Anketa

Jesu li ljudi bili na Mjesecu?

Jesu
47 (83.9%)
Nisu
9 (16.1%)

Ukupno Glasova: 56

Glasanje završeno: 19.10.2011. u 12:08:26 sati

Autor Tema: Jesu ili nisu?  (Posjeta: 26407 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Jesu ili nisu?
« Odgovori #100 u: 08.09.2011. u 15:40:04 sati »
:218:

Znam, ali nije legalno.

:mrgreen:

Ali ozbiljno, baš je gadno ponekad, npr. gledam Mars na Celestii i umjesto onog kanjona ja vidim planine.  [02*
Radio nekakvu 3D grafiku na kompu sa renderiranim planetima u run-time i jednom vidim kratere, drugi put umjesto kratera brda...
Izgubim cijeli dan tražeći grešku u software-u i onda skužim da je problem u u mojem procesoru u glavi...   :P

...be open minded, but don't be stupid...

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #101 u: 08.09.2011. u 15:49:54 sati »
Ok, pronašao, treba zarotirati sliku za 180 stupnjeva...    :hopla:

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #102 u: 08.09.2011. u 15:55:02 sati »
Pa to je da poludiš, gledam ove slike mjeseca i stalno vidim brdašca umjesto kratera, jel zna netko način kako da "preokrenem" sliku u mozgu?

:(

A Challenger Descent Stage izgleda kao ponikva, a ne kao modul. Tragovi astronauta kao suhozid u dalmaciji.  :mrgreen:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #103 u: 08.09.2011. u 16:24:05 sati »
Pričao nam je profesor iz fotogramatrije da je jedna studentica imala taj problem i kada je vježbala restituiranje umjesto kanala i jaraka je iscrtala nasipe, a umjesto brda doline. Taj problem u manjoj ili većoj mjeri ima oko 5% populacije

Offline Delboy

• Zvjezdani Skakač
  • *
« Odgovori #104 u: 08.09.2011. u 17:08:14 sati »
Navodno ljudi na LSD-u bolje prepoznaju koja je strana maske okrenuta prema njima, tj. ispupčenje ili udubljenje na reljefu. Naravno, odmah su krenule teorije da zapravo imaju bolju percepciju stvarnosti, ali mislim da su to sve prikriveni konzumenti :mrgreen:

http://populnks.com/view/travel_places/LSD_The_Hollow_Mask_Study/10311026

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #105 u: 08.09.2011. u 21:04:40 sati »
Evo dva objašnjenja:

"Out brains use shadows as clues to decide whether something is raised up or pushed in. Humans are used to light always coming from above; from the sun, room lights, and so on. We are so used to light coming from above, that when we turn a picture over the brain is fooled by shadows in the "wrong" places, and sees "in" as "out" and "out" as "in".

Photo interpreters, like scientists looking at moon photos or photos of Mars from orbit often turn the images so the light appears to be coming from the upper edge. It makes it lots easier to tell "up and out" from "in and down".

Most air photos in magazines and textbooks have north at the top of the page just like a map. But the sun comes from the south in the northern hemisphere and that makes it look as if the light is coming from the bottom of the picture! Sometimes it is easier to look at these pictures if you turn them upside down.

One last bit. Being used to having light come from overhead is why someone shinning a flashlight up into their face at Halloween looks so freaky! We know it is a face, but the shadows are all wrong!"

Bob Avakian
Oklahoma State University - Okmulgee

"We are accustomed to seeing scenes lit from above, because the sun is usually overhead and never below us. Satellite photos of terrain, however, only show shadows when the light source is nearly horizontal with the surface.

When a crater is illuminated from above, the shadow inside the crater is near the top and the bright part is near the bottom. A mountain shows exactly the opposite lighting pattern: bright at the top and shadowed at the bottom. This is because the part of the crater or mountain that is most perpendicular to the incoming light reflects it the best. Anyway, your brain interprets pictures under the assumption that the light is from the top of the scene. So if a picture shows an object that is bright at the top and dark at the bottom, it interprets it as a mound lit from above, not as a crater lit from below."

Richard Barrans
Department of Physics and Astronomy

Offline AnArChY

• ZvjezdoZnanac
    • Website
« Odgovori #106 u: 08.09.2011. u 23:04:45 sati »
malo smo krenuli offtopic.....

da se vratimo na temu - ja jos nisam vidio niti jedan dokaz koji bi mi barem ulio malo sumnje u to da nisu bili na Mjesecu...
Po meni, cim se vidi kako prasina na Mjesecu ne stvara oblak nego drito pada - vec je dovoljan dokaz da to nema veze s Zemljom koja ima atmosferu.

Vecina "dokaza" da nisu bili na Mjesecu pada u vodu cim se malo bolje razmisli - od fotografija (polazaji sjena, nedostatak zvijezda, nitni krizevi - treba samo znati malo vise o fizici fotografije) do micanja zastave i otisaka (cista fizika)

Uostalom - koji su svi "dokazi" da nisu bili na Mjesecu?

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #107 u: 09.09.2011. u 00:03:43 sati »
Samo se covjeku bez osnova fizike mogu podvaliti "dokazi" koji navodno na onaj ili ovaj nacin dokazuju da snimke nisu sa mjeseceve povrsine.
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline tonii

• Jahač Kometa
« Odgovori #108 u: 09.09.2011. u 00:25:41 sati »
Dobro, moze li meni netko objasniti na drugoj fotografiji koju sam postao, zasto je vidljiva razlika izmedju zooma sa moje strane i zooma od strane NASA-e?

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #109 u: 09.09.2011. u 00:32:20 sati »
Na zalost ja sam na telefonu,ne vidim slike....ako prije to ne rijesite pogledat cu za par dana mogu li sto zakljuciti,kad se rijesim panike na poslu
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.