Autor Tema: Einstein ipak u pravu ?  (Posjeta: 1137 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Einstein ipak u pravu ?
« u: 23.01.2007. u 22:11:35 sati »
http://www.sciencedaily.com/releases/2007/01/070116130456.htm

Ovo bi,i ako se pokaze tocnim,znacilo da je Einstein u neku ruku ipak bio u pravu...a bacilo bi na koljena neke od fundamentalnih novih teorija (kao sto i pise).....

BTW
I ja sam veseo,jer je moja ideja o rastu prostora slicna s idejom o vakumskoj tamnoj energiji,s time da ja mislim da je njeno djelovanje iz vakuma a da ona nije sam vakum - npr iz potprostora (hyperspace bi ga zvali u SF).
TJ sam uzrok rasta prostora se nalazi pod strukturom prostora kojeg mi percepiramo..

Dobro - necu vas opet gnjaviti s nebuloziranjem,no ako se to pokaze da je tocno meni izgleda jako vazno za novi pogled na ustroj svemira..
Bother tko komentirati/diskutirati...obecajem da cu biti dobar :mrgreen:.......ne ?  :(

Ok onda odoh gledati 3. sezonu BSG  :79:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
Odg: Einstein ipak u pravu ?
« Odgovori #1 u: 24.01.2007. u 09:00:01 sati »
Možda treba pri?ekati dok nam CERN akcelerator pobliže otkrije strukturu materije.
Smatram da ?e breakthrough biti u podru?ju kvantne fizike, ne op?e teorije relativnosti. Isto tako, nisam siguran koliko opažanja u svemirskim razmjerima mogu kvalitetom konkurirati koliko-toliko kontroliranim uvjetima u akceleratorima. Svaki zaklju?ak izveden iz opažanja nekih dalekih i davnih pojava u dubokom svemiru treba uzeti sa dozom skepticizma IMHO
Previše je utjecaja izme?u nas i 10 milijardi godina stare supernove...
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 24.01.2007. u 11:40:50 sati »
Upravo je ta udaljenost od nas je kljucna jer mozemo zaviriti u proslost i s time dobiti uvid u
  nacin na koji su se promjene u Svemiru dogadjale kroz vrijeme,a to je bitno za odredjivanje osnovnih
 parametara Svemira npr velicinu i starost,inflacija da ili ne i kad,velicina i smjer akceleracije itd...

BTW akceleratori nam ne mogu pruziti sliku o submateriji....s sredstvima koje imamo
   ne mozemo gledati dublje ili sitnije no sto smo vec vidjeli....naravno trebamo vece i
jace akceleratore,
no razocaravajuca cinjenica je sto akceleratore dimenzija koje bi nam mogle pruziti
uvid u temelje materije (za sad teoretske) nije moguce fizicki smjestiti na Zemlji.
Ne shvacam ja olako rezultate takovih istrazivanja,no cinjenica je da se prema njima da
   naslutiti nesto bitno - bez obzira da li se to pokazalo tocnim ili ne

Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 24.01.2007. u 12:32:18 sati »
Btw mozda nisam bio dovoljno jasan,
   ne radi se tu o nikakvom proboju na polju relativiteta.
 U pitanju je samo mogucnost postojanja realne sile
    koja uzrokuje sirenje svemira (nesto slicno kao
    Einsteinova kosmoloska konstanta - otud i naslov)..
Ako se dokaze da se radi o energiji iz vakuma,to ce imati
   dalekosezne posljedice na trenutno aktualne teorije....
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #4 u: 25.01.2007. u 08:37:01 sati »
Želio sam re?i da ipak važem rezultate opažanja u prirodi i opažanja u kontroliranom eksperimentu. Nekako mi se ?ini da su naša opažanja dubokog svemira ipak izobli?ena (odnosno da je su na njih utjecali procesi koje nismo uzeli u obzir ili ne poznajemo dovoljno). Tamne energije, materije i sli?no mi se opet ?ine na?in kako pokrpati opažanja koja nisu sigurna. Potvrda tamnih energija i materija u opažanjima efekata u dubokom svemiru ?ini mi se kao izvla?enje iz blata povla?e?i se za kosu.
 :111:
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 25.01.2007. u 10:02:01 sati »
Dobro,postujem tvoje misljenje,ali zar nije isto i sa string teorijom..
    preduboko ulazenje u metafiziku i matematicku analizu..
  Stvaranje sve kompliciranijih matematickih modela,pokusavajuci uokviriti cijelu experimentalnu sliku - a javlja se sve vise novih problema....i tako u nedogled.

Pa nisam ja rekao da to uzimam zravo za gotovo....
Deus non est !