Autor Tema: Mak 127/1500- molim pomoć  (Posjeta: 1958 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tvrtko

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Mak 127/1500- molim pomoć
« Odgovori #10 u: 16.09.2011. u 10:26:43 sati »
Neću nikada zaboraviti kada sam prvi put našao DSO koji sam i krenuo tražiti sa teleskopom.. to je naprosto gušt koji nećeš osjetiti ako odmah kreneš s GoTo montažom. GoTo može biti jako koristan - bez daljnega, ali osobno mislim da je nama početnicima puno bolje krenuti bez. Naučiš se snalaziti na nebu i tražiti objekte sam. Jako je fora kada nakon nekog vremena možeš dignuti pogled prema gore i identificirati dosta stvari.
E sada, jednom kada si to sve savladao pa si svejedno želiš GoTo da si olakšaš život, to je naravno druga stvar. Ali meni osobno bi to ubilo užitak traženja i nalaženja objekata sam, a to je nešto što odbijam prepustiti elektronici. Da ne spominjem da onda to donosi i svoj set problema, pa se počneš baviti sa power tankovima, baterijama, update-anjem kontrolera, i slično. Ponekad jednostavnija rješenja znače više vremena provedenog uz okular :)
Ali u toj raspravi GoTo ili ručno nema točnog odgovora za svakog. Netko ima gušt u traženju, netko drugi samo želi vidjeti što više objekata u što kraćem roku. Ja bi na tvom mjestu krenuo ručno pa dodao eq3 goto upgrade kit ako se odlučiš da ti treba.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #11 u: 16.09.2011. u 10:39:21 sati »
Pa nije astronimija samo traženje. Ima nešto i u gledanju?
Goto je toliko jeftin da je šteta ne uzeti ga, a ako si baš mazohistično nastrojen i baš želiš učiti astrognoziju - možeš ga isključiti. Kod mene možeš isključiti i praćenje, pa si kao dobson. Ali dok sam za teleskopom još nitko mi nije rekao: makni se da ja ručno nađem neki objekt i poslije si ga sam pratim  :wink: Više je kao: ajde sad M..., ajde NGC... ajde...
Trolor

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #12 u: 16.09.2011. u 10:49:57 sati »
a čuj, meni je petljanje po goto-u iritirajuće, natipkaj prvo ime, pa čekaj da on nađe, pa centriraj... do tad već nađem objekt ili budem veoma blizu

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #13 u: 16.09.2011. u 10:54:42 sati »
a čuj, meni je petljanje po goto-u iritirajuće, natipkaj prvo ime, pa čekaj da on nađe, pa centriraj... do tad već nađem objekt ili budem veoma blizu
:116:
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #14 u: 16.09.2011. u 11:02:13 sati »

A koliko će početnika odustati dok dođe do te razine?
Ja sigurno ne mogu iz grada doći do tog nivoa, gledam u prosjeku pet-šest puta godišnje. Pa kad gledam, zgodnije je gledati a ne tražiti. Treba se staviti u kožu prosječnog korisnika, onog koji živi u gradu i neće provoditi 100 sati godišnje pod vedrim nebom. Siguran sam da će GoTo povećati broj zaljubljenika u astronomiju i zadržati više ljudi malo duže u hobiju. Koliko ljudi je kupilo Dobson jer je najbolja apertura za te novce pa onda izašlo dvije-tri noći van i nakon pronađenih desetak objekata Dobson je spremljen negdje sa strane da se nikad više ne upotrijebi?
Trolor

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #15 u: 16.09.2011. u 11:09:56 sati »
Citat:
.....a ako si baš mazohistično nastrojen i baš želiš učiti astrognoziju.....

Grozno! Jel' to savjet mladima koji tek kreću u svijet astronomije! Da nije važno poznavati noćno nebo nad svojim glavama,  onda naravno niti zvjezdane karte. Koja ignorancija, sramota  [37*
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Tvrtko

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #16 u: 16.09.2011. u 11:15:19 sati »
Postoji po meni dosta dobra alternativa; telrad + karte (ili printane, ili planisfera, ili aplikacija na smartphone-u/tabletu/laptopu). Neki ne vole Telrad, ali opet neki ne vole GoTo. Svakom svoje, meni je odličan. U svakom slučaju GoTo ili ne je jako prežvakana tema, sumnjam da ćemo otkriti išta novo u toj raspravi.. postoje dvije škole mišljenja i ni jedna nije kriva, samo naprosto postoje ljudi kojima bolje odgovara jedna, odnosno druga. GoTo ima svojih prednosti i mana i sve ovisi o tome što je čovjeku bitnije.
A što se tiče astrognozije, ne vidim poveznicu s ostajanjem u hobiju. Ako nekoga astrognozija toliko ne zanima da bi ju najrađe preskočio, onda sumnjam da takav ima dovoljno interesa za cijeli hobi da bi se zadržao predugo. Pronaći će u prvih par mjeseci hrpu objekata sa GoTo. Stiskanje gumba i gledanje kroz okular mu neće pružiti neki izazov i na kraju će dosada biti faktor koji će ga istjerati iz hobija. Ne svakog, naravno, ali to je naprosto druga strana one priče"ručno traženje je prekomplicirano pa će ljudi odustati iz frustracije". Astronomija nije skupljanje salveta, nego je hobi u koji treba uložiti truda, a to je nešto što GoTo neće promijeniti i sumnjam da će spriječiti nekoga da odustane koji bi odustao malo brže bez GoTo-a.

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #17 u: 16.09.2011. u 12:02:07 sati »
              :209: :209: :209: Telrad  :209: :209: :209:

Dok sam imao finder nisam uspio naći skoro ništa a prvo veče kad sam stavio Telrad palo je 15-tak M-ova !!
Uz njega koristim i par programa na iPhone-u koji mi služe za lakše snalaženje na nebu.
Telrad + iPhone  :274:
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #18 u: 16.09.2011. u 12:59:26 sati »
Ma naravno, nema uopće zbora da je Go-To, neizbježan dio sadašnje i buduće astronomije. Ali pitanje glasi što želimo od amaterske astronomije? U edukativne svrhe Go -To je suvišan. U promatračkoj astronomiji ide se na što više svjetla, a financijski je za većinu to jedino dostupno s reflektorima na dob montaži i naravno bez Go-To-a. Za dublje džepove ide nešto manja apertura i montaža s Go-To. Vrlo ugodno promatranje, iako ne znaš što zapravo promatraš i gdje se to nalazi. U paketu dolaze  problemi s napajanjem i elektronikom. Astrofotografija danas zahtjeva skupe montaže i kvalitetnu optiku, Go-To obavezan. Naravno, to je samo onaj manji dio astronomije koji je vezan za korištenje teleskopa.

I tako to.  Svi su u pravu, te odluka ovisi samo  o pojedincu i njegovim stvarnim afinitetima.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Tvrtko

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #19 u: 16.09.2011. u 13:13:24 sati »
Telrad + iPhone  :274:

To je i moja kombinacija. Taj iphone se pretvorio u odličan komad astronomske opreme :)