Šta je to vreme?

Autor Tema: Šta je to vreme?  (Posjeta: 4336 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline adam

• AstroPripravnik
  • **
Šta je to vreme?
« u: 10.04.2005. u 20:49:50 sati »
Dosta vremena sam provodio razmisljajuci o ovoj temi i dosta sam citao, ali me zanima i sta drugi misle o tome. Sta je vreme, kakva je veza izmedju materije i vremena?
NAUKA NAM NE NUDI NI MIR NI SRECU,
ONA NAM SAMO PRUZA ISTINU

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Šta je to vreme?
« Odgovori #1 u: 11.04.2005. u 00:44:20 sati »
Ja znam samo da je to ?etvrta dimenzija, a za ostale karakteristike baš neznam šta da mislim  :oops:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline adam

• AstroPripravnik
  • **
cetvrta dimenzija?
« Odgovori #2 u: 11.04.2005. u 03:07:49 sati »
Da, to je fizika Anstajnova. On je prvi uveo vreme kao jednu od dimenzija. No, vreme se ne moze izolovati kao entitet, zapravo vreme i ne postoji, vec postoje promene u samom univerzumu, u samoj materiji koje definisu vreme. Da nema promena, da nema kretanja, vreme nebi dakle ni postojalo. Ali Anstajn vreme uvodi iz razloga sto on smatra da prostor nije apsolutan, zasto? Zato sto se menja, tipicno filozofsko,, SVE SE MENJA,,!! Samim tim sto se sve menja, definisemo i vreme. Postoji jedna teorija, da na temperaturi apsolutne nule svo kretanje materije prestaje, elektroni prestaju da se krecu oko jezgra, materija jednostavno postaje staticna. Na toj temperaturi, vreme nebi postojalo,ali vreme ne postoji samo za taj sistem koji je izolovan odredjenim uslovima od naseg sveta. Recimo, na toj temperaturi, svi provodnici elektricne struje cak i naj naj bolji ponasali bi se kao izolatori jer nebi imalo sta da provodi stroju kroz provodnik.
Ali vreme zavisi od sudbine svemira. Verovatno znas 3 savremena modela univerzuma. ma koliko govorili da je odredjeno da je svemir onakav ili ovakav jos uvek se sa sigurnoscu ne zna. Sve dok se ne pronadje Jedinstvena teorija ili Objedinjena kako je zovu. KVANTNA TEORIJA GRAVITACIJE. Bez obzira na to sudbina svemira odredjuje vreme time sto se menja. Ako uzmemo da je svemir nastao Velikim Praskom, i da se od tada sve vise i vise hladi sa povecanjem rastojanja odnosno kretanjem, po jednom od tri modela ako svemir se bude neprekidno sirio, temperatura ce kad tad pasti na apsolutnu nulu i tu vreme staje, s druge strane ako se pak svemir pocne sazimati ka sredisnjoj tacki ponovo u singulanost, vreme ce i dalje teci istim tokom i nestace u singularnosti. Za nas je to nepoimljivo jer jos uvek je na snazi teorija da se materija nemoze ni unistiti niti stvoriti iz bilo cega. Ali pitanje je odakle sva ova materija? Iz neceg je morala da se stvori isto tako i to iz cega se stvorila moralo je iz neceg drugog. Staro pitanje, sta je starije kokos ili jaje, moj odgovor je da je najstarija ideja o kokosci i jajetu, dakle ideja o svemiru i materiji. Opet to je filozofski, ali naucnici su jednostavno uzeli u obzir teoriju da vreme pre velikog praska nije ni postojalo jer za vreme samog velikog praska teorija relativiteta ne funkcionise.

uh al sam ja ispisao ovo, nadam se da neko cita.
NAUKA NAM NE NUDI NI MIR NI SRECU,
ONA NAM SAMO PRUZA ISTINU

Offline Ivan Blažević

• AstroPripravnik
  • **
Šta je to vreme?
« Odgovori #3 u: 25.04.2005. u 11:35:47 sati »
Citat: danijel
Ja znam samo da je to ?etvrta dimenzija, a za ostale karakteristike baš neznam šta da mislim  :oops:

a molit ?u, koje su ostale 3 dimenzije?!

thx
| Da li ovo vrijedi daljnje rasprave! | Ivan |

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Šta je to vreme?
« Odgovori #4 u: 26.04.2005. u 09:53:41 sati »
Pa visina, širina i dužina  [09*

Offline Andy

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
Re: cetvrta dimenzija?
« Odgovori #5 u: 06.05.2005. u 23:52:05 sati »
pa malo je teško diskutirat o vremenu! ako se vratimo malo na književnost baroka (je da nema, možda, nikakve veze sa znanoš?u, ali ti pisci (marino, tasso, gongora..) su bili u?eni ljudi za ono vrijeme, i pisali su o toj prolaznosti vremena, na njihov barokni, nerazumljivi ki?eni na?in pisanja), i oni su sami bili svjesni da vrijeme ne mogu mjenjati! (mala digresija)

dimenziju koju je zasada nemogu?e mjenjati! teško nam je mjenjati i te tri osnovne dimenzije, a kamo li vrijeme!

još sam "mali" da na nekoj ve?oj razini diskutiram o vremenu, ja imam sada neki svoj stav, ali nedovoljno rije?i da ga izre?em :)
Andy - 9A3AAR, Konuspace 910/90,  http://9a3aar.blog.hr/

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Šta je to vreme?
« Odgovori #6 u: 07.05.2005. u 15:05:35 sati »
Pomozi si rukama i nogama, proširi dimenzije komunikacije  :oops:  :wink:

Offline danijel_ri

• Mjesečar
  • *
Šta je to vreme?
« Odgovori #7 u: 06.01.2006. u 00:44:08 sati »
sa adamovom predzadnjom recenicom se nebih bas slozio.
da vrijeme prije velikog praska nije postojalo hm.... o tome bi se dalo prodiskutirati,
ako promislimo malo zbog cega se dogodio veliki prasak?......hm...
nadam se da me shvacate?? nije ji se nesto dogadjalo prije praska? :roll:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Šta je to vreme?
« Odgovori #8 u: 06.01.2006. u 22:29:07 sati »
Ako se uzme da naš dio ili oblik svemira koji na nas utje?e i kojeg osjetimo ima
po?etak (npr BB -bilo nastao kao jedinstven ili transformacijom iz nekog beskona?no velikog i starog super svemira) onda vrijeme za nas po?inje te?i od tog trenutka ,zajedno
s po?etkom postojanja ostalih za nas bitnih dimenzija.Sva ostala vremena nas se ne ti?u
 jer nemaju utjecaja na nas u bilo kojem pogledu (postoje ona ili ne nikad ne ?emo saznati).
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline josko

• Mjesečar
  • *
    • http://www.netgen.hr
Šta je to vreme?
« Odgovori #9 u: 05.02.2006. u 19:34:11 sati »
Protok vremena se u fizici definira kao prijelaz iz stanja niže entropije u stanje više entropije. Entropija je mjera za nered. Objašnjava se težnjom svega da pre?e u stanje nereda: ?aša se laše razbije nego sastavi, šahovske figure se lakše pomiješaju nego poslože itd.

Nije vezano uz temperaturu. Pri temperaturi od 0K ipak ima gibanja pa tako i protoka vremena.

Bilo ve? rasprave na hr.sci.astronomija pa samo prenosim zaklju?ke :)