Autor Tema: Praktična radio astronomija  (Posjeta: 54960 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline watchmag

• Astronaut
Odg: Praktična radio astronomija
« Odgovori #160 u: 12.01.2012. u 19:28:15 sati »
dvije napomene u vezi izrade antena
-dali su elementi izolirani od buma ili ne te dali prolaze kroz njega ili ne
- postoje  75 omski kablovi i 50 omski

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #161 u: 12.01.2012. u 20:01:46 sati »
Odlicno watchmag, istina je, vrlo bitne stavke!

Nastavak price o mionskom detektoru/brojacu. Ovo je standardna sema ovog uredjaja. Instituti grade ovakve detektore pomocu takozvanih "sintilatora". Citava ta tehnologija je vrlo skupa naravno. Za nas amatere ipak, ostaje nacin da se isto ucini, jednako precizno i stabilno, jedino je sve manje povrsine. Pa ipak, najvise novosti vezano za detekciju ovih cestica, doslo je upravo od strane amatera.
Naime, umesto skupe elektronike, za detekciju koristimo Geiger Muller cevi, ili poznatije kao Gajgerove cevi iz brojaca ili meraca radijacije. Ovo je vec se moze shvatiti, jedini kritican deo konstrukcije. Medjutim, (bar u mojoj okolini), takvih radioloskih detektora uvek ima po oglasima i cene su za kompletan uredjaj oko desetak Eura, sto je ako uporedimo sa fabrickim, bukvalno poklonjeno (novi kostaju preko 1000E, a ni cevi nisu jeftine).
Samih cevi ima na Ebay-u, pa se i tamo mogu potraziti. Ostalo je vrlo jeftina i lako dostupna elektronika, bez kriticnih podesavanja. Uredjaj radi kakav jeste, bez ikakve antene, posto mionima nije bitan VF, nije bitno gde se nalazite... Oni svakako prolaze statisticki najcesce do 3km u zemlju, tako da im nista nece predstavljati prepreku detekciji (sem podebelog sloja olova jedino).
Semu sam negde pokupio pre nekog vremena, ne secam se vise gde, nije ni vazno. Ovo je testirano i radi veoma dobro. Za ostalo sam se morao snaci, a seme za to dolaze kasnije. Tice se niskonaponskog i visokonaponskog napajanja, brojaca sa LCD-om itd.
Nista posebno ne bih imao dodati za ovu shemu, sve je jasno. Princip rada vam verovatno ne igra nikakvu ulogu, pa cemo to preskociti, kako bismo uprostili stvari.

Idemo dalje...

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #162 u: 12.01.2012. u 20:12:30 sati »
Evo i slika naravno...

Prva slika je slika samih cevi. Veoma su male. U pitanju su Philips 18504 cevi, koje su izvadjene iz starih vojnih radioloskih detektora. Njih sam kupovao na vojnom otpadu za 2E po komadu. Na svu srecu, ljudi tamo nemaju blagog pojma sta imaju :)
Cevi su postavljene jedna iznad druge. Zasto? Zato sto se ocekuje da mion prodje i kroz jednu i kroz drugu. Sada sledi pitanje, zasto dve cevi? Zato sto nam jedna nece dati verifikaciju da je u pitanju mion.

Naime, ove cevi reaguju i na zracenje okoline. Da ne bismo bili u konfuziji da li je izlazni signal zaista mion, koristi se tehnika poznata kao "efekat koincidencije", odnosno ako dobijemo signal sa samo jedne cevi, uredjaj ne detektuje nista. Samo ako prodje kroz obe, imamo potvrdu da je u pitanju mion i to slicno onim principima kod koriscenja vise parabolicnih antena u radio astronomiji, kada kroz interferometar odredjujemo prirodu signala.
Tako, ako se ukljuci donja cev, nista od detekcije. Ako prodje kroz gornju, takodje. Ako prodje kroz obe, ukljucuje se LED indikator, koji nam govori da je u pitanju mion, a elektronika belezi njegov prolaz kao jednu cesticu. Na ovaj nacin, mozemo beleziti broj miona u toku jednog casa, za vreme promena na suncu itd. Vrlo zanimljivo i zarazno za pracenje.

Offline lsvemir

• AstroKomet
  • Spol: Muški
« Odgovori #163 u: 12.01.2012. u 20:47:08 sati »
- ovo je genijalno  :)
- N. od kud tebi te sve ideje  :mrgreen:
Handicraft 75/777 reflekotor
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #164 u: 12.01.2012. u 22:33:11 sati »
Predlažem ti da malo proučiš kako radi prijemnik jer vidim da ti sve stvari nisu jasne. Na internetu ima gomila materijala,
za početak baci oko na http://en.wikipedia.org/wiki/Radio_receiver_design  :wink:

Tako, da, ... inace cu ja ispast krivac ako nesto za......š  :mrgreen:
BTW, kad nadjem malo vremena, probat cu napravit sve ovo na jednom starom transistorskom prijemniku o cemu sam teoretizirao.
Medjutim, kritican element ce svakako bit antena, jer ti komercijalni prijemnici nisu bog zna sta glede osjetljivosti (malosumnosti). Ali bar cu probat potvrdit tu teoriju o "rastimavanju" FM detektora i pretvaranju istog u AM detektor.
Amater

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #165 u: 12.01.2012. u 22:37:06 sati »
... U pitanju su Philips 18504 cevi, koje su izvadjene iz starih vojnih radioloskih detektora. Njih sam kupovao na vojnom otpadu za 2E po komadu. Na svu srecu, ljudi tamo nemaju blagog pojma sta imaju :)

Mirjana izgleda zna sta je to  :wink:...
http://www.ebay.com.au/itm/Quad-18504-ZP1400-MX147-PHILIPS-EINDHOVEN-NEDERLANDS-/230727244320?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item35b86a5a20
Amater

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #166 u: 12.01.2012. u 22:39:12 sati »
Ma sve je ok! :mrgreen:
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #167 u: 12.01.2012. u 22:43:41 sati »
Eto...ebay je cudo :)

Pretvaranje FM-a u AM...moguce, da. Radio sam to. Kao i obratno, kada sam radio veze sa cuvenim Collins PRC-515 kojeg jos uvek imam...neprevazidjen...

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #168 u: 12.01.2012. u 22:48:05 sati »
Eto...ebay je cudo :)

Pretvaranje FM-a u AM...moguce, da. Radio sam to. Kao i obratno, kada sam radio veze sa cuvenim Collins PRC-515 kojeg jos uvek imam...neprevazidjen...
Collins? ?  PRC?
To sam ja radio u RIZ-u  '80-tih  :hopla:
Amater

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #169 u: 12.01.2012. u 22:51:32 sati »
Uh, znaci ti si taj? :)

Znam ja kako je to radjeno...da je danas takve kontrole, sve bi bilo OK. I danas je zavidan za mnogo toga...jedino sto mi je zao sto se sistematski unistava ono sto je od njega preostalo, od strane vecine radio-amatera koji ne znaju ni sta je ispravljac...a jos manje da citaju uputstva... no comment...