Autor Tema: Praktična radio astronomija  (Posjeta: 54963 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
Odg: Praktična radio astronomija
« Odgovori #220 u: 18.01.2012. u 10:43:41 sati »
To je 75-ohm-ski kabel.
RG-213 je 50-ohm-ski.
« Zadnja izmjena: 18.01.2012. u 10:55:57 sati od bojan »
Amater

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
  • "Budi svoj bez obzira što ti drugi govore"
« Odgovori #221 u: 18.01.2012. u 20:55:31 sati »
A pa da! :mrgreen:
Nebojša spominjao si gp antenu za PMR trebali za nju balun ili ne?
Refraktor 60/700
Zenith 7X50
“Podignite uvis oči svoje... Izaija 40:26

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #222 u: 18.01.2012. u 22:53:09 sati »
Kablovi zavise od toga koje uređaje posedujemo. Ako je uređaj 75 oma, onda 75 oma kabel. Ako je 50 oma, isti takav kabel. Ako je za FM tuner, neki od 75 oma je OK.

GP antene su antene bez pojačanja. Za njih ne treba balun. Rade tako kakve ih vidiš na skicama. Najprostije rešenje...

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #223 u: 19.01.2012. u 16:14:38 sati »
Ok!
Hvala na informacijama.
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #224 u: 21.01.2012. u 14:23:00 sati »
Danas sam dobio neke važne informacije o tv tuneru koji sam ranije naveo.
Znam gdje je napajanje gdje je IF izlaz, frekvencija se mjenja promjenom napona od 0-32v  i još neke ostale funkcije.
Međutim mene sad zanima šta ću ja s njim kad ga spojim na napajanje.
On će profiltrirat signal ali on će i dalje ostat moduliran ja ga moram demodulirat ali kako?
Sa SA605?
Imam jedan tuner procesor iz tv-a i mislio sam s njim ali postoji li još neki način?
Nabavio sam samsong tecc0949pg35a.Sad imam dva.
Nije onaj koji je korišten u izradi analizatora ali to je slično.

Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #225 u: 21.01.2012. u 19:43:43 sati »
Nisam te razumeo ovde...kako misliš, šta ćeš s njim...?

SA605 je detektor. On će takođe i demodulisati tvoj željeni signal, da. Prednost ovo čipa je i RSSI funkcija, koja umnogom uprošćava stvari, kao i mogućnost postavljanja dva međufrekventna filtera jedan za drugim.

Ako koristiš neke druge, pitanje je koliko će kvalitetno raditi. Jer ti u konstrukciji koju sam predložio nemaš IF filter na izlazu tjunera. Ovo je loše, ali sam to nadomestio sa SA605 i njegovim karakteristikama. Drugi detektori mogu, ali se pokazalo da je SA605, SA604 ili SA615 najbolje rešenje.
Ovo su vrlo osetljive stvari (upravo zato što ovde treba da vidiš signale, a ne da ih samo čuješ) i ,moguće je drugačije, ali je veliko pitanje kako bi radilo. Može, ali se treba igrati sa gomilom isntrumenata, da bi proradilo na drugačiji način kako valja.
Mislim da ti je najbolje držati se original šeme, jer ćeš se drugačije uplesti i neće to raditi kako treba.

Možeš staviti neki kvadraturni detektor na izlaz IF-a, ili neki AD, recimo AD8307, ali ne radi kako treba...nizak nivo signala na IF-u, potrebno predpojačanje, filteri, opet pojačanje...gomila čuda, koja se ovako eliminišu.
Ovde je jedino što treba dodati, različite međufrekventne filtere od 10,7MHz sa preklopnikom, kako bi se mogla podešavati širina filtera u kHz. To postoji kod fabričkih uređaja, a u ovoj konstrukciji svako može to dodati, ako različite filtere poseduje naravno.

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #226 u: 21.01.2012. u 20:52:24 sati »
Mislio sam kako da ga demoduliram? :wink:
Što se tiče SA605 koristit ću njega.
Osciloskop imam u školi pa ću se poslužit(pošto kažeš da je potrebno gledati signal)  8)
Imam ovaj samsongov tuner koji je jako sličan ovome kojeg si ti koristio.
Za sve ostalo držim se originalne sheme.
Što se tiče međufrkventnih filter o tome ču se još malo informirat pa ću nešto riješit.
Što se tiče predpojačala znaš li možda gdje bih mogao tražiti onaj tranzistor da ne plačam 30kn poštarine zbog jednog tranzistora ja sam ga tražio u starim televizorima ali ništa.
Hvala!
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline lsvemir

• AstroKomet
« Odgovori #227 u: 22.01.2012. u 19:12:35 sati »
- da li mi netko može reći, da li neka od ovih antena odgovara za FM snimanje meteora preko receivera pošto se više Iskra FM 50 antena ne proizvodi:

http://www.sat-team.hr/index.php?page=shop.browse&category_id=15&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=4
http://www.ekran-avc.hr/antenska-oprema-zemaljske-antene/c11_12/
http://www.prijem.hr/antene.php (napominjem tu piše FM50, ali je više nema ...)

- hvala na odgovorima ...

lp.

ls
Handicraft 75/777 reflekotor
Lumex 60/800 refraktor
ZRAK 40x42
Nikon 7x50

Offline Renato

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #228 u: 22.01.2012. u 19:43:05 sati »
Sve su ti ovo široko pojasne antene za prijem tv signala i nisu baš najbolje za fm radio prijemnik.
Ako je više ne proizvode ne preostaje ti ništa drugo nego samogradnja.
Refraktor 60/700
Zenith 7X50

Offline nebojsa

• Astronom
« Odgovori #229 u: 23.01.2012. u 08:40:41 sati »
Demodulisati tuner možeš jedino kada bi imao prijemnik koji radi na 38,9MHz (+/-nekoliko MHz), jer je to frekvencija međufrekvencije tunera. Onda sa prijemnika uzeti izlaz sa detektora i pojačati malo za "Y" osu na osciloskopu. Trebao bi skener, što je opet skuplje od ovoga, ali jeste jednostavnije.

Osciloskop je neophodan, jer najvažnije u svemu ovome i jeste da se signali vide na ekranu. To je upravo i prednost. A osciloskopa koji zadovoljavaju za ovo ima i u prodaji po oglasima, za maksimalno nekoliko desetina eura...jer analizator nije zahtevan...signali za scope su niske frekvencije...ovde, koliko se sećam oko 70Hz...bilo koji stari bi dobro došao.

Za predpojaćčao si mislio na ono antensko čiju šemu smo već pokazali? Možeš probati sa drugim tranzistorima tog tipa, sličnih karakteristika ako imaš. Bitno je da mu šum bude isti ili sličan (ili bolji), a što se TV-a tiče, takvih tranzistora ima i u antenskim predpojačalima za njih (zavisi od tipa).

Potreban ti je prvo spisak onih koje imaš oko sebe, pa se onda možda može odabrati.

Za Isvemira: antene koje si predložio ne mogu na žalost. Za FM tuner i prijem lokalnih stanica ako bi to želeo, mogle bi, zašto ne. Ali za ovo što nama treba, nisu zaista. Samo ćeš se trošiti nepotrebno.
Nisam znao da Iskra ne radi više FM50. Šteta. Oni su generalno imali dobrih antena. Da se razumemo, daleko je to od profesionalnog, ali su radile lepo. Sećam se nekoliko iz perioda kada radio stanica na FM-u nije bilo mnogo i kada su tuneri bili zaista popularni.

Onda samogradnja, ukoliko nema drugog načina. Treba da vidite u oglasima u vašem lokalu šta sve postoji. Malo prevrnuti internet. Siguran sam da ih ima, jer ima ih kod mene (baš jedna nova FM50). AKo baš nema ništa, onda napraviti jednu. Yagi ili još bolje Quad antenu, kako ko može.