Anketa

Jeste li pobornik evolucije ili kreacije?

Evolucija
38 (100%)
Kreacija
0 (0%)

Ukupno Glasova: 38

Autor Tema: Evolucija ili kreacija  (Posjeta: 14250 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline makijato

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Evolucija ili kreacija
« Odgovori #10 u: 19.01.2012. u 12:37:26 sati »
Kad su nam ograničene spoznaje naginjemo vjerovanju.Zemlja vjerojatno nije jedina oaza života u svemiru,ali za to još nema dokaza.Kako još nisu našli kariku koja nedostaje, ne treba u cijelosti  odbaciti ni ovu drugu teoriju.Naravno samo u djelu koji se odnosi na čovjeka.Kako ne bi došo do zabune glasao sam za evoluciju.Ovo kako je svijet star samo 10000 godina ne bi ni komentirao.
« Zadnja izmjena: 19.01.2012. u 12:59:48 sati od makijato »
TS25x100LX,БПЦ:8x30,7x35,12x40,10x50,20x60,10x50,Carl Zeiss Jena 8x30,revue 20x80
Skywatcher MAK:102/1300,MAK:90/1250,AZ GO TO...Nikon D3200

Offline makijato

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #11 u: 19.01.2012. u 12:56:54 sati »
Ma glupost. Od buhe ne treba raditi slona.
Uvijek je bilo takvih i uvijek ce ih i biti. Veca kocnica napretku smo mi sami ako vjerujemo da nema napretka.
Dag,mudro zboriš. :lol:
TS25x100LX,БПЦ:8x30,7x35,12x40,10x50,20x60,10x50,Carl Zeiss Jena 8x30,revue 20x80
Skywatcher MAK:102/1300,MAK:90/1250,AZ GO TO...Nikon D3200

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 19.01.2012. u 13:56:17 sati »
Nije problem u vjerovanju da nema napretka, nego se radi o objektivnoj procjeni na osnovu stanja i ustroja drustva...zalosno je sto se tskav ustroj zapravo potice i reklamira kao pravi put...ali sr uglavno radi o interesnim razlozima....tj. "namjerno" se nastoji drzati cim veca populacijska masa u zabludi i pod laznim i neispravnim ideoloskim i civilizacijskim normama....no to je razumljivo jer covjek je jos uvijek najgladniji vlasti ili bar neke kontrole (sto podrazumjeva opstanak po normama iz bioloske evolucije, koje su neprimjerene drustvenoj evoluciji),te se moram sloziti da religija prakticirana preko institucija sa hierarhijskim ustrojem koci drustveni napredak u smislu dostizanja veceg stupnja osvjestenosti i civilizacijskih normi...na kreacionizam se uopce ne vrijedi osvrtati, jer se ionako radi o interesnim zavrzlamama osim nekolicine vjerskih zanesenjaka
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 19.01.2012. u 14:07:12 sati »
Ja se s tim tesko mogu sloziti.
Recimo nisam osjetio nikada da me neka religija koci u bilo cemu. Niti je imala utjecaja na moja razmisljanja vise od bilo kojeg drugog razmisljanja mog susjeda, nekog politicara ili ludog znanstvenika.

Mislim da svi mi analiziramo ponuđeno, odabiremo sto nasem ustroju osobnosti i karakteru odgovara i to implementiramo u svoje svjetonazore.
Netko tko je prigrlio kreacionizam kao nesto dobro, da nema kreacionista vjerojatno bi pronasao nesto podjednako devijantno jer mu to odgovara na njegovom trenutnom stupnju razvoja svijesti.
Jaaako je malo ljudi koji su napravili vece skokove. Vecinom idemo polako, pjeske i uzbrdo, putem naseg osobnog razvoja. A strmina je sve veca i vjetar nam puse u lice.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline stipe

• AstroOdisej
  • **
  • gurač stakla
    • Mala astroamaterska stranica
« Odgovori #14 u: 19.01.2012. u 14:08:17 sati »
Vrlo je lijepo kada se moze raspravljati o svijetu sto nas okruzuje i otkrivati tajne prirode, uzivati u onom sto daje znanstvena metoda, lijepo je da smo se nasli da pricamo o svemu zanimljivom, a ne da samo gledamo sapunice ili Red Carpet kao masa ljudi bez znanstvenih i istrazivackih koncepata, no o ovoj temi nema smisla govoriti, ne zbog tebe Human, dobro da si potakao raspravu.

Razlog je sljedeci. Nije stvar u tome da li kreacionisti vjeruju ili ne u kreacionizam, to njima nije bitno, oni koriste tu teoriju kako bi zaustavili narod da siri vidike znanstvenim istinama i da ostanu sto zatupljeniji da mogu njima upravljati. Jer samim time sto su ti vjerski fundamentalisti utjecajni govori u prilog tome. Ista stvar je bila i inkvizicija. Galileo se trudio dokazati da se Zemlja okrece, no njih to nije bilo briga, njima je samo bilo bitno da su nasli novu zrtvu za lomacu kako bi svaki put iznova pokazali jadnom sitnom narodu tko je gazda. Cist dokaz je to sto se kompletna imovina heretika oduzimala njegovim bliznjima i sakupljala u Crkvi. Pa i papa je covjek (konkretno mislim na papu Inocenta)! Covjek koji ima poroke i sklonosti i zle namjere! To je uvijek bilo i uvijek ce biti. Dobro nije bilo i kolektivno kaznjavanje do treceg kolina kao u Sjevernoj Koreji!  :mrgreen: Nemojte se zacuditi da i za naseg zivotnog vijeka nastupi neko slicno znanstveno "dark age" kao u srednjem vijeku. To je sve posljedica zivotinjskog nagona u covjeku da ima vlast i da prikuplja "sjajne metale" kojima se divi dok ljudi umiru od gladi, batina i mucenja. Jedini nacin da to prestane je da nas nestane sa lica Zemlje. Takvi kao kreacionisti se s vremena na vrijeme bore svim silama da maltretiraju i kontroliraju mase. Nisu to samo oni vec masa drugih ljudi na drugim poljima (nafta i sl.). Koliko se nama koji smo razumni i bez zlih namjera to sve cinilo bolesno, to je sve dio neizbjezne ljudske prirode. U doba spanjolske inkvizicije je bilo i morbiditeta poput seksualnog revolta crkvenih sluzbenika prema "vjesticama" jer nisu smjeli imati spolne odnose pa su u ocaju spaljivali zene jer su "prljave", a problem su zapravo imali oni. Dakle sve sto se vodi kao razlog dogmi, doktrina ili progona je paravan, samo je vlast i moc u pitanju. Nazalost.
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, 180mm f5.4 photonewton; refraktori: Explore Scientific AR 152mm f6.5; 103mm f15 Jaeger's, SW ED 80/600, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, SS 80/600, "meopta" AD720; Zrak 56/800. Homemade GEM PicGoto, EOS1100D, QHY5 mono; Objektivi: 18-55mm kit, Pentacon 135/2.8, Mamiya 50/2, Helios 58/2 i Flektogon 35/2.4, T-ring sa adapterima 1.25 i 2", M42 EOS prsten. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, 10x40 noname monokular

Offline stipe

• AstroOdisej
  • **
  • gurač stakla
« Odgovori #15 u: 19.01.2012. u 15:04:02 sati »
Galileo je pokazao da Mjesec nije gladak i savrsen, pokazao je i da Sunce nije savrseno zbog pjega. Nakon zabrane naucavanja da se Zemlja okrece nije se ni usudio tvrditi da se i Sunce okrece jer bi vjerojatno smjesta zavrsio na lomacu. On je pokazao teleskop crkvenim sluzbenicima i sto se kroz njega moze vidjeti, no oni su na to jednostavno odgovorili da je teleskop "đavolji instrument" i ti sada mozes "lajat na misec". Tako je i danas. Oni koji su gledali Mjesec kroz njegov teleskop povjerovali su u to sto vide zdravim ocima, ali im sirenje tih ideja i ucenja im je dovodila u pitanje vlast i polozaj pa su cinili sve da to uguse.
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, 180mm f5.4 photonewton; refraktori: Explore Scientific AR 152mm f6.5; 103mm f15 Jaeger's, SW ED 80/600, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, SS 80/600, "meopta" AD720; Zrak 56/800. Homemade GEM PicGoto, EOS1100D, QHY5 mono; Objektivi: 18-55mm kit, Pentacon 135/2.8, Mamiya 50/2, Helios 58/2 i Flektogon 35/2.4, T-ring sa adapterima 1.25 i 2", M42 EOS prsten. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, 10x40 noname monokular

Offline stipe

• AstroOdisej
  • **
  • gurač stakla
« Odgovori #16 u: 19.01.2012. u 15:50:00 sati »
Evo jedan zgodan filmic o kreacionizmu.

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=5GxySx-7HeM

Ja sam inace mnogo razmisljao o svrsi jednostavnog tumacenja Postanka u Bibliji. Onaj koji je pisao Bibliju imao je u cilju da odredi granice da ljudi ne idu i ne propituju previse nego da je tako kako pise jedino tocno. Naime u cemu je problem. Ja vjerujem u evoluciju. Postoje nepobitni dokazi razvoja i mijenjanja oblika vrsta i to kroz stotine milijuna godina, ali jedini je problem znanosti sto nismo dovoljno razvijeni da mozemo otkriti sve oko sebe. Tako svaki dolazak pred zid buduci da ne mozes otkriti dalje, dovodi do zastranjenja i lakse je vjerovati doslovno u Postanak radi unutarnjeg spokoja i stabilnosti svoje psihe nego naklapati o Velikom Prasku kad ga ne mozes utvrditi. Ja naravno ne vjerujem doslovno u Postanak jer mi se cini kao prica za djecu. U jednoj sam emisiji cuo izraz: "Bible tell us how to go to heavens and not how the heavens go". Biblija je istinita, ali je mnogo toga metaforicki opisivano. Nije ovo podrzavanje kreacionizma vec je problem u tome sto nismo dovoljno razvijeni da bi otkrili tajnu Velikog Praska ili bilo kojeg drugog nacina nastajanja ovog sto nas okruzuje.
« Zadnja izmjena: 19.01.2012. u 15:54:47 sati od stipe »

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #17 u: 19.01.2012. u 15:52:05 sati »
Ja se s tim tesko mogu sloziti.
Recimo nisam osjetio nikada da me neka religija koci u bilo cemu. Niti je imala utjecaja na moja razmisljanja vise od bilo kojeg

drugog razmisljanja mog susjeda, nekog politicara ili ludog znanstvenika.

Mislim da cemo se morati jako potruditi da se razumijemo u tom podrucju..
Naravno da nisi osjetio da te koci, osobno takav uticaj mozes tesko prepoznati ili osjetiti.

religijski uticaj je itekako stvaran samo sto je ponekad jedva primjetan....
.od politike preko znanosti i obrazovanja do svakodnevnog "slobodnog" razgovora i razmisljanja...
Religija se ne uzima kao opcije nego nesto samo po sebi prirodno ispravno ...

Neces valjda reci da ne primjecujes nikakve uticaje religije u drustvu..?

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline stipe

• AstroOdisej
  • **
  • gurač stakla
« Odgovori #18 u: 19.01.2012. u 15:56:32 sati »
Mislim da cemo se morati jako potruditi da se razumijemo u tom podrucju..
Naravno da nisi osjetio da te koci, osobno takav uticaj mozes tesko prepoznati ili osjetiti.

religijski uticaj je itekako stvaran samo sto je ponekad jedva primjetan....
.od politike preko znanosti i obrazovanja do svakodnevnog "slobodnog" razgovora i razmisljanja...
Religija se ne uzima kao opcije nego nesto samo po sebi prirodno ispravno ...

Neces valjda reci da ne primjecujes nikakve uticaje religije u drustvu..?

Ne religije, nego vjerske institucije.

Offline Tisch

• Mjesečar
  • *
  • Of all the things I lost, I miss my brains most.
« Odgovori #19 u: 19.01.2012. u 16:33:34 sati »
Činjenično stanje jest da je lakše upravljati masom ako je ta masa neuka. Namjerno nisam htio reći "glupa" jer to ne bi bilo fer. No kad se lifraju poluinformacije poluinformiranim ljudima, lako ih je prihvatiti kao istinite, jer se poklapaju sa vlastitom idejom svijeta, bez obzira na to koliko ta ideja imala rupa; rupe se, u tom slučaju, popunjavaju proizvoljno izmišljenim "činjenicama". I upravo tu leži kočiona masa napretku.

Kao čovjek koji teži znanstvenim objašnjenjima, imam tendenciju provjeravati stvari o kojima sam čuo i informirati se iz više pravaca; no nisam uvijek bio takav, prije 10 godina sam bio uvjeren da čujem razliku između CDa i mp3ce kodirane na 320 kbit  :) a nećete vjerovati koliko ima ljudi koji vjeruju da je Denonov LAN kabel od 500$ zvukovno bolji od običnog patch kabla iz Chipoteke, mada se radi o UTP kablu koji prenosi digitalni signal. A ovo je samo vrlo mali primjer gdje se rupe u neznanju krpaju glupostima koje profiliraju interesne skupine kojima je, vidi vraga, u interesu prodati taj i takav kabel. Ovaj primjer se može paralelizirati na gomilu drugih stvari.

Rekao bih da nije nužno problem u samoj religiji i kreacionistima, nego je problem u vjerovanju dokazima dobivenim  znanstvenim metodama. A kao što rekoh, potrebna je masa neukih da bi im se moglo prodati tuđe mišljenje kao istinito, pa zašto je Inkvizicija bila tako uspješna?

PS: for LULZ, pronađite Denonov LAN kabel na Amazonu i pročitajte komentare.
- Can it wait for a bit? I'm in the middle of some calibrations.