Autor Tema: Građevinska dozvola  (Posjeta: 36070 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline makijato

• AstroOdisej
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Građevinska dozvola
« Odgovori #10 u: 01.02.2012. u 16:31:36 sati »

Ne znam koliko imaš susjeda uokolo i kakav s s njim.Nekad je jeftinije iste pozvati na kavu kako bi malo zažmirili od naganjanja sa hrvatskom  birokracijom.Birokracija iz prošle države nije valjala, no nekad mi se čini kako su oni bili amateri u odnosu na ove danas :twisted:
TS 25x100LX,БПЦ:8x30,7x35,12x40,10x50,20x60,10x50,Carl Zeiss Jena 8x30,revue 20x80,Tasco 9x63m,Yukon 20x50,...
Bresser Skylux 70/700,Skywatcher MAK:102/1300,AZ GO TO...Nikon D3200..Sony DSC HX-100V

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #11 u: 01.02.2012. u 16:41:21 sati »
ni u bunilu ne spominji da bu to zvjezdarnica ,nego ostava za alat ili šupa :mrgreen: montažnog tipa

Naravno...   :wink:
...be open minded, but don't be stupid...

Offline McPrdo

• Biser Galaktike
« Odgovori #12 u: 01.02.2012. u 17:15:30 sati »
moja žena kaže:

"Popis jednostavnih građevina za koje nije potrebna građevinska dozvola niti bilo koji drugi akt o građenju je naveden u Narodnim novinama br 21/09 ( može ga se pročitati na internetu na www.nn.hr). Na žalost, objekt koji se opisuje ne spada u jednostavne građevine. Više-manje jednostavne građevine su nadgrobni spomenici, klupe u parku , podzemni spremnici, manji reklamni stupovi i sl.

Za kućicu 3x3x3,5m nije potrebna građevinska dozvola ali jeste potrebno rješenje o uvjetima građenja. Za to dobiti je potrebno napraviti  međusobno usklađeni idejni projekt minimalno arhitektonske struke i statički proračun. Ako želiš izvesti struju u objektu bilo bi potrebno napraviti i projekt elektroinstalacija, ali se to da izbjeći na način da se struja samo dovede produžnim kabelom iz kuće. Za prijavu gradilišta bi morao imati i glavni projekt, ali se to da izbjeći na način da se odmah napravi ne idejni nego glavni projekt na temelju kojega tražiš rješenje o uvjetima građenja. Idejni i glavni će ti svaki arhitekt i građevinar ionako jednako naplatiti jer za ovako banalnu građevinu, cijenu ne određuje složenost projekta koliko količina nacrta koje sve treba iscrtati i papira kojega sve treba isprintati i to u 5 primjeraka. 3 za općinu, 1 za investitora tj. gradilište i 1 za arhivu koju su neko vrijeme projektanti dužni čuvati.
Svi ti nacrti se moraju napraviti na Posebnoj geodetskoj podlozi (PGP) koju mora ovjeriti ovlašteni geodet.
Uporabnu dozvolu, poslije svega ovoga, i nije tako komplicirano za dobiti. Trebaš još samo elaborat iskolčenja i završno izvješće nadzornog inžinjera da je izvedeno u skladu sa glavnim projektom. Izvedbeni projekt nije potreban.

Država se nije odrekla svojih potraživanja tako da prije izdavanja rješenja o uvjetima građenja na temelju kojega se smije započeti gradnja takvog objekta će se za vodni doprinos trebati platiti 15 kn/m3 tj 15*3*3*3,5=472,5 kn. Na to još grad Koprivnica će zatražiti plaćanje komunalnog doprinosa koji ovisi o kvartu u kojemu je smještena tvoja kuća. On iznosi od 20-40 kn/m3. Pretpostavimo 30 kn što iznosi dodatnih 945 kn.

Da stvar bude kompliciranija, za svaku dogradnju se obrađuje cijela parcela pa je potrebno dokazati da  kuća u kojoj živiš ima uporabnu dozvolu ili da je izvedena prije 1968. godine što se dokazuje uvidom u katastar.

Dodatni troškovi bi još bili pristojbe za uruđbiranje projekta (cca 70 kn) te vađenje katastarske podloge (ne starije od 6 mjeseci), posjedovnog lista te gruntovnog izvatka za parcelu na kojoj se gradi.

Mislim da ovo objašnjava zašto svi grade bez dozvola.
Žao mi je."

To je moje mišljenje, sa drugim se ne slažem pa se nemoj trudit.(Kreso)
Nije potreban margarin za zatupljivanje ljudi, ko sto vidis vec sasvim solidan posao obavi internet, televizija, novine... (Lord Spirit)

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #13 u: 01.02.2012. u 22:46:34 sati »
McPrdo, hvala na iscrpnom odgovoru i svima ostalima na trudu...   [71*

Možda će mi donekle ići u prilog što ne živim u Koprivnici već u selu udaljenom 10 km od Kc.  Svakako ću se prije bilo kakvih radnji konzultirati  negdje u općini detaljno o svemu. Ako bi troškovi bili previsoki imam i rezervnu opciju, manje dobru ali po mojem mišljenju nelošu.
Mogao bih držati kompletno sastavljeni teleskop na (natkrivenoj) terasi, pokriven i zaštićen recimo drvenom kutijom i kupiti ručni viličar da ga prevezem 15m dalje i postavim. Pošto takvi viličari bez problema dižu (na visinu od par cm) preko 2000kg to mi uopće ne izgleda kao loša opcija. Čak i ako jednom kupim neku bolju (i težu) montažu i veći teleskop to bi trebalo bez problema funkcionirati.
Ali, naravno bilo bi najljepše imati zvjezdarnicu....

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #14 u: 14.02.2012. u 00:14:01 sati »
OK, nakon što sam se raspitao i na temelju vaših savjeta odlučio sam odustati od zvjezdarnice i kupio sam ručni viličar.

Ideja je da potpuno sastavljeni teleskop sa svim điđama za astrofoto stoji u drvenoj kutiji pod navlakom ispod nadstrešnice na terasi i da se po potrebi viličarom odveze 10 m dalje i postavi. Teleskop bi stajao na improviziranoj paleti (otprilike 1x1 m).
E sad, pitanje je kako da napravim paletu koja će biti vrlo stabilna, vjerojatno na 3 noge, ali se još ne mogu odlučiti od kakvog materijala...
Razmišljao sam o otprilike 8-10cm, 1x1 m drvenoj planki obloženoj željeznim šipkama (širine 10 cm, debljine 1cm) na rubovima i središnjem dijelu na svakih 20 cm, sa tri željezne noge čvrsto prišarafljene na taj metalni okvir.

Imate li kakvih ideja?

« Zadnja izmjena: 14.02.2012. u 00:16:45 sati od orion69 »

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #15 u: 14.02.2012. u 00:34:37 sati »
Imate li kakvih ideja?
Najbolja je ideja, da zaboraviš tu ideju, da ne bi poslije bilo  :245:
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #16 u: 14.02.2012. u 00:38:42 sati »
Najbolja je ideja, da zaboraviš tu ideju, da ne bi poslije bilo  :245:

A zašto?

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #17 u: 14.02.2012. u 00:55:40 sati »
A zašto?
Prevelik je rizik da nešto pođe po zlu, kao recimo da ti se sve prevrne kod transporta.
Čak i da imaš asfaltirano dvorište, mislim da nije dobra ideja.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #18 u: 14.02.2012. u 02:11:47 sati »
Prevelik je rizik da nešto pođe po zlu, kao recimo da ti se sve prevrne kod transporta.
Čak i da imaš asfaltirano dvorište, mislim da nije dobra ideja.

Aha, misliš na prevrtanje. Teleskop, odnosno noge montaže bit će fiksno pričvršćene za paletu, a sama paleta će imati ekstenzije okomite na viljuške viljuškara tako da će prevrtanje biti nemoguće. Mada, ako na paletu 1x1m stavim dodatne 4 noge na sva četiri ugla koje će biti nešto kraće od 3 glavne noge, samim tim će prevrtanje vjerojatno biti nemoguće, no to moram isprobati. Viljuškaru je dovoljno da podigne kompletan teret pola centimetra za prijevoz, koji će biti na potpuno ravnoj terasi na kojoj su keramičke pločice, a udaljenost je < 10m.  Kad sve proradi, trebat će mi vjerojatno oko 15 min do početka snimanja...  Razlika u vremenu do početka snimanja u odnosu da imam zvjezdarnicu će praktično biti brzina usjeveravanja, za što mi treba otprilike 2-3 min.
« Zadnja izmjena: 14.02.2012. u 02:21:40 sati od orion69 »

Offline Lagonda

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #19 u: 14.02.2012. u 08:12:47 sati »
Za objekte koji su pomocni objekti uz glavnu gradjevinu a grade se do 15 kvadrata, ne treba dozvola. Znaci ako imas kucu koja ima gradjevinsku dozvolu a zelis dignuti objekt do 15 kvadrata, ne treba ti dozvola. Ali ako imas garazu koja nema dozvolu, te se nalazi kao pomocni objekt glavnog objekta, tada trebas. Ali najbolje ti je pitati tocno sto i kako. :)
Celestron C-11, Pentax 75/500, Orion Mak 90/1250, ruski Newton i neki CZ refraktor
Lunt LS80THa
Astro-Physics 900GTO, Losmandy G-11 Gemini
Nagler 31mm, 9mm, Ethos 17mm, 4x Powermate
JMI EV-1
IS DMK kamera
Astronomik OIII
Astronomik IR 742 i 807
Fujinon FMT-SX 16x70
Canon 5d mark II + stakla