Imaju li horor filmovi posljedice na dječiju psihu?

Autor Tema: Imaju li horor filmovi posljedice na dječiju psihu?  (Posjeta: 9310 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bacač

• AstroMudrac
  • Spol: Muški
    • Astronomija u Dubrovniku
Odg: Imaju li horor filmovi posljedice na dječiju psihu?
« Odgovori #10 u: 29.12.2011. u 20:58:58 sati »
Ne možeš te bajke gledati kroz kontekst današnjeg vremena.One su pisane prije više od 100 godina, a tada je bilo sve drugačije i neke stvari koje su nama danas neprihvatljive tada bile sasvim normalne.
Ako pogledaš vizualizacije tih bajki sigurno nećeš naći u njima prizore koje si naveo.A budimo realni, slika govori tisuću riječi.Osim toga tko još čita bajke.

Nasilne videoigre, filmovi i ostalo definitivno nemaju pozitivan učinak na djecu ali se nebi složio da oblikuju mentalni sklop i da će to nasilje jednoga dana isplivati na površinu.
SkyWatcher 150/750
CG5 ADM

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 29.12.2011. u 21:38:30 sati »
... ali se nebi složio da oblikuju mentalni sklop i da će to nasilje jednoga dana isplivati na površinu.
Ne mora ali moze.
Napisao sam da se ne moze generalizirati i da ovisi o individui.
Ako netko ima sklonost nasilju, odrastanje u mirnijem okruzenju mogucnost nasilnih ispada moze minimizirati. Za razliku od okruzenja punog agresije koje ga moze potaknuti.
Osim toga svi okidamo na neke razlicite stvari pa se ne moze bas egzaktno to mjeriti.

Ja mislim da su sapunice podjednako stetne jer u njima nema niti jednog normalnog ljudskog odnosa iako nema krvi i mrtvih.
Da ne spominjem njihovu izrazito zatupljujucu ulogu.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #12 u: 29.12.2011. u 22:48:48 sati »
Ako imate milijun klinaca koji igraju nasilne igrice, sigurno će se naći barem jedan koji će nekoliko godina kasnije naoko iz čistog mira pobiti ljude oko sebe. Međutim, koliko god to bilo strašno kad se dogodi, to nije ništa prema broju ubojica kojima je to profesija.
...be open minded, but don't be stupid...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #13 u: 29.12.2011. u 22:50:26 sati »
Ne možeš te bajke gledati kroz kontekst današnjeg vremena.One su pisane prije više od 100 godina, a tada je bilo sve drugačije i neke stvari koje su nama danas neprihvatljive tada bile sasvim normalne.
Ako pogledaš vizualizacije tih bajki sigurno nećeš naći u njima prizore koje si naveo.A budimo realni, slika govori tisuću riječi.Osim toga tko još čita bajke.

Nasilne videoigre, filmovi i ostalo definitivno nemaju pozitivan učinak na djecu ali se nebi složio da oblikuju mentalni sklop i da će to nasilje jednoga dana isplivati na površinu.
Ne gledam bajke u kontekstu današnjeg doba, samo ističem da je nasilje uvijek bilo nasilje i da su djeca bila tome izložena i prije.
A današnji filmovi se mogu gledati i iz drugog kuta. Možda su oni ispušni ventil da se neki ne ponašaju nasilno. Tu se već ulazi duboko u psihologiju. Možeš li reći da obilje takvih filmova ne potkopava samo sebe? Mislim, ako imaš jedan nasilni film onda će se klinac možda poistovjetit s junakom. Ako ih imaš 50 onda će možda shvatit da nema smisla poistovjećivati se. Dalo bi se diskutirati. U biti slažem se s:
U nesvakidasnjim situacijama reagiramo najcesce po nekoj naucenoj metodi. E sad da li ce to biti nesto sto smo naucili u skoli, vidjeli kod roditelja ili vidjeli na filmu, tko zna.
Naravno da ima osoba na koje takvi filmovi nemaju utjecaja, kao i osoba koje njihov utjecaj osjecaju puno vise. Stvar je vrlo individualna i ne moze se generalizirati.

Također bi bilo zanimljivo diskutirati na temu "odakle afinitet za nasilne fimove".

Offline fikus

• VanZemljak
  • Spol: Ženski
« Odgovori #14 u: 29.12.2011. u 22:58:17 sati »
Kao što su ti već napisali takvi sadržaji mogu, ali i ne moraju imati utjecaj, ali definitivno nemaju u tako drastičnoj mjeri kao što si naveo. Mislim da puno više utjecaja imaju genetske predispozicije i okolina, a osobno mogu potvrditi da ni za jednu moju fobiju nije odgovoran TV program  :mrgreen:

Ja mislim da su sapunice podjednako stetne jer u njima nema niti jednog normalnog ljudskog odnosa iako nema krvi i mrtvih.
Da ne spominjem njihovu izrazito zatupljujucu ulogu.
:106:
Da, ljudi vole krivnju prebacivat na druge. Ajde malo o bajkama za djecu.
Ivicu i Maricu roditelji ostave u šumi da ih zvjeri pojedu. Potom ih želi skuhati stara baba, a na kraju djeca spale staricu. Edukativno za djecu.
Crvenkapicu pojede vuk, onda dođe lovac i raspori vuka, pa natrpa jadnoj životinji u trbuh kamenje i baci ga živog u bunar da se utopi. Divne li dječje priče!
Djevojčica sa šibicama plače i rida za bakom dok sama ne umre. Baš djeci za laku noć!

Filmovi nemaju što promijeniti kod djece.
[47*

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #15 u: 30.12.2011. u 00:10:05 sati »
Kao što su ti već napisali takvi sadržaji mogu, ali i ne moraju imati utjecaj, ali definitivno nemaju u tako drastičnoj mjeri kao što si naveo. Mislim da puno više utjecaja imaju genetske predispozicije i okolina, a osobno mogu potvrditi da ni za jednu moju fobiju nije odgovoran TV program  :mrgreen:
 :106: [47*

To je zato jer kao 6-godišnje dijete nisi gledao filmove tipa teksaški masakr motornom pilom. Zahvali roditeljima na tome.

Osim toga, ne moraju to biti fobije. Ima i drugih negativnih posljedica.

Kao što si primjetio, okolina ima utjecaj. Isto tako i škola, roditelji, a i sve što je u "okolini" tog djeteta.
Ne treba ići u krajnost i tvrditi da će 6-godišnje dijete nakon jednog odgledanog filma tipa teksaškog masakra motornom pilom postati serijski ubojica. No znamo da SVE što je u "okolini" djeteta, pa tako i redovno gledanje takvih filmova utječe na forimiranje djeteta kao osobe.

Iza delikvenata često je tužna ljudska priča o ocu alkoholičaru, majci ovakvoj i onakvoj ili nekakva slična situacija. Ima naravno i naizgled super uspješnih brakova, pa su eto ipak klinci postali delikventi. No tu razloge treba tražiti na nekoj drugoj strani.

Oni koji misle da popravni domovi "popravljaju", u krivu su. Naprotiv, najčešće je obratna situacija. Dijete dođe u takvu okolinu koja ga formira kao osobu. Kaže se "u kakvom si društvu, takav si".

U uvodnom postu se spominje 6-godišnje dijete. I ja mislim da je neprihvatljivo da 6-godišnje dijete gleda takve filmove.

No kad već pričam, moram reći što mene osobno smeta kod takvih stvari. Smeta me kad na neki film u kojem nema eksplicitnih scena seksa, ali ima na primjer da ženske pokažu grudi i scena s muškim ispod pokrivača.. I na takav film naši puritanci na tv-u nakelje ono "15" gore u kutu ekrana. Kao, nije preporučljivo za mlađe od 15 godina.

Ali uredno se na neki akcioni film stavi 12! Znači ženske gole grudi i scena u krevetu ispod pokrivača (u kojoj se ne vidi ništa osim poljupca, jer je sve pokriveno) su strašnije i pogubnije stvari za oblikovanje dječje psihe od eksplicitnih scena ubijanja pištoljem ili već nečime. Nisu to nekakve one scene iz davnih crno-bijelih filmova kad ovaj opali onim dječjim pištoljićem, a žrtva se uhvati za trbuh i umre. To su scene gdje žrtvi metak taj trbuh raznese, krv se razlije posvuda. I onda još ovaj dokrajči žrtvu. Ne, na to je dovoljno staviti da se ne preporuča mlađima od 12 godina.

Takav sustav vrijednosti u kojem je poljubac opasniji za dijete od ubojstva mi je malo nakaradan.
« Zadnja izmjena: 30.12.2011. u 00:15:17 sati od Human »

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #16 u: 30.12.2011. u 00:11:51 sati »
Samo mala opaska - fikus je ONA a ne ON.  :wink: :mrgreen:
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #17 u: 30.12.2011. u 00:16:15 sati »
Samo mala opaska - fikus je ONA a ne ON.  :wink: :mrgreen:

Nisam gledao među noge pa pogriješih. Sorry. ;)

Offline danicic_predrag

• Astronom
« Odgovori #18 u: 30.12.2011. u 01:22:52 sati »
2-DA IMA FOBIJE DO KRAJA ŽIVOTA odgovor je DA  ( mozda ne od horor filmova ali definitvno od nekih "teskih" filmova koje sam gledao dok nisam bio dovoljno "velik" za iste )

Tacnije i dan danas mogu da se setim "iskonskoh straha " koji sam imao doh sam gledao neke scene iz nekih filmova... nije to klasicna fobija ali primer kada je neki film ostavio prevelik utisak na mene

Sa druge strane ja imam fobiju od nosenja prstenja jel sam video jednu jedinu sliku pre par godina ... fobija se moze lako dobiti ( barem kada su neki laski oblici u pitanju  ) ali eto ja na primer znam da ce mi burma biti 1-2 "broja" veca i sto je jos verivatnije da cu juskinuti cim okrenem maticaru ledja onako pred svim svatovima :P

Offline scuka

• Astronom
  • To infinity and beyond
« Odgovori #19 u: 30.12.2011. u 07:36:13 sati »
SPAM: prepouka:ne gledati hrvatske filmove jer, ne da utjecu negativno po djecju psihu, vec i odraslog primjerka ljudske vrste dobrano sje*u

sorry... morao sam :twisted:
proud owner of:
----
SW Newton 200/1200 - Dobson