Autor Tema: Praktična radio astronomija  (Posjeta: 50905 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline watchmag

• Astronaut
Odg: Praktična radio astronomija
« Odgovori #80 u: 11.01.2012. u 09:38:05 sati »
kaj se tiče izgradnje antena pogledajte si malo i na radioamaterskim stranicama npr dxzone, tamo imate dosta savjeta i primjera izgradnje.Osim geometrije zbog čega vam preoručam da koristite al cjevi premda je teže smotati dipol bitan vam je dosta i SWR antene .Ako imate nekog radoamatera u blizini da ga izmjeri bilo bi dobro a sigurno će vam znati i dati koji dobar savjet.

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #81 u: 11.01.2012. u 13:15:44 sati »
Hvala na informaciji za kondenzator.Nisam ni zamjerio. :wink:

Hvala ti Nebojša iskreno nisam očekivao pohvalu jer antena stvarno izgleda jadno. 8)
Maloprije sam ju testiro.Radi!Neke jake stanice tipa narodni radio,hr2 na originalnoj frekfenciji u bilo kojem položaju ali promjeniš frekfenciju nekih 100-250 khz ispod ili iznad i čuje se šum.E sad problem je što ne možeš baš odredit gdje je odašiljać zato što hvata signal otprilike iste snage(ne mogu razlikovati koji je jači)i kad je okrenut prema njemu i od njega(zrači u dva smjera) danas sam učvrstio aktivni dipol.Još je klimava ali radi.Ne kako sam očekivao ali šta je tu je.Našao sam jedu frkfenciju i kad okrenem antenu na jednu stranu čijem hr2 okrenem ju za nekih 150* i čujem bh radio ili tako nešto.

Da,brz sam kad me nešto zanima! 8)

E da i problem je što gotovo nema slobodnih frekfencija gdje god okreneš nešto a kad napravim pojačalo to če biti još gore.Očekuje me puno posla.

Što se tiće voki-tokija.To je PMR446 izlazne snage 0.5W testirano radi na nekih 1km u naseljeu 500-800m(visno o teranu).
I je bi onda na njega stavio to predpojačalo(ovo za koje si stavio shemu).Antena je dužine 4cm ali ja sam je porodužio unutar ređaja tako što sam nadovezo jednu žicu na nju.Prave je dužine ali domet se malo povećao. :?
« Zadnja izmjena: 11.01.2012. u 13:35:58 sati od Renato »
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline Filip Lolic

• AstroOdisej
  • **
    • http://filiplolic.com
« Odgovori #82 u: 11.01.2012. u 13:19:27 sati »
kaj se tiče izgradnje antena pogledajte si malo i na radioamaterskim stranicama npr dxzone, tamo imate dosta savjeta i primjera izgradnje.Osim geometrije zbog čega vam preoručam da koristite al cjevi premda je teže smotati dipol bitan vam je dosta i SWR antene .Ako imate nekog radoamatera u blizini da ga izmjeri bilo bi dobro a sigurno će vam znati i dati koji dobar savjet.

SWR je nebitan podatak kod prijemne antene.
Newton 8" f6, GSO 8 RC
SkyWatcher ED80, SW 0.85 FF/FR
Modificirani hlađeni Canon 450D, 5D, Atik 16IC + Astronomik RGBHa, CLS filteri, KAI4022 mono kamera
Belt mod NEQ6 Pro
--- http://filiplolic.com ---
--- http://lumis.hr ---

Offline Filip Lolic

• AstroOdisej
  • **
    • http://filiplolic.com
« Odgovori #83 u: 11.01.2012. u 13:54:15 sati »

Što se tiće voki-tokija.To je PMR446 izlazne snage 0.5W testirano radi na nekih 1km u naseljeu 500-800m(visno o teranu).
I je bi onda na njega stavio to predpojačalo.Antena je dužine 4cm ali ja sam je porodužio unutar ređaja tako što sam nadovezo jednu žicu na nju.Prave je dužine ali domet se malo povećao. :?

Postoji jedna stara mudrost, a ta je da je antena najboje pojačalo  :wink:
Tako da je bolje da za taj vokac napraviš dobru antenu i onda ti pojačalo ne treba. Btw modifikacijom originalne antene na PMR uređaju, ili spajanjem druge, kršiš zakon. Maksimalna dozvoljena izračena snaga (ERP) je 500mW, spajanjem vanjske antene sa većim dobitkom prelaziš taj limit. Međutim pošto živimo tu gdje živimo, ne vjerujem da ćeš imati problema zbog toga, osim ako svjesno ili nesvjesno ometaš nekoga...

Antensko prijemno pretpojačalo se može napraviti, ali bi ono moralo biti uskopojasno i ugrađeno u sam uređaj. To pojačalo bi trebalo ubaciti između zaštitnih ulaznih elemenata prijemnog kruga i prvog stupnja prijemnika. Sve u svemu to je kao prvo neisplativo, a kao drugo trebaš imati instrumente za podesiti ga, da ne govorim o teoretskom i praktičkom znanju za napraviti to kako treba.

Može se napraviti i vanjsko prijemno pojačalo, samo ono mora imati bypass koji se uključuje za vrijeme predaje. I za ovo napraviti trebaš zadovoljiti uvjete iz prethodnog pasusa.

U svakom slučaju zaboravi na ove sheme sa samo jednim tranzistorom i bez induktiviteta.
Newton 8" f6, GSO 8 RC
SkyWatcher ED80, SW 0.85 FF/FR
Modificirani hlađeni Canon 450D, 5D, Atik 16IC + Astronomik RGBHa, CLS filteri, KAI4022 mono kamera
Belt mod NEQ6 Pro
--- http://filiplolic.com ---
--- http://lumis.hr ---

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #84 u: 11.01.2012. u 13:59:31 sati »
Znam za zakon! :mrgreen:
A što se tiće predpojačala ja ću ga probat napravit pa kako bude to što kažeš da je teško bez instrumneta stoji.
Ali ja sam tvrdoglav! :wink:

Šta kažete na ovkvu antan?
http://martybugs.net/wireless/biquad/images/complete.jpg
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #85 u: 11.01.2012. u 19:32:01 sati »
Uh, dosta toga je napisano za kratko vreme.

Saveti radioamatera, ako ih imate u blizini su od neprocenjive pomoci svakako. To je dobar savet, kao i sve ostalo na internetu vezano za radio amaterstvo. Jedini je problem (po mom iskustvu), kada ljudima budete obasnili sta tacno zelite. Jer u radioastronomiji, gotovo da niko nema nikakvog iskustva. Naravno, ovo nije lose izostaviti i zatraziti samo savete koji su vam potrebni najdirektnije, jer za upotrebu u radioastronomiji, vecina radioamatera pada na ispitu.

Antene su kao i sve u visokim frekvencijama posebna prica i nauka za sebe. Ova oblast nije se promenila od Teslinog vremena do danas. Mi smanjujemo uredjaje, elektroniku, ali se epohalno nije nista promenilo. Sve i dalje radi na istom principu. Sta vise, jako daleko Teslinom prvobitnom principu (njegov rad sam proucavao desetak godina, a podrazumeva se i gradio uredjaje koje je i on gradio, kako bih najbolje shvatio sta je hteo).

SWR jeste bitan i za prijemnu antenu, ne bih se nikako slozio da nije. Jer ako nije dobar SWR, znaci da antena za to podrucje bas i nije rezonantna, a to bi bilo isto kao koristiti radio-stanice za komunikaciju, na potpuno razlicitim frekvencijama. Dakle, najbolje je sve izraditi sto je moguce preciznije. Na primer, pitao si za promenu debljine elemenata antene. Ovo je jako vazno, jer sa promenom se menjaju svi parametri. Ono sto je potrebno shvatiti, jeste da u VF-u "lep" uredjaj ne znaci nista. U ovoj oblasti, nema apsolutno nikakvih pravila. Tako da ne treba obracati paznju da li je nesto lepo ili ne. Najbolje konstrukcije (govorim iz iskustva), radile su kao prototipovi. Kasnije, projektujem sve kako treba, stampu, vodove...sastavim, i nista ne radi kao prvobitni "quick and dirty" uredjaj.

Merna oprema je od jako velikog znacaja, a ona kosta djavolski. U VF-u nema improvizacija. Marfijev zakon: "sagradis predpojacalo, radi kao oscilator....sagradis oscillator, radi kao pojacalo".
Internet je posebna prica. To sto je neko nesto izradio i postavio, ne znaci da ce raditi i kod vas. Ljudi daju samo smernice, ali kod ovih konstrukcija, u vasem specificnom slucaju, stvari se mogu znacajno razlikovati. Ne ocekujte da nesto proradi, samo zato sto je proradilo kod nekog drugog.

To sto si radio sa PMR ne moze raditi tako. Produzenjem antene mozes samo spaliti izlaz uredjaja. Jer ona mora biti rezonantna sa uredjajem. Upamti, antena je rezonantno kolo za rezonantno kolo koje imas u uredjaju. I otud je Filip potpuno u pravu. Jer antene koje se koriste na PMR uredjajima su jadne i nikako nisu u rezonansi. Ovo je namerno uradjeno. Jer u protivnom, njen domet bi se povecao visestruko. Izbaci tu antenu, zalemi umesto nje jedan BNC konektor za koaksijalni kabel i napravi za pocetak GP antenu. Vrlo je jednostavno, imam jednu zakacenu spolja, pa sa PMR uredjajem radim preko 15km bez problema, stim da i drugi imaju spoljnje antene.
Pre nekog vremena sam napravio jednu 12 elemenata yagi za PMR i sa njome sam radio 150km. Kada se uzme u obzir pojacanje i snaga predajnika, izlazi da se snaga od 500mW, pretvara u 10W sa tom antenom.

Ovo predpojacalo koje sam postavio na forum nece ti pomoci u tu svrhu, nije predvidjeno za sve to. Za difuzni FM je OK, ali za PMR nikako.

Jedno od prepojacala koje sam gradio za svoje analizatore spektra, koristilo je dobro poznati sirokopojasni predpojacivas "Minicircuits MAR-6". Medjutim, iako to sve deluje fino i krasno, imao sam muke da ga stabilizujem. Kada ga ukljucis na prijemnik, sve je OK. Kada ga pogledam na spektru, osciluje nekontrolisano.

Dakle, sto se ovoga tice, ako hoces, stavicu nacrt antene za PMR, vrlo je jednostavno. Treba ti RG-58 ili jos bolje RG-213 koax i to je to.

Eksperimenti su dobra stvar, ali preferiram vec gotove antene, narocito ko nema iskustva. Tvoja antena nema balun koliko sam video, a to ce ti degradirati prijem znacajno.

Sto se tice spominjanih tunera, pogledao sam, ali na netu nema nista o njihovim unutrasnjim karakteristikama, tako da tu slabo mogu pomoci. Jedino da ih imam ovde, da ih premerim na instrumentima.

Najbolji prijemnik jeste analizator spektra. Ovaj naziv je novost za vas verovatno, ali ovo je najsavrseniji uredjaj za VF koji postoji. Nazalost, cene su mu od minimum nekoliko hiljada Eura, do nekoliko stotina hiljada...gornje granice nema. No, ja sam izradio jedan koji zaista lepo radi i prilagodjen je amaterima. Ova konstrukcija stvara ozbiljnu masinu za ovaj posao. Sa njome, mozete bukvalno videti kompletan spektar koji odaberete, odabrati praznu frekvenciju, demodulisati, koristiti kao prijemnik, raditi podesavanja...sta god.
Semu postavljam uskoro, jer to je svakako sledeci korak. Za sada, mali tekst o njima. Zao mi je sto ce zvucati malo prestrucno, ali zaista ne moze drugacije. Mislim da cete steci utisak sta je u pitanju, sa vrlo malo predznanja.

Koristi na uredjaju, ako ga imas, S-metar, ili merac signala. Na njemu bi trebao da vidis nivoe signala. Bar dok ne napravis analizator spektra :) Tuner treba da ima digitalno ocitavanje frekvencije i po mogucnosti analogni (sa skazaljkom), merac signala.

Kazes da antena radi. To je dobar podstrek. Sve sto napravis ce raditi. Tvoja antena radi...ali je sada pitanje kako? Korak po korak i samo strpljivo.

Offline lsvemir

• AstroKomet
« Odgovori #86 u: 11.01.2012. u 20:28:00 sati »
- hvala N. za trud oko tunera; istina je ni ja nisa uspio ništa pronaći ... no testirat ćemo jedan ...

lp.
Handicraft 75/777 reflekotor
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #87 u: 11.01.2012. u 20:31:02 sati »
Evo upravo sam maknio produžetak antene!
Može nacrt antene za pmr ali nije hitno kad uhvatiš vremena bio bih ti zahvalan.
Ja vjerujem da antena oscilira daj eto za poludit!Sigurno zato što sigurno postoi grešaka u izardi(i to velikih)Osim toga sam sam dokazao da zrači u dva smjera.
Nedostatak znanja sigurno(apsolutno),a to da treba strpljenja to sam se već uvjerio.
Radi antenu i razmišljam kako neče radt i onda ti dođe da sve polomiš ali eto malo strpljena i ipak "radi"
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #88 u: 11.01.2012. u 20:42:45 sati »
To sad tražim na netu neku shemu za s-metar i sjetim se jednog starog radija koji skuplja prašini a ima analognu skalu od 1-10 i iznad piše podešenost. :hopla:
Ček jel to to?
« Zadnja izmjena: 11.01.2012. u 20:48:24 sati od Renato »
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #89 u: 11.01.2012. u 21:03:43 sati »
Vazi, evo nacrta za PMR GP(Ground Plane) antenu. Radi savrseno kod mene (mozda se i cujemo haha...:)). Bice dobro za sakupljanje iskustva i oko radio astronomije. Saljem i slike preradjenog PMR uredjaja. Kupio sam najjeftiniji, kako bih mogao eksperimentisati. Prodavac mi rece, "znas, ovo radi par stotina metara...nista to nije" Nista se ne brini rekoh mu, to je moja briga :)
Bice to sve OK, samo sto je sve ovo sada brdo informacija za kratko vreme.
Analogna skala je jako dobra, iz razloga sto se lakse prate male promene. Na digitalnim (sa LED diodama recimo), to ne vidis precizno. Analogne skale su i dalje neprevazidjene za neke stvari.
Pokusaj sa tim radiom, ili posalji sliku, da ocenimo sta je u pitanju tacno. Postoji podesenost za stereo (ovo te ne zanima) i nivo signala, obicno oznaceno kao S skala ili nesto slicno.