[- ASTRONAUTIKA -] > TEHNOLOGIJA U SVEMIRSKIM LETOVIMA

Što bi trebali znati o svemirskim letovima...

(1/3) > >>

Arkturus:
Bilo bi zgodno, ako imate volje, da svatko doda nešto što mu se čini potrebno, a što misli da velikom broju ljudi nije jasno.
Bilo to iz fizike, elektrotehnike, orbitalne mehanike ili s bilo kojeg drugog područja povezanog sa svemirskim letovima. Može se prepisati iz knjige (npr. iz Vodič za astronaute) i sl. ili jednostavno svojim riječima objasniti stvari koje zbunjuju ljude.

Za početak jedno često pitanje koje većini ljudi koji se ne bave astronomijom/astronautikom nije jasno.
Koliko visoko moram poletjeti da dođem u svemir?
Često čujemo propagandu: Ta i ta letjelica će vas odvesti u svemir! I onda se ispostavi da idete do 100 km i vraćate se.
Jednako tako zbog propagande Amerikanci često pilotima daju titulu astronaut, ako ovi dođu do (mislim) 80 km visine.
OK, ljudima je potrebna takva propaganda i nema se smisla protiv toga boriti.

No fizikalno treba znati da se let u svemir ne broji kilometrima nego brzinom. Ili imaš orbitalnu brzinu ili nemaš. Nitko tko navodi svemirske letove ne broji u astronaute koji su bili u svemiru, one koji nisu postigli orbitalnu brzinu. U balističkom letu možeš doći do npr. 100.000 km, ali nisi u svemiru, na Zemlji si, padaš dolje. Čak niti kratkotrajno bestežinsko stanje ništa ne znači, jer isto to možeš postići u nadzvučnom avionu. Pa i ICBM-ove koji se penju na znatno veću visinu od npr. orbitalne stanice nitko ne smatra svemirskim raketama.
Dakako, svakom na volju kako će što zvati, ali treba znati da fizikalno svemir počinje na cca 7,9 km/s, a ne na 50,100 ili 1000 km visine.

Eto, ako neko ima volje nek objasni zašto se ne može mijenjati nagib orbite kao u star treku ili kako 'puca' svemirska praćka ili zašto nam neće sitni svemirski otpad pasti na glavu itd. Mislim da takve stvari zanimaju one koji ulaze u svijet astronautike, pa bi bilo dobro da to imaju na jednom mjestu.

Delboy:
I u orbitalnom letu padaš prema Zemlji :p Bestežinsko stanje na ISS-u i nadzvučnom avionu je iste prirode.
Za astronauta se školuje. To što je netko bio u orbiti ne znači da je astronaut, iako si voli tepat (pogotovo nakon što je iskeširao x$).

Tako da mislim da svemir počinje na visini na kojoj više nije izražen utjecaj atmosfere. Jer po tvome bi letjelica zavidne aerodinamike u orbitalnom letu na 10km bila u svemiru?

davor:
Pa da, nije uopće nužno da avion može letjeti nadzvučnom brzinom da bi bio u bestežinskom stanju. Avion se samo popne do određene visine i  prepusti se slobodnom padu. Može i jedrilicom.

Acheron:

--- Citat: Delboy - 24.08.2011. u 15:08:19 sati ---I u orbitalnom letu padaš prema Zemlji :p Bestežinsko stanje na ISS-u i nadzvučnom avionu je iste prirode.
Za astronauta se školuje. To što je netko bio u orbiti ne znači da je astronaut, iako si voli tepat (pogotovo nakon što je iskeširao x$).

Tako da mislim da svemir počinje na visini na kojoj više nije izražen utjecaj atmosfere. Jer po tvome bi letjelica zavidne aerodinamike u orbitalnom letu na 10km bila u svemiru?

--- Kraj citata ---

Ako se ne varam prije dvije godine su vršena istraživanja viših slojeva atmosfere i pokazalo se da na visini od oko 118km utjecaj Svemira (Sunce, zračenja, razne čestice) nadjačava utjecaj Zemlje. Zar nebi to trebala biti onda granica Svemira?

Članak od kud sam izvukao podatke
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/04/090409142301.htm

Arkturus:
Možemo raspravljati zašto ne.
Samo pogledajte malo kako se vodi evidencija svemirskih letova.
Tu nisu balistički letovi. Tu su samo oni letovi koji su postigli orbitalnu brzinu.

Naveo sam bestežinsko stanje upravo kao primjer da se po tome ne može određivati svemir.

--- Citat: Delboy - 24.08.2011. u 15:08:19 sati ---Jer po tvome bi letjelica zavidne aerodinamike u orbitalnom letu na 10km bila u svemiru?

--- Kraj citata ---
Da bila bi jer neće pasti na Zemlju nego će biti nezavisno tijelo. U tome i je poanta brzine.

--- Citat: Acheron - 24.08.2011. u 16:28:24 sati ---Ako se ne varam prije dvije godine su vršena istraživanja viših slojeva atmosfere i pokazalo se da na visini od oko 118km utjecaj Svemira (Sunce, zračenja, razne čestice) nadjačava utjecaj Zemlje. Zar nebi to trebala biti onda granica Svemira?

--- Kraj citata ---
Sve to stoji, ali atmosfera je promjenjiva 'napuhuje se' i 'ispuhuje', nekad je to granica na 118 nekad na 130 nekad na 110.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju