Autor Tema: Moj Low-profile Crayford za DSLR  (Posjeta: 6596 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
Moj Low-profile Crayford za DSLR
« u: 11.02.2012. u 08:19:54 sati »
Ovo je bilo u planovima vise godina..
I sad, doslo je vrijeme odluke - montirati taj (momentalno na barteliziranoj dobson montazi) 10" Newtonian na EQ-6, ili kupiti nesto drugo za pod (buducu) kupolu..
Da bi mogao lakse i informirano odluciti, htio sam najprije napraviti par fotografija s njime, ali buduci da je fokuser bio dizajniran za okulare, nisam mogao dohvatiti fokus s kamerom.

Ovaj Low-profile fokuser ima svega 34mm visine kad je potpuno uvucen, i to bi trebalo biti tu negdje za momentalnu situaciju koju imam s Newtonian-om (vec sam pomicao zrcalo prema natrag, da izbjegnem vinjetiranje s dijagonalnim zrcalom.
Danas sam onom mojem prijatelju (kojem sam svojevremeno prepustio onaj tokarski stroj od 2 tone) odnio nacrte, i za tri sata je stvar bila napravljena. Kad sam dosao doma, jos je samo trebalo montirati lagere (iz jednog starog printera) i osovinu i rezutat je na slici.

Cijev  nece biti toliko dugacka u konacnici, skratit cu je na ~60mm, i naravno na jednom kraju ce biti montiran EOS-bajonet od $5 sa ebay-a.

Naravno, bit ce motoriziran (stepper motor skuplan s zupcastin remenom) a pod kontrolom Bartels-ovo software-a.

Eto, giba se naprijed.. sporo ali ipak ide.
« Zadnja izmjena: 11.02.2012. u 23:29:16 sati od bojan »
Amater

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
  • Majstor Svjetlosti
Odg: Moj Low-profile Craford za DSLR
« Odgovori #1 u: 11.02.2012. u 08:27:56 sati »
To izgleda poprilicno profi  [38*
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #2 u: 11.02.2012. u 08:37:49 sati »
Da, izgleda bolje nego sam se nadao  :wink: Majstor se je potrudio da napravi dobar posao (malko je sfusao u par detalja, ali to nije vidljivo ako se ne pogleda nacrt).

Zaboravio sam napomenuti da taj fokuser (kao i onaj prvi, za okular, cije slike su u drugoj temi) ima mehanicki interface inspiriran onim na 13cm Zeiss-u (sto je sad u paraleli sa APO teleskopom pod kupolom Zagrebacke Zvjezdarnice).
Dimenzije dakako nisu iste, ali to i nije toliko vazno.. medjutim to je sad moj privatni standard - izmjena fokusera se obavi u 5 sekundi.
« Zadnja izmjena: 11.02.2012. u 11:11:50 sati od bojan »
Amater

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #3 u: 11.02.2012. u 10:03:09 sati »
Mogao si ga slikati da se cijeli vidi. Pod kojim kutem ti stoje ležajevi naspram drugih sa druge strane? Kako štelaš pritisak osovine na cijev?
Na kraju, kad sve već odradiš kako spada, zbog čega stavljaš nekakve rabljene ležajeve iz printera? Imam jednog kolegu otprilike tvojih godina koji isto takve stvari prakticira ali inače je vrhunski ing., pretpostavljam da vam je to generacijski fetiš  :lol:

Offline Dubaba

• Jahač Kometa
« Odgovori #4 u: 11.02.2012. u 10:27:05 sati »
I ja sam što se  tiče detalja jako znatiželjan. Bio sam pozitivno iznenadžen kod MN152, da je proizvodžač u kompletu dao produžetak od 4cm (sa navojima), uz onaj od 2cm, tako, da se može dobiti 0,  2,  4,  6cm. Teže je kad je fokus unutra, tad upotrebim glass-path korektor (Baader).

LP! Dubi

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #5 u: 11.02.2012. u 11:09:07 sati »
Lezajevi su pod 120°, naravno, a tako je i s kontaktom tockom na osovini  koja je tocno izmedju lagera na suprotnoj strani (opet120°) - sve je geometrijski simetricno i logicno. Razmak izmedju lezajeva je 20mm. Montirani su sa obicnim sarafima M3, s upustenim glavama.
Je, dijelovi s furde su stvar principa - uostalom, ako je lezaj dobar (a je..) ne vidim nikakav razlog da kupujem novi  :mrgreen: I osovina je s furde - i to tocno znam od kud je dosla.
Kad sam radio u RIZ-u u Dubravi, jednog dana nekaj je tresnulo na ravni krov prostorija u kojim smo bili. Par dana poslije popel sam se na taj krov (po nekom drugom poslu)  i nasal sam tamo onaj narandjasti polurazbijeni automat za busenje/stampanje tramvajskih karata (to je bilo '85 ili tako nekako). To je bilo to sto je tresnulo o krov par dana ranije - neko je to drpio iz tramvaja, pa kad unutra nije bilo love, bacil je van kroz prozor nebodera pored kojeg su se nalazile nase prostorije. Dobro da nekom to nije palo na glavu, bilo bi mrtvih. Ta naprava je bila puna kotacica, osovinica, zupcanika.. sve sam to lijepo tada rastavio i spremio, i jednom prilikom kasnije donio sa sobom u Australiju. I  danas je jedna od tih osovinica nasla primjenu u mojem Crayford-u (prekrasna stvar, zakaljena, brusena i polirana celicna sipka, 5mm dia, 50mm dugacka)
Pritisak se ne stela - kontakt s osovinom je trebao bit preko tanke gumene opne, ali buduci da je izrada precizna, ne treba ni to - lagana deformacija cijevi ne smeta. Uostalom, pritisak se moze nastelati malim pomicanjem lagera (ima lufta izmedju sarafa i rupe u lageru.
Kad to zavrsim, dat cu vam detaljne slike a ako netko hoce, mogu poslati i CAD fajle.
« Zadnja izmjena: 11.02.2012. u 11:17:27 sati od bojan »
Amater

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #6 u: 11.02.2012. u 11:54:07 sati »
Kad sam radio u RIZ-u u Dubravi

Riz- je li to onaj u ulici iza mirovinskog u Klovićevoj? Odašiljači? Ili neki drugi? Pitam zato jer mi je krajem osamdesetih brat tamo počeo raditi.
Glede nacrta, možeš poslati pa da dorađujemo samo dio za regulaciju pritiska, jedino to me malo smeta, a neće biti komplicirano za napraviti. Samo bi ti trebala još dva lagera iz nečega  :mrgreen:

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #7 u: 11.02.2012. u 12:05:59 sati »
RIZ-TU, Tvornica Uredjaja.
Centrala je bila u Bozidarevicevojm a UKV Razvoj  ( i SSB Razvoj) je bio u Dubravi, Koledinecka (izmedju prvog i drugog nebodera)
BTW, direktor TU je tada bio Milan Rukavina  :wink:
Amater

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #8 u: 11.02.2012. u 12:12:15 sati »
RIZ-TU, Tvornica Uredjaja.
Centrala je bila u Bozidarevicevojm a UKV Razvoj  ( i SSB Razvoj) je bio u Dubravi, Koledinecka (izmedju prvog i drugog nebodera)
BTW, direktor TU je tada bio Milan Rukavina  :wink:

Mislim da je preko njega brat i dobio posao. Ali ga je poslao u odašiljače. Ali nije dugo ostao tamo, godinu dvije, poslije je prešao u Tehničar.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 11.02.2012. u 19:10:12 sati »
Pritisak se ne stela - kontakt s osovinom je trebao bit preko tanke gumene opne, ali buduci da je izrada precizna, ne treba ni to - lagana deformacija cijevi ne smeta. Uostalom, pritisak se moze nastelati malim pomicanjem lagera (ima lufta izmedju sarafa i rupe u lageru.
Moje je iskustvo s crayfordom da ga treba stelati ovisno o teretu koji na njemu visi. Ako je samo okular to je jedna prica, no ako je fotic od kile onda ga treba temeljito pritegnuti da ne "curi".
A onda ima i kocnicu da se sve blokira. Kocnica je na istoj visini na kojoj je i saraf koji mijenja pritisak osovine, tako da te dvije sile djeluju na tocno istom pravcu pa se nece dogoditi neka iskrivljenja ili pomaci osi  zatezanjem jednog ili drugog.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)