Autor Tema: Praktična radio astronomija  (Posjeta: 50912 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nebojsa

• Astronom
Odg: Praktična radio astronomija
« Odgovori #190 u: 15.01.2012. u 19:43:31 sati »
Kvadraturni detektor... nije loše. Ovaj IC ima RSSI (relative signal strenght indicator) i to je dobro. Ako ovaj IC imaš u radiju, možeš preraditi, jer opcija postoji. Sve neophodno je na aplikacionim podacima.

Mada za nivo signala možeš koristiti i nezaobilazni "RadioSkyPipe". To je softver koji beleži nivo signala i pokazuje ga kroz vreme. Ovo je nešto što se obavezno koristi u radio astronomiji, jer je on logger pravljen isključivo u ovu svrhu. Kada pronađeš signal koji te interesuje i usmeriš se, uključiš ga i posle nekog vremena snimanja, možeš videti pikove svojih meteora.
Audio ulaz/izlaz mu je dovoljan, mada može i ADC... Skini sa neta, besplatno je.

Za abalun ne znam. Pogledaj po stranim sajtovima, da vidiš bar koliko to tamo košta. Nisam nikada kupovao...

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #191 u: 16.01.2012. u 02:03:26 sati »
Kad bi se ja bavio tim stvarima, upotrijebio bih ovo:
http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/AD8310.pdf
i/ili ovo:
http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/AD8314.pdf

To su logaritamska pojacala s detektorom, ciji DC izlaz ovisi o nivou ulaznog signala (spektralni analizatori koriste takva pojacala, btw).
Sve sto jos treba je antena, sirokopojasno pojacalo i dakako, pojasni filter na ulazu u chip.
DC-izlaz  se moze onda logirati s nekakvim ADC-om, pa u memoriju kompjutera... ili direktno na pisac s papirnatom trakom (ako se to jos uopce moze naci na otpadima  :wink: )
« Zadnja izmjena: 16.01.2012. u 02:19:47 sati od bojan »
Amater

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #192 u: 16.01.2012. u 07:52:01 sati »
Eh da, naravno, ništa bolje od Analog Devices i MiniCircuits-a za ove stvari. Jedino je problem koliko su njihove komponente dostupne ovde. Kod mene recimo ne postoje. A nabavka je toliko komplikovana, da je moguća jedino da život visi o koncu.
Šteta...a tako dobre komponente...

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #193 u: 16.01.2012. u 08:52:52 sati »
Amater

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #194 u: 16.01.2012. u 10:59:37 sati »
Imam i ovaj tuner.
http://www.tectronelectronics.eu/tuner-ctf5510a-thomson.html?sl=EN
Sad sakupljam dijelove za analizator spektra. :lol:
Igram se!
Imam fm predajnik 88-108mhz.
I on na sebi ima titrajni krug(zavojnica i promjenjivi kondenzator),Dali bi mogao izmjeriti frekvenciju na kojoj on zrači tako da izmjerim na kojoj frekvenciji titra taj krug.
Mislim ako on titra na frekvenciji oko 90 MHz onda bi trebao na toj frekvenciji i zračit :idea:
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #195 u: 16.01.2012. u 11:05:56 sati »
Mislim ako on titra na frekvenciji oko 90 MHz onda bi trebao na toj frekvenciji i zračit :idea:

To je otprilike tako.
Amater

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #196 u: 16.01.2012. u 11:30:42 sati »
Ok.
Onda ću se poslužit tom tehnikom.
Mislio sam pravit anlizator spektra.
Po onome što je Nebojša dao.
Imam tunere te koje sam rekao.zanima me mogu li iskoristi ovaj TV tuner pošto si tamo rekao da je najbolji neki Samsongov a ja to nemam pa zato pitam. :wink:
I nabavio sam KV prijemnik(5.nešto-6.1 mhz nisam sad točno siguran ali piše da je to KV područje) :D
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #197 u: 16.01.2012. u 19:29:19 sati »
Analog Device salje besplatne uzorke...tj nekada je slao. U normalne zemlje, da. Medjutim, vise to nije slucaj. Naime, i ljudi su ovde bili jako bezobrazni, tako da su sada vrlo neugodni prema ovom delu sveta-razumljivo. Takodje i ovde su poostrene mere na carini, tako da...sta reci...nekolicina nas koji se bavimo ovim, zavrsavamo konstrukcije pomocu "stapa i kanapa", jer dugacije zaista ne ide. Zapecak sveta...
U pitanju je snalazenje najcesce...preko prijatelja, firmi...da se nabavi jedan deo je toliko tesko, da te najcesce prodje volja da radis. Povremeno mi pomognu prijatelji iz Amerike, inace ne bi bilo nista od toga.
Drago mi je da drugi imaju dostupan materijal. Jer to je velika sreca.

Sto se analizatora spektra sa TV tunerom tice, moze se koristiti bilo koji, ako je naravno "varicap tune", odnosno ako mu se frekvencija menja promenom napona na varikap diodama. Znaci ne digitalni. Moze i on, ali bi to znacilo i puno programiranja, sprezanja sa racunarom....opet bi postojalo pitanje brzine sweep-a...ovako je jednostavnije.
Znaci, moze bilo koji, stim da znas raspored kontakata na njemu, napon napajanja itd. Ja sam koristio taj koji jesam jer je bio dostupan, ali moze bilo koji.

Merenje frekvencije zahteva brojac. To je redovan deo alata nekoga ko se bavi RF-om, ali nije bas jeftino za amatere. No, ja sam se igrao i u nemastini gradio brojace, jer druge nije bilo (vezano opet za pocetak price). Sada sam nabavio gotove i drago mi je zbog toga, ali ovi amaterski jos uvek rade i to vrlo lepo. Naravno, preciznost nije kao kod onih sa TCXO-om, ali za primopredajnike koje obicno imamo u rukama, dovoljno. Mogu postaviti shemu, ako prostor dozvoli. Jako je lako za sagraditi...cak toliko, da je steta ne sagraditi ga. Naravno, nista bez mikrokontrolera, koji omogucava sve ovo. Cena izrade je dvadesetak eura...dakle islo se na opciju da radi sto bolje, sa sto dostupnijim materijalom (opet "quick and dirty").

KV podrucje je od 1,6MHz do 30MHz, tako da to sto imas spada u KV, iako sa tim frekvencijama ne mozes uraditi nista po pitanju radio astronomije na zalost. Potrebno je nesto preko 18MHz.

Offline lsvemir

• AstroKomet
« Odgovori #198 u: 16.01.2012. u 21:27:52 sati »
- kako spojiti tuner na 'mic' od PC izlaza; sa ova dva činča ??
- da li postoji takav kabel ili ga treba napraviti ??
Handicraft 75/777 reflekotor
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline Dario

• Galaktička Zraka
« Odgovori #199 u: 16.01.2012. u 21:39:33 sati »
Skywatcher EVOSTAR ED100 - 100/900mm
EQ5 + SynScan upgrade kit
LET 28mm 2", HR Planetary 9mm 1.25"
Canon EOS 550D
Canon 18-55mm f/3.5-f/5.6 IS, Cosina macro 28-70mm f/4, Minolta 45mm f/2, Nikon E 50mm f/1.8