Autor Tema: Porijeklo života  (Posjeta: 28215 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Odg: Porijeklo života
« Odgovori #50 u: 21.06.2009. u 08:33:57 sati »
Slučajnosti ne moraju imati smisao. Upravo su naše forsiranje smisla i strah od smrti iznjedrili religije.

Kako Kruo kaže statistika je logična.

Ja nadopunjavam da se procesi često (izgleda gotovo u pravilu što se više proučava) pokoravaju određenom stupnju kaosa što uzrokuje određenu nemogućnost našeg poimanja događanja. No to nije ništa za strah ili uplitanje religije. Već samo još jedan primjer ljudske ograničenosti uma i poimanja svijeta kok sebe.

Nismo savršeni, svemoćni, svepostojeći u ovom ili onom obliku i naša spoznaja nikad neće biti konačna (usuđujem se to reći9 i to moramo prihvatiti. To nas ne smije obeshrabriti. Svakim korakom naprijed naša spoznaja prirode i svemira raste.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #51 u: 21.06.2009. u 08:44:56 sati »
BTW

naša spoznaja nikad neće biti konačna

I to misljenje sam izjavio prije par godina,no dobio sam lekciju od Todora,mislim,
   a mozda i tebe....pazi da te ne cuje  :mrgreen:

inace sto se tice kaosa...ne mislim da se radi o pravom kaosu...nego nasoj nemogucnosti percepcije
   odredjenih djelova ustroja...slicno kao sto matematika ima nedefinirana podrucja...

BBTW Moram napomenuti problematiku nule o kojoj smao se prije godinu prepirali...
   nisam bio jasan (kako je to cesto u mojim izjavama  :mrgreen: )
   zaboravio sam napomenuti uz to da postoji strukturalna nula,
     dimenzionalna nula ne postoji...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Ubersoldat

• Astronom
  • Bottom*s Astronomy
« Odgovori #52 u: 21.06.2009. u 17:00:47 sati »
Vidim ja da se opet pričaju različite stvari.

Ako nije ništa bitno, onda nije niti život bitan, pa se niti nemoramo oko ničega trudit, jer sve će na kraju pojest entropija.

Moje mišljenje je da svemir postoji radi života, a ne obrnuto. Upravo smo mi bitni i radi nas je sve stvoreno ... inače nebi bilo nikoga da svoju svijest koristi o svojoj okolini, u ovom slučaju svemira.
Dalekozor; TS 10x50LE, Luger LR10x26

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #53 u: 21.06.2009. u 17:04:27 sati »
Ako nije ništa bitno, onda nije niti život bitan, pa se niti nemoramo oko ničega trudit, jer sve će na kraju pojest entropija.

Mislim da je ovo više pitanje za psihologe i antropologe nego za astronome/fizičare/matematičare.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #54 u: 21.06.2009. u 17:35:23 sati »
Mislim da je ovo više pitanje za psihologe i antropologe nego za astronome/fizičare/matematičare.

Da, ovo pitanje  više spada u društvene nego u prirodne znanosti, ovo je više filozofska ili religiozna disciplina. Uvjek dolazi do raspada teme kada se egzaktnim znanostima pokušava nešto dokazati ili pobiti što tu ne spada. I obrnuto.

Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #55 u: 21.06.2009. u 17:56:25 sati »
Moje mišljenje je da svemir postoji radi života, a ne obrnuto.

Ne postoji zupčanik zbog sata niti sat zbog zupčanika.

Nismo savršeni, svemoćni, svepostojeći u ovom ili onom obliku i naša spoznaja nikad neće biti konačna (usuđujem se to reći) i to moramo prihvatiti.

Sasvim točno! Da bismo nešto potpuno spoznali moramo biti izvan toga, jer ako upoznajemo sustav prikupljajući sve informacije o njemu onda će nam, ako smo dio sustava, uvijek faliti jedna informacija - ona o samom sebi. I zato je teoretski nemoguće da sve doznamo (a spriječavaju nas i trivijalnosti poput nesavršene matematike i fizike). Tek zbog te činjenice i na ovom mjestu se upliće vjerovanje ili nevjerovanje u boga.
Ako bi netko sve ovo stvorio i kasnije se uplitao u funkcioniranje onda bi interakcijom postao dio toga i sve bi mu izmaklo kontroli. Zanimljivo da bi ovo bilo logično objašnjenje Einsteinove rečenice - Bog se ne kocka!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #56 u: 21.06.2009. u 22:35:05 sati »
Vidim ja da se opet pričaju različite stvari.
Moje mišljenje je da svemir postoji radi života, a ne obrnuto. Upravo smo mi bitni i radi nas je sve stvoreno ... inače nebi bilo nikoga da svoju svijest koristi o svojoj okolini, u ovom slučaju svemira.

Ne pricaju se razlicite stvari nego se pricaju stvari koje ovdje ne spadaju....
   Culi smo tvoje misljenje,uvazavamo ga no ne slazemo se s njime po svim
     logickim znanstvenim pretpostavkama...ovo o cemu pricas ne mozes argumentirati
     na znanstvenom nivou i nema smisla na ovakav nacin nastavljati ovu raspravu....
To cak nije pitanje ni za antropologe ni psihologe..
.takve stvari najbolje je da raspravljas na teoloskom forumu IMHO

Ni po cemu racionalnom ne mozes logicki zakljuciti da je svemir stvoren, radi zivota,
    radi nas i da smo mi nekome bitni,bez obzira kakva je istina,
   argumenata za to nema - znanstveni put je takav,
  ako znanstvene metode zamjenimo vjerovanjem,osobnim uvjerenjima,intuicijom....
    onda to vise nije znanost nego religija...kao sto je Arkturus napomenuo.....
 .. eventualni kreator svemira zauvijek bi morao ostati izvan interakcija svoje kreacije
     ako ne zeli izazvati kaoticni kolaps fizikalne strukture u kaos..

Nitko govori da zivot nije bitan,no njegovu bit i potencijal moramo imati hrabrosti odrediti sami,
    ona ne postoji sama po sebi niti je isto stvoreno sa ciljem...
Ako cemo se drzati ideje da netko ima plan za nas i da mi imamo unaprijed odredjenu svrhu,
 te djelovati i zivjeti na taj nacin unaprijed smo se usudili na propast.....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline četvorooki

• ZvjezdoZnanac
  • Ništa nije dugačko, ako se dobro skrati...
    • youtube, andrmolja's channel
« Odgovori #57 u: 23.06.2009. u 23:57:10 sati »
ubersoldatovi argumenti podsećaju na neku vrstu antropičkog principa, slično onom kakav je koristio Fred Hojl svojevremeno, samo ima drugačiju svrhu...
Naravno, ako sam dobro razumeo sve pročitane postove...
dobson 200/1200

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #58 u: 21.02.2011. u 13:11:40 sati »
"Ako čeznemo za nekom kozmičkom svrhom, pronađimo tada sebi neki vrijedan cilj."

Ovo je citat iz knjige "Plava toćka u beskraju" Carla Sagana iz 1994. godine, iz poglavlja "Svemir koji nije stvoren za nas". Mislim da jednako vrijedi bez obzira jeste li vjernik ili niste. Ja sam slučajno ono prvo, ali sam također jako puno o znanosti i znanstvenoj metodi naučio od Sagana i njegovih pročitanih osam knjiga. Htio sam zapravo reći da nema smisla razbijati glavu o smislu ili o nekoj nedokučivoj svrsi postojanja života. Bolje je razmišljati što da sa spoznajom o evoluciji učinimo za našu budućnost. A ne da se uvijek iznova vrtimo oko toga da nekim tvrdoglavim i zatucanim desničarima i rasistima moramo dokazivati ono što je već stoljeće i pol jasno i očito.

Također bih se mogao donekle složiti sa tvrdnjom da u evoluciji ne postoji napredak, već samo promjena, mada je to već vucaranje po terenu filozofije. Ali zato postoji nešto što se vrlo egzaktno zapaža pri evoluciji bilo kojeg sustava, a to je povećanje složenosti, svejedno promatramo li evoluciju svemira, evoluciju života ili evoluciju društva. I neovisno o našim svjetonazorima.
Ja nisam rasist, ja sam mizantrop.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #59 u: 21.02.2011. u 13:19:46 sati »
Citat:
.....Htio sam zapravo reći da nema smisla razbijati glavu o smislu ili o nekoj nedokučivoj svrsi postojanja života. Bolje je razmišljati što da sa spoznajom o evoluciji učinimo za našu budućnost.....

[71*
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.