Autor Tema: Praktična radio astronomija  (Posjeta: 50728 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Astronomija.pondi
Odg: Praktična radio astronomija
« Odgovori #50 u: 09.01.2012. u 18:28:40 sati »
Ima jedna stvar koju ne razumijem baš - kada primamo signale recimo sa Sunca, da li su oni modulirani frekvencijski ili amplitudno? Ili obadvoje pošto to nije umjetan signal?
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #51 u: 09.01.2012. u 19:32:18 sati »
"1475 mm long at boom position = 30 mm  (IT = 725,0 mm)"
To znaći da reflektor mora biti 1.4 m od aktivnog dipola!? :shock:

"Boom positions" je udaljenost direktora od aktivnog dipola ili?

RADIATOR
Single dipole 1424 mm tip to tip, spaced 600 mm from reflector at boom posn 630 mm (IT = 699,5 mm)
Folded dipole 1461 mm tip to tip, spaced 600 mm from reflector at boom posn 630 mm (IT = 718,0 mm)
Što bi to značilo?

The beam's estimated 3dB beamwidth is 65 deg
To je vjerojatno kut zračenja.

Hvala unaprijed Nebojsa na odgovorima,znam da sam dosadan ali nezamjenjiv si. :wink:
I molim te ako uspiješ stavi nacrt stvarno sam se izgubio. :?
Hvala!
« Zadnja izmjena: 09.01.2012. u 19:41:01 sati od Renato »
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline lsvemir

• AstroKomet
« Odgovori #52 u: 09.01.2012. u 19:42:08 sati »

....cut...

Predložena antena od strane Isvemir je za TV prijem i nije pogodna za ovo što nama treba nikako. Prvo, to su jako širokopojasne antene (nešto slično logaritamskim), tako da im je pojačanje vrlo malo. To što piše na papirima je u najvećem broju slučajeva laž, jer se proizvođači trude da prodaju svoje proizvode naravno, a to znači preterivanje.

Da ne biste lutali i trošili se tamo gde ne treba, evo vaše antene: http://www.prijem.hr/antene.php  U pitanju je Iskra FM-50. Kliknuti na "Iskra radio antena FM-50.
Ovo je gotova stvar, najverovatnije da kada uračunate trud, nabavku materijala i mučenje, dolazite do računice da se gradnja ne isplati (sem ko voli da eksperimentiše, kao ja :)).
Tako da, ovde nema improvizacije, radi sigurno.

- zahvaljujem na odgovoru; i možda još samo mala smjernica; sa tom antenom mogu koliko vidim od 88-108Mhz pretraživari tj. odabrati ferkvenciju za slušanje pa i onako kao i vi na 100MhZ  :) i čekati prelet meteora ??
- koji bi tuner bio bolji Philips tuner F2224 ili Pioneer TX-950
- i zadnje pitanje; ako je najveći prelet meteora od istoka prema jugu npr. onda antenu usmjerim s 'vrhom' prema jugo-istoku tako da pokriva najveći dio neba jer kolko se sjećam napisali ste negdje da antena 'sastrane' manje lovi ??

lp.

ls.
« Zadnja izmjena: 09.01.2012. u 20:03:02 sati od lsvemir »
Handicraft 75/777 reflekotor
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #53 u: 09.01.2012. u 19:42:41 sati »
Oni nisu ni jedno, ni drugo, odnosno sve zajedno su, ali ne na način na koji to poznajemo iz tehnike radio talasa. Iz razloga što ne nastaju veštački. To je čista energija, ili "sirov" elektromagnetski talas, čestice ili nešto sasvim treće, stvar je odakle dolazi i kojim povodom.
Naravno, zbog prirode nastanka, oni mogu biti modulisani, prosto prirodnom promenom frekvencije ili snage, pa ćemo ono što čujemo moći povremeno čuti kao neku vrstu melodije, odnosno nama će se činiti da je tako. Sunce na primer zrači vrlo širok radio spektar. Može se detektovati od vrlo niskih frekvencija, do mikrotalasa. Dakle, ono ne odašilja ni jednu frekvenciju posebno, već sve odjednom! Jedino su naši uređaji takvi, da se mi obično podesimo na samo jednu frekvenciju. Međutim, postoji način da ih slušamo/vidimo sve odjednom, upotrebnom najidealnijeg instrumenta za ovo - analizatora spektra. O njemu malo kasnije.
 Sve ove eventualne promene nastaju zbog nestabilnosti frekvencije i snage.
Recimo pulsari se čuju baš kao pulsacije i deluje kao da je neko uključio radio far. Međutim, zbog brzih promena koje nastaju na njemu usled rotacije, elektromagnetska energija se odasilje "u etapama" čije razlike čujemo. Sve je ovo daleko od veštački generisanih talasa. Upravo otud, radio astronomi koriste redovno nešto što se u nauci zna kao "radio interferometar". Ovaj uređaj pravi razliku između prirodnih i veštakih signala, tako da nikako ne možemo pogrešiti u ocenjivanju jesu li ili nisu u našoj blizini. Po paternu koji dobijamo, možemo zaključiti kada je signal prirodan. Ovo je nezaobilazan deo radio opservatorija (pogledajmo samo "Very Large Array" - New Mexico).

Sve je ovo nauka za sebe. Mi idemo prečicom i prelazimo na dela. Naravno, da spomenem da sve ovo što sam rekao nije potrebno kod detekcije meteora...

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #54 u: 09.01.2012. u 19:56:18 sati »
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline lsvemir

• AstroKomet
« Odgovori #55 u: 09.01.2012. u 20:00:13 sati »
Evo nešto od pomoći
http://radio.meteor.free.fr/us/yagi_fm.html

- ovo je Nebojsa vec ponudio par postova prije i dobar je primjer izrade antene u domacoj radinosti ...

lp.
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #56 u: 09.01.2012. u 20:02:45 sati »
Stvarno nisam primjetio. :wink:
Napredujem! :hopla:
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline lsvemir

• AstroKomet
« Odgovori #57 u: 09.01.2012. u 20:04:08 sati »
 :mrgreen: Nebojsa javi se -- odgovori mi još na zadnji post   :99:
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #58 u: 09.01.2012. u 20:11:35 sati »
Imam nekih problema sa postavljanjem teksta, ne znam zašto. Idemo dalje.

1475mm je širina reflektora, na daljini od početka booma od 3cm. 725,5mm je pola širine reflektora. Dakle ovo je dimenzija reflektora. On je najširi i na zadnjoj strani antene je. Nekoliko desetina mm iza kraja cevi, zato kaže 30mm.

Boom position je udaljenost svakog narednog elementa od reflektora. Na primer, direktor broj 1 je širine 1368mm, na razmaku između najbližeg elelmenta od 225mm, a udaljen je od reflektora 854mm.
Boom position je dakle dimenzija o početka cevi na kojoj stoje element (kod reflektora), do tog dotičnog elementa.

IT je jedinica koju unose u software, a vezana je za debljinu svakog elementa, pa program računa sredinu cevi itd.

Single dipole je dipol napravljen od dve cevi, jednake, na sredini izolovane od ostatka antene i povezani za koax. Folded je savijeni dipol.

Hajd sad cu nacrtati, biće jasnije.

Što se usmerenja tiče, upravo tako. Usmeriti antenu u željenom pravcu i pronaći "praznu" stanicu. Što se tiče ugla (elevacije) antene, tu treba experimentisati. Prvo je treba postaviti horizontalno, pa probati. Ugao zračenja će dozvoliti da radi tako, ali to zavisi od uslova. Dalje je potrebno naoružati se strpljenjem i sačekati da se na toj frekvenciji pojavi na kratko udaljena stanica, koju je odbio trag meteora i on je detektovan. Nije loše informisati se šta od radio predajnika postoji u našoj okolini, na udaljenostima od nekoliko stotina km, pa pokušati čuti određenu stanicu, odnosno usmeriti se u tom pravcu i čekati odbijanje.
Jednom kada ovo proradi, sistem je stabilan i radiće uvek.
I tako je, antena najbolje "čuje" napred. Reflektor se postavlja kako bi se uništilo što više signala koji joj dolaze sa zadnje strane, pa zato postoji parametar koji se zove "front to back ratio". Odnos pojačanja napred-nazad. Sa strane je još gore, odnosno vrlo slabo radi ako signali dolaze sa strane, zato i ima preimućstvo u odnosu na sve druge antene.

Offline Dario

• Galaktička Zraka
« Odgovori #59 u: 09.01.2012. u 20:14:10 sati »
:mrgreen: Nebojsa javi se -- odgovori mi još na zadnji post   :99:

Iako nemam skoro nikakvo iskustvo, zasada sam shvatio da u radio astronomiji je vrlo bitno strpljenje. :wink:

Zato se strpi malo, siguran sam da ce ti odgovoriti.

Nego, imam i ja jedno pitanje:
Koju frekvenciju biramo s tunerom? Istu kao i u izracunu za antenu ili onu na kojoj nam je "cist okolni zrak"?

Hvala puno...
Skywatcher EVOSTAR ED100 - 100/900mm
EQ5 + SynScan upgrade kit
LET 28mm 2", HR Planetary 9mm 1.25"
Canon EOS 550D
Canon 18-55mm f/3.5-f/5.6 IS, Cosina macro 28-70mm f/4, Minolta 45mm f/2, Nikon E 50mm f/1.8