Autor Tema: Praktična radio astronomija  (Posjeta: 50916 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nebojsa

• Astronom
Odg: Praktična radio astronomija
« Odgovori #180 u: 13.01.2012. u 22:59:23 sati »
Izgleda Renato, da dobro napreduješ. Gledaj da ipak staviš balun kada budeš mogao, prijemnik će se mnogo bolje osećati.

Nisam u Beogradu. Novi Sad...tj još bolja pozicija, nedaleko do Novog Sada, na Fruškoj Gori. Moglo bi verovatno, kada bi i ti imao dobru usmerenu antenu.
Mada, mene ćeš verovatno lakše čuti negde na KT opsezima... Na slici je mašina koju koristim. U pitanju je Kenwood TS-940S. Malo stariji, ali i dalje, naklon reparacije, radi kao prvog dana. Neuništivi uređaji. Skoro sam ga nabavio, jer iskreno, ne verujem baš u ovu novu tehnologiju. Ispostavilo se već mnogo puta, da se uređaji ne prave tako kvalitetno kao nekada-to je činjenica.

No, ovo koristim i za radio astronomiju, pošto poseduje jako lepu AGC kontrolu (Automatic Gain Control). U svrhu snimanja sunca i jupitera, AGC još može i dobro doći, ali kada se siđe do VLF-a, već smeta. Prijem mu je od 30kHz do 30MHz. Na VLF-u je malo gluv pa ga tu pomažem dodacima, ali...nije loše, sve u svemu. Za sunce i jupiter je predivan. Poseduje antenski tjuner i sve filtere, kao i TCXO. Naravno, filteri se isključuju i uređaj se razdesi što je moguće više.
To je primopredajnik. Nama je za svrhu radio astronomije potreban samo prijemnik, a oni izgledaju slično i ima ih dosta u ponudi.

Na donji uređaj ne treba obraćati pažnju, to je EKG monitor srčanog ritma. Da, i ovo je bitno u radio astronomiji, iako može zvučati čudno. Naime, kod radio astronomije, nije važno samo pratiti jednu frekvenciju ili pojavu. Neophodno je raditi simultano istraživanje na više nivoa. Naša planeta i naročito naš organizam, često je pokazatelj vrlo čudnih anomalija.

Sa jednim radio astronomom amaterom iz Australije sam pre nekog vremena pričao nešto o niskošumnim predpojačalima. Kroz redovan razgovor, ja mu spomenuh da me sve ovo interesuje upravo zbog mozga. Jer kuda god se denuli, sve priče se uvek završavaju ispod lobanje.
On mi reče da u obližnjem institutu postoji jedan čovek iz ovih krajeva, koji se takođe interesuje za to i da će pokušati da učini koliko je moguće, da produbimo temu. U međuvremenu mi reče, nakon što je video da se dva čoveka iz ovih delova Evrope zanimaju za moždanu aktivnost: "šta je to sa vama balkancima i mozgom?" Haha.... :)

Ugalvnom, zanimale su me isprva površne stvari, kao što je pojava slabog sna u toku punog meseca. I kroz neko vreme, da skratim, došli smo do toga, da to nastaje zbog promene u nivou gravitacije, a ova promena uslovljava promenu nivoa seratonina u mozgu! Fascinantno! Istraga je uključivala rad radio teleskopa i EEG (elektroencefalograma), za snimanje moždane aktivnosti.

Dakle, visoka frekvencija, merenje nivoa kosmičkih čestica, VLF, seizmografija, magnetne promene zemlje, EKG, EEG...kada se sve to uključi u isto vreme i prati, dobijaju se vrlo korisne informacije.

Opet se raspisah...

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #181 u: 14.01.2012. u 10:11:12 sati »
Ma dobro je ! :wink:
Ja volim kad se ti raspišeš. :mrgreen:
Sad nisam točno siguran ali onako po sluhu(kako okrećem antenu)ovo bi od prilike bio graf zračenja.
Što se tiče komunikacije mogao bih napraviti oni jednostavnu yagi antenu sa elementima u stiroporu i onda izmeđiu 1. direktora i reflektora zabit antenu PMR-a :hopla:
I još nešto jučer sam se iznenadio kad sam uhvatio jednu stanicu na 93.65MHz(350 KHz ispod prave) a na 93.40MHz je bh radio 1  :hopla:
« Zadnja izmjena: 14.01.2012. u 12:22:52 sati od Renato »
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #182 u: 14.01.2012. u 12:22:51 sati »
Kao što rekoh, uobičajeno su širine stanica na FM-u na ovim opsezima oko 200kHz. Dakle, ispod toga ne vredi ići mnogo, a obično su prijemnici iznad, odnosno filteri propusnici opsega su uglavnom 280kHz. Oni bolji tjuneri su ili 250kHz, ili 200kHz ili 180kHz. Zašto je ovo važno? Ako ti je stanica široka 200kHz, a tvoj prijemnik "čuje" recimo 300kHz, imaćeš problem sa više stanica koje se mešaju jedna sa drugom, tj ne možeš ih dobro razdvojiti.
Ovo se obično modifikuje, tako da se ubacuju uži filteri. Tebi ne treba mnogo veća osetljivost, odnosno tvoj prijemnik zadovoljava u tom smislu. Problem će biti filtracija, jer filteri su kod VF-a sve!

Probaj da uradiš neki DX...da se usmeriš tako da vidiš koliko daleko možeš čuti. Za ovo je dobro imati portabl prijemnik i u ruci držati antenu i okretati je, menjati joj elevaciju itd. Ja sam ovo radio čak sa antenom veličine 6m, držeći je u ruci. Jer uglovi mogu biti kritični. Dobro je zbog iskustva. Jedino što je vreme malo nezgodno da se napolju ovo radi...

Na šemi koju vidite na slici: feritni trafo je iskorišćen iz starog gajgeriovog brojača. Može se i napraviti ko ima jezgro. Potrebno je malo ekspertimentisanja. Diode mogu biti neke druge za visoki napon, kao i napon kondenzatora koji može biti viši itd. Tranzistzor takođe. Dakle, ovde se može igrati, samo da se dobije odgovarajući napon. Ne treba da plaši što je on tako visok. Struja je vrlo mala, a frekvencija visoka, tako da... Iako, ne treba se izlagati nikakvim naponima preko 20V, naročito kada znamo koliko je potrebno da zaustavi srce. Ali ovo je zaista bezopasno.
Čitav uređaj radi na bateriju 12V, tako da je zgodan za prenos. Ovo napajanje pretvara 2,4V u preko 500V pomoću visokofrekventnog transformatora i kaskade. Klasika, poput VN napajanja u televizorima...
« Zadnja izmjena: 14.01.2012. u 12:27:55 sati od nebojsa »

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #183 u: 14.01.2012. u 12:29:07 sati »
Mislim da me nisi dobro shvati moj prijemnik ima podjelu od 50KHz.Samo što sam ja namjerno spustio frekvenciju ispod prave zato da testiram usmjerenost.
Oba dvije stanice su se čule sa velikim(jakim)šumom ali su bile odvojene(Jug-bh radio1,Zapad-Narodni radio)
Htio sam reči da antena ne zrači toliko u dva smjera kao prije poboljšanja.
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #184 u: 14.01.2012. u 12:34:39 sati »
Ako uspeva da ih razdvoji, onda je OK. Pravo stanje ćeš videti kada ubaciš predpojačalo i pojavi se još stanica na istovetnim frekvencijama. OK, ovo je dobro.

Što se tiče F/B-a ili "front to back ratio", odnosa prijema napred-nazad, ne možeš baš puno više uticati.
Antena koju trenutno projektujem je parabolična. Kod njih je situacija drugačija. Tu se iza antene više ne čuje ništa. A izrada je još lakša od yagi, pojačanje mnogostruko veće. Potrebno je postaviti dipol za datu frekvenciju u valjak napravljen od žičane mreže i to je sve. Naravno, zahtevana precitznost malo produžava vreme izrade, ali ništa bolje od fokusa.
Ovo ostaje da se testira, ali nikada nije bilo greške sa ovim tipom antena...

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #185 u: 14.01.2012. u 12:38:29 sati »
Za šta bi točno koristilo ovo napajanje?
Spominjali smo KV prijemnike koji je to opseg frekvencija?
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #186 u: 14.01.2012. u 13:41:29 sati »
Napajanje je za mionski detektor. Koristi se za gajgerove cevi.

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #187 u: 15.01.2012. u 12:50:24 sati »
Jel se Balun može i kupit gotov.
Ako može onda ću to  napravit da se ne zezam ali me zanima kolika je impedancija moje antene(200 ili 300ohm) da znam kupit balun.
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #188 u: 15.01.2012. u 15:12:32 sati »
Može. Uzmi 300 ohm, jer si bliži tome svakako...

Pogledaj i ovo: http://www.radiobrandy.com/dipole1.html

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #189 u: 15.01.2012. u 16:16:30 sati »
Kolika bi bila cjena baluna cca?

Onaj tjuner iz radija čiju sliku sam stavio nekoliko stranica prije sam izvadio i tražio podatke za jedan ic i našao ovo.
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/L/A/1/1/LA1140.shtml
Ima izlaz za s-metar.
E sad neda mi se objašnjavat to je jedan ic sa strane i mislim da ima konektor za s-metar ali nisam točno siguran sutra ću znat ako je to to onda imam sreće. :mrgreen:
Još samo moram pronaći ulaze i izlaze i to je to imat ću ručni signal metar.
Osim toga ima i AGC i još puno toga.
Sve informacije su na linku!
 :hopla:
Refraktor 60/700
Zenith 7X50