Autor Tema: Dnevnik promatranja  (Posjeta: 12491 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Dnevnik promatranja
« Odgovori #30 u: 28.09.2012. u 15:44:10 sati »
Thanx!
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #31 u: 28.09.2012. u 19:08:03 sati »
Pa, znate da sam poželio napisati nekakvu recenziju. Još ga moram bolje upoznati no mogu reći da sam oduševljen. Ima zaista toliko mogućnosti da ih ne mogu ni pobrojati. Ovo nije samo planer promatranja ili dnevnik, kada unesete sve podatek o opremi koju posjedujete, on će vam na osnovu toga pokazati puno toga o planiranim promatranjima i snimanjima, prikazat će podatke koje biste inače morali računati ili tražiti na Internetu, možete mu unijeti i podatke o vidjlivosti svakog dijela neba pa će vam na karti označiti uvijek što i kada možete vidjeti sa mjesta s kojega promatrate. Na prmjer, imate zgradu, drvo ili još nešto što vam smeta za vidljivost neba, on će to uzeti u obzir i u planiranju vam pokazati što će se vidjeti, a što neće. Ma gomila toga što tek trebam odgonetnuti.

Meni se jako sviđa jer nije samo puki statističar ili evidentičar nego je to zapravo pravi mali softverski dragulj. Možete ga koristiti i nelicenciranoga ali onda nećete imati punu funkcionalnost no većini nezahtjevnih korisnika će biti i takav sasvim dovoljan. Možete ga povezati i s računalom montaže teleskopa, možete ga kombinirati i s Cartes du Ciel mislim i još nekim planetarijskim programima. Opcija za podešavanje svega i svačega ima mali milijun i svatko si ga može podesiti za bilo koju perveznu astronomsku potrebu. Statističari, poput pedantnih Acherona ili Krun3, mislim da bi se valjali u AstroPlanerskom blatu ko male sretne gice :287:

Ima i odličnu podršku od strane proizvođača, a puno, zaista puno toga se može naučiti i na njihovoj Yahoo grupi na kojoj možete komentirati i postavljati pitanja o svemu što vas zanima o funkcioniranju tog programa. Eto, to bi bilo u najkraćim crticama :286:
« Zadnja izmjena: 17.04.2014. u 01:17:10 sati od Danijel »

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #32 u: 28.09.2012. u 19:59:37 sati »
Evo jedan primjer, ispis jednoga "virtualnog" promatranja Sunca :286:

Offline Catch22

• Astronaut
« Odgovori #33 u: 19.03.2014. u 20:36:57 sati »
Ajde da malo oživimo temu. Makar, ovo što ću napisati su samo crtice iz povjesti.
Osim osnova sferne astronomije, što je svatko morao znati i gdje nije bilo popusta, na zvjezdarnici smo naučili i različite načine promatranja. S vremenom je svatko usvojio
neki svoj sistem (ovisno o interesu), a ja sam koristio slijedeći.
Kvalitetu viđenja ili ti ga "seeing", sam definirao isključivo onim što vidim a ne nikakvim ocjenama. Znači da je magnituda najslabije zvijezde koja se još vidi bila "seeing". Od 5 prema 4 se išlo u birtiju.
Kako je u prošlom stoljeću postojala mala šansa da se pikne nova kometa (ili ponovo vidi povratnica), metoda promatranja je bila namjenska a često i poskrivečka da neko ne skuži što se u stvari čini (zamislite kak bi mi bilo neugodno da slučajno nađem kometu). Prvo se je pregledavalo zapadno nebo što manje stupnjeva od sunca (a ne na istoku gdje je već bilo nočno nebo), oko ponoći na sjeveru (isto tako što bliže suncu), a pred jutro na istoku (opet blizu sunca). Pregledavali su se i drugi djelovi neba, ali ne toliko detaljno. Od jedinih podataka koje sam znao zapisati je "cajhna" gdje sam stao te noći, da bi na istom mjestu mogao nastaviti slijedećom prilikom. Kako sam oduvijek na Alt-Azimutu, to bilježenje zadnjeg položaja je bilo dosta problematično, a pomicanje za jedno vidno polje (malo manje od jednog) još problematičnije. Bilo bi tu još dosta toga za napisat no mislim da nije primjereno uz sve te sadašnje go-to i slične đinđe, a ovakav način promatranja koji sam pokušao ukratko dočarati, graniči s besmislom jer danas svi znaju da češ prije otkriti novu kometu na internetu by neki all sky robot nego ovakvim smješnim metodama. No ja si ne mogu pomoći i več refleksno ciljam zapadni horizont, i ustaljenim "tikovima" pomicanja cijevi za FOV svaki put na isti način počinjem promatranje, a onda se trgnem kad me netko sa strane pita: Jel se to ti zaj...vaš ili što?
The lesbians next door bought me a Rolex for my birthday. I think they misunderstood when I said I wanna watch.
GSO 12"

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #34 u: 21.03.2014. u 18:12:37 sati »
Catch,

ako smijem dati opasku, magnituda bi morala biti povezana sa transparentnošću, a ne seeingom.
Seeing je povezan sa gibanjem zraka i turbulencijama u atmosferi i koliko isto utječe na mirnoću slike.
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri

Offline Catch22

• Astronaut
« Odgovori #35 u: 21.03.2014. u 22:45:35 sati »
Tomislave!  Sorry što sam nabaljezgao brdo poluistina i gluposti, no nisam imao namjeru napisati ozbiljan već zaista više humoristički tekst koji je već u startu bio off topic, s jedinom namjerom da oživim temu jer me zaista zanima što sve naše kolege amateri zapisuju i bilježe. Poznajem jednog koji je pisao kompletne meteo prognoze, uvjete vidljivosti na svakoj strani svijeta posebno i detaljno, a iz promatračkog dnevnika nije bilo jasno što se je te noći promatralo. Ja sam ukratko samo nagovijestio kako je nekada izgledala moja metoda "traženja" više nego promatranja, i da sam se toliko privikao na nju da mi je postala "jedina" što nije dobro. Vodila me misao da ponavljanje istih radnji dovodi do rutine u kojoj se mogu koncentrirati samo na zen FOV-a kako bi lakše uočio možebitne promjene istog. Tako da nemoj tekst uzimati za moj generalni stav već kao poticaj za nastavak topica, koji je po mom mišljenju dosta bitan za vizuelnu astronomiju. I druge stvari koje sam napisao (alt azimut montaža) jasno ciljaju isključivo na vizuelnu astronomiju. Definicuja seeinga preko magnitude naravno da nije točna, no to je po meni jedina stvar koja se može prilično točno odrediti, a po meni puno bitnija od vrhunskog meteorološkog izvještaja. Kada sam pokušavao u bilježnicu napisati više perifernih informacija, shvatio sam da ih večina nije točna (problem subjektivnosti) i zbog toga sam bio frustriran s takvim bilježenjem, a otuda i moj prethodni tekst gdje takve stvari prikazujem nevažnima (što isto tako u stvarnosti nije točno). Nadam se da sam se "oprao" i dajem ti za pravo što se tvoje opaske o magnitudi tiče.
Pozdrav
The lesbians next door bought me a Rolex for my birthday. I think they misunderstood when I said I wanna watch.
GSO 12"

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #36 u: 21.03.2014. u 23:34:04 sati »
Catch22, meni je tvoj opis baš simpatičan, sjećam se da sam i ja prolazio kroz svakakve opise kada sam počinjao s vizualnim promatranjima, tada niam ni znao za te sve pojmove, nego sam opisivao ono što sam vidio, najbolje što sam znao. Kakav seeing, ocjene su bile od 1-5 uz mali opisni dio. Tada nismo znali za puno stvari koje danas znamo. A o filmovima i razvijanjima istih, pa izrada fotografija, je bila opet priča za sebe :286:

Offline Catch22

• Astronaut
« Odgovori #37 u: 22.03.2014. u 00:23:58 sati »
Da. Labos desno od ulaza. Nekad mi se činilo da Đuro Bermanec živi unutra. Nikad doć na red.
GSO 12"

Offline Tomislav

• Galaktička Zraka
« Odgovori #38 u: 22.03.2014. u 13:48:56 sati »
Catch,
opasku si shvatio previše ozbiljno, nema potrebe za nikakvim pranjem :286:
Htjeo sam samo skrenuti pozornost, da ni bi zbunio nekog početnika koji bi to kasnije čitao. Jer osoba koja počinje znade lahko pomješati te pojmove. :76:
SW 300/1500 flex tube dob;  SW 120ED Pro na SkyTee2 alt-az; TS 15x70 LE
ES 82° 30 mm, TV Nagler T5 20 mm, TV Ethos 13 mm, Baader Classic Ortho 10 mm, Baader Morpheus 9 i 6,5 mm
TeleVue 2x barlow, Castell UHC & OIII filteri