Autor Tema: Astronomski centar Rijeka izvodi čudne stvari  (Posjeta: 351 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mrworf

• Moderator
  • AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Youtube
Astronomski centar Rijeka izvodi čudne stvari
« u: 22.04.2018. u 14:29:30 sati »
Ovih dana astronomski centar Rijeka ima kojekakve evente među kojima je jučer bilo predavanje Deana Skire.

Dean Skira je naime poznati dizajner rasviete, a među nama poznati zagađivač neba, jer projekt nije projekt ako ne ode koji kilowatt direktno u nebo.

"Dean Skira predstavit će kompleksnost teme svjetlosnog onečišćenja jer ono prvenstveno zahtjeva analizu svih socijalno-ekonomskih i ekoloških aspekata u društvu"

A taj isti lik po fakultetima tvrdi da svjetlosno zagađenje ne postoji a kada je Bobo uslikao njegovo remek djelo u uvali Čikat, optužio ga je da je namjerno preeksponirao fotku s tme da je kukao kako njegovi zaposlenici imaju obitelji koje moraju prehranjivati. Pokušava se izvući kako je njegova rasvjeta ekološka, što znaći da njegove ledice manje struje troše što je oke, ali nije ekološki svjetliti sa njima u nebo. Ukratko, njega nije briga ni za nebo niti za prirodu, njemu je bitno popuniti džep. Samim time je još više jasnije da ga nije briga za nebo i da mu nikada nije palo na pamet dizajnirati rasvijetu koja ne puca direkrtno u nebo i time zaraditi i ne zagaditi nebo.

Mene samo interesira dal je netko bio na tom predavanju i što je Skira govorio i interesira me zašto Astronomski centar Rijeka zove ovakve likove da drže predavanja, i zašto ignoriraju komentare na facebooku od nas astronoma. Također mi nije jasno zašto AC Rijeka ne zove astronome da drže predavanje o astronomskim temama, pogotovo Bobu i Dorijana što se tiće LP-a jer su oni ipak naj stručnjaci tu kod nas.

Ovo je toliko apsurdno, da bi bilo ravno Sanaderovom predavanju o prevenciji sukoba interesa, ii kao da su zvali Pavunu umjesto Puljka da predaje o nastanku svemira.

https://www.rijekasport.hr/hr/naslovna-vijest/tjedan-tamnog-neba-u-astronomskom-centra-rijeka-predavanje-deana-skire-svjetski
-SW 250/1200, ED80, Skalamerija 300mm F5 APO EQ6 Pro
-Okulari 1.25": 6mm gold line, barlow 2.5X GSO, barlow 5X, 28mm 2" okular
-Canon 1100D sa Magic Lanternom
-ASI 120 MC Guiding
-EF 50mm F1.8, 18-55mm, 70-300mm

Offline martina

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Ženski
  • Charming situation, is it not?
    • AAD Rijeka
Odg: Astronomski centar Rijeka izvodi čudne stvari
« Odgovori #1 u: 23.04.2018. u 10:24:40 sati »
Da sam ranije znala za predavanje, otisla bih vidjeti sto kaze "u svoju obranu"  :zubo:

Mozda je vragoder bio  :111:

Olympus 10x50
SkyWatcher Newt 130/900

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #2 u: 23.04.2018. u 15:46:05 sati »
Nisam bio Martina. Nemam vremena za teleskop, kamoli za predavanja... :278:
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline martina

• AstroBrbljavac
  • *
    • AAD Rijeka
« Odgovori #3 u: 23.04.2018. u 15:58:37 sati »
Steta.  :278:
Olympus 10x50
SkyWatcher Newt 130/900

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #4 u: 23.04.2018. u 19:50:03 sati »
Ne znate nikoga tamo iz astronomskog centra tko je to organizirao i pozvao ga?
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 23.04.2018. u 22:00:56 sati »
Ne znam tko je to organizirao i pozvao ga. Saznaj telefonski ili mailom u AC-u.
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline martina

• AstroBrbljavac
  • *
    • AAD Rijeka
« Odgovori #6 u: 24.04.2018. u 08:13:07 sati »
Astronomski centar je pod upraviteljstvom gradske firme Rijeka Sport. Oni su organizirali tjedan tamnog neba kao i svake godine, a tko je pozvao Skiru treba provjeriti s Rijeka Sportom. Mislim da se tjedan tamnog neba organizira u suradnji s još nekom udrugom, ali neznam ime...
Olympus 10x50
SkyWatcher Newt 130/900