Autor Tema: Praktična radio astronomija  (Posjeta: 52429 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nebojsa

• Astronom
Odg: Praktična radio astronomija
« Odgovori #150 u: 12.01.2012. u 14:42:52 sati »
FM se generalno ne koristi za radioastronomiju. Uglavnom je to neka vrsta amplitudne modulacije. Da li čist AM ili SSB. Ali kod detekcije meteora, ovo ne igra ulogu, zato što je tebi bitno da detektuješ neku stanicu daleko od tvoje lokacije, odnosno da dobiješ signal odbijen od traga meteora. Upravo zato nije ni potrebno prerađivati sam radio, već samo uključiti dobru usmerenu antenu i malo predpojačalo. Ne bi bilo loše kada bi propusni opseg bio nešto niži od uobičajenog, ali mislim da i ovako može sve to lepo raditi, jedino što bi lakše našao čistu frekvenciju.

Jer cilj nam je da pojednostavimo koliko je god moguće. Kasnije se može malo i rastegnuti sve ovo.

Kada pređemo na rad sa Suncem i nekim drugim objektima, tada ćeš morati preći na AM i po mogućnosti nabaviti neki radio-amaterski prijemnik. Oni nisu skupi, odnosno za isti novac nemaš šanse da napraviš isto tako kvalitetan prijemnik. Ići ćemo uskoro (samo da nacram sve šeme), na pokazivanje radio teleskopa koji nema nikakvu antenu (u nekom smislu je ipak ima), niti se mora koristiti VF, niti ima zavojnica, niti ti je potrebna silna merna oprema za sve njegovo podešavanje. Jedino što su neki delovi možda problem, ali...mislim da se i to može prenebregnuti.

Dakle od najjednostavnijeg, ka komplikovanijem. Zato smo i počeli od meteora, koji zahtevaju zaista minimum. A nakon toga...čovek se uči, dok je živ :)

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #151 u: 12.01.2012. u 14:43:33 sati »
A sori zeznio sam se više nisam bio siguran kako se piše.
Hvala! :mrgreen:

Točno u prvu si treba ići redom.
Znaći da ovo što "imam " je dovoljno?

I samo mi reci ako je moguće da mi kažeš kako poboljšati antenu i usmjrit ju.

Edit:Imam jedan fm predajnik 87-108MHz
Njega bih možda mogao koristiti kao generator signala(100mhz)
« Zadnja izmjena: 12.01.2012. u 14:50:28 sati od Renato »
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline lsvemir

• AstroKomet
« Odgovori #152 u: 12.01.2012. u 15:11:00 sati »
************** Ići ćemo uskoro (samo da nacram sve šeme), na pokazivanje radio teleskopa koji nema nikakvu antenu (u nekom smislu je ipak ima), niti se mora koristiti VF, niti ima zavojnica, niti ti je potrebna silna merna oprema za sve njegovo podešavanje. Jedino što su neki delovi možda problem ***********

- taj dio je zanimljiv, ali me zanima koliko je to 'teško' i glede nabave i glede financija :)

lp.
Handicraft 75/777 reflekotor
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #153 u: 12.01.2012. u 15:12:25 sati »
Napravi još predpojačalo i poboljšaj antenu. Predpojačalo imaš na šemi, a što se antene tiče, unesi podatke dimenzija koje imaš u softver, pošto vidim da si koristio tanje elemente itd.

Sledeće, napravi balun za prilagođenje. Evo ti step by step kako da to uradiš, baš za to što ti treba: http://homepage.mac.com/kenwetzel/Low_Loss_Balun.htm

Usmerenje će zavisiti od eksperimentisanja...ja je nisam usmeravao prilikom detekcije. Ali to je moj slučaj i činjenica da radim sa visine i sa sela, a da su stanice za prijem sasvim drugačije nego sa neke druge lokacije. Kod tebe će biti izmenjeno.

Antena mora biti napolju naravno, to se podrazumeva.

Predajnik će ti možda pomoći kasnije, za sada ne.

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #154 u: 12.01.2012. u 15:22:06 sati »
Dario, spominjao si SID prijem. Na kojoj si lokaciji? U gradu, ili negde van njega?

Offline lsvemir

• AstroKomet
« Odgovori #155 u: 12.01.2012. u 15:23:11 sati »
Napravi još predpojačalo i poboljšaj antenu. Predpojačalo imaš na šemi, a što se antene tiče, unesi podatke dimenzija koje imaš u softver, pošto vidim da si koristio tanje elemente itd.

Sledeće, napravi balun za prilagođenje. Evo ti step by step kako da to uradiš, baš za to što ti treba: http://homepage.mac.com/kenwetzel/Low_Loss_Balun.htm

Usmerenje će zavisiti od eksperimentisanja...ja je nisam usmeravao prilikom detekcije. Ali to je moj slučaj i činjenica da radim sa visine i sa sela, a da su stanice za prijem sasvim drugačije nego sa neke druge lokacije. Kod tebe će biti izmenjeno.

Antena mora biti napolju naravno, to se podrazumeva.

Predajnik će ti možda pomoći kasnije, za sada ne.

- a taj 'balun' imaju gotove antene kupljene npr. u trgovinama antenskog pribora i opreme ?? npr. Iskra radio antena FM 50
Handicraft 75/777 reflekotor
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #156 u: 12.01.2012. u 15:45:23 sati »
Ispada da je napravljena za 47 mhz.
Ali nisam mjerio nego od prilike zaokružio duljinu neda mi se sad van ići ću poslje.
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #157 u: 12.01.2012. u 15:57:04 sati »
Naredni radio teleskop je moj omiljeni. Konstatno je u upotrebi već nekoliko godina i prelepo radi. Za njega kako rekoh, nije potrebna antena, nije potrebno podešavanje, nije potrebno čak ni imati delove spolja, nema dugačkih kablova, radi u prostoriji, a kada proradi, nema bukvalno nikakve greške i vrlo je jednostavan.
Nabavka materijala može biti mali problem jedino oko elemenata za detekciju. Ali ovo će zavisiti od snalažljivosti, jer je recimo mene da izradim tako nešto, koštalo oko 30E. Ovo iz razloga štpo sam najvažnije elemente nabavio na vojnom otpadu u blizini, a ima ih i na internetu.

U pitanju je Mionski detektor. E sad, malo o ovim česticama, pre nego krenemo u gradnju.

U pitanju je teški elektron ili kako ga neki nazivaju i Mezon, ili jednostavno Mion. Mioni imaju naelektrisanje 1 (mogu biti i pozitivni i negativni), a život im je nešto više od mikrosekunde. Kada protoni i druge primarne čestice iz kosmosa sa zvezda uključujući i naše sunce, uđu u našu atmosferu, one proizvode sekundarne čestice, koje se zovu "pi mesoni" ili pioni. Pioni traju vrlo kratko, oko 0,01 mikrosekunde i u raspadu proizvode mione. Mioni, mnogi sa vrlo velikim energijama, "žive" dovoljno dugo da stignu do površine zemlje i predstavljaju visokoenergetsku komponentu sekundarne kosmičke radijacije na površini planete na kojoj živimo. Mioni opet, prelaze u elektrone i neutrine.
Ono što je zanimljivo za mione, jeste da neki imaju tolike energije, da mogu doslovce proći kroz planetu i nastaviti put dalje do završetka života.
U zavisnosti od aktivnosti u kosmosu, naročito aktivnosti sunca, nivo miona menja se iz sata u sat. Postoji način da se ove čestice uhvate, izbroje i zabeleže u toku nekog vremenskog perioda.
Detekcija teških elektrona je vrlo zanimljiva i zajedno sa drugim tipovima detekcije, čini nezaobilazan deo slagalice prilikom razumevanja kosmičkih zračenja.
Fascinantno je da se mogu čuti i videti čestice koje nastaju ko zna koliko daleko i koje i dok ovo pišemo, trenutno prolaze kroz nas i sve oko nas.
Kako ove čestice stižu do nas, ako im je život tako kratak? Setimo se samo Ajnštajnove teorije relativnosti i dilatacije vremena brzinom. Ovo je takođe zanimljiv podatak, u detekciji ovih čestica.

Oko gradnje će biti nešto više reči, a i praktičan rad dolazi uskoro.

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #158 u: 12.01.2012. u 15:59:43 sati »
Da, fabričke antene imaju balun naravno. Nikada se ne rade bez njih. Tako da kod fabričkih, o tome ne treba voditi računa. Obično su na dipolu, u maloj plastičnoj kutiji, jedna feritna perla, sa nekoliko zavoja žice. Jednostavno izgleda, ali nije jednostavno za napraviti, ako nema instrumenata.

Renato, treba da uzmeš tačne mere i elemenata, debljine booma, vrste materijala itd itd i onda vidiš tačno šta je i kako. Tada znaš šta da modifikuješ za svoju frekvenciju. Pokušaj.

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #159 u: 12.01.2012. u 17:37:11 sati »
Antenu sam doradio ali kad sam unjeo podatak da je debljina elemaenata 4mm ispada da su svi prekratki ali nema veze.
Sad sam ponovno unjeo točne podatke!
I ispada da je frekvencija po unsenim podatcima 100,9mhz :hopla:
Antena sad puno ljepše izgleda i sve one grbe i krivine na žicama su ispravljene i sad su žice ravne ko staklo.
Refraktor 60/700
Zenith 7X50