do kojle velicine cestica.
Hawking je spominjao putovanje kroz vrijeme za samo izuzetno sitne cestice...

Znam da zvuci komplicirano, i je, ali fizika dopusta putovanje kroz vrijeme. Koje su mogucnosti djelovanja u proslosti ili buducnosti i jesmo li sposobni
uopce pronaci nacin da tamo otputujemo, to je pitanje koje ostaje za rijesiti mozda nama, a mozda tek dalekim generacijama buducnosti.

Pozdrav!
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 19.10.2006. u 23:25:07 sati »
Ah, malo ste pobjegli od originalne teme.
Pa mi smo pri?ali o toj temi i zaklju?ak je sljede?i:

Na Zemlji se civilni sat ravna po srednjem sun?anom satu (ili vremenu) dok to u orbiti ne vrijedi jer se nema gdje povu?i centralni meridijan po kojem bi se ra?unalo vrijeme.
Datumski se mogu?e vratiti u prošlost tom metodom ali vrijeme bi i dalje teklo u svom smjeru.

PS: Kako se kao znanstveni argument može uzeti našminkani miši?avko koji se boji zelenog kamenja?

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 20.10.2006. u 06:17:31 sati »
Vremensku diletaciju i matematicke modele na stranu...nema zadiranja u proslost....
..naravno promjena rate vremena je realana,ali sve relacije
gdje se sto i kako dogodilo ponekad se relativno odnose kao da postoji imaginarno zadiranje u proslost,
no moramo odjeliti fenomene prividnih vremenskih efekata koji se javljaju zbog konacne brzine svjetlosti
i gravitacijske nelinearnosti prostora od prave promjene rate vremena koja nikada ne moze
postignuti negativni predznak u uvjetima naseg svemira.....

Oprez,manipulacije sa imaginarnim vremenom i svjetlostnim stoscima ,ma koliko su god
  od pomoci za razumijevanje svemira,toliko nam mogu dati potpuno nerealne rezultate,
    bez obzira sto su matematicki ispravni,u matematici nema granica prirodnih zakona.
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #6 u: 20.10.2006. u 08:52:15 sati »
Pošto ovdje govorimo o razli?itim vrstama "vremena", kako biste vi definirali vrijeme, odnosno tok vremena? To bi bilo klju?no za suvislost daljnje rasprave...
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 20.10.2006. u 16:05:45 sati »
Sve teorije na stranu.......jedno moje "bulk" radikalno razmisljanje o vremenu......

Vrijeme nije dimenzija...direktno je vezano za materiju i energiju.......sam prazan prostor i njegove karakteristike , jedino odredjuju
      takt protoka vremena,a sam protok vremena se zbiva u energetskim interakcijama ..

Samo vrijeme, mogli bi reci da je kontinuirano usmjereno dopustenje za promjenu(koja ima energetsku teznju da se dogodi) zadanim taktom........

ili drugacije formulirano

Samo vrijeme je uvjetima prostora dopusten takt kojim se kontinuirano dogadjaju usmjerene energetski tezene promjene.....

Na zalost ne znam adekvatno objasniti svoje misli.....

-u slucaju da nema takta -vrijeme nema smisla,jer se sve dogodilo trenutno.
  -ako nema nicega-nista se ne dogadja pa nema promjena
  -ako nije usmjereno znaci da se radi o kaosu,gdje je apsurd govoriti o vremenu
  -ako nema energetske teznje (energija u okvirima fizikalnih usmjerenja),vrijeme stoji

U sistemima u kojima vrijede fizikalni odnosi izmedju energija i materije ,smjer promjena i interakcija je jednosmjeran,tj usmjeren......
    naravno ,takt je promjenljiv.......u nesredjenim modelima gdje su interakcije spontane i proizvoljne-kaos-nema protoka vremena je nema ni
       rate ni usmjerenja...no takav model u prirodi mi je nezamisljiv...no o kaosu na nekom drugom mjestu.....

Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 20.10.2006. u 16:15:21 sati »
Kada putujemo prema zapadu, ne mjenja se samo vrijeme na satu, nego i polozaj sunca (sto bi moglo slijediti ih geografskog pomaka).
Tako da bi prakticno putujuci odredenom brzinom 24 sata mogao imati svitanje...

BTW.u tom slucaju bi stalno imao npr 6h ujutro ali samo geografski gledano....
          tvoj bioloski sat bi tekao isto kao i da stojis,ako zanemarimo onu malu,malu,malu promjenu u toku vremena.....no ne zaboravi ,bez obzira sto bi ti stalno imao 6 h na satu ,svaki put bi morao promjeniti datum kad bi presao preko datumske granice (to bi se dogadjalo svaka 24 h)....a tome i ona sluzi,da bar jedamput na dan koregira iluziju nerealnog vremena.... :wink:

Nema tu nikakvog mudrovanja o vremenskom putovanju..
Deus non est !

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #9 u: 20.10.2006. u 21:33:06 sati »
Za mene je vrijeme razlika/razmak izme?u dva doga?aja koja se javlja u 4. dimenziji.

Razlog tako ?udne definicije je taj što mi tko vremena odre?ujemo pomo?u raznih doga?aja (otkucaja sata, titranja kvartza ili rotacije elektrona oko atomskih jezgri). Ta definicija nam odmah govori i da je vrijeme kona?no jer ?e se Svemir zbog svog širenja i entropije pretvoriti u ogroman prazan prostor bez materije koja bi stvarala doga?aje po kojima bi mi mjerili vrijeme.
Kada ostanemo bez doga?aja ne?emo mo?i imati iz ?ega odrediti razliku u 4. dimenziji pa ?emo tako ostati i bez vremena, barem u ovom obliku kojeg poznajemo.
Ova moja definicija dosta proturije?i Kruninoj jer koristi 4D sustav i eleminira energiju (barem njen direktan utjecaj) kao pokreta? toka vremena.

Vrijeme nema smjera jer 4. dimenzija nije prostorna dimenzija što odmah onemugu?uje postavljanje vektora kao u 3D sistemu.