Autor Tema: Mala "tavanska" zvjezdarnica...  (Posjeta: 34650 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline viragec

• ZvjezdoKrilac
  • **
  • Spol: Muški
Mala "tavanska" zvjezdarnica...
« u: 05.09.2011. u 17:37:56 sati »
Svi znamo koliko puno vremena, kojeg ionako nikad dosta, "gubimo" na postavljanje i pospremanje nasih setupa,
narocito ukoliko se bavimo astrofotografijom... i koliko onih fantasticnih sati rijetko cistog neba, npr. nakon kise,
ne uspijemo iskoristiti... jer ne stignemo i nemamo gdje.

Sjecam se da sam jos proslog ljeta, cim sam se poceo baviti ovim hobijem, naisao na nekoliko web stranica koje su me
potaknule na razmisljanje:
1) najbolji i najljepsi clanak o kucnoj zvjezdarnici koji sam ikad procitao - dakako, to je clanak g. Gordana Bartolica
  na Zvjezdarnici: http://www.zvjezdarnica.com/?akcija=dnm&id=944
  Ne znam ni sam koliko puta sam ga procitao i svaki put sam iznova uzivao u tehnickom opisu, ali posebno u Gordanovom
  impresivnom stilu i smirenosti koja je ostavila poseban dojam na mene...
2) stranice mog Zagorca, dr. Andjelka Glivara: http://www.croastro.com/hrobservatory.htm
  - Andjelko je jos pred desetak godina ostvario svoj san i napravio (jedinu) pravu pravcatu zvjezdarnicu sa kupolom na
  nasim Zagorskim bregima!
3) stranice jednog njemackog astronoma - amatera: http://www.zudensternen.de/Meine%20Garten%20Sternwarte.html
   - u trenutku kad sam ovo vidio, zapravo sam i odlucio: ovako nesto mogu i hocu sam napraviti...

I tako, godinu dana kasnije, a dva mjeseca nakon pocetka radova (radjeno u slobodno vrijeme), napokon je moja mala,
kucna zvjezdarnica dosla do faze "funkcionalnog minimuma":

Ima tu jos mnogo posla: dovrsiti oplate, strujne i LAN instalacije, toplinska izolacija limenih vrata, maknuti ovu ruznu gredu iz prvog plana...
... napraviti fiksni stup za montazu...

Ali sve je to manje bitno od pogleda na nebo - prva vecer, prije postavljanja teleskopa:

(Canon 1000D, Peleng 8mm "FishEye" ISO 800, F4, 30 sec - "Stefanov Test" :wink: - original snimka, bez filtera, ali uz gammu dignutu na 1.5 )

Nazalost i u Zagorju ima LPa: neusporedivo manje nego u Zagrebu (najsvjetljiji ugao "zasluga" je Zagreba, no mnogo vise nego na
primjerice, Petrovoj Gori (snimljeno 28.08.2011, prva vecer PGSPa i najdivnije nebo koje sam u zivotu vidio:

(Canon 1000D, Peleng 8mm "FishEye" ISO 800, F4, 30 sec - "Stefanov Test" :wink: - original snimka, bez filtera, ali uz gammu dignutu na 1.5 )

Za kraj, opet cu citirati Gordana:
"Mislim da je bolje imati zvjezdarnicu blizu, pa makar uvjeti i nisu baš najbolji, ali barem ćeš je često koristiti..."
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=3699.msg80254#msg80254

Dakle, otici do PG mogu (mozda) nekoliko puta godisnje - a na garazu gotovo uvijek  :hopla:

/Mladen
« Zadnja izmjena: 13.01.2016. u 23:38:19 sati od viragec »
Optika: OrionUK 300/F4 CFT +ASA0.73x, TS APO65Q, GSO RC8C, SW 200/F5, SW 130/F5, SW MAK127, Tair 3s, Canon 200/2.8L
Montaže: AZ-EQ6 GT, NEQ6 Belt mod, AZ4
Kamere: QSI683ws, Atik 383L+, QHY2Pro, QHY5L-IIm/IIc, SXVF-M8C, EOS 1000DA, Pentax K5,
Ostalo: Pentax 10x50 PCF WPII, TS 20x80T, SX mFW/wOAG & Baader NB+LRGB

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
Odg: Mala "tavanska" zvjezdarnica...
« Odgovori #1 u: 05.09.2011. u 17:48:58 sati »
Z A K O N !!!

E, a kak se usjeveris? Mislim, ok drift ocito. Al ono, stanes na platformu, sve se malo spiga (ili ne), namjestis, maknes se i vise nije ono sto si narihtao. Govorim o usjeveravanju, jel samo to ne mozes nekakvim remote sustavom upravljati (ili mozes?)
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #2 u: 05.09.2011. u 18:07:51 sati »
Ovo je izvanredno, možeš li poslikati kako se otvara krov? Možda bi mogao napisati nešto poput članka kako je to napravio i Gordan pa ćemo to staviti na Zvjezdarnicu, možda pomogne onima koji bi to isto tako napravili :hopla:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #3 u: 05.09.2011. u 18:17:23 sati »
Braaaaaaaaaaaaaaaavvvvvvvvoooooooooooooooooo viragec!  :hopla: :hopla: :hopla:
Tako se to radi!

Kako smo bili blizu sličnog rješenja, no ti si ga materijalizirao, a ja smišljao (zasad).   :wink:
Naime, već drugu godinu obilazim (k'o mačak oko vruće kaše) oko hiže. Gruntam si na kojem bi dijelu dugačkog zidanog dvorišnog objekta bilo najbolje napraviti malu zvjezdarnicu. Na jednoj strani blizu dimnjaci, na drugoj orah zaklanja istok i sjeverositok.
K tomu ne bih smio utrošiti neki veći novac nego iskoristiti postojeći korišten/nekorišten drveni ili cjevni materijal.
........ Pa onda se onda vratim niže, razmišljajući o čisto drvenoj samostojećoj konstrukciji u dvorištu.
I taman kad to izbistrim i svedem na dvije inačice (jednu krovnu/tavansku i jednu samostojeću) kad ono baš u taj "planirani" dio krovišta/dvorišta olujni vjetar krajem srpnja uspije dobaciti granu susjedovog veeeeelikog oraha (unazad nekoliko godina imao sam sličnih manje drastičnih oštećenja krovišta). Nisam htio zamarati forumaše fotkama Dobsona 200/1200 i Newta 150/750 koji su bili 'parkirani' baš ispod mjesta "bombardiranja" i preživjeli nekim čudom (takorekuć bez ogrebotina) padaline u obliku crijepova ili njihovih komada (poslikao sam rupetine u krovištu....).  :shock:
Ali tvoje rješenje daje iznova i meni nadahnuće...    [71*   [71*   [71*
« Zadnja izmjena: 05.09.2011. u 18:24:50 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 05.09.2011. u 18:17:41 sati »
Viragec, baš si me dirnuo, prvo  prelijepim uvodom, a zatim rezultatima svoga rada. Što kazati nego bravo, ti si ponos našeg foruma. 0vo je  moj san.

Jedino si interijer morao slikati s nepokrivenim teleskopom, da zablista u punoj ljepoti.  :hopla: :215:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Sabina

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovori #5 u: 05.09.2011. u 18:50:37 sati »
Bravoooo!  :hopla:
(Jedino mi nije jasno kako misliš 'maknuti ružnu gredu'? Nije li to neki od konstruktivnih dijelova krova? Da ne bi nešto  :118: ...)

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #6 u: 05.09.2011. u 19:15:59 sati »
Vrlo lijepo i nadasve ispirativno. Bravo :hopla:

Ali ako može jedna konstruktivna sugestija.
Kao što je i Hrast primjetio, mislim da ćeš imati velikih problema sa vibracijama na drvenom podu.
Moj savjet, naravno ako si to u mogućnosti izvest, ti je da izbušiš rupu u drvenom podu na mjestu gdje će stajati montaža.
Sa zemlje kroz tu rupu stavi betonski stup na kojem će stajati montaža.
Na taj način izbjegavaš sve moguće vibracije, a setup je u potpunosti stabilan i odvojen od poda po kojem hodaš.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #7 u: 05.09.2011. u 19:18:21 sati »
 [47* :112:
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
« Odgovori #8 u: 05.09.2011. u 19:50:27 sati »
Bravo i bravo  :hopla:
Kad sam "sanjao" ovak nekaj je bio i moj san  8)
Kolko sam ja skuzio, ova platforma je tek "sablona" za percepciju visine i prostora. Montaza ce ici na fiksni stup kroz rupu na platformi, bez tronosca.
Cestitam!

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #9 u: 05.09.2011. u 20:40:31 sati »
:hopla:

Pripremi se na to da ćeš preko toplijih dana prije promatranja morati špricati krov s vodom da se ohladi i ne kvari seeing.