Autor Tema: Je li Einstein pogrijesio?  (Posjeta: 17671 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Odg: Je li Einstein pogrijesio?
« Odgovori #10 u: 18.11.2006. u 21:49:26 sati »
BTW izgleda da Todor govori o ovoj nasoj klasicnoj energiji kad spominje rad.
Kad govorim o E=m(c*c) ja mislio o masama i energiji na subatomskom nivou.

Ja stvarno nisam ?uo da se energija definira nekako druga?ije. Bez obzira o veli?ini ili nivou. Energija je sposobnost stvaranja promjena.
Koja bi to bila moderna interpretacija energije?  :111:

Upozorenje za Franka - da bi išao ozbiljno razmatrati neke druga?ije teorije od ovih "klasi?nih" trebalo bi ipak dobrodobro prou?iti temelje. Izme?u ostalog, temelji donose ocjene  :mrgreen:
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 18.11.2006. u 22:55:16 sati »
Naravno klasicni temelji se podrazumijevaju....

BTW jedno trivijalno pitanje...da li ti mislis da se na odrzavanje elektrona u atomu trosi rad.
       :109:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #12 u: 19.11.2006. u 21:20:33 sati »
BTW jedno trivijalno pitanje...da li ti mislis da se na odrzavanje elektrona u atomu trosi rad.

Zašto trivijalno?
Nemam pojma, uhvatio si me. Rekao bih da atom ipak nije potpuno stabilan sam po sebi - ina?e ne bismo imali radioaktivni raspad ni kemijske reakcije ni vodi?e elektri?ne struje ni magnetizam. Zna?i, ovako bez razmišljanja, zaklju?ujem da elektroni obavljaju rad svojim postojanjem u ovom "našem" obliku.
Gledajmo ovako: atom ima neku temperaturu. Ako ga staviš u duboki svemir temperatura atoma ?e se izjedna?iti s okolinom. Gubitak topline ?e se obaviti kako titranjem molekule (ukoliko ima susjednih molekula) ili zra?enjem infracrvenih zraka. Pri emisiji IR zraka mijenja se struktura elektronskog omota?a.
Kada se temperatura izjedna?i (recimo postigne ekvilibrij) sa dubokim svemirom (koliko ono, 2.7K?) dolazi do ?udnih efekata (supravodljivost, suprafluidnost i sli?ne gadarije), kemijske reakcije se više ne obavljaju kao u našim uvjetima, nestaje magnetizam materijala i sli?no. Sve nabrojane reakcije posljedica su promjena u elektronskom omota?u, osim možda magnetizma.
Zna?i, s gledišta termodinamike postoji stanje atoma druga?ije od ovog uobi?ajenog, gdje se tome stanju konstantno teži... [70* [39*
Zbog toga bih rekao da atom ostavljen sam sebi obavlja rad prelaze?i u to stanje ravnoteže.
Ja sebe nisam shvatio s ovime što sam rekao. :mrgreen:
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 20.11.2006. u 22:33:47 sati »
Interesantan pristup....moram malo razmisliti o tome, 
nehotice si mi otvorio jedan novi pogled :115:

no to znaci ili da je termodinamika vezana za ustrojstva visa od quarkova ili bi kod dostizanja 0 K prestala postojati struktura atoma,tj za koju strukturu je vezano 0K(da li je to zbilja apsolutna nula)........u stvar neka svojstva atoma bi bila izgubljena vec na 2.7K....a vrijeme se bi jako usporilo

No da li je stvarna temperatura svemira 2.7k ili je to redshiftnuta povrsina
   zavrsne rekombinacije  :109:

Sad si mi stvorio problem,mislim da necu moci zaspati  :231:

Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 20.11.2006. u 22:41:04 sati »
Sve nabrojane reakcije posljedica su promjena u elektronskom omota?u, osim možda magnetizma.

BTW magnetizam je posljedica elektrodinamike u elektronskom omotacu,ili
   samog "kretanja elektrona" (struja)......
   a u odredjenim metalima je kristalna struktura takva da je moguca sinhronizacija tih elektrodinamika,pa dobijemo materijalni magnet. :mrgreen:
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #15 u: 21.11.2006. u 09:48:25 sati »
Ah, dok ne na?u nosioce magnetskog "naboja", ja ra?unam da ne znamo prirodu i porijeklo magnetizma  :wink:
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #16 u: 21.11.2006. u 19:50:07 sati »
:mrgreen:....ne treba nosioc magnetskog naboja....magnetizam je posljedica elektrodinamike  NO
mora postojati svojstvo polja u prostoru preko kojeg se manifestira
  magnetska energija......sam EM val to zahtjeva.

Mehanizam interakcije kod svih sila je problem......nije to samo magnetizam.

Imas nosioce Proton i Elektron....no kako objasniti njihovu interakciju....
   - zbog cega se elektricni naboji privlace,odnosno jednaki odbijaju.
    Nista od tih interakcija nije objasnjeno,ako vec hoces ulaziti u takvu dubinu.  [17*

Jaka nuklearna sila postoji samo unutar jezgre,izvan jezgre
    postaje energija.

Mozda se  u svim slucajevima radi o polju,tj promjeni svojstva prostora.
  ne postoje cesticni nosioci sila,to su samo virtualni modeli.
A sam prostor ima dublja svojstva od onih koje direktno osjetimo - opet
   sam na pocetnom izlaganju  :mrgreen:

Sama cesticna teorija zvuci pomalo neozbiljno sa svim tim potrebitim cesticama da se zadovolje istrazivacki rezultati.....za svaki sljedeci
  napredak u experimentalnim granama moramo dodati jos po koju
  neozbiljnu cesticu da bi zatvorili rupu u teoriji.

Energija akumulirana u polju, drzi promjenjeno svojstvo polja........
 potencijal....kod same interakcije ta energija se
   konvertira iz polja u trenutku interakcije i ne manifestira se kao cestica,vec se njeno djelovanje manifestira kao djelovanje cestice.

Deus non est !

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #17 u: 21.11.2006. u 23:03:01 sati »
Naravno klasicni temelji se podrazumijevaju....

:109:

Malo kasnim i možda bezveze ulije?em ali dali je u gornjem pitanju naveden razlog što ?e se materija u dalekoj budu?nosti raspasti?

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #18 u: 22.11.2006. u 08:36:08 sati »
Malo kasnim i možda bezveze ulije?em ali dali je u gornjem pitanju naveden razlog što ?e se materija u dalekoj budu?nosti raspasti?

Zbog ?ega bi se materija raspala? To sam ve? pitao pa me se ignorira.  :111:
Materiju ?ine elementarne ?estice s masom koje bi trebale biti stabilne pri ovim našim koncentracijama energije. Raspasti se mogu samo atomi na elementarne ?estice po mojim saznanjima. I to nakon jako dugo vremena.

Krun0, nije stvar u nepostojanju ?estice nosioca magnetskog polja - krivo sam se izrazio. Problem je što je magnetsko polje fundamentalno druga?ije od elektri?nog - postojanje sjevernog i južnog pola npr. Nedostatak elementarnog magnetskog naboja (ili magnetskog monopola) je ono što tako?er zabrinjava. Problem bi bilo jednostavno riješiti ako bi postojao elementarni magnetski naboj koji bi dolazio uvijek u paru, ?ime bi magnetsko polje poprimilo oblik koji sada ima. Vidim da spominješ potencijal. Magnetsko polje nije potencijalno, naime - nema magnetskog potencijala. Osim što su neki od nas potencijalni magnet za žene  :mrgreen:
Vezu izme?u elektri?nog i magnetskog polja znamo vrlo dobro (Maxwellove jednadžbe) i ta je veza dio teorije polja. Ostaje problem da je magnetsko polje druga?ije od svih ostalih polja sila koje znamo. A to nije nešto temeljem ?ega bismo mogli re?i da razumijemo magnetizam. [06* [39*
Trolor

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #19 u: 22.11.2006. u 09:57:59 sati »
Zbog ?ega bi se materija raspala? To sam ve? pitao pa me se ignorira.  :111:

Pro?itao sam da ?e se u veoma dalekoj budu?nosti od 10^36 godina po?eti raspadati protoni (a to zna?i pomalo i materija jer ju protoni drže na okupu zajedno s elektronima i neutronima). Sad je pitanje dali rotacija elektrona oko protona troši rad izbacila misao da je to možda razlog što ?e protoni izgubiti dio energije i raspasti se. Ako niste znali, protoni imaju poluživot od 10^36 godina http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_death_of_the_universe