Autor Tema: Betsy na renoviranju  (Posjeta: 3484 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Betsy na renoviranju
« u: 22.12.2006. u 15:02:20 sati »
Odlu?io sam iskoristiti ovaj vikend za manju restoraciju Betsy jer je ona prijekopotrebna. Zasad ?u je prebojati u naran?astu boju i oprati zrcalo u destiliranoj vodi i alkoholu (bez doticanja zrcala :D)
Evo malog fotoprikaza problema koji mu?e Betsy.
http://img124.imageshack.us/img124/7343/betsynovoruho1kc8.jpg

Ima tko kakav savjet kako efikasno sprije?it pojavu hr?e? Ako ovako nastavi hr?ati teleskop za 2-3 godine ?u morati mijenjati limariju.
« Zadnja izmjena: 22.12.2006. u 15:05:11 sati od Acheron »

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Betsy na renoviranju a tepih na bubanj
« Odgovori #1 u: 22.12.2006. u 16:25:22 sati »
Ok je OTA ali ... posto cilim? Jel' leti?  :mrgreen:

Sala.
Mislim da nema trajne zastite. Rekao bih ili inox, ili aluminij ili plastika ...(ako je metalna onda svi ostali metalni dijelovi u doticaju s cijevi takodjer moraju biti od istog metala inace korodira zbog galvanskih struja).
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
Odg: Betsy na renoviranju
« Odgovori #2 u: 22.12.2006. u 16:29:47 sati »
Ok je OTA ali ... posto cilim? Jel' leti?  :mrgreen:

Samo sam ?ekao zajebanciju na konto toga :260:
A ?ini mi se da nisu od istog materijala tako da mi ne gine farbanje svake godine :D

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 22.12.2006. u 16:42:38 sati »
Bas se malo raspitujem koliko bi dosla karbonska cijev da se da raditi neka manja serija. Cim doznam nesto javim tu negdje. Mozda bi bilo jos samograditelja zainteresiranih.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 22.12.2006. u 16:54:51 sati »
Ak nije preskupa smatram se zainteresiranim :D

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 22.12.2006. u 17:15:21 sati »
Prva odokativna informacija koju sam dobio za jednu cijev promjera 25 - 30 cm i duzine 1,5 - 2 m bila je cca 300 ?. Treba uzeti u obzir da covjek pojma nema o cemu se radi pa je vjerojatno rekao viise da se u svakom slucaju pokrije, a i kada bi se dogovorila serija sigurno bi i cijena bila manja.
Druga je mogucnost raditi sam. Karbonsko pletivo i epoxy smola u recimo 3 sloja oko jezgre od stiropora pravog promjera, i eto ustede. Jos stavis pojacanja gdje zelis ...
Sto bi tebi bila prihvatljiva cijena?

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #6 u: 22.12.2006. u 17:17:47 sati »
Auuu, to je puno previše, teleskop me koštao 430?.
Koliko bi koštala alu cijev tih dimnezija? Otprilike?

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 22.12.2006. u 17:18:34 sati »
Amer kaze u nekom forumu na temu karbona:

Carbon fiber will be the lightest material but will be the most expensive. I think the only way you will get them is to make your own by buying the cloth and using an epoxy such as West Systems. The cloth needs to be wrapped over a form, usually a hard styrofoam, which is slightly smaller in diameter than your final dimension. Also carbon fiber needs to be layered in different directions (like plywood) for maximum strength, i.e. 0degrees, -60 degrees, +60 degrees, 0 degrees, -60 etc. for at least seven layers and possibly more. Experiment first, but my feeling would be that it should be thicker in the middle, tapering off toward the ends, or at least thicker (or larger diameter) at the mirror box. Each layer of carbon cloth and epoxy needs to set before you can add the next one. If timed right, the next layer can be put straight on, but once set hard, the layer should be wiped down with acetone and then sanded to give the next layer enough tooth to hold.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 22.12.2006. u 17:19:47 sati »
Auuu, to je puno previše, teleskop me koštao 430?.
Koliko bi koštala alu cijev tih dimnezija? Otprilike?

To ne znam ali Al je vraski skup materijal. Googlaj malo pa ces naci.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #9 u: 22.12.2006. u 18:12:07 sati »
A nisu se na karbonska vlakna iskazala. Aluminij se koristi u naširoko i naveliko pa nevjerujem baš da od njega cijev koštala 300? (200?)