Autor Tema: CRS  (Posjeta: 1010 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
CRS
« u: 03.01.2007. u 10:19:49 sati »
Kod CRS (cosmological red shift) valna duzina biva rastegnuta rastom prostora...

znaci sam temeljni nosioc ustroja se povecava..........interesira me,
    mislite li da (u takvom slucaju) rast prostora utjece samo na energetske interakcije ili je moguce da utjece i na sam ustroj materije.......

Ako da, perimetar materijalnih cestica bi rastao....naravno mi to ne bi
   mogli izmjeriti,jer bi i nas metar rastao paralelno s time..................npr
  volumen Suncevog sustava bi znatno porastao tjekom par milijardi godina,
  naravno mi to ne bi primjetili,jer bi sve interakcije i proporcije ostale indenticne (rast prostora)...

Sve ovisi o mehanizmu koji odredjuje valnu duljinu emitiranog fotona.....ako emisija ima bilo kakve veze s fizickim dimenzijama npr.atoma onda to nije moguce,jer se u tome slucaju CRS ne bi manifestirao ...

Mozda sam nesto previdio  :109:

Da vas malo udavim mojim radikalnim idejama  :mrgreen:

BTW inace mozem raspravljati o crvenom pomaku opcenito,ili bilo cemu drugom  :111:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: CRS
« Odgovori #1 u: 03.01.2007. u 20:11:27 sati »
Ah niste za kvazi,radikalne i meta znanstvene razgovore,samo glupiranje i politiku ,  :(

jedino se ATM ekipa drzi svog posla   [71*
Deus non est !

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 03.01.2007. u 22:47:38 sati »
A sto mislis da li mi iz naseg sistema mozemo nekako izmjeriti da li se sazimamo i u kojoj smo fazi tog sazimanja? Koji su to pokazatelji, koje su promjene vidljive?
Koliko ja znam, tesko je iz samog sistema proniknuti takve promjene a da ne pogledas sistem izvana.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 03.01.2007. u 23:15:36 sati »
Ako je promjena u samom temelju nemoguce ju je uociti u samom sistemu,
   ali konacna brzina svjetlosti nam pomaze da gledamo u povjest sistema.
Na osnovu tih promatranja i usporedbe mozemo doci do nekih
   dosta vjerojatnih zakljucaka...npr.da se svemir siri i da nije beskonacan ali nema rub ili kraj u 3D prostoru ,a iz toga slijedi da je zakrivljen po nekoj drugoj dimenziji,a iz toga slijedi da je ustroj kompleksniji od naseg poimanja...itd...

Sazimanje ne dolazi u obzir,jer trenutne brzine udaljavanja najudaljenijih tijela premasuje brzinu svjetlosti tj Z je veci od 1,nemoguce je sazimanjem postici takav efekt,sto uvodi kosmoloski crveni pomak
 (znaci ne radi se o doppleru jer on ne trpi v vece ili jednako c),
   tj pomak zbog rasta prostora.......pa sam samo razmisljao o tome da li je ustroj materije u odnosu na ustroj prostora referentan ili se povecava u skladu s time...............pa sam zapeo kod mehanizma apsorpcionih i emisionih linija - tj cime je odredjena valna duzina (energija) kod emisija specificnih atoma ...
Deus non est !

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 04.01.2007. u 00:12:12 sati »
Jezus i Marija, Krunek dragi, pa s tobom stvarno nekaj nije u redu ... pa govoris tak da te se nis ne razme.
 :wink:
Volio bih moci razgovarati na tom nivou ravnopravno ... ali nemrem, zao mi je.
Ja sam stao kod jednadzbi s dvije nepoznanice i jednostavnim integralima ... primitivno bice koje se danju skriva od svjetlosti i pogleda.
 :)
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 04.01.2007. u 08:22:34 sati »
Jezus i Marija, Krunek dragi, pa s tobom stvarno nekaj nije u redu ...

Hmm....mislis da bi moral k psihijatru  :262:
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #6 u: 04.01.2007. u 09:12:51 sati »
   tj pomak zbog rasta prostora.......pa sam samo razmisljao o tome da li je ustroj materije u odnosu na ustroj prostora referentan ili se povecava u skladu s time...............

Kako sam ja shvatio, rastezanje utje?e prvenstveno na energetske interakcije. U sadašnjem stanju to bi zna?ilo da rastezanje ne utje?e bitno na ustroj materije.
Me?utim, u prvim godinama nakon praska teorija kaže da materija nije postojala u ovom "našem" obliku. Ja bih zaklju?io da ustroj materije svakako ovisi o razinama energije u promatranoj okolini, a razina energije ovisi o veli?ini prostora odnosno o stupnju rastezanja.
Jedino bi se moglo dogoditi da smo došli u fazu razvoja svemira kada je utjecaj rastezanja na ustroj materije premali da bi se mogao detektirati.
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 04.01.2007. u 09:39:56 sati »
Naravno da je rast premali da bi se primjetio na malim relacijama......negdje sam racunao,samo probe radi,rezultat je daleko od tocnog,ali je orjentacioni......ispalo je da se svaka duzina u svemiru udvostruci za priblizno
vremena koliko iznosi starost svemira.......

Naravno da kod samog temelja materije (uz pretpostavku da materija nije samo virtualna,uzrokovana interakcijom) to nema uticaja......no vec nukleoni pokazuju kompleksni cesticno energetski ustroj,pa bi teoretski bilo moguce da se npr protoni i neutroni napuhuju paralelno s prostorom - nije tvrdnja,samo pretpostavka za analizu....

eh sad imam rupu u znanju  ,ako su emisione linije nekog atoma referentne bez obzira na rast prostora onda ili one ne ovise o dimenzijskim parametrima atoma ili je ustroj materije nezavisan o rastu prostora...........jer u slucaju da dimenzije atoma rastu,a emisija ovisi o tim dimenzijama,CRS se ne bi manifestirao,pa ne bi imali aktualnog objasnjenja za RS (red shift) Z=1 i vece..

Te me interesira,da li negdje postoji relacija o karakteristicnim emisijama atoma...... :111:

Ja inace mislim da sama materija ne raste paralelno s rastom prostora,jer bi to uzrokovalo par interesantnih pojava....no opet fali mi odnos gravitacije i materije za daljnju razradu  :(
Deus non est !