Autor Tema: Komet Lovejoy  (Posjeta: 2939 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Komet Lovejoy
« u: 17.12.2011. u 15:46:58 sati »
Danas na Spaceweather-u video prolaska kometa kroz perihel: http://www.spaceweather.com/
Ocekivalo se da nece prezivjeti.
Fenomenalan mi je clip na kojem se vidi kako mu rep "vijori".

Poznato je da je rep uvijek usmjeren od Sunca prema van, bez obzira u kojem se smjeru komet kretao. Zasto je ovdje obrnuti slucaj?
Da li je to zato sto se kroz perihel komet giba toliko brze da juri vecom brzinom od brzine Suncevog vjetra?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Komet Lovejoy
« Odgovori #1 u: 17.12.2011. u 17:29:56 sati »
Meni se čini da rep izgleda drugačije zbog perspektive, tj da puše od nas
A možda ga i magnetska polja iskrivljuju

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 17.12.2011. u 18:53:53 sati »
E da to je moguce, perspektiva!
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #3 u: 17.12.2011. u 19:13:03 sati »

Poznato je da je rep uvijek usmjeren od Sunca prema van, bez obzira u kojem se smjeru komet kretao. Zasto je ovdje obrnuti slucaj?

Postoje i anomalni repovi, usmjereni prema Suncu. O tome smo već negdje raspravljali. Uglavnom kad komet prođe perihel jedan dio čestica ostaje iza njega, a jedan dio je izbačen ispred (u smjeru gibanja). Onaj dio čestica koji je iza kometa je u smjeru Sunca.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 17.12.2011. u 19:42:26 sati »
Onaj dio čestica koji je iza kometa je u smjeru Sunca.
To je nelogicno.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #5 u: 17.12.2011. u 20:35:15 sati »
Zašto?
Komet se udaljava od Sunca brzinom 5, sunčev vjetar gura ga brzinom 1 i komet ima brzinu 5+1=6. One čestice koje su izbačene suprotno od Sunca imaju brzinu kometa 5 + brzinu kojom su izbačene  3 + brzinu kojom ih gura sunčev vjetar 1 (ili više jer su sitnije pa ih jače gura). Zbrojeno brzina im je 5+3+1=9. One koje su izbačene u smjeru Sunca imaju brzinu kometa 5 + brzinu kojom ih gura sunčev vjetar 1 - brzina kojom su izbačene 3. 5+1-3=3
Dakle 3<6 pa tako čestice zaostaju za kometom. Nalaze se u smjeru Sunca (dok na kraju ipak ne preteknu komet jer dobivaju sve veću brzinu od sunčevog vjetra, al onda su već njihovo mjesto zauzele druge čestice).
S obzirom da im sunčev vjetar daje nešto veću brzinu onda se ovo malo popravlja, ali još uvijek čestice zaostaju za kometom.
Kod prilaza je drugačije jer čestice koje su izbačene u smjeru Sunca sunčev vjetar koči i komet ih stiže pa se ne razvija vidljivi rep.
Meni zvuči logično.
« Zadnja izmjena: 17.12.2011. u 20:37:42 sati od Arkturus »

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #6 u: 17.12.2011. u 21:25:05 sati »
Ja sam ti tu skroz laik pa mozda moje primjedbe budu bedaste, imaj obzira.  :lol:

Mozda zato sto komet ne dolazi iz smjera Sunca nego ide po paraboli oko njega.
Jedino ako ih vjetar otpuhuje taman toliko brzo koliko se on radijalno udaljava pa izgleda kao da rep stoji pod nekim kutem.
Doduse na videu se vidi da je rep na momente vise prema Suncu, pa onda opet dalje od njega, valjda kako ga pogodi koji mlaz vjetra ...

Sto se tice tvog primjera, taj odnos brzina kometa i vjetra je nesto sto znas?
Brzina cestica koje se s kometa izbacuju je isto podatak koji znas?

Komet se udaljava od Sunca po nekoj paraboli a ne okomito na povrsinu, to si uzeo u obzir?

Pod pretpostavkom da je brzina vjetra 6 (naveo si da je jedan vise od brzine kometa te da ga zato gura 1), te da su cestice koje su izbacene suprotno od Sunca (to znaci valjda u smjeru gibanja kometa) izbacene brzinom 3, znaci da one putuju brzinom 6+3 odnosno brze od vjetra pa kako ih onda vjetar moze gurati?

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #7 u: 17.12.2011. u 23:13:18 sati »
Sori, naveo sam to samo kao primjer s izmišljenim brojkama. Tek da se vidi o čemu se radi. Ak sam te zbunio... kak si ono reko... PZ umjesto ČsLj :D

Pod pretpostavkom da je brzina vjetra 6 (naveo si da je jedan vise od brzine kometa te da ga zato gura 1), te da su cestice koje su izbacene suprotno od Sunca (to znaci valjda u smjeru gibanja kometa) izbacene brzinom 3, znaci da one putuju brzinom 6+3 odnosno brze od vjetra pa kako ih onda vjetar moze gurati?
Nije, u primjeru, brzina vjetra  =1, nego vjetar daje dodatnu brzinu 1 česticama. Ovo što sam naveo je za anomalni rep i ne znam jel se u konkretnom slučaju radi baš o tome. Samo pretpostavljam.

A ovdje ne treba uzimati parabolu jer se gleda samo udaljavanje kometa u odnosu na Sunce, ne brzina po putanji.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 17.12.2011. u 23:18:20 sati »
A ovdje ne treba uzimati parabolu jer se gleda samo udaljavanje kometa u odnosu na Sunce, ne brzina po putanji.
Je ali se mora uzeti jer je bitan faktor u igledu i usmjerenju repa.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #9 u: 17.12.2011. u 23:50:27 sati »
Je ali se mora uzeti jer je bitan faktor u igledu i usmjerenju repa.
Potpuno si u pravu. Taj anomalni rep ne bi bio baš 00o u smjeru Sunca, ali dovoljno je blizu da se može reći da je u smjeru Sunca. (A moraš uzet u obzir i da izbačene čestice također imaju komponentu brzine kretanja kometa po stazi)
Ili ajmo reći ovako, možda nije zornije, ali je točnije. Komet je obavijen komom (oblakom čestica). Može se reći da taj oblak čestica, koji se stalno nadopunjava, putuje kroz sunčev vjetar. Sunčev vjetar ljušti taj oblak odn. skida vanjske slojeve, a najteže mu je razbiti onu sredinu tj. čestice izbačene upravo prema Suncu. I upravo taj dio koji Sunce zadnji razbuca je anomalni rep.
Na žalost bolje ne znam.