Mjesec i mjeseci

Autor Tema: Mjesec i mjeseci  (Posjeta: 12703 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bacač

• AstroMudrac
  • Spol: Muški
    • Astronomija u Dubrovniku
Mjesec i mjeseci
« u: 16.12.2011. u 22:18:07 sati »
http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/spektakularne-fotografije-pratioca-planeta-u-suncevom-sustavu.html

Čitajući ovaj članak malo sam se zapitao, ako je ime Zemljinog prirodnog satelita Mjesec nije li onda malo krivo svaki prirodni satelit zvati mjesec?

Zamislite recimo da čitate članak u kom piše: "...Zemljin ganimed Mjesec od nje je udaljen...". :hopla:
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Odg: Mjesec i mjeseci
« Odgovori #1 u: 17.12.2011. u 00:31:02 sati »
Bilo je već rasprave o tome ovdje, ja i dalje držim stajalište da uvijek treba pisati prirodni satelit, a ne mjesec. Zbog toga dolazi do ovih zabuna koje spominješ. Mislim da nije dobro pisati recimo Jupiterov mjesec Ganimed nego Jupiterov prirodni satelit Ganimed. Isto tako naziv satelit postaje općeniti naziv za neko tijelo koje je gravitacijski vezano uz drugo tijelo, a raspoznajemo umjetni i prirodni satelit. Ako napišemo Jupiterov satelit Ganimed, ili Jupiterov satelit Galileo, nama je to jasno ali možda neće biti jasno onome tko ne zna da li je riječ o prirodnom satelitu (u prvom slučaju) ili umjetnom satelitu (u drugom slučaju). Mislim, sve je to lijepo razrađeno samo se treba držati tih pravila i nema greške.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #2 u: 17.12.2011. u 00:52:04 sati »
+1  [71*
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline BadMad

• Galaktička Zraka
  • jesu likovi iz crtića obvezni avatari :-)?
« Odgovori #3 u: 17.12.2011. u 08:34:04 sati »
Meni je mjesec sasvim OK. Ako baš treba urazličiti Mjesec i mjesec u nekom kontekstu, onda ajde, prirodni satelit Ganimed. Ali ako nekoga buni konstrukcija Jupiterov mjesec Ganimed, taj vjerovatno spava već kod upi od Jupiter  [59* jer ga tema ne zanima. Koga zanima, naučio je ili će naučiti da je mjesec/Mjesec ime zemljinog satelita, naziv za svaki drugi prirodni satelit, dvanaesti dio godine...

A ako ga zanima tema, ali mu je nejasno" sinoć sam teleskopom gledao mjesec" pa pita "Šta se s teleskopom vidi i kalendar?", onda ste u vicu o plavuši  [43*

Enivej, HR za satelit je pratioc, pa možemo imati predivnu aliteraciju prirodni pratioc i nju koristiti.

Ali, ali... (dalje čitajte na vlastitu odgovornost  :mrgreen:)
 mogli bi uvesti da se određeni vremenski periodi zovu kako se trebaju zvati. Mislim ako je mjesec - 30 i kusur dana, to je pa skoro lunarni mjesec, jel možemo jedan i tričetvrt dana zvat io, sedam dana ganimed, sedam sati fobos. I kako se zove mjesec dana na Jupiteru??? Mislim ne mogu ga zvati mjesec dana. "Bio sam pred mjesec dana..." - "koji mjesec"?

Sad vas puštam u ovim misaonim dubinama i vremenskim paradoksima i idem skuhat kavu...  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Skywatcher 114/900 eq1 |  kineski šrot zoom dvogled 8x50

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 17.12.2011. u 10:55:29 sati »
Ljubitelji tamnih galaksija i maglica Mjesec zovu Đubre. [24*

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #5 u: 17.12.2011. u 11:40:18 sati »

:zubo:
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline Elfnes

• Jahač Kometa
  • Optimizam je miris života :))))
« Odgovori #6 u: 17.12.2011. u 14:14:33 sati »

:110: istina...
45°22'41.94" N 13°37'30.57" E
GSO 980 300/1500 Dob.
Explore Scientific 6,7mm 82°
Explore Scientific 14mm 82°
Explore Scientific 30mm 82° 2"
HR Planetary 4mm
TS S.Plossl 9mm
Astronomik UHC 2"
TS ED BARLOW 2x 2"
Baader ND filter 2"
Baader Red/Orange/Blue 1.25" planet.filter
Canon EOS 650D

Offline martina

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Ženski
  • Charming situation, is it not?
    • AAD Rijeka
« Odgovori #7 u: 17.12.2011. u 14:56:22 sati »
Meni je mjesec sasvim OK. Ako baš treba urazličiti Mjesec i mjesec u nekom kontekstu....
....Koga zanima, naučio je ili će naučiti da je mjesec/Mjesec ime zemljinog satelita, naziv za svaki drugi prirodni satelit, dvanaesti dio godine...

Ovo je bilo jako dobro objašnjenje BadMadovog mišljenja :wink: i slažem se s tim da koga zanima tema zna razliku...

Ali, ljudi koji pišu članke po 'popularnim' portalima trebali bi obraćati pažnju na izraze koje u istima koriste :mrgreen: jer je članak namijenjen široj publici, a ne samo astronomima...
Olympus 10x50
SkyWatcher Newt 130/900

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 17.12.2011. u 15:07:07 sati »
Tako je, slazem se s Martinom.
Mi kao netko tko zna o cemu je ovdje rijec, trebamo prvi pokrenuti astronomsku terminologiju u pravom smjeru jer to se od (npr) drustva arhitekata ni ne ocekuje.
Naravno da postoji sluzbeni, knjizevni jezik, jezik kojim se pise, i jezik ulice koji koristimo u svakodnevnoj neformalnoj komunikaciji.

Ako se međutim knjizevni izraz previse razlikuje od kolokvijalnog, onda on ni ne moze zazivjeti i gubi smisao, postaje mrtav jezik.
U ovom slucaju mislim da se ne radi o nekoj velikoj razlici vec samo o navici.

Ja bih rado prihvatio pravilan nacin izrazavanja i molim da me svatko ispravi ako primijeti da sam pogrijesio.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Bacač

• AstroMudrac
    • Astronomija u Dubrovniku
« Odgovori #9 u: 17.12.2011. u 18:07:24 sati »
Meni je mjesec sasvim OK. Ako baš treba urazličiti Mjesec i mjesec u nekom kontekstu, onda ajde, prirodni satelit Ganimed. Ali ako nekoga buni konstrukcija Jupiterov mjesec Ganimed, taj vjerovatno spava već kod upi od Jupiter  [59* jer ga tema ne zanima. Koga zanima, naučio je ili će naučiti da je mjesec/Mjesec ime zemljinog satelita, naziv za svaki drugi prirodni satelit, dvanaesti dio godine...

A ako ga zanima tema, ali mu je nejasno" sinoć sam teleskopom gledao mjesec" pa pita "Šta se s teleskopom vidi i kalendar?", onda ste u vicu o plavuši  [43*

Enivej, HR za satelit je pratioc, pa možemo imati predivnu aliteraciju prirodni pratioc i nju koristiti.

Ali, ali... (dalje čitajte na vlastitu odgovornost  :mrgreen:)
 mogli bi uvesti da se određeni vremenski periodi zovu kako se trebaju zvati. Mislim ako je mjesec - 30 i kusur dana, to je pa skoro lunarni mjesec, jel možemo jedan i tričetvrt dana zvat io, sedam dana ganimed, sedam sati fobos. I kako se zove mjesec dana na Jupiteru??? Mislim ne mogu ga zvati mjesec dana. "Bio sam pred mjesec dana..." - "koji mjesec"?

Sad vas puštam u ovim misaonim dubinama i vremenskim paradoksima i idem skuhat kavu...  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Od sada počinjem primjenjivati pratioc i prirodni pratioc umjesto mjesec. :D

Ovo si dobro pogodio, definitivno. :110:
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM