Autor Tema: Meteorološkim balonom u nebesa  (Posjeta: 75263 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Meteorološkim balonom u nebesa
« Odgovori #830 u: 12.02.2016. u 22:00:08 sati »
mislim da je ovo zadnja verzija...
evo ti i kod......ovo je totalno vulgaris racun, pa se nemoj smijati...bilo je to na brzinu sklempano
jer me je ljutil taj burstkill i htio sam brzi okrsaj.....no na zalost u godini dana imal sam samo
 dva pada poluprilike...........pa sam izgubio interes.......
Najvise sanse bi bilo ako snimis cijelu telemetriju i pad bude blizu zagreba na otvoreno polje....
onda probamo racunati i odes tamo dalekozorom ..... i to bi bilo dobro prije zita i kukuruza...

[privitak je izbrisao admin]

« Zadnja izmjena: 12.02.2016. u 22:12:46 sati od Krun0 »
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Blagus

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Blagus.info
« Odgovori #831 u: 12.02.2016. u 23:20:37 sati »
Nemam se kaj smijati, bolje išta nego ništa, a i sam imam naviku na brzinu sastavljati c/p kod tako da... :D

E sad, da nisam ovoliki specijalac, ne bi ostavil dongle na poslu i sutra bi imal priliku u gradu snimiti sondu, ovak ništa. Na poslu/faksu prek tjedna isto ništa od snimanja, bar dok ne napravim neku pristojnu antenu za RTL-SDR. Osim toga, čini mi se da me je izdao jer imam konstantan "signal" ravno na 403,2 MHz, na waterfallu vidim uski stupac od par kHz kojeg se nikako riješiti.

Offline Blagus

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Blagus.info
« Odgovori #832 u: 13.02.2016. u 01:24:10 sati »
Nakon jaaako puno muke osposobio sam dekodiranje "uživo" - OK, nije baš uživo nego iz wav fajla, ali koncept je isti, uhvatiti zvuk sa zvučne kartice i pratiti sondu u realnom vremenu.
Dakle, imam realtime dekodere i generatore KML fajlova za RS92, RS41 i M10. Moram ih spojiti, počistiti kod i onda idu na GitHub. Probat ću paziti da kod radi i u Windowsima (CygWin).

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #833 u: 13.02.2016. u 07:14:20 sati »
Za spajk probaj correct IQ
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Blagus

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Blagus.info
« Odgovori #834 u: 13.02.2016. u 09:08:28 sati »
Kaj god da probam (sve), ništa ne miče tu smetnju. I u rasponu +/- 2 MHz se isto ponaša čudno, ima dosta aliasinga i šuma. Baš u pojasu sondi...
Naručio sam malo bolju verziju sa rtl-sdr.com koja ima kvalitetniji TCXO kristal, noviji tuner i aluminijsko kućište, i set adaptera SMA->BNC/F/..., a napravit ću i USB filter i LNA tak da sam miran kaj se tiče SDR-a. A sve skupa za manje od 40 dolara.

Offline 9a7aof

• Astronaut
« Odgovori #835 u: 13.02.2016. u 13:54:27 sati »
Citat:
Kaj god da probam (sve), ništa ne miče tu smetnju. I u rasponu +/- 2 MHz se isto ponaša čudno, ima dosta aliasinga i šuma. Baš u pojasu sondi...

Evo..netko ima problema  s ovim netko s onim.  :111:

Imam sreću da imam jako dobar prijem i jako malo smetnji na pojasu gdje emitiraju radio sonde,
koristim najobičnije RTL2832 prijemnike sa 820T2 tunerom (plavi stick). Nemaju oscilator sa dodatnom  stabilizacijom frekvencije.

Kako  ti prijemnici rade, možete vidjeti u vremenu odašiljanja sondi na:

http://ajm.ooo/sonde
http://ajm.ooo/zgosonde
Prvi prijemnik je aktivan i danju i noću u vremenu kad se lansiraju sonde, nalazi se van Zagreba.
Promjena frekventnog opsega je automatska prema rasporedu lansiranja sondi..

Drugi prijemnik je smješten u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića na Žitnjaku, radi samo povremeno jer  je računalo jako bučno a nalazi se zasad u jednom od laboratorija Škole. Planira se preseljenje  u povoljniju prostoriju i montaža antene na krov.

Antena na tom prijemniku je običan komad žice od 47 centimetra na magnetnom postolju one antenice koja dođe uz RTL stick. Prijemnik će raditi neprekidno do ponedjeljka ujutro...onda isključujem.

U privitku je današnja log  datoteka snimljen pomoću tog prijemnika u Zagrebu, najniža visina zagrebačke sonde je 330 metara do visine negdje od 16 kilometara ( armirano betonska ploča iznad antene).

Ja ne znam što bih sa tim logom ali programeri bi mogli znati ako imaju vremena i volje.  :286: :zubo:

Darko

« Zadnja izmjena: 18.02.2016. u 12:13:02 sati od 9a7aof »

Offline Blagus

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Blagus.info
« Odgovori #836 u: 13.02.2016. u 14:13:16 sati »
Evo..netko ima problema  s ovim netko s onim.  :111:

Imam sreću da imam jako dobar prijem i jako malo smetnji na pojasu gdje emitiraju radio sonde

Nisu meni problem smetnje nego sam dongle, poludio je. Dobio je konstantan spike na 403,2 MHz i ima povremenih smetnji iznad i ispod, a u isto vrijeme kad se to pojavilo degradirale su se performanse za prijem sondi.
No kaj je sve prošao, i softverski i hardverski, nije ni čudo za kineza od 8 dolara (prije 2-3 godine). U početkuje lovio FM radio samo s prstom na konektoru, danas se muči kad je spojen na antenu na krovu.

Offline 9a7aof

• Astronaut
« Odgovori #837 u: 13.02.2016. u 14:14:58 sati »
Citat:
  Nisu meni problem smetnje nego sam dongle, poludio je. Dobio je konstantan spike na 403,2 MHz i ima povremenih smetnji iznad i ispod, a u isto vrijeme kad se to pojavilo degradirale su se performanse za prijem sondi.

Ponosno izjavljujem da sam ja PRVI u Hrvatskoj (koliko znam) kome je uspjelo spaliti tuner na RTL sticku, ubio ga je statički elektricitet...ništa novo, ono što nas ne uništi to nas ojača.  [71*

Stižu Udine prema Zagrebu, sonda je RS92  ...ne  prema Zagrebu, nego prema Karlovcu..ispravak netočnog navoda, skrenula je na jug.

Frekvencija je 404 megaherca.
 :hopla: :204: :215:
Upravo sad..

Možete čuti/vidjeti/dekodirati signal na oba prijemnika koje ja "šofiram".

Darko
« Zadnja izmjena: 13.02.2016. u 14:56:30 sati od 9a7aof »

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #838 u: 13.02.2016. u 14:53:13 sati »
Probat ću paziti da kod radi i u Windowsima (CygWin).

Kad se već toliko trudiš onda napravi bez cigowina, ako je pisano u nekom standardnom "jeziku" kaj se to onda nemre kompajlirati uz neke manje prilagodbe
i na čistu win podlogu? (nisam softveraš pa je pitanje sgurno malo bedasto, hi)
 :111:

Offline Blagus

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Blagus.info
« Odgovori #839 u: 13.02.2016. u 16:16:13 sati »
@9a7aof: Valjda sam lud, na 404 MHz ne čujem ništa niti na prvom niti na drugom WebSDR-u.

@DarkoKZ: Za samo parsiranje zvuka i matematičke proračune nije potreban. U biti, sa trenutnim kodom nije nigdje potreban ako se ne koristi stdin za primanje zvuka i pokušat ću to tako i održati.
Nije bedasto pitanje, ali stvar je u tome da je developeru lakše samo dopisati par if-ova za Cygwin koji neće utjecati na Linux verziju, nego održavati dvije zasebne verzije programa. A jedini utjecaj na korisnika je da mora imati dva mala cygwin DLL-a, koji se ionako mogu zapakirati u zip, tako da u praksi korisniku ništa ne znači koristi li se Cygwin ili ne.