Autor Tema: HAS - štrajk glađu!  (Posjeta: 25174 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: HAS - štrajk glađu!
« Odgovori #110 u: 03.09.2011. u 18:59:08 sati »
Mislim da je neke sustav doslovno asimilirao i ne vide dalje od njega,u takvom zatvorenom svijetu mozemo pronalaziti razne logike,no one su daleko od istine...
Kruno super sročeno i istinito . Ovo je sjano rečeno. Ono što nevalja  to je da se ne radi (nažalost) o mišljenju koje bi se još dalo i moglo večinom preispititi i nadglasati . Kruno to je nepobitna tvrdnja , nemože ti je srušit ni sve atomske bombe.
Pozdrav rotirajući  :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Jerko Matoš

• AstroPripravnik
  • **
    • ACS
« Odgovori #111 u: 03.09.2011. u 19:09:33 sati »
Ovdje postoji previše stvari koje su ostale nedorečene. Ova priča sa Dorianom je samo 1% trenutnog stanja i odnosa među astronomima u Hrvatskoj. Vjerojatno ću zbog sljedećih stvari koje ću napisati ovdje biti prozvan ali možda je potreban netko da konačno kaže kako stvari barem približno stoje.

1. Odnos pojedinaca prema astronomiji
Nikoga neću imenom prozvati možda se sami pronađu. Iz moje perspektive, a vjerujem da je to uvriježeno mišljenje i kod drugih već, postoji određena skupina ljudi koja se bavi astronomijom iz nekih čudnih razloga. Stvar je u tome da svi žele biti šefovi, osobe sa funkcijom, osobe koje će se sutra prozivati da su napravili iskorak u astronomiji. Osnivaju se astronomska društva koja su isprepletena istim osobama. Njihova je stvarna funkcija nepoznata ali bitno je da se izmjenjuju po funkcijama u svakom društvu.

2. Odnos astronomske scene prema HAS
Da ne ponavljam sebe ili neke druge osobe koje su već pričale o ovom problemu na forumu skratit ću priču. Svi smo upoznati sa činjenicom da je HAS stvoren odjednom. Većina društava je saznala za tu informaciju u 12 manje 5 (da se tako izrazim). Ali nećemo biti bezobrazni možda se tako trebalo sve odigrati zato pređimo preko toga i učinimo da savez profunkcionira. Savez je osnovan i prošlo je već dosta vremena. Neću ovim prozivati upravu saveza jer vjerujem da oni nisu krivi za to - zašto ne postoji želja većine društava, onih poznatijih i onih malo manje poznatih, da se okupe u savez i djeluju pod istim krovom. Zašto je još uvijek ostalo prikrivenih ambicija pojedinaca ili grupa za kontrolom stvari. Većina ljudi se odmah pita; Što meni može savez napraviti? Kako oni meni mogu pomoći kada nemaju ni vlastite prostore?
Cijenjena gospodo da je cijela astronomska scena ili barem njena većina pristupila savezu stvari koje se danas događaju sa Dorianom (kao primjer) nebi se događale ili bi se rješile vrlo brzo. Postoje određene osobe i institucije čija sam izlaganja imao priliku promatrati na ovom forumu, astrogrupi te, kako kažu -- pričalo se u kuloarima, koja neprestano pričaju 'negativno' o savezu ili drugim društvima. Interesira me zašto takve priče kruže uokolo i stopiraju astronomiju na nacionalnom nivou. Tko to urgira da se savez koji je nedavno osnovan već raspadne? Određene osobe žele da se savez stvori te da mu sjedište bude u lošinju ili splitu ili zagrebu ili rijeci ili neznam gdje već te da iste osobe koje žarko žele savez u svom kraju budu i vlast saveza. Činjenica je da smo jako jako podjeljeni kao astronomi i zato neće ništa uspjeti. Astronomija se neće pokrenuti te će sve ostati sa društvima sa pedigreom koja su uspjela nekako utaboriti se u proračune gradova ili institucija te ona koja to nisu uspjela te se raspasti ili ostati sa projektima bez sredstava.

3. Dorian i društva...
Žao mi je zbog situacije koja se dešava Dorianu i nadam se da će sve proći u redu. Ono što me zabrinjava ili pak iznenađuje je to što se samo nekolicina poznatih astronoma izjasnila o trenutačnoj situaciji. Postoje određene osobe koje bi mogle pokrenuti stvari samim time da se pojave u bilo kojem od ovih vrsta komunikacije - forum, grupa ili putem svojih stranica društva, a ne da budu neutralni i stoje po strani.

Stvar je sad takva kakva je i nadam se da će ići nabolje (sa financijskog aspekta). Svim astronomima koji vode društva ili sudjeluju u njihovom radu poručujem da je astronomski savez tu i sada, prijeđimo preko međusobnih nesuglasica i pokrenimo stvari. Uključimo se u savez, napravimo svi jedan sastanak skupštine ili sastanak astronoma, stavimo karte na stol pa ako treba i prebaciti sjedište saveza na prikladnije mjesto gdje će imati svoju adresu i prostor.

Također bi molio ako se možemo odmaknuti od politike jer u trenutačnom odnosu među astronomima nije politika nego osobni interesi ili interesi društava! Izvor financiranja i odnos gradova, općina i države prema društvima ima problema i u drugim zemljama ne samo kod nas.

No hard feelings!
« Zadnja izmjena: 03.09.2011. u 19:13:34 sati od Jerko Matoš »

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #112 u: 03.09.2011. u 19:35:38 sati »

Svim astronomima koji vode društva ili sudjeluju u njihovom radu poručujem da je astronomski savez tu i sada, prijeđimo preko međusobnih nesuglasica i pokrenimo stvari. Uključimo se u savez, napravimo svi jedan sastanak skupštine ili sastanak astronoma, stavimo karte na stol pa ako treba i prebaciti sjedište saveza na prikladnije mjesto gdje će imati svoju adresu i prostor.

Šta se čeka ? :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #113 u: 03.09.2011. u 19:56:57 sati »
I dalje nema odgovora zašto se ne napada vlast da nije ispoštovala odluku o staroj zvjezdarnici.
Jel pripada astronomima ili ne?

I Danko se nama što buniti jer je svojim postupkom jasno rekao da Dorian laže, da je bolje da se preseli u manji prostor, a ne u staru zvjezdarnicu. Potom se, kao i uvijek, povlači kad više nema dobrih argumenata. Ali rečeno je rečeno. Stoji napisano. Sad kad je počelo zaozbiljno, kad ne izgleda više bezazleno, kad pucaju topovi (riječi poput laž),  sad ajde magla.
Dečki sami ste svojim riječima zakuhali. Obje strane.

Dakle, još jednom:
Pripada li povjesna zvjezdarnica HAS-u, nekom AD ili gradu?

Offline Lagonda

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #114 u: 03.09.2011. u 20:02:10 sati »
Hahaha. Ukljucimo kao uzclanimo ili nesto drugo? Uclanjenje nije potrebno da bi se sredila stvar preseljenja. A nekima se nije sustav uvukao pod kozu i asimilirao ih nego se neki znaju snaci i razmisljati svojom glavom kako funkcionirati u tom istom sugavom sustavu. Vise bih rekao da je sustav ostriji prema onima koji misle da su iznad sustava. Malo su mi tupave izjave o aasimiliranju i slicno. Drugi put Kruno, navedi te koje je sustav asimilirao.

Ne znam jel obje strane pricaju istinu, odn sto je istina i jel uopce sve, bas sve izreceno kako je bilo. Samo oni to znaju. Ali nekako mi se i dalje ne cini da se njih izbacuje ili zabranjuje rad djeci i slicno. A komentari tipa da su dobili prostor ali da mopgu strpati opermu ali ne i ljudstvo, da se ne vrednuje rad i ostalo su glupost. Daj nek mi netko navede gdje pise da se zabranjuje rad djeci? Gdje pise da se gasi udruga, savez, njihov rad, funkcioniranje i slicno? Nemojte mi pricati o funkcioniranju iz veceg prostora u manji jer je i to glupost. Cudim se samom sebi kako sam ja funkcionirao kad je nekoliko mjeseci firma bila smjestena sa svim papirima, nekoliko stolova, ljudstvom u sobi od svega nekoliko kvadrata? Preseljenje, pa odlazak prijaasnjih ljudi iz odredjenih prostora i slicno. A svaki dan sam morao printati fakture, otpremnice, ici na zap, banke, kod knjigovodje, telefonirati i sve ostalo. Stoga price da se ne moze raditi su za mene glupost i laz.

Ono sto bih volio je da se apsolutno sve prikaze kako je bilo. Ili razgovor sa svima uzivo. Pa da vidimo sto i kako. Jer jedni pricaju jedno, drugi drugo, kome vjerovati?
Mene i dalje cudi sto se oni iscudjavaju ako su znali uvjete u kojima borave odn u tim prostorima i da uopce nisu bili upoznati sa situacijom i nekim eventulanim (ovakvim) promjenama. I kao odjednom, preko noci se netko sjetio njih izbaciti odn preseliti... Bas...

Doslo je do promjene, trebaju se nekako prilagoditi. Kako? To samo oni najbolje znaju kako. Ili ne znaju. Ali moraju se prilagoditi. A ne kukati kako nitko nece moci raditi, kako su neki buduci vunderkindi zakinuti za ostvarenje zivotnog sna buduceg Tesle ili Einsteina i slicno... To niti su argumenti niti nista za promjenu realnog stanja u kojem se nalaze. Lako cemo mi sa vunderkindom. Ako je netko vunderkind, taj ce biti u u sobi lijevo i u sobi desno i na ulici. Sumnjam da ce strajkati gladju.

I to pitanje sa starom zvjezdarnicom, sto je i kako to sve bilo napisano? Gdje se to moze vidjeti. Treba sve od pocetka, a ne samo zabranjuje se rad.
Prodal sve... Sad samo uzivam...

Offline dorian.bozicevic

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #115 u: 03.09.2011. u 20:06:50 sati »
Zahvaljujem Jerku na konstruktivnim riječima. Trebamo stavit glave skupa!

Želio bih vam prenjeti mail koji sam poslao danku, a vezano za poziv gradonačelnika kojem raste nos.

Pozdravi Danko!

Kao prvo, želim ti se zahvaliti na podršci, ali te i upozoriti da naš gradonačelnik voli puno
pričati i iznositi neistine ili poluistine radi obmanjivanja javnosti pomoću čega je i mene
obmanuo nekoliko puta, ali naučio sam lekciju i dobro pazim što radi i govori.

Situacija i istina je ovakva:

28.07.2011. - gradonačelnik me zove na mobitel i kaže mi da trebamo seliti jer oni negdje
u rujnu kreću sa projektom proširenja knjižnice i obećava osigurati drugi prostor, ali nezna
još gdje i sredstva za preseljenje i ja nemam ništa protiv - to je bio četvrtak ako se ne varam
i on mi kaže da će zvati u ponedjeljak sa daljnjim informacijama, a zvao više nikad nije

28.07.2011. - ja odmah sazivam Izvršni odbor Zajednice tehničke kulture Grada Malog Lošinja
i Upravni odbor Astronomskog društva "Leo Brenner" i mi donosimo zaključke i preporuke vezane
za preseljenje - zapisnik je u privitku

29.07.2011. - odmah ujutro ja predajem zapisnik u Grad od tad me skoro punih mjesec dana
nitko ne kontaktira ni telefonom ni dopisom

24.08.2011. - sam pozvan na sastanak kod pročelnice Ureda grada i upravljanja gradskom imovinom
i odlazim na sastanak zajedni sa tajnicom Zajednice tehničke kulture - tamo nam nude jenu prostoriju
koja je dovoljno velika za uskladištiti stvari, ali ne i za redovitu aktivnost i ja i tajnica obrazlažemo pročelnici
da je to nezadovoljavajuće - tajnica se još osobno buni pročelnici jer joj sin pohađa sekciju iz astronomije
već 4 godine i to mu je praktički jedina iznannastavna aktivnost na koju kontinuirano pohađa - pročelnica
obećaje da će probati nešto napraviti prema onome što smo im mi još 28.07. preporučili

26.08.2011. - pročelnica me zove na mobitel i kaže mi da nije ništa napravila i da oni ostaju kod toga
da nam daju prostoriju u koju stvari možemo uskladištiti i da će ključeve dobiti negdje 01.09. i da bi mi
trebali preseliti u roku od 3 tjedna - ja kažem čut ćemo se onda 01.09.

- dva sam se dana dvoumio što napraviti oko svega ovoga jer nam se jednostavno zaustavlja rad
i to na početku školske godine i u  vrijeme kada se rade planovi za iduću godinu, a što da planiram
i pišem u programu kad ne znam da li je to uopće ostvarivo obzirom da nema prostora - druga ideja
koja me mučila je ta da jednom kad se iselimo, biti će jako teško uopće dobiti još prostora kako
bi se nastavilo rad jer Grad baš i nije previše briga za naše aktivnosti, a ja trenutno smetam određenim
ljudima iz gradske organizacije HDZ-a u Lošinju pa i samom gradonačelniku

- nakon dva dana razmišljanja, odlučio sam da mi nema druge nego braniti ono što smo gradili
zadnjih 10 godina vlastitim životom ako treba i odlučio se zaključati u prostorije i štrajkati glađu

Uglavnom, da malo ilustriram ono što gradonačelnik, pročelnica i glasnogovornica plasiraju u medije,
a notorna je laž ili manipulacija:

Večernjak, Novi list i Radio Lošinj - priopćenje preko glasnogovornice

"Tako smo nedavno dodijelili prostorije Udruzi umirovljenika, Zajednici Talijana, udruzi dijabetičara, ...
Drugačije ne bi bilo ni sa Astronomskim društvom."

Istina glasi ovako:

Iz Grada kažu da su nedavno dodjelili nove prostorije Zajednici Talijana što je notorna laž jer je dotične
prostorije Zajednica Talijana sama kupila, a Grad je sudjelovao oko otvaranja vrtića na talijanskom jeziku
u dotičnoj zgradi. Vidi članak o otvorenju dotičnog objekta
http://www.novilist.hr/hr/Vijesti/Regija/Na-Losinju-otvorena-obnovljena-zgrada-Zajednice-Talijana-a-nakon-60-godina-i-vrtic-na-talijanskom-jeziku

Što se tiče dodjeljivanja prostorija Udruzi umirovljenika, to je učinjeno u vrijeme zadnjih
lokalnih izbora (2009.) u promidžbene svrhe pa su umirovljenici dobili prostor u kojem je vlaga
i u kojem su instalacije u katastrofalnom stanju pa im je nedavno pukla cijev od vode
i uništila uredsko računalo, a što se tiče elektroinstalacija, pravo je čudo da zgrada nije
već i izgorila. Popravci u prostoriji udruge umirovljenika su upravo u tijeku, a čekali su
popravak više od 2 mjeseca.

Što se tiče udruge dijabetičara i to je isto napravljeno oko izbora 2009. godine,
ali su dobili sređen prostor jer im je predsjednica u gradskom Vijeću, a tajnik
se uredno uvlači gradonačelniku ....

Evo, na kraju samo da konstatiram, ovo što se radi je dijelom uvijetovano i činjenicom
da su mi ovi isti ljudi iz Grada prije 2 godine dali otkaz iz političkih razloga i da sam
s njima u radnom sporu već dvije godine, a vrlo je vjerojatno da će taj spor izgubiti pa
pronalaze druge načine da me pregaze. Ovo što se događa nije jedini postupak prema
meni u protekle dvije godine u kojem koriste svoje ovlasti kako bi me doslovno progonili.

Mnogo vedih noći,

Dorian

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #116 u: 03.09.2011. u 20:12:05 sati »
Malo su mi tupave izjave o aasimiliranju i slicno. Drugi put Kruno, navedi te koje je sustav asimilirao.
Ma naravno da jesu , nekome su razumljive drugome pak tupave...
 jer u svijetu punom tupavih ljudi takvi vunderkindi uvijek nadju nacina da se "istaknu" i
   bezgranicno dive samima sebi i svom smislu za humor  :wink:  :103:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dorian.bozicevic

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #117 u: 03.09.2011. u 20:20:14 sati »
Ogrene, što se tiče Zvjezdarnice "Manora" situacija je ovakva:

- 90-ih - grad prodaje zgradu u procesu prodaje društvenih stanova i sad u zgradi ima 3 stanara
- mi već skoro 20 godina pjevamo da to treba vratiti
- 2006. sam uspio da se zgrada proglasi barem lokalnim kulturnim dobrom i da to uđe u prostornoplansku dokumentaciju
- 2006. sam uspio i da gradsko poglavarstvo donese odluku o povratku zgrade, ali se po odluci nije postupilo
- da se u ovom trenutku pita bilo kojeg vijećnika u gradskom Vijeću, oporbenog ili vladajućeg, rekli bi ti da je to jako lijepo, ali je skupo i imaju prečih stvari koje očito više pašu njihovim džepovima

Offline Lagonda

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #118 u: 03.09.2011. u 20:27:18 sati »
Pa onda mi objasni i odgovori na postavljeno pitanje. Ili ces se i dalje isticati svojim pametnim nedefiniranim odgovorima?
Boze, ovdje ljudi pisu kao da su najpametniji, cijeli sustav kuze vise nego itko, svi nesto pametuju... Kak ste vi kul face. Cudno da nitko nije nista napravio po pitanju promjena u Lijepoj nasoj kraj toliko pametnih i nas tupavih...
Boze mili kakva s*anja...
Prodal sve... Sad samo uzivam...

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #119 u: 03.09.2011. u 20:42:45 sati »
Lagonda, mi se još ne poznajemo osobno, vidim da imaš dobar teleskop, vrhunsku montažu, koristiš se TMB-om zagrebačke zvjezdarnice, nadimak kaže da voliš lijepe i skupe stvari, uglavnom, uspješan si.
Jedino što ti trenutno nedostaje je malo suosjećanja prema vrlo teškoj situaciji u kojoj se našao Dorijan.
Ti bi to naravno riješio, ali Dorijan ne može sam, pa, ako nemaš konstruktivnog savjeta uoči bar da si u ovoj temi u dramatičnoj manjini i budi više dobar a manje pametan.