Autor Tema: Praktična radio astronomija  (Posjeta: 52683 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nebojsa

• Astronom
Odg: Praktična radio astronomija
« Odgovori #60 u: 09.01.2012. u 20:45:05 sati »
Frekvencija se ne bira sa onom koju je dao račun za antenu, već se traži u opsegu 88-108MHz čist prostor za slušanje. Povremeno je ovo veoma teško, jer kada imate dobar radio, sa predpojačalom i usmerenom antenom koja je lepo udešena, dešavaće se da čujete vrlo daleke stanice, na vaše čuđenje. Otud povremeno izgleda skoro beznadežno tragati za čistim prostorom, ali ima ga.
Zato je bolje koristiti prijemnike koji imaju uske filtere (oko 150kHz). Stanice na ovim opsezima su širine oko 200kHz, pa se i filteri prave za više od toga, obično 250 ili još češće 280kHz. Ako su široki, više okolnih stanica ću ulaziti u "fron end" vašeg prijemnika i imaćete problem sa ulaskom neželjenih stanica, koje će praviti smetnje. Kod uskih filtera, ovo se ne događa, jer je bolje takozvano "razdvajanje" stanica ili selektivnost. Mada i bez ikakvih izmena, sistem radi i ovako, samo je potrebno pronaći prazno mesto na skali, to je presudno.

Evo slike antene. Nije u skali. Dimenzije su za frekvenciju od 100MHz. Imajte razumevanja za loš crtež, sve je na brzinu, više da bi se videlo koji podatak dolazi na koje mesto, koristeći "Yagi Calculator" software. Nadam se da će pomoći.

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #61 u: 09.01.2012. u 21:20:45 sati »
Ah da, zaboravih: cev, nosač elemenata je kvadratna, sa stranicama 25mm, ili okrugla odgovarajućeg prečnika.

Što se tiče spomenutih prijemnika, pogledaću karakteristike na netu ako ih ima i javiti se.

Offline lsvemir

• AstroKomet
  • Spol: Muški
« Odgovori #62 u: 09.01.2012. u 21:22:13 sati »
thnx. a ova (Iskra radio antena FM 50) je isto za 100MhZ ili za čitav raspon 88-108 ??
Handicraft 75/777 reflekotor
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline Steblaj

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #63 u: 09.01.2012. u 22:17:54 sati »
Frekvencija se ne bira sa onom koju je dao račun za antenu, već se traži u opsegu 88-108MHz čist prostor za slušanje.

Ovo me zbunilo. Mislio sam da prvo pronađemo čist prostor, pa prema tome izrađujemo antenu po toj frekvenciji?

Nebojša, hvala još jednom na svim ovim informacijama.  :sesir:
SkyWatcher APO 100/900
TS APO 80/480
AZ-EQ6GT
Orion OAG Deluxe + ALccd5L-IIc
Canon 600d

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #64 u: 09.01.2012. u 22:18:16 sati »
Ona je isto za 88-108MHz, dakle za sve. Mnogo bolja solucija, nego bez iskustva ili mernih uređaja graditi antenu.

Inače, radio astronomija je vrlo, vrlo interesantna oblast. Ne samo sa tehničkog aspekta gledano, već i mnogo šire od toga. Da bismo stekli predstavu o značajnosti, zakačio sam jedan tekst vezan za sve to.

Koliko će se puko interesovanje pretvoriti u pravi naučni rad, uvek zavisi samo od nas.

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #65 u: 09.01.2012. u 22:24:21 sati »
Dobro si mislio svakako. Tako bi bilo idealno. Ali mi nikada ne možemo znati na kojoj ćemo tačno frekvenciji imati najbolje rezultate. Tako, da bismo mogli eksperimentisati, potrebno je graditi uređaje sa što širim performansama. Tako je, razumljivo, daleko lakše...i logično.

Jer da bismo pronašli slobodan prostor na bandu, potrebno ga je prvo skenirati. A kako to uraditi ako nemamo dobru usmerenu antenu? Shodno tome, solucija je već širokopojasna antena i sve je završeno. Svakako, detekcija meteora nije prevelik zalogaj za amatera, pa se ne mora baš ići u tančine, tako da je stvar još više olakšana.

I nema na čemu, drago mi je ako sam bio od pomoći. Jer informacija ima na internetu o svemu ovome, ali je mnogo lakše kada nekoga možete pitati. Direktnije od toga bi bilo da budete ovde pored mene kada se igram :)

Čujemo se!

Offline Dario

• Galaktička Zraka
« Odgovori #66 u: 09.01.2012. u 23:46:28 sati »
I nema na čemu, drago mi je ako sam bio od pomoći. Jer informacija ima na internetu o svemu ovome, ali je mnogo lakše kada nekoga možete pitati. Direktnije od toga bi bilo da budete ovde pored mene kada se igram :)

Takodjer se puno zahvaljujem. Ako se ikada upoznamo, donosim :cslj:
Skywatcher EVOSTAR ED100 - 100/900mm
EQ5 + SynScan upgrade kit
LET 28mm 2", HR Planetary 9mm 1.25"
Canon EOS 550D
Canon 18-55mm f/3.5-f/5.6 IS, Cosina macro 28-70mm f/4, Minolta 45mm f/2, Nikon E 50mm f/1.8

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #67 u: 10.01.2012. u 00:02:38 sati »
S obzirom da je ova tema izazvala veliki interes, odlučio sam ju "zalijepiti" u Praktičnu astronomiju kako ju ne bi trebali tražiti, a i olakšali ju za pronaći onima koji se naknadno budu uključili :D

Još jednom ću podsjetiti, kako zvuči Sunce, planeti, pulsari možete poslušati u članku Simfonije iz svemira, kao i skinuti Nebojšine zapise koje trebate "provući" kroz softvere koji su također navedeni pa uz zvukove možete vidjeti i krivulje i sve ono o čemu će ovdje kasnije biti riječi :106: [71*

Dakle, to je ono što ćete raditi sami kada si osposobite svoje radio teleskope, odnosno priključite ih na računala...

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #68 u: 10.01.2012. u 09:49:39 sati »
Hvala ti Neboša na pomoći i na svim iformacijima danas počinjem izgradnju yagi antene.
Hvala što si odvoio vrijemei pomogao nam.

@Danijel:Super ideja! [71*
A što bi mi bez Danijela? :wink:

Evo nakon jedno sat i po rada gotova je motka na koju če biti stavljeni dipoli.  :hopla:
Sastavio sam ju iz 5 dijelova ali je ravna(koliko tolko),bit će dobra za test.
Što se tiče dipola, reflektor i direktora imam 9m al žice promjera 4,75 mm jel to dosta?

Edit:E da.Imam jeno pitanje:
(sve što ču reč izmišljam zato da objasnim pitanje)
Imam odašiljač koji zrači određenom snagom antena pojačava taj signal i podiže ga na 50db zatim imam pojačalo koje jačinu signala podiže na 70db.Može li prijemnik izgoriti ili da nešto drugo rikne zbog pre jakog ulaznog signala.
Pitam zato što sam mislio u voki-toki ugradit predpojačalo. :wink:
Hvala!
« Zadnja izmjena: 10.01.2012. u 13:45:26 sati od Renato »
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"