Autor Tema: ACTA i Internet  (Posjeta: 7718 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
ACTA i Internet
« u: 13.02.2012. u 20:50:37 sati »
Svi znate da blage veze nemam sa informatikom . Po tomu , 100% nisam lik da namečem pitanje na  ovu temu .Izgleda da cili svit vrvi o nekakvom problemu s tim.  U toliko me više  čudi kako to da kod nas na forumu niko ni rjeći o tome da prozbori . Koliko vidim izgleda da se radi  o  problemu svjetskog značaja . U čemu je to kvaka ako  Hrvatska pristupi međunarodnom ugovoru o obrani od krivotvorina na internetu ?
Volio bi čuti ipak stručnija stajališta a ne osobna opredjeljenja , ukoliko je to moguće . Nemojte zamjeriti što  se u tu eventualnu diskusiju neću uplitati već ću sa strane čitati i učiti . Priznati svoje neznanje početak je svakog znanja . ( ovo nije moja mudrost - čik pogodi čija je ) :hopla:
« Zadnja izmjena: 14.02.2012. u 15:31:26 sati od dag »
Nek samo rotira...

Offline stipe

• AstroOdisej
  • **
  • gurač stakla
    • Mala astroamaterska stranica
Odg: SACTA i Internet
« Odgovori #1 u: 13.02.2012. u 23:37:29 sati »
Sam Bill Gates je napravio Winse da funkcioniraju i kao piratska kopija. Da je htio ubacio bi bug da ne funkcioniraju kad ih se kopira. Samim time dozvolio je da se prave ilegalne kopije tog programa jer ionako ima brdo love. Ja mislim da je ovo samo dizanje bure, da bi ljudi popi***** i digli glas protiv ACTA-e. Koliko god se oni trudili pirateriju nikad nece iskorijeniti. :wink:
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, 180mm f5.4 photonewton; refraktori: Explore Scientific AR 152mm f6.5; 103mm f15 Jaeger's, SW ED 80/600, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, SS 80/600, "meopta" AD720; Zrak 56/800. Homemade GEM PicGoto, EOS1100D, QHY5 mono; Objektivi: 18-55mm kit, Pentacon 135/2.8, Mamiya 50/2, Helios 58/2 i Flektogon 35/2.4, T-ring sa adapterima 1.25 i 2", M42 EOS prsten. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, 10x40 noname monokular

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #2 u: 13.02.2012. u 23:43:10 sati »
Zna li netko točno u detalje što je ta ACTA?
Diže se gomila prosvjeda, a čini mi se da vrlo malo ljudi zna zašto prosvjeduje.
Daleko od toga da nešto branim taj zakon (sporazum), ali nemam namjeru prosvjedovati dok ne doznam o čemu se točno radi.

...be open minded, but don't be stupid...

Offline stipe

• AstroOdisej
  • **
  • gurač stakla
« Odgovori #3 u: 13.02.2012. u 23:50:33 sati »
A valjda je to nastojanje da se iskorijeni piraterija.
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, 180mm f5.4 photonewton; refraktori: Explore Scientific AR 152mm f6.5; 103mm f15 Jaeger's, SW ED 80/600, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, SS 80/600, "meopta" AD720; Zrak 56/800. Homemade GEM PicGoto, EOS1100D, QHY5 mono; Objektivi: 18-55mm kit, Pentacon 135/2.8, Mamiya 50/2, Helios 58/2 i Flektogon 35/2.4, T-ring sa adapterima 1.25 i 2", M42 EOS prsten. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, 10x40 noname monokular

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 13.02.2012. u 23:59:15 sati »
Zna li netko točno u detalje što je ta ACTA?
Diže se gomila prosvjeda, a čini mi se da vrlo malo ljudi zna zašto prosvjeduje.
Daleko od toga da nešto branim taj zakon (sporazum), ali nemam namjeru prosvjedovati dok ne doznam o čemu se točno radi.

To ti je pokušaj stavljanja Interneta pod nadzor (iliti cenzuru), pod krinkom zaštite autorskih prava.
Kao primjer se može navesti kontrola Interneta u nekim državama. Evo, na primjer, Kina. Nije kao što je nekad bilo, ali tamo ti ne možeš surfati baš po svim stranicama koje postoje. Netko drugi određuje po kojim stranicama ćes smjeti, a do kojih nećeš moći.

Na primjer, pobunjenici u Libiji, kad je bio pičvajz, imali su (ako su imali) mogućnost komunicirati sa vanjskim svijetom preko neta. Kad se (ako se) uvedu ta pravila iz ACTA-e, toga više neće biti. Netko će moći odrezati (zatvoriti) link i nema više komunikacije. Iliti, ima komunikacije samo tamo di ti "netko" dozvoli.
Sve to pod krinkom zaštite autorskih prava. Istina, kad se "zatvori pipa", nema ni kršenja autorskih prava, ali nema ni Interneta kakvog danas poznaješ.

Offline stipe

• AstroOdisej
  • **
  • gurač stakla
« Odgovori #5 u: 14.02.2012. u 00:03:40 sati »
Ja sam vec poceo sakupljati trajne konzerve u svom tajnom sklonistu :mrgreen:

Offline BadMad

• Galaktička Zraka
  • jesu likovi iz crtića obvezni avatari :-)?
« Odgovori #6 u: 14.02.2012. u 01:32:02 sati »
ACTA (Anti-Counterfeinting Trade Agreement; Protukrivotvoriteljski trgovinski sporazum) je međunarodni sporazum koji za cilj ima uvođenje nove razine minimuma zaštite autorskih i intelektualnih prava i borbe protiv proizvodnje i trgovine krivotvorenih materijalnih dobara. Zašto se stvorila kontroverza oko sporazuma?

Početak dogovora koji je rezultirao ACTA-om krenuo je još 2006, a incirale su ga SAD, Kanada, Japan, Švicarska, EU... u samoj izradi ugovora izbjegnuta je bio kakva javna rasprava u zemljama koje su sudjelovale,zaobiđene su  su i WTO (svjetska trgovinska organizacija) i WIPO (Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo Ujedinjenih naroda), ali su u savjetodavnom odboru mjesto imale privatne interesne grupe kao udruge farmaceuta SAD, filmskih i glazbenih studija i distributera. Sastav tijela koje je izrađivalo draftove i konačni tekst dovodi u pitanje legitimitet akta, već ako ga se gleda sa aspekta društvenog ugovora,bez da se ide dublje u analizu.

Sam tekst sporazuma sadrži više odredbi koje se mogu smatrati rubno legitiminiranima, počevši od toga da se daljnji razvoj i provedba sporazuma daje novoosnovanom ACTA odboru, tijelu izvan nadležnosti UN-a, EUa, WTO-a ili bilo koje druge međunarodne organizacije.

Pardon, zbilja mi se počelo spavati, pa malo teže organiziram misli. sa pregledom teksta ACTA-e nastavljam sutra, ako koga uopće zanima... noć noć
« Zadnja izmjena: 14.02.2012. u 01:38:33 sati od BadMad »
Skywatcher 114/900 eq1 |  kineski šrot zoom dvogled 8x50

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #7 u: 14.02.2012. u 08:19:43 sati »
To ti je pokušaj stavljanja Interneta pod nadzor (iliti cenzuru), pod krinkom zaštite autorskih prava.
Kao primjer se može navesti kontrola Interneta u nekim državama. Evo, na primjer, Kina. Nije kao što je nekad bilo, ali tamo ti ne možeš surfati baš po svim stranicama koje postoje. Netko drugi određuje po kojim stranicama ćes smjeti, a do kojih nećeš moći.

Na primjer, pobunjenici u Libiji, kad je bio pičvajz, imali su (ako su imali) mogućnost komunicirati sa vanjskim svijetom preko neta. Kad se (ako se) uvedu ta pravila iz ACTA-e, toga više neće biti. Netko će moći odrezati (zatvoriti) link i nema više komunikacije. Iliti, ima komunikacije samo tamo di ti "netko" dozvoli.
Sve to pod krinkom zaštite autorskih prava. Istina, kad se "zatvori pipa", nema ni kršenja autorskih prava, ali nema ni Interneta kakvog danas poznaješ.

Od kud ti to? Ne mislim za blokirane stranice po kini i bliskoistočnim zemljama jer je to stara općepoznata svar, nego ova konstrukcija kuda nas zapravo vodi zaštita autorskih prava. Malo mi je to, kak bi rekao, suludo.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 14.02.2012. u 11:54:59 sati »
Slusao sam u nekoj emisiji pa samo prenosim sto sam cuo:

Problem je upravo u tome sto navodi Bad, da se pokusava progurati kontrola koja bi bila u rukama privatnih tvrtki.
Znaci pravila ce pisati i sprovoditi neke tvrtke koje imaju naravno vlastite interese koji su svima znani $$$.

Privatizacija kontrole. To je lose. Protiv toga se ljudi bune.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #9 u: 14.02.2012. u 12:02:09 sati »
Slusao sam u nekoj emisiji pa samo prenosim sto sam cuo:

Problem je upravo u tome sto navodi Bad, da se pokusava progurati kontrola koja bi bila u rukama privatnih tvrtki.
Znaci pravila ce pisati i sprovoditi neke tvrtke koje imaju naravno vlastite interese koji su svima znani $$$.

Privatizacija kontrole. To je lose. Protiv toga se ljudi bune.

Kasno je prijatelji. Već su i vojske privatizirane. Sve će biti privatizirano kad tad.