Autor Tema: Misija "Corot"  (Posjeta: 6024 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Odg: Misija "Corot"
« Odgovori #10 u: 28.12.2006. u 13:09:27 sati »
Ma kaj ovi znaju.. okreneš gdje god i veliš, "Ova ima planetu" :D

To sam ve? iskoristio za tipove zvijezda. Okrenem ja tako na jednu sjajnu (Antares i Beetlegeuse za koje znam da su crvene nisu tada bile na nebu) i kažem: "Ovo je crveni div. On je ve? potrošio vodik blabla... Ovo je sjajna nova zvijezda, masivna i gori visokim temperaturama pa je zato plavi?asta blabla..." a svi okolo aaaaaa...  :mrgreen:
Šogor me skužio ali je bio dovoljno dobar da ne prekida izlaganje  :mrgreen:
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 28.12.2006. u 13:12:47 sati »
 :82:

Vjerojatno tako i HR prezentira nocno Nebo doma svojima,
  da opravda sve te silne troskove opreme   :mrgreen:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #12 u: 28.12.2006. u 13:45:22 sati »
Dobro, ja nikome ne opravdavam troškove opreme, sam ju financiram.. al zato svejedno prodajem pri?e  :mrgreen:
Al ve?inom zato što ni nemreš koji put ljudima objasniti neke stvari.. jednom tipu pokazao M31.. ajme, koja su pitanja uslijedila
Jadan gosp. Ante  :mrgreen:
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline greg

• ZvjezdoKrilac
  • **
    • AXA Observer Gregor Srdoc
« Odgovori #13 u: 28.12.2006. u 18:44:55 sati »
pozdrav svima

mislim da je detekcija extrasolarnih metodom fotometrije cak i najpreciznija, a mogu je obavljati i mali teleskopi. problem je u tome sto za to trebaju biti zadovoljeni mnogi uvjeti pa je zbog toga ta metoda zasad pokazala manje uspjeha od radijalne brzine. Sa radijalnom brzinom se mogu detektirati samo oni planeti malo vece mase, i to samo u ''blizem'' svemiru, a i za to su  potrebni teleskopi klase 1-10m. Kod tranzita je drukcije, posao rade mali teleskopi (60mm-500mm), prezizno mjerene se moze izvrsiti tim teleskopima, ali je vjerojatnost da ce se planet pojaviti ravno ispred maticne zvijezde manji. sto se tice asteroida i slicnih stvari koje bi mogle pokazati laznu pozitivnu detekciju tu spadaju: vruci pixeli, sateliti, avioni, kozmicke zrake, ''svemirski odpad'', defekti na slici, meteori, asteroidi, kometi, mislim da je to to..  to se rjesava tako da se zvijezda prati malo duze i  na temelju periodickih pojavljivanja tranzita se utvrdi dali se stvarno radi o ekstrasolarnom. bitno je da je pad magnitude od cca 1 do 0.01% , dazvjezda nije promjenjiva, da taj pad magnitude traje samo nekoliko sati, da se ponavlja u nekim pravilnim vremenskim intervalima.

sto mi mozemo po tom pitanju raditi? recimo ako imamo goto teleskop promjera cca 150mm na vise, i neku dobru CCD kameru mozemo ici sminati taj pad magnitude. potrebno je znati kad ce se tranzit dogoditi i dali je vidljiv iz nasih krajeva (baci oko na www.transitsearch.org ). treba snimati odre?enu zvijezdu i dobro kalibrirati dobivene slike. to smo bas pokusali u AUVu s ROBOTom i dobili smo krivulju koja nije ni priblizno savrsena ali se ljepo uocava pad sjaja od 0.02mag u tom tocno odre?enom razdoblju koje je predvi?en na tranzitsearch.org. s vremenom, vjezbom i boljom opremom cemo, ja se nadam, raditi bolje krivulje.

jos jedna metoda koja se pokazala dobrom je gravitacijsko mikrolecenje. tu metodu se isto moze pokusati odraditi i sa nasim amaterskim teleskopima, ali trebamo ih usmjeriti prema centru galaksije gdje je otkriveno vec nekako gravitaciskih lecenja jer je gdje je gustoca zvijezda najveca pa je tako najveca i mogucnost desavanja toga. a to je malo problem iz nasih krajeva.

Offline greg

• ZvjezdoKrilac
  • **
    • AXA Observer Gregor Srdoc
« Odgovori #14 u: 28.12.2006. u 18:46:48 sati »
e da, zaboravih dati link na krivulju:
http://gregor.adk.hr/slike/new-1.jpg
evo i usporedbe s 'velikima':
http://gregor.adk.hr/slike/new-5.jpg

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #15 u: 28.12.2006. u 18:54:14 sati »
Hvala na iscrpnom objašnjenju Greg.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #16 u: 29.12.2006. u 08:12:21 sati »
Koju ste zvijezdu promatrali?
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #17 u: 29.12.2006. u 09:36:39 sati »
pozdrav svima

mislim da je detekcija extrasolarnih metodom fotometrije cak i najpreciznija, a mogu je obavljati i mali teleskopi. problem je u tome sto za to trebaju biti zadovoljeni mnogi uvjeti pa je zbog toga ta metoda zasad pokazala manje uspjeha od radijalne brzine. Sa radijalnom brzinom se mogu detektirati samo oni planeti malo vece mase, i to samo u ''blizem'' svemiru, a i za to su  potrebni teleskopi klase 1-10m. Kod tranzita je drukcije, posao rade mali teleskopi (60mm-500mm), prezizno mjerene se moze izvrsiti tim teleskopima, ali je vjerojatnost da ce se planet pojaviti ravno ispred maticne zvijezde manji. sto se tice asteroida i slicnih stvari koje bi mogle pokazati laznu pozitivnu detekciju tu spadaju: vruci pixeli, sateliti, avioni, kozmicke zrake, ''svemirski odpad'', defekti na slici, meteori, asteroidi, kometi, mislim da je to to..  to se rjesava tako da se zvijezda prati malo duze i  na temelju periodickih pojavljivanja tranzita se utvrdi dali se stvarno radi o ekstrasolarnom. bitno je da je pad magnitude od cca 1 do 0.01% , dazvjezda nije promjenjiva, da taj pad magnitude traje samo nekoliko sati, da se ponavlja u nekim pravilnim vremenskim intervalima.

sto mi mozemo po tom pitanju raditi? recimo ako imamo goto teleskop promjera cca 150mm na vise, i neku dobru CCD kameru mozemo ici sminati taj pad magnitude. potrebno je znati kad ce se tranzit dogoditi i dali je vidljiv iz nasih krajeva (baci oko na www.transitsearch.org ). treba snimati odre?enu zvijezdu i dobro kalibrirati dobivene slike. to smo bas pokusali u AUVu s ROBOTom i dobili smo krivulju koja nije ni priblizno savrsena ali se ljepo uocava pad sjaja od 0.02mag u tom tocno odre?enom razdoblju koje je predvi?en na tranzitsearch.org. s vremenom, vjezbom i boljom opremom cemo, ja se nadam, raditi bolje krivulje.

jos jedna metoda koja se pokazala dobrom je gravitacijsko mikrolecenje. tu metodu se isto moze pokusati odraditi i sa nasim amaterskim teleskopima, ali trebamo ih usmjeriti prema centru galaksije gdje je otkriveno vec nekako gravitaciskih lecenja jer je gdje je gustoca zvijezda najveca pa je tako najveca i mogucnost desavanja toga. a to je malo problem iz nasih krajeva.

Konacno se netko bavi i pravom Astronomijom,a ne samo skuplja opremu i natjece se u fotografijama  [71*
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #18 u: 29.12.2006. u 10:56:16 sati »
Konacno se netko bavi i pravom Astronomijom,a ne samo skuplja opremu i natjece se u fotografijama  [71*

Je, al oni su ve? pokupovali sve što se dalo kupiti :D... mislim, sumnjam da se radi o TouCamu, a osim toga, radi se o teleskopu C10-N
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline pixel

• Važna Osoba
  • Jahač Kometa
    • UPZ Prototipus
« Odgovori #19 u: 29.12.2006. u 12:14:54 sati »
Je, al oni su ve? pokupovali sve što se dalo kupiti :D... mislim, sumnjam da se radi o TouCamu, a osim toga, radi se o teleskopu C10-N
hehe.. Oni (mi ;)) su dosta ograniceni s financijama.. Ali to je sad druga prica :(

Uglavnom, svaka cast gregoru, sto uspjeva napraviti nesto edukativnog-znanstvenog posla na tom podrucju, s opremom koju koristi.. [71*