Autor Tema: Dobivanje struje iz Zemljina magnetnog polja  (Posjeta: 4789 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Delboy

• Zvjezdani Skakač
  • *
  • Spol: Muški
Dobivanje struje iz Zemljina magnetnog polja
« u: 01.12.2006. u 10:17:08 sati »
Ju?er mi je ?udna glupa ideja pala na pamet, ali kao i ostale najvjerojatnije nije to?na  :mrgreen:
Ovak sam ja razmišljal, svima je poznato da Zemlja ima magnetno polje. Zašto ona npr. zavojnica koju bi vukli naprijed nazad na osnovi elektromagnetne indukcije ne pokazuje elektri?ni naboj. Zbog toga što je to polje preslabo ili?

Ali ono što mene primarno zanima je bi li se to polje moglo iskoristiti u orbiti za dobivanje struje tako da letjelicu ili postaju sa zavojnicom postavimo u odre?en putanju?
Ako ne na Zemlji, što bi se dogodilo na Jupiteru?

Nismo još u?ili indukciju pa ako sam fulao u nekoj osnovi slobodno me Achi istu?e s onim svojim smajlijem  :wink:

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Dobivanje struje iz Zemljina magnetnog polja
« Odgovori #1 u: 01.12.2006. u 10:53:49 sati »
Meni se ovak laicki cini da bi zavojnica trebala biti oko izvora magnetnog polja. Mozda ako bi cijelu orbitu omotali  :wink: pa Zemljica dok prolazi, usput i inducira ...
Kako bi onda tu struju pokupili? Neke veeelike cetkice ... Znam! Pa imamo novog Teslu koji ce to srediti bezizno! Sve kaj je na struju bude radilo bez zice, samo stisnes gumb!
E, ali zavojnica oko orbite sigurno bi Suncevu svjetlost jako smanjila pa bi ionako svi izumrli gladni i ladni ...
Oprosti, nisam mogao odoljeti  :mrgreen:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #2 u: 05.12.2006. u 14:52:43 sati »
Ovako nabrzinu:
napon se inducira u petlji ako se mijenja magnetski tok. Magnetski tok ugrubo je broj silnica koje prolaze kroz petlju.
Ako satelit leti putanjom sjever-jug onda ?e se promjena toka dogoditi samo na preletima polova (tamo gdje silnice "uviru" u Zemlju). Ako leti istok-zapad onda nema indukcije jer su silnice približno paralelne, odnosno tvoja petlja obuhva?a uvijek isti broj silnica. Barem mislim da je tako...
Naprimjer kad guraš magnet u zavojnicu onda ga obuhvatiš cijelog da imaš što ve?i tok (više silnica) i još ga uvla?iš i izvla?iš tako da stvoriš promjenu toka izme?u maksimalnog i nule, tako da imaš maksimalni inducirani napon.
Trolor

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #3 u: 05.12.2006. u 15:31:25 sati »
Ajme evo nekog ko razmislja poput mene  :D Ja sam jednom u razredu tvrdio da treba napraviti veliku zavojnicu, klonirati arhimeda i dati mu cvrstu tocku da pomocu poluge zemlju giba gore dolje i to je to , struje u izobilju!!! :D
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 06.12.2006. u 02:22:42 sati »
Jakost magnetskog polja je premala, pa bi iskoristivost bilo kakvog mehanizma na tu foru bila zanemariva......(rotacija zavojnice u Zemljinom magnetskom polju - pretpostavljam).... :111:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 06.12.2006. u 08:37:36 sati »
Koji sve parametri odredjuju magnetsko polje? Postoji li nesto kao 'gustoca silnica'? Ako da, u kakvom su odnosu gustoca i snaga magnetskog polja? O cemu ovisi koliko je veliko? Moze li biti slabo i veliko , odnosno jako i maleno?
U kakvom su odnosu magnetizam i gravitacija?
Jezus, kolko pitanja, a svako za doktorsku dizertaciju ...
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #6 u: 06.12.2006. u 11:02:26 sati »
Koji sve parametri odredjuju magnetsko polje? Postoji li nesto kao 'gustoca silnica'? Ako da, u kakvom su odnosu gustoca i snaga magnetskog polja? O cemu ovisi koliko je veliko? Moze li biti slabo i veliko , odnosno jako i maleno?
U kakvom su odnosu magnetizam i gravitacija?
Jezus, kolko pitanja, a svako za doktorsku dizertaciju ...

Ima nešto na wikipediji na hrvatskom
http://hr.wikipedia.org/wiki/Elektromagnetska_indukcija
I naravno uvijek zanimljiva e-skola
http://eskola.hfd.hr/pitanja_odgovori/odgovori.php

Parametri koji odre?uju magnetsko polje su:
B - magnetska indukcija, mjeri se u Teslama
H - jakost magnetskog polja
ur (gr?ko slovo mi) - relativna magnetska permeabilnost materijala
u0 - 4*pi*10^-7
Što ve?i umnožak u0*ur to materijal ima ve?a magnetska svojstva, odnosno bolji "magnet" - stvara ja?e magnetsko polje oko sebe.
Pojednostavljeno, možemo uzeti da je B = u0*ur*H

Odnos magnetskog i elektri?nog polja daju Maxwellove jednadžbe. One zahtijevaju malo ja?u matematiku.
Odnos elektromagnetske sile sa jakim i slabim nuklearnim silama je teži od toga i ja ga ne znam, znam samo da su našli vezu.
Tko otkrije odnos gravitacije i magnetizma, dobije Nobela. I mjesto u znanosti koje je daleko iznad Einsteina. To bi iznjedrilo unificiranu teoriju polja i na kraju dovelo do jedne jedine jednadžbe kao opisa cijelog svemira i interakcija u njemu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Field_Theory#Unifications_in_physics
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 07.12.2006. u 05:29:58 sati »
Dovoljno je otkriti odnos gravitacije i elektricne sile.........
    magnetizam je samo posljedica (jako vazna)
      - ne spada medju temeljne sile............

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.