Autor Tema: Porijeklo života  (Posjeta: 28341 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • Spol: Muški
  • uglavnom bezopasan
Odg: Porijeklo života
« Odgovori #60 u: 21.02.2011. u 14:18:02 sati »
Da ne bi ljudi krivo pomislili, nisam pod zatucanim desničarima i rasistima mislio na nikoga sa ovog foruma, već me je duboko uznemirilo to što i kod nas posljednjih godina oni najžešći kreacionisti, vjerojatno financirani sa juga SAD-a, opako dobivaju medijdki prostor. Kada bi to bio samo rat protiv znanosti, rekao bih:" Tko ih šljivi, glupane!" Ali riječ je zapravo o vrlo opasnoj totalitarnoj ideologiji, puno bližoj new ageu nego kršćanstvu. Prije nekoliko godina sam istraživao o čemu se tu zapravo radi i zaključio sam da je riječ o ozbiljnoj civilizacijskoj prijetnji.

Sramotno je da oni Darwina smatraju rasistom (što on nikada nije bio), dok je istovremeno njihova ideologija, više puta sprovođena u praksi, a naročito pri kolonizaciji Sjeverne Amerike, istrebljivanju Indijanaca i podržavanju ropstva sve do u industrijsko doba, zasnovana na vrlo problematičnim elementima iz Knjige Postanka. Pa tako sebe smatraju odabranima od više sile da gospodare Amerikom, pa i cijelim svijetom. Paradoksalno, u funkcioniranju društva u kojem su na vlasti kreacionisti ima puno više darvinističkih elemenata, nego u liberalnim društvima, ako pod darvinizmom podrazumijevamo samo onaj aspekt evolucije koji uključuje nadmetanje, sukobljavanje, krv i pandže, a potpuno isključuje aspekt suradnje.
I nije samo to slučaj sa kreacionizmom koji konzervativci izvoze iz SAD, već sa svim oblicima kreacionizma na planetu. Samo je razlika u brojnosti i u financijskoj i političkoj moći.

Ovo vjerojatno nije stvar za ovaj forum, ali dužan sam upozoriti ljude koji misle svojom glavom kakva se je gadarija zavukla u Hrvatsku. Ovakvoj jadnoj i neobrazovanoj zemlji to je potrebno kao šaka u oko, a uglavnom ide ruku pod ruku sa širenjem new agea. tako HTV reklamira opskurni mjesečnik "Book", a nedavno je počeo u nas djelovati i nekakav tobožnji centar za prirodne znanosti. Na ove je stvari nedavno upozorio i dr. Dejan Vinković, astrofizičar, a pojedinosti možete saznati ako u Googleovu tražilicu utipkate: Kreacionizam je stigao u Hrvatsku.

Ne zagovaram nikakvo razbijanje glava neistomišljenicima, ali sam za puno više znanstvene edukacije među narodom i puno veću budnost znanstvene zajednice u nas kada su u pitanju fenomeni karakteristični za razdoblja krize, a ponajviše se očituju u zagovaranju retrogradnih procesa i povratka u prošlost.

Oprostite na smetnji i uznemiravanju.
Ja nisam rasist, ja sam mizantrop.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #61 u: 21.02.2011. u 19:43:55 sati »
Pa sam smisao zivota i je u nasim rukama da ga odredimo....no cesto je takvu odgovornost i neizvjesnost tesko prihvatiti.
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #62 u: 21.02.2011. u 19:51:56 sati »
Na tu dusevnu nesigurnost igraju onda svakakvi paraziti..najvise brine sto se sluzbena znanost tesko odlucuje na striktno ogradjivanje od toga,a to je posljrdica sve jaceg mjesanja religije sa politikom i znanoscu..
Deus non est !

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #63 u: 21.02.2011. u 21:28:03 sati »
Htio sam zapravo reći da nema smisla razbijati glavu o smislu ili o nekoj nedokučivoj svrsi postojanja života. Bolje je razmišljati što da sa spoznajom o evoluciji učinimo za našu budućnost.
[71*
:273:
Ja se ne slažem s ovim. Traženje smisla postojanja čini nas različitim od životinja. I životinje se brinu za svoju budućnost koliko im dopušta njihova evolucijska stepenica. A samo smo mi (za sad) sposobni tražiti smisao postojanja. Dakako da moramo razmišljati o budućnosti, ali ne zanemariti pitanje smisla.
Naravno da se slažem s kritikom svih kvazi znanstvenika, ali ovo je malo preopćenito rečeno. Svrha postojanja života je u velikom broju različitih filozofskih promišljanja, a ne samo u zloupotrebi kreacionista i sličnih.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #64 u: 21.02.2011. u 21:50:49 sati »
Mislim da si nas krivo razumio, ne postoji predefiniran smisao zivota, mi smo ti koji cemo mu dodjeliti smisao preko spoznaje samog sebe i okoline...ako bas zelis to se moze zvati trazenje
Deus non est !

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
« Odgovori #65 u: 21.02.2011. u 22:15:21 sati »
... mi smo ti koji cemo mu (životu) dodjeliti smisao preko spoznaje samog sebe ...

Ovo je više nego dovoljno!

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #66 u: 21.02.2011. u 22:57:27 sati »
Mislim da si nas krivo razumio, ne postoji predefiniran smisao zivota, mi smo ti koji cemo mu dodjeliti smisao preko spoznaje samog sebe i okoline...ako bas zelis to se moze zvati trazenje
Otkud znaš da ne postoji smisao? Meni se čini da ulazimo u raspravu bog postoji-bog ne postoji. Ja ne mogu odbaciti filozofe koji su se time zabavljali i nije mi drago kad se oni pobrkaju s ljudima koji o tome raspravljaju iz nekog interesa. Istinsko traženje 'predefiniranog smisla života' jedan je od najsvjetlijih trenutaka ljudske vrste.
Ono što definira domet razuma. Za to nitko drugi trenutno nije sposoban.
Možda si ti u pravu, možda smisla nema, ali možda i ima, a bez potrage se ne može znati.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #67 u: 22.02.2011. u 00:17:51 sati »
Istinsko traženje 'predefiniranog smisla života' jedan je od najsvjetlijih trenutaka ljudske vrste.

S time se nikako ne mogu sloziti ,trazenje predefiniranog smisla je slijepi kolosjek..
   .. navedi mi jedan razlog ili sumnju koja te navodi na razmisljanje o predefiniranom smislu...
    ..predefiniranom na koji nacin...tko ga je predefinirao ?

......trazenje smisla u sebi samima da, moramo naci sami sebe da bi
   ga bili u stanju odrediti .... i to nam je na dohvatu ruke..
    ...samo smo jos civilizacijski mladi i ne vidimo pravi smjer ..........
Deus non est !

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #68 u: 22.02.2011. u 08:55:35 sati »
Ispričavam se ekipi što sam jučer onako malo pukao, ali doživio i vidio sam svašta, od pokušaja da se sredinom prošlog desetljeća ukine nastava evolucije u osnovnim i srednjim školama u nas ( valjda je to trebao biti nekakav domoljubni čin od strane školskih ravnatelja), pa do one histerije lani kada je oko 500 potpisnika benigne peticije o premještanju "Ruba znanosti" iz znanstveno- obrazovnog u zabavni dočekano sa histeričnom protupeticijom desetak tisuća fanatičnih sljedbenika te emisije ili tko zna čega. Atmosferu je podjarivao izvjesni novinar Romano Sole, forsirajući obračun sa sumnjivim stranim elementima sa instituta "Ruđer Bošković" u (pazi sad!) Splitu. Bilo je čak i poziva na ulični bejzbol! Mislim da je Dejan Vinković u SAD- u iz prve ruke svjedočio i gorim stvarima. Morala bi znanstvena zajednica biti malo budnija i prčevitija.Pa čak možda ponekad i spremna na podizanje sudskih tužbi. Tako se to barem radi vani, ako ne ide nikako drugačije.

Ali da se vratim priči koja ovdje teče: Nikada nećemo saznati kako je točno nastao život ili kako se točno dogodio Veliki prasak ili nešto njemu vrlo slično. Ne zato što bi nam to netko zabranjivao, već zato što se to dogodilo vrlo davno. Mi možemo raditi različite simulacije i pokuse, pa čak i proizvesti primitivni život u laboratoriju, ali sigurno reći da je to baš početak života na Zemlji, mogli bismo samo uz pomoć vremeplova. E jesam sad otkrio toplu vodu!

O smislu i svrsi života najbolje je ipak učiti od "Letećeg cirkusa Monthija Pythona". Ili da ponovim onaj Saganov citat: "Ako čeznemo za nekom kozmičkom svrhom, pronađimo sebi tada neki vrijedan cilj". A toliko puno posla ima na planetu, da bi svih sedam milijardi Zemljana imalo čime se baviti čitav svoj život, a da pri tome nijedan (ili nijedna) od nas ne bude među manekenima, posvudušama ili nekom sličnom parazitskom zanimanju. Odvjetnike neću ni spominjati. Dobit će oni svoje kada se opet digne kuka i motika (Šala mala iz "Vodiča kroz galaksiju za autostopere").

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #69 u: 22.02.2011. u 09:01:29 sati »
Kada sam spomenuo sredinu prošlog desetljeća, mislio sam na vrijeme oko 1995. godine. Da ne bi bilo zabune.