Autor Tema: Uzroci ledenih doba. I hoće li nas led uskoro ili ipak neće?  (Posjeta: 9310 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • Spol: Muški
  • uglavnom bezopasan
Što uzrokuje ledena doba? Putovanje tektonskih ploča Zemljom, raspored kopna i oceana, Milankovićevi ciklusi, supervulkani i svemirski impakti, aktivnost živih organizama? Koliki je utjecaj promjene Sunčeve aktivnosti? Utječe li i  promjena gravitacijske konstante možda? Koji od faktora, navedenih i onih drugih, imaju veći, a koji manji utjecaj?

Koliko mogu trajati ledena doba, a koliko pojedine glacijacije? Koliko mogu trajti toplija razdoblja? Što uvjetuje dužinu trajanja? Hoće li nas led uskoro ili je civilizacija  definitivno obračunala sa ledenim dobima (ako u skoroj budućnosti ne upropastimo sami sebe)?

Postoje li ledenjaci- gepardi ili su to sve najobičniji smrznuti  ljenivci?

Kako su velika i mala ledena doba djelovala na evoluciju života, pojavu ljudi i razvoj civilizacije? Ima li turska invazija na Balkan možda veze i sa malim ledenim dobom?

Ako već postoji mogućnost da i mi ljudi možemo zagrijavati naš svijet, jesmo li na sadašnjem stupnju razvoja sposobni i da ga ohladimo? Hoće li to biti moguće i u budućnosti, kada naša glad za energijom bude puno veća nego danas?
« Zadnja izmjena: 26.09.2011. u 10:07:07 sati od bonobo »
Ja nisam rasist, ja sam mizantrop.

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
Odg: Uzroci ledenih doba. I hoće li nas led uskoro ili ipak neće?
« Odgovori #1 u: 26.09.2011. u 10:03:04 sati »
Skoro sam zaboravio temu malo začiniti linkovima:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ledeno_doba
http://de.wikipedia.org/wiki/Eiszeitalter
http://de.wikipedia.org/wiki/Kleine_Eiszeit
http://en.wikipedia.org/wiki/Ice_age
http://en.wikipedia.org/wiki/Little_Ice_Age

Ako vam je tema više- manje poznata, onda ne morate gubiti vrijeme na čitanje svih spomenutih stranica.

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #2 u: 26.09.2011. u 10:51:44 sati »
Jako puno pitanja,a jako malo odgovora. :219:
Nedavno sam gledao neki doc. izjava je bila:"Nije potpuno poznato".
Ali mislim da su rekli da sunce uđe u svoj minimum i zato se to dogodi ali uz ovoliko stakleničkih plinova u atmosferi teško da če ledeno doba opet doć. :mrgreen:
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline AnArChY

• ZvjezdoZnanac
    • Website

Offline snhelix

• Astronaut
« Odgovori #4 u: 27.09.2011. u 19:31:31 sati »
oće,oće,ledeno doba će opet doć malo,veliko pa tako napreskok..... ali da li ćemo to mi dočekati kao vrsta e to je pitanje :)

razne su teorije nastanka tih etapa u zemljinom životu,za sada je jedino 100% sigurno da se dešavaju a točni mehanizmi su razni,vjerojatno su svi mogući...vulkani,sunčeva aktivnost,topljenje leda pa posljedično razrijeđenje oceana i hlađenje itd. sada kakav oblik ledene etape izazivaju to je pitanje .
Reflektor GSO 150/900 f6
Refraktor Skywatcher EDO80/600

EQ3
fotić Canon EOS 1000,
razina znanja :astro vrtić :))

Offline stipe

• AstroOdisej
  • **
  • gurač stakla
    • Mala astroamaterska stranica
« Odgovori #5 u: 28.09.2011. u 21:33:15 sati »
O rasporedu kontinenata ovisi klima, a ovaj trenutni raspored koji je ovakav vec 40-50 milijuna godina daje ledena doba sa ledenim pokrivacem do 45 juzne i sjeverne sirine. Prije oko 600 milijuna godina kontinenti su bili svi spojeni u gromadu na juznom polu i tada je cijeli planet bio u ledu, takozvana snjezna gruda zemlja i izgledao je poput jupiterove europe. Superkontinent pangea je bio sa sredistem na ekvatoru i zemlja je imala 200 milijuna godina tople klime bez polarnih kapa (doba dinosaura).
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, 180mm f5.4 photonewton; refraktori: Explore Scientific AR 152mm f6.5; 103mm f15 Jaeger's, SW ED 80/600, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, SS 80/600, "meopta" AD720; Zrak 56/800. Homemade GEM PicGoto, EOS1100D, QHY5 mono; Objektivi: 18-55mm kit, Pentacon 135/2.8, Mamiya 50/2, Helios 58/2 i Flektogon 35/2.4, T-ring sa adapterima 1.25 i 2", M42 EOS prsten. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, 10x40 noname monokular

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #6 u: 29.09.2011. u 12:34:47 sati »
Faktor zemlja.
Raspored mora i kopna bitan je iz razloga refleksije sunčevog zračenja. Dok su mora spremnici topline, kopna su ono što narušava stabilnost. Brže se zagrijavaju i brže se hlade.
S tog gledišta bitno je jeli većina kopna u ekvatorskom ili u polarnom području. To je jedan dugoročan faktor usmjeravanja klime, ali kako klima ovisi o mnogo faktora onda niti ovaj sam po sebi nije ono presudno.
Što se tiče daleke prošlosti malo bih popravio (pretumbao) navode. Najranije što se koliko-toliko sigurno može utvrditi je postojanje prvog jedinstvenog kontinenta – Rodinije (dolazi od ruskog, nešto kao rođena ili domovina, ko zna ruski bolje će prevest). To je doba pred oko 650 mil. god. i tada je izgleda bilo vrlo malo kopna (uglavnom u ekvatorskom području) i nešto šelfnih prostora. (Meni nije jasno zašto bi se baš tada počela uzdizati kontinentska kora, ali izgleda da je situacija bila baš takva)
Nakon toga formiraju se veće kopnene mase (kontinenti), Rodinija se razdvaja i počinje ono što se kasnije može pratiti kao gibanje kontinenata odn. tektonskih ploča.
Pred oko 300 mil. god. kontinenti se još jednom spajaju u jedinstvenu masu – Pangeu, koja zauzima većim dijelom položaj u polarnim (južnim) širinama. To je u razdoblju kasnog karbona i to je najveće sigurno zabilježeno ledeno doba.
Nakon toga Pangea se polako razdvaja i kontinenti kreću prema sjeveru da bi tijekom mezozoika većina kopna bila u umjerenim i ekvatorskim širinama. To je u globalu bilo toplo doba iako se u svim tim milijunima godina ne smije isključiti povremena ledena doba.
Nakon toga klima je još uvijek stabilna sve do dolaska antarktike do južnog pola i odvajanja od nje australije i južne amerike. Time se otvorila i tzv. psikrosfera, odn. hladni prsten atmosferskog i morskog strujanja, a što je danas imenovano Južnim oceanom. Uz to dogodila se i još jedna promjena morske cirkulacije zatvaranjem panamske prevlake i to sve je utjecalo da klima postane manje stabilna. Tako se od sredine eocena 40-50 mil. god. atmosfera postupno hladi, a u posljednjim milijunima godina je vrlo česta izmjena glacijala i interglacijala.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #7 u: 29.09.2011. u 13:54:54 sati »
Arkturuse, pa ti si čudo od čovjeka, ekspert za genetiku, evoluciju, biologiju, geologiju, klimatologiju, fiziku, astronomiju, astronautiku, uf što sam još zaboravio, pokrivaš sve!  :286:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #8 u: 29.09.2011. u 15:16:58 sati »
Ma ne, ne. Nastojim samo pratiti neke stvari, a to ne isključuje da i pogriješim.
Ovo konkretno je nekako moje obrazovno područje pa sam si dozvolio malo opširnije pisanje.
Daleko od eksperta. U biti, ako bolje razmisliš, danas je dovoljno imati srednjoškolsko znanje pa da znaš više od većine ljudi. Čak i sa osnovnoškolskim znanjem znaš više od većine ljudi.
Šta reći kad se neki iščuđavaju kako se Mjesec vidi po danu! Peti osnovne.
A što se tiče ovog što si nabrojao, prvo fiziku ne znam, samo nastojim uočiti neke logičke nepravilnosti u fizikalnim objašnjenjima. Drugo genetika, evolucija (odn. biologija) je nešto što me fascinira pa sam često opijen u nastojanju da razumijem.
Astronomija i astronautika su prva ljubav, a geologija i klimatologija su nekako blisko povezani s prethodno dvoje i s geografijom.
Zaboravio si navesti da kemiju ne znam, matematika mi nije jača strana, a nikad nisam imao dobre ocjene iz marxizma, domaćinstva, glazbenog, engleskog (skoro ko Đeno)... :mrgreen:

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #9 u: 03.10.2011. u 09:54:44 sati »
To je doba pred oko 650 mil. god. i tada je izgleda bilo vrlo malo kopna (uglavnom u ekvatorskom području) i nešto šelfnih prostora. (Meni nije jasno zašto bi se baš tada počela uzdizati kontinentska kora, ali izgleda da je situacija bila baš takva)

Jako dobro napisan tekst u cjelini. Možda ja doprinesem objašnjenju ovog dijela koji sam izdvojio:

Moguće je da se kontinentalna kora uzdizala i ranije, ali da mi nemamo dovoljno podataka o tome, jer su izbrisani trošenjem putem erozije, ledenjaka i drugim faktorima. Dokaz u prilog tome možda je  stratigrafska praznina (hijatus) od 10 milijuna godina koja se javlja skoro na cijelom planetu u slojevima na prijelazu iz prekambrijskih u kambrijske stijene. 

Možda bi dio objašnjenja mogao ležati u dovoljno velikoj nakupljenoj količini sedimenata tijekom vremena, tako da su se konačno u zonama mobilizma formirale velike geosinklinale koje su na svojim rubovima potiskivale naslage sedimentnih stijena prema gore i tako ih izdizale iznad morske razine. Kako se nekako u to vrijeme javljaju i organizmi sa vapnenim ljušturama i egzoskeletom, tako su i organski sedimenti počeli imati sve više utjecaja u gomilanju taloga uz rubove kopna i na oceanskom dnu.

Sjećam se jednog članka iz "Prirode" od prije dvadesetak godina, autor je današnji doktor geologije Tihomir Marjanac, gdje je prikazan grafikon povezanosti porasta sedimenata i organskih sedimenata sa protokom vremena i porastom biomase na zemlji u posljednjih 600 milijuna godina.