Autor Tema: Praktična radio astronomija  (Posjeta: 35207 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dario

• Galaktička Zraka
  • Spol: Muški
Odg: Praktična radio astronomija
« Odgovori #20 u: 08.01.2012. u 17:41:02 sati »
Postovanje,

drago mi je da se netko s tolikim iskustvom prikljuci u raspravu, definitivno ce biti od koristi. Zahvaljujem i tebi i Danijelu. Posto ne znam tocno sto zelim, najbolje da se raspisem pa cemo doci do toga. :mrgreen:

Dakle, vec sam vise godina clan AAD-a Rijeka i svake godine s AAD-om idemo na promatranje perzeida na Platak te rezultate saljemo na IMO. Jedan clan ima dvije kamere Hrvatske Meteorske Mreze. Pred par godina, netko je dosao na ideju kako bismo osim vizualno i video metodom, mogli pokusati pokriti meteore i radio metodom. Svake godine su vukli opremu za to na Platak (iako ne kuzim zasto, nije bas pretjerano vazna lokacija). Nazalost, to nije bas izrodilo plodom. Malo prije ovog ljeta pojedini clanovi AAD-a su odlucili se ozbiljnije prihvatiti problematike.

Tek pred par dana sam se i sam jako zainteresirao za tu temu. Imas li za predloziti neki pocetnicki projekt? Bitno mi je da je shema za elektroniku jasna i s relativno lako dostupnim komponentama, da su napisane specifikacije za antenu (najbolje neki tip antene koji ne mora biti ogroman - yagi ili tako nesto) i da se software za kompjuter moze skinuti s interneta (ili barem da je opisano kako ga napraviti s obzirom da mi programiranje nije strano). Vec sam napisao da imam iskustva s elektronikom, tako da jednostavnos prijamnika nije nuzna.

Hvala puno,
Dario

PS. Za slike, ispod okvira za pisanje teksta nalazi se link "Privitci i ostale opcije"  :wink:
« Zadnja izmjena: 08.01.2012. u 17:47:45 sati od dario111cro »
Skywatcher EVOSTAR ED100 - 100/900mm
EQ5 + SynScan upgrade kit
LET 28mm 2", HR Planetary 9mm 1.25"
Canon EOS 550D
Canon 18-55mm f/3.5-f/5.6 IS, Cosina macro 28-70mm f/4, Minolta 45mm f/2, Nikon E 50mm f/1.8

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #21 u: 08.01.2012. u 19:43:45 sati »
Odlicno!

Detekcija meteora je mozda najbolji nacin da se pocne, posto zahteva vrlo jednostavnu aparaturu, koju vecina vec ima u svom domu.

Prvo, zahteva se prijemnik na difuznom opsegu od 88-108 MHz. To je klasican prijemnik za FM, na kojem slusamo nase okolne radio stanice. Oni vise nisu popularni zbog interneta, ali verujem da ih vecina jos uvek poseduje. Zasto bas ovaj opseg? Meteori se mogu slusati na dosta sirokom opsegu. On seze, po mojim merenjima, od priblizno 35 do preko 400 MHz. Medjutim, razlog je kao sto vec napomenuh, lako dostupan materijal.

Radio operatori koji citaju ovo, naci ce da oni vec poseduju uredjaje za tako nesto, a valja navesti i to da su meteore vec culi bezbroj puta, narocito na 2m i 70cm bandu, a da toga uopste nisu bili ni svesni.

Princip je jednostavan. Koristi se tuner za 88-108 MHz, sa usmerenom antenom. Ovo ne treba da plasi, posto se ovakve antene proizvode gotove (mogu se graditi ako nema druge), recimo yagi od 3 do 5 elemenata. I njih mozemo naci dosta na kucama, kako danas sluze uglavnom za odmor ptica...pa ponudite nekome da ih skinete sa krova...ljudi ce se mozda oduseviti). Nije lose naciniti i malo antensko predpojacalo. Razvio sam jedno koje jako dobro radi u ovu svrhu, pa cu postaviti i semu sa slikama i testovima naravno. Sa delovima koji su dostupni, jeftini, a nema posebno kriticnog podesavanja, visokofrekventnih kalemova itd.

Prijemnik se postavlja zajedno sa antenom u smislu pronalazenja mesta na radio skali na kojem nema prijema ni jedne stanice. Ovde usmerena antena igra znacajnu ulogu, posto ona slabo prima popularno receno "s boka". Potrebno je usmeriti je ka pravcu u kojem mozemo pronaci mesto na skali bez stanica. Zasto? Upravo zato sto mi ciljamo stanicu koja je i vise hiljada kilometara udaljena od nas (otud potreba za viseelementnim antenama, kao i predpojacanjem). Poznato je da se na ovim frekvencijama to dosta tesko postize i najverovatnije cemo zato imati prazan prostor sa slobodnom frekvencijom negde na bandu. Da bismo primili udaljenu stanicu....pa, recimo da nam meteori upravo u tome pomazu. Naime, kada stanica odasilja svoje signale, oni prelaze preko nas, odlaze u vise slojeve atmosfere, ali ih atmosfera ne odbija, jer su relativno visoke frekvencije. Da bi se odbili, potreban je relej. Taj relej jeste upravo meteor. Sveki meteor ostavlja jonizovan trag u visokim slojevima atmosfere. Ta jonizacija cini nesto slicno ogledalu za elektromeganetske talase i talas nase stanice se odbija od njega i sada, stize do nas. Mi ga detektujemo tako sto na trenutak cujemo udaljenu stanicu (najverovatnije na stranom jeziku). U zavisnosti od velicine meteora, odnosno stepena degradacije osobina slojeva atmosfere kroz koje je prosao, mi cemo cuti tu stanicu duze ili krace, ali cemo je u svakom slucaju detektovati.
Ovo se moze uciniti i samo zvucno, ali je najbolje koristiti neki od softvera za to. Na sajtu: radio.meteor.free.fr/us/main.htm mozete pronaci sve detalje oko gradnje vrlo jednostavnog interfejsa, kao i preuzeti softver za snimanje, kako ne biste morali sedeti pored racunara. Moze se koristiti i neki od audio analizatora spektra koji se mogu pronaci na internetu i na popularnom "watefall"-u pratiti meteore, ali mislim da ni ovo nije komplikacija.

Potrebno je sakupiti malo iskustva... ali na ekranu se obicno vidi sum, ako smo usmereni sa antenom i podeseni sa frekvencijom tako, da ne cujemo niti jednu stanicu. Medjutim, kada detektujemo meteor, dijagram analizatora spektra se menja i ostaje trag koji je zapisan na ekranu i koji mozete kasnije analizirati. On je veoma jasan i povremeno pokazuje kako nastaje promena u frekvenciji primljene stanice, tj dilatacija od osnovne frekvencije na kojoj je stanica odasiljala.

Kao sto se moze videti, stvar je vrlo jednostavna. Klasican tuner, usmerena antena, konekcija sa PC i mali softver za logovanje podataka. To je sve.

Napominjem da se u ovu svrhu (kao i bilo koju drugu radioastronomsku), jednostavno MORA koristiti usmerena antena, jer vertikalne ili aktivne antene nece dati zeljene rezultate. Nazalost, tehnika u tom smlislu ne prasta.

Mesto sa kojeg se snima nije bitno (lokacija), ali je najbolje da ne bude iz grada, jer grad je po sebi izvor vrlo velikih smetnji protiv koji je tesko izboriti se.

E sad. Semu za predpojacalo vec imam razradjenu, ona savrseno funkcionise sa svega nekoliko nekriticnih komponenata, pa cu je nacrtati i postaviti ovde sa slikama. Takodje, ako antena bude bas problem, mogu i nju nacrtati, jer ja sam svoje uglavnom gradio. Tada ostaje pitanje dostupnosti materijala, ali ima vremena do tada.

Ako ti programiranje nije problem, onda ces interface sa interneta vrlo lako sagraditi i mozda i sam naciniti neki softver za detekciju i slicno. Stvar je nagadjanja koliko se moze uciniti da se doprinese, a vrlo je interesantno, jer ovako, detektujemo meteore koji su daleko van naseg vidokruga. Moze se voditi statistika o njima, deliti info na netu i time sudelovati u globalnom istrazivanju ovih fenomena. Tek sa ovim uredjajem, shvatite koliko ih prodje nama iznad glava za svega jedan sat.

Tomepodseti: takodje, nezaobilazan deo vrlo jednostavne opreme za one koji se zele baviti radio astronomijom, jeste i mionski detektor. Njega takodje posedujem i vrlo lepo radi. Ali o detaljima toga u nekom od narednih postova. lako se raspisem :)

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #22 u: 08.01.2012. u 20:18:59 sati »
Ok znači to je najjednostavnije. :hopla:
Fm prijemnik na koji ćemo spojiti usmjerenu antenu i usmjerit je u zenit ili pod nekim kutom spojit prijemnik sa računalom pomoću kabla(aux)ostavit da se snima i to je to.
E da a na kojoj frekfenciji bi se mogao slušati mjesec ako je moguće i kad nađem meteor kako ču znat da je to meteor?
Hvala
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline Dario

• Galaktička Zraka
« Odgovori #23 u: 08.01.2012. u 20:24:08 sati »
Dakle, ako sam dobro shvatio:

yagi antena->predpojacalo->prijamnik(88-108 MHz)->kompjuter

Kako putuje signal od prijamnika do kompjutera? Treba li napraviti/kupiti ADC (Analogno/digitalni konverter)? Ili se mozda usteka u utor za mikrofon na kompjuteru?

Mislim da ce biti najlakse izraditi yagi antenu, no koje su specifikacije tocno? Pretpostavljam da je najbolje koristiti 5 elemenata? Koji razmak i duljina svakog od njih? Pod kojim kutem u odnosu na horizont postaviti antenu?

Sto se tice tunera... Kako znati je li pogodan za nase zahtjeve?

Sry sto gnjavim s milijardu upitnika, no od neizmjerive si nam pomoci. :hopla: :hopla:

PS. Link koji si dao ne radi:
radio.meteor.free.fr/us/main.htm
« Zadnja izmjena: 08.01.2012. u 20:51:41 sati od dario111cro »
Canon EOS 550D
Canon 18-55mm f/3.5-f/5.6 IS, Cosina macro 28-70mm f/4, Minolta 45mm f/2, Nikon E 50mm f/1.8

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #24 u: 08.01.2012. u 20:41:01 sati »
Imam i ja jedno pitanje
Zanima me nešto više od meteora - znači ovaj prijemnik http://www.universal-radio.com/catalog/portable/icf7600d.html
piše da ima raspon frekvencija od 150-30000 kHz. Znači i za taj instrument kožemo koristiti yagi antenu? A što je sa satelitima - ako bi napravio paraboličnu antenu recimo 3, 4 metra da li ima nekih većih komplikacija u odnosu na korištenje yagi antene?
U smislu radioastronomije, da li postoje neki zanimljivi objekti za pratiti na frekvencijama koje ovaj prijemnik ne pokriva? Oprosti ako su pitanja već odgovorena u tekstu, nisam detaljno pročitao tekst nego samo proletio.
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #25 u: 08.01.2012. u 20:46:42 sati »
Da spojiš prijemnik i računalo moraš imati kabel kao za slušalice koji i na početku i na kraju ima muški nastavak jedan kraj ide u izlaz na prijemniku(tamo di uštekaš slušalice)a drugi kraj na zvučnoj kartici ide na audio in.
Malo promijeniš postavke na računalu i stvar radi.

Mario:
Ovaj prijemnik bi ti bio jako dobar za sunce i Jupiter.
« Zadnja izmjena: 08.01.2012. u 20:49:42 sati od Renato »
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline Dario

• Galaktička Zraka
« Odgovori #26 u: 08.01.2012. u 20:57:58 sati »
Mogu li koristiti ovaj prijamnik?
Canon EOS 550D

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #27 u: 08.01.2012. u 21:13:08 sati »
Ovako: da je u pitanju meteor, zna se otud sto se odjednom u sumu na prijemniku, cuje na nekoliko sekundi (zavisi od velicine meteora), stanica koje nije bilo pre toga i zatim ponovo nestaje, jer se trag meteora u atmosferi izgubio i vise nema refleksije.
Mesec se moze"slusati" na dosta visokim frekvencijama, no to je u osnovi ono sto se odbija od sunca najvise. On sam nema nikakve posebne elektromagnetske talase koje odasilja. O tome cemo kada budemo pricali o detekciji sunca.

Signal od prijemnika do kompjutera moze putovati preko audio ulaza u komp kako je Renato objasnio. Dakle, audio izlaz iz tjunera (ili audio pojacala), do ulaza u PC (mikrofon ili audio in). Medjutim, bolja je verzija neka vrsta ADC-a, kao sto sam predlozio u prethodnom postu, odnosno dao link ka sajtu gde se moze videti sema tog adaptera (interface). Vrlo je jednostavan za napraviti, koristi klasicna operaciona pojacala...nista posebno. Ako se to nema, bukvalno najjednostavnije je spojiti se na prethodno opisani nacini koristiti audio spektralni analizator. Tih analizatora ima za skinuti na raznim mestima, ali je najbolji koliko sam video "Spectrum Lab": www.qsl.net/dl4yhf/spectra1.htm    Sto je najvaznije, besplatan je i uz malo podesavanja, spreman za koriscenje. Najvise je namenjen niskim frekvencijama, ali moze posluziti i ovde. U njemu mozete snimati audio vaseg merenja, kao i podesiti da ostavlja slike svakih recimo 15min itd.

Gradnja antena nije problem. Problem su cevi, koje su obicno precnika 5 ili 6...redje 7mm. Ove antene nisu velike. Sumnjam da neko nema uslova za postavljanje iste, narocito ako stanuje u kuci. Najsiri elemenat je oko 1,6m (za precizno moram pogledati u podatke). Duzina zavisi od broja elemenata naravno, moze biti do 3m recimo. Namerio sam napraviti i popularnu "kvad"antenu za sve ovo od 7 elemenata, ali na zalost, vreme ne dozvoljava...previse hobija :) Ali, stavicemo i dimenzije svakako.

Vazno vam je sledece: nemojte se hvatati jos uvek ni za jedan projekat, dok ne izdefinisemo sve ostalo, jer cete samo tako moci odabrati onu vrstu prijema koja vama najvise odgovara (po budzetu, mestu gde zivite, vrsti opreme koju imate itd itd). Dakle ideja je da dam sve informacije potrebne za sve ovo. Detalji ce se razlikovati od slucaja do slucaja. Znam pouzdano da je internet mesto gde se"brzo uci", tj dolazi do informacija na najkraci moguci nacin. I to je OK, ali moramo ispostovati minimum. Otud ni jedno pitanje nije suvisno. Jedino imajte razumevanja ako se odmah ne javim, jer sam samo vikendom slobodan.

Sony 7600 je pravo malo cudo. I za njega mozemo koristiti yagi svakako. Njega sam i koristio nekoliko puta, ali on radi do 30MHz, sto znaci da je pogodan za Jupiter i Sunce, kao i ovo o cemu trenutno pricamo. Mada mislim da je za meteore pogodniji neki klasican HiFi Tuner.
Tuner bi trebalo da je sto bolji moguc. Osetljivost i selektivnost su vrlo bitni. Ali ovo se donekle nadomesti predpojacanjem koje sam spominjao. Licno sam koristio dosta los prijemnik. U pitanju je stari RIZ T4130. Ako je moglo sa njime, moci ce i sa drugim. E sad, osetljivost i selektivnost se dobijaju merenjem, a to iziskuje mernu opremu koja je vrlo skupa. U svakom slucaju, skoro svaki ce raditi, narocito ako je datuma kasnih osamdesetih ili devedesetih godina. Novi su suvise digitalizovani. Ako vec posedujete neki tuner, pogledajte da li imate neke papire za njega i stoji li podatak o sirini filtera koje koristi. To bi moglo pomoci u ocenjivanju kvaliteta.

Parabolicne antene su najbolje od svih, ali ne za ove frekvencije. One su tek za preko 1GHz. Za ove frekvencije, morale bi biti nekoliko desetina metara u precniku, a potrebna je i vrlo velika preciznost izrade, tako da...bolje je igrati lutriju, veca je sansa da se dobije, nego da se bez ogromnih sredstava upusti u gradnju parabole.

Sto se tice Sony, kao sto rekoh, pogodan je za neke stvari, ali za recimo slusanje dubljih radio izvora nije. Iskljucivo sunce, jupiter ili meteori. Nista vise od toga. I za ovo se treba potruditi.

Idemo dalje.

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #28 u: 08.01.2012. u 21:15:01 sati »
TDA7000 moze, vecina standardnih tunera je gradjena oko njega. Ali graditi samo i samo onda kada se nema drugog nacina. Jer se ne isplati i gotovo nikada ne mozemo naciniti uredjaj tako dobro kao neka od fabrika. Moze, ali je potrebno imati mernu opremu vredniju od svega toga...

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #29 u: 08.01.2012. u 21:18:06 sati »
Evo seme predpojacala koju sam malocas nacrtao. Vrlo jednostavno. Klasican pristup po standardnoj aplikacionoj semi za ovaj tranzistor. Ako nemate promenljivi kondenzator od 6p, moze se koristiti i klasican fiksni od nekoliko pf. Mislim da sam dao sve podatke, ali ako nesto nije jasno, pitajte. Idemo na slike...