Autor Tema: Detekcija exoplaneta i seeing  (Posjeta: 566 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline markoman

• Jahač Kometa
  • Spol: Muški
    • dropbike.com
Detekcija exoplaneta i seeing
« u: 22.08.2011. u 08:39:50 sati »
Ak mi moze netko malo pojasnit ovo. Znaci interesira me kolko seeing utjece na detekciju tranzita nekog exoplaneta oko maticne zvijezde? Jasno je da se takve stvari radile iz obzervatorija koji su na velikim visinama pa su i takvi problemi manji. Pretpostavljam da bi mjereci samo kolicinu svjetla koja dolazi od zvijezde, unatoc seeingu, trebali registrirat i malo smanjenje u intenzitetu. Ako nikako drugacije, mjereci prosjek. Nemam pojma, citsto me interesira. Hvala na pomoci.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
Odg: Detekcija exoplaneta i seeing
« Odgovori #1 u: 22.08.2011. u 10:20:43 sati »
Titranje zraka (seeing) su brze promjene u odnosu na promjene sjaja zvijezda uslijed tranzita exoplaneta. Dakle on tu ne bi trebao igrati neku ulogu.  Otkrivanje exoplaneta je danas dostupno i astronomima amaterima koji mogu s relativno jeftinom opremom ( u dnosu na profesionalne zvjezdarnice) odrediti jako male promjene sjaja bez odlazaka u visoke planine.

Puno bi ti više o tome mogao napisati gregor koji se time ozbiljno bavi i otkrivač je nekoliko exoplaneta.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline markoman

• Jahač Kometa
    • dropbike.com
« Odgovori #2 u: 22.08.2011. u 10:42:38 sati »
Hvala na odgovoru. I mislio sam da je tak, a opet nisam bio siguran s obzirom na to kakve su finese u igri. Nisam znao za Gregora. To je fantasticno.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #3 u: 22.08.2011. u 10:54:46 sati »
Mislim da je Gregor uspio snimiti tranzit sa DSLRom. Ekspozicije za snimanje tranzita su relativno dugačke (par min) i važno je imati dobar senzor i kalibraciju snimki kako bi greške u očitanju sjaja bile što manje.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Dario

• Galaktička Zraka
« Odgovori #4 u: 22.08.2011. u 13:25:17 sati »
Slicno kao i kod obrade astrofotografija, vise snimaka se stakira da bi se smanjio utjecaj seeing-a + taj utjecaj je toliko mali naspram zamrcenja tijekom tranzita planeta da niti ne utjece. Druga stvar, koristi se jedan trik kod fotometrije: zvijezde ne fokusiras savrseno. Vrlo jednostavan, ali dobar trik.
Skywatcher EVOSTAR ED100 - 100/900mm
EQ5 + SynScan upgrade kit
LET 28mm 2", HR Planetary 9mm 1.25"
Canon EOS 550D
Canon 18-55mm f/3.5-f/5.6 IS, Cosina macro 28-70mm f/4, Minolta 45mm f/2, Nikon E 50mm f/1.8

Offline greg

• ZvjezdoKrilac
  • **
    • AXA Observer Gregor Srdoc
« Odgovori #5 u: 22.08.2011. u 14:03:35 sati »
Pozdrav

Kod fotometrije su najdominantniji uzroci gresaka: zagađenost atmosfere(vodena para i ostali plinovi), atmosferska estkinkcija, zasicenost pixela na CCD kameri, razlicitost od pixela do pixela na CCD-u, nelinearnost CCD-a, termalni šum i šum izčitavanja CCD-a i atmosferski seeing. (mozda sam jos koji zabroavio)
Seeing postane dominantan uzrok greske mjerenja tek ako se rjese svi ovi predhodni uzroci. Seeing same zvijezde ne mozemo nikako poboljsati ali mozemo odabrati vise referentnih zvijezda. U tom slucaju se uprosjeci seeing svih tih zvijezdi. Utjacaj seeinga takodjer opada i sa promjerom objektiva. Duzina ekspozicije igra jako veliku ulogu, sto je duza ekspozicija to se vise uprosjeci treperenje zvijezde i na kraju dobijemo neki prosjek.

Greg