Autor Tema: Sunčev vjetar i atmosfera Marsa  (Posjeta: 1464 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • Spol: Muški
  • uglavnom bezopasan
Sunčev vjetar i atmosfera Marsa
« u: 05.10.2011. u 10:29:07 sati »
Obično se i s pravom smatra da je uzrok rijetke Marsove atmosfere njegova mala masa i slaba gravitacijska sila, pa atmosfera pomalo već milijardama godina postaje sve rjeđa i tanja.

U knjizi "Biografija Sunca" astronom David Whitehouse iznosi hipotezu da su značajnu ulogu u tome mogli imati Sunčev vjetar i koronini izbačaji mase, slični onima iz 1989. i 2003. godine, a naročito onoj jakoj erupciji iz 1860. poznatoj kao Carringtonov događaj. Takvi, a možda i jači bljeskovi i izbačaji, mogli su prema Whitehousu, tijekom stotina milijuna godina malo pomalo uništavati atmosferu Marsa i "otpuhivati" je u svemir.

Zanima me što ekipa misli o tome i da li se nešto slično može u geološkoj budućnosti dogoditi i Zemlji.
Ja nisam rasist, ja sam mizantrop.

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
Odg: Sunčev vjetar i atmosfera Marsa
« Odgovori #1 u: 05.10.2011. u 13:09:25 sati »
Gdje su svi radoznali i stručni?  :111: Nije valjda postalo sramotno i nepristojno spominjati Sunčev vjetar?  :97:

Zapravo, kada malo bolje razmislim, i papuanski ljudožderi ponekad znaju biti finćukasti i sramežljivi  :oops: poput viktorijanskih gospođa, pa jako paze da ne izgovaraju nepristojne riječi.  :mrgreen:

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #2 u: 05.10.2011. u 13:13:41 sati »
Pospani smo...    :wink:
...be open minded, but don't be stupid...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #3 u: 05.10.2011. u 13:43:25 sati »
Pa svakako Sunčev vjetar igra ulogu pri otpuhivanju lakih čestica iz atmosfera. Kod Marsa vjerojatno osim gravitacije igra ulogu i nepostojanje magnetosfere.
Za Zemlju sumnjam da se nešto tako drastično može dogoditi. Već pola milijarde godina atmosfera je takva kakva je (uz manje promjene) i mislim da ne bi bilo dosta vremena da se dogodi nekakvo otpuhivanje atmosfere Sunčevim vjetrom. Prije će Sunce postati crveni div.
Napominjem, tražio si mišljenje, a ne hipoteze. :wink:

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #4 u: 05.10.2011. u 14:13:10 sati »
Obično se i s pravom smatra da je uzrok rijetke Marsove atmosfere njegova mala masa i slaba gravitacijska sila, pa atmosfera pomalo već milijardama godina postaje sve rjeđa i tanja.

A možda i geološko mrtvilo jer ne izbacuje u atmosferu vodu i ostale plinove.
Bio sam na predavanju u Tehničkom muzeju gdje je kao glavni uzrok postojanju vode na Zemlji data baš geološka aktivnost i neprestano izbacivanje novih plinova nadoknađuje ono bez čega ostajemo zbog raznih razloga.
Trolor

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #5 u: 05.10.2011. u 14:16:58 sati »
Pa svakako Sunčev vjetar igra ulogu pri otpuhivanju lakih čestica iz atmosfera. Kod Marsa vjerojatno osim gravitacije igra ulogu i nepostojanje magnetosfere.
Za Zemlju sumnjam da se nešto tako drastično može dogoditi. Već pola milijarde godina atmosfera je takva kakva je (uz manje promjene) i mislim da ne bi bilo dosta vremena da se dogodi nekakvo otpuhivanje atmosfere Sunčevim vjetrom. Prije će Sunce postati crveni div.
Napominjem, tražio si mišljenje, a ne hipoteze. :wink:

Ma nema frke! Svako mišljenje je dobrodošlo bez obzira što o tome govorio Clint Eastwood.  :mrgreen: