Autor Tema: Je li bilo moguće i prije 1600. dokazati da je geocentrični model pogrešan?  (Posjeta: 23484 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
HJvala , Arktuse , na podršci . Istina je da si me ti jedini podržao . :hopla:

A ja? Tko ti je izrezo i ušminkao onu najvažniju sliku? :287:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
Nije vrag da ti je bitna podrska nas ostalih cija razmisljanja tu nemaju mjesto?  :mrgreen:
Ako je nešto kvalitetno onda treba podržati. Ja mislim da je ovaj tekst vrijedan i da svakako treba dati priznanje.
Al Dag ovog puta ti ovo je provokacija. Đeno se stvarno potrudio. Mislim da to treba poštovati, slagali se mi s tim tekstom ili ne. Nije to napisao da dobije priznanje nego da razjasni neke stvari.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Ma nemoj me zafrkavati, pa ja zelim tim svojim jadnim humorom malo ublaziti stvari.
Ti bi bar trebao to razumjeti kao dr teaser.  :286:
Ja ti nisam tip koji ce sada promijeniti svoje ponasanje da me slucajno netko ne bi krivo shvatio. Ne mislim niti zelim zlo ikome, povrijediti ne zelim nikoga, pokusavam normalno i mirno objasniti sto mislim. Ako nista od toga ne ide, e ja cu se nastaviti smijati kako drugima tako i sebi. Sto mogu kad me zivot veseli.

Ako se ne mozemo svojim razmiricama i nesporazumima smijati onda smo stvarno drustvo pateticnih jadnika i mjesto nam je na forumu Gerijatrija/depresija.com
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
Znam to ja, ali znam i da Đeno to ne zna, shvatiti će kao provokaciju (to si do sada mogao pretpostaviti) i opet će doći do fajta. Glupo bi mi bilo da se sad u svakoj temi kačite.
Ipak, sori, nisam se trebao mješati. :103:

Ti bi bar trebao to razumjeti kao dr teaser.  :286:
Pa mislim da se zna kad se šalim, a kad ne. Ako se ne zna onda očekujem da me se upozori. Ko da ja nikad ne pretjeram s 'opuštanjem atmosfere'.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Ne, ne, ja sori!
Razumijem sto mislis. Ok.
I ispricavam se Đeni ako je to krivo zvucalo. Nema tu nikakve zelje za provokacijom, zamo zafrkancija.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
A ja? Tko ti je izrezo i ušminkao onu najvažniju sliku? :287:
A šta bi ja bez tebe . Hvala ti za tvoj trud  i još više što si imao razumijevanja da ovaj tekst postaviš za ove naše mlade
zvjezdica. Triba če im . Zet mi govori da je članak dobro posječen , i da su neki to čak i skidali za .... neznam šta ono . Počaščen sam u svakom slučaju . Nema problema , kad kod budem imao nekih 7-10 dana slobodnog obečavam da ču uvik nešto iz područja nauke nešto napraviti za ovaj forum, normalno ako to ti uvažiš.
S poštovanjem Đeno.
Nek samo rotira...

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
Citat: rontondo

.. već sam se osvrnuo na Tyhov model ... Ne ulazim u motive zašto je autor razvio ovaj model koji je meni nezgrapan i očekivao sam da će se nebeska tijela posudarati a ne da mogu imati takve putanje koje pašu u sva opažanja koja su rađena sa zemlje do 1600 godine. No, činjenica da on paše u promatranja sa zemlje mene fascinira...

Je, fascinantno je to. Tycho Brahe je bio korak do rješenja. Veliki astronom, zadnji "predteleskopski", sjajna mjerenja i podaci koji su se koristili i dalje, a opet da padne na tako čudnoj zapreci.
On se očito i kolebao jer mu je sve govorilo u prilog (potpunom) heliocentrizmu.
I šta je prevagnulo? Nisu vjerski razlozi ili slično nego gledanje nebeskih i zemaljskih pojava: gore se sve kreće, ovdje sve stoji. Stvari, predmeti su nekako pasivni, nepokretni - ne, nije moguće da Zemlja leti. Sve drugo da ali Zemlja ne. Pa je okrenuo oko Sunca sve što je mogao i stavio Zemlju u nepokretni centar. Svašta. A opet, blokovi u glavi su najveća zapreka - gledaš a ne vidiš.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
Edi, mislim da si prilično točno uspio predočiti strukturu razmišljanja mislioca prošlih vjekova i motiva koji su ih potakli na takav način zaključivanja.  U stvari mene u povjesti nevjerojatno zanima što se krilo u glavama tih ljudi. Da bih  se mogao poistovjetiti s njma potrebno mi je priskrbiti ogroman broj informacija vezanih za cjelokupni milje u kojem su živjeli, od socijalnih, kulturnih i politočkih prilika, do njihove osobosti i znanstvene podloge s kojom su raspolagali (ako govorimo o znanstvenicima).
To je često svojevrsna dekonstrukcija općeprihvaćenih stavova koji su stalno-ponavljajući stereotipi. Takav napor onda rezultira nekim novim spoznajama koje su plod vlastitih otkrića i čovjeka vesele.

U svakom slućaju dobra opservacija.  [71*
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.