Autor Tema: Mikeški zvjezdari  (Posjeta: 57610 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Mikeški zvjezdari
« Odgovori #880 u: 18.11.2017. u 21:29:20 sati »
OK. Dakle, tri tamna parka su u Mađarskoj.

Evo, našao sam na popisu IDSP sva tri mađarska parka tamnoga neba:
http://www.darksky.org/idsp/parks/

Nažalost niti kod nas niti u ostalim susjednim dražavama nema niti jedan park tamnoga neba s certifikatom... :76:
« Zadnja izmjena: 18.11.2017. u 21:50:34 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #881 u: 19.11.2017. u 00:48:28 sati »
Nažalost niti kod nas niti u ostalim susjednim dražavama nema niti jedan park tamnoga neba s certifikatom... :76:

Radimo na tome  :76:
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #882 u: 05.12.2017. u 19:58:21 sati »
Kak' priliči, ovih dana optička cijev teleskopa moralaj' mirovat', jer je cijev za filanje kobasica (i ostaloga) imala prednost u prometu "slobodnim vremenom". U ned'ljuj fest zalad'lo, što itekak paše, da se neb' pokvar'le "stvarčice" u sušari il' nasoljene. I taman je mojih "boljih50%" izrezalo mast za top't, kad mi satelit šapnijo da će se razvedrit i još više stisnit minusi. Vago sam kratko i mor'o odluč't daj' pametnije prvo snim't onog krupnog Miseca, edab' izrada "svinjskog čipsa" (čvaraka) morala ptičekat.
I eto snimjo Miseca i posl'o članka i sljike u Virov'tičana za njihovog Weba.

http://www.icv.hr/2017/12/hladni-supermjesec-virovitice/
« Zadnja izmjena: 05.12.2017. u 21:19:02 sati od galileo »

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #883 u: 05.12.2017. u 22:29:12 sati »
Hehe, a ja jim poslo članka o supermisecu i napljuvo taj naziv. Bašme zanima kak će to zvučat u novnama kad ji budu objavt išli. A poslo sam jim i sljike koje mogu divant bolje od riči. Kazla mi Marija da će to objavt u onom drugom broju novna jer je ovaj već zaključen. Al njekak se bojim da im ništ neće bit jasno šta sam nadrobjo u tog teksta. [36* :287:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #884 u: 05.12.2017. u 23:38:01 sati »
Ja si mislim da je naziv Supermjesec manje važno kritizirati (podjenako kao i naziv Mikromjesec), ako je najkrupniji i najsvjetliji kad je najbliži. Dakle, radi se o događaju poklapanja apogeja (prividno najveće) i uštapa - punog Mjeseca (najsjajnije).
Niti jedan jezik nije mrtav (osim latinskoga - zato ga rabi medicina i ne samo ona). Nastaju nove riječi. Neke se održe, a druge pokrije zaborav jer "nisu sjele".

Ako se objasni što je to Supermjesec, odnosno što u fazi uštapa ima smisla gledati-komentirati-naučiti, stvar je O.K.
Uporabom prikladnog filtera Mjeseca se može promatrati i u uštapu. Pritom objasniti što su Mjesečeva "mora" i kako su nastala, kako su nastale "zrake" oko kratera i zašto vidimo dugačke sjene u kraterima na rubovima, što su libracije po šririni i dužini, odnosno zašto vidimo više od 50% Mjeečeve površine, itd. ....  Dakle, bez obzira što je sjajan, na Mjesecu se može vidjeti više različitih detalja nego na Suncu.
------>  Promatranje Sunca izuzetno je opasno za ljudski vid pa se prakticira promatranje projekcijom Sunca na bijeli zaslon ili uporaba specijalnog filtera ispred objektiva teleskopa (npr. Baader AstroSolar). Najbolje je Sunce promatrati uz nazočnost i asistenciju iskusnih astronoma! <------

Poznavatelji astronomije i Mjeseca mogu i od tog "neuglednog materijala" izvuči maksimum i zainteresirati ljude za znanost o svemiru. Nije Mjesec u uštapu "nužno zlo" koje se isplati promatrati samo kad se dogodi pomrčina Mjeseca, niti su oni koji ga tada promatraju "dežurne budale".
Zato sam lani napisao tekst koji poučava:
http://www.icv.hr/2016/11/viroviticki-ucenici-teleskopom-promatrali-supermjesec/

Astronomi moraju taj interes za SJAJNO I KRUPNO NA NEBU iskoristiti za pouku i stvar tumačiti astronomski.
Inače, astrolozi "uskaču u vlak" tako ponuđenog i pobuđenog interesa i ode mast u propast!
Sjetimo se interesa običnih ljudi u vremenu velike opozicije Marsa 2003. (isti obrazac: SJAJAN i KRUPAN!) te kako su protekla javna promatranja u nekim gradovima...  Medijski je bilo prenapuhano, al' smo se uhvatili posla i to je bilo O.K.

Usred ljeta u Zadru je manifestacija NOĆ PUNOG MJESECA.  Jest da nam njegovo svjetlo štedi rasvjetu, rekli bi, ekologija i turizam ruku pod ruku.  Al' ako astrolozi to okrenu na svoju stranu i trkeljaju u medijima (tako i svaku pomrčinu Mjeseca i Sunca, .... ), možemo se pitati gdje smo kao astronomi bili i što smo radili?

Isto tako, uglavnnom za turističke, ugostiteljske i slične poduzetničke potrebe - organizirani doček astronomskog početka godišnjih doba (naročito ljetnog solsticija) može imati kao podlogu astronomiju, ali i ono što ona nije.

I doček nove godine proizlazi iz čovjekove potrebe za naglaskom završeka jednog i počeka novog vremenskog ciklusa koji se temelji na obilasku Zemlje oko Sunca. Ima ljudi koju tu noć spavaju kao i svaku drugu. Takve ljude većina drži za bedake, jer im je važno dijeliti mišljenje i prakticirati stavove većine. To im daje socijalnu sigurnost i psihičku stabilnost, prihvaćenost nasuprot odbačenosti.
Tako vjerojatno funkcionira ljudski mozak, a to je područje socijalne psihologije.
« Zadnja izmjena: 06.12.2017. u 14:05:41 sati od galileo »

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #885 u: 06.12.2017. u 08:15:11 sati »
Ma ne mogu ja protiv tebe, uvijek imaš više i bolje argumente, :sesir: zato se ja i ne petljam u predavanja. A objasnio sam ja puno toga u članku, samo je pitanje što će od njega napraviti uredničke škare. :zubo:

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #886 u: 06.12.2017. u 08:42:00 sati »
Evo još jedna zanimljivost, na moj 52 rođendan, koji će biti iduće godine, Mjesec se od mog rođenja do tada, udaljio od Zemlje za punih 2 metra. :106:

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #887 u: 06.12.2017. u 09:30:23 sati »
Haha, sad me zvala urednica da mi se ispriča. :218: Kako smo obojica poslali materijale o "supermjesecu", druga kolegica je objavila tvoj članak, a da se nije konzultirala s urednicom. Tu je nastala panika jer je ispalo da su mene "otpilili". Moj članak izlazi u Virovitičkom idući tjedan, ali maksimalno skraćen na minimum uz fotografiju u nekakvom svečanom izdanju. :mrgreen:

Rekao sam joj da mi je baš drago da su objavili tvoj članak i da nema nikakvih problema jer sada imaju dva astronoma koji pišu za Virovitički, a to je bolje nego da imaju dva astrologa jer je bolje da imaju više astronomije, a manje astrologije. :zubo: Ne znam je li shvatila ali mislim da je, ipak se i ona bavila astronomijom uz nas. Da je bila ona njezina kolegica, mislim da bi tek tada nastala zbrka. Bilo bi, reko onaj tvoj astrolog da treba bit više astrologije. :218: :218: :218:

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #888 u: 06.12.2017. u 12:19:40 sati »
Prije godinu dana na webu su mi objavili članak i fotke na temu Supermjeseca.
http://www.icv.hr/2016/11/viroviticki-ucenici-teleskopom-promatrali-supermjesec/
Zato sam novom fotkom i kratkim člankom htio "ponoviti gradivo".

Koliko sam upućen, svi materijali (koje su mi zadnjih nekoliko godina objavljivali na svojim mrežnnim stranicama), nisu objavljeni u tiskanoj formi u Virovitičkom listu.

Što se tiče razlikovanja značenja pojmova astronomija i astrologija, mogu razumjeti zbunjenost neupućenih.
Naime, u uporabi je mnogo različitih "-logija", kao npr. kozmologija, ginekologija, meteorologija, neurologija, geologija, pedologija, seizmologija, ekologija, kineziologija, zoologija, embriologija, itd.     

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #889 u: 06.12.2017. u 13:10:30 sati »
Mi smo ko ekonomija i ekologija. :D