Autor Tema: Tragovi proslosti  (Posjeta: 42162 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Tragovi proslosti
« Odgovori #50 u: 18.09.2007. u 09:14:17 sati »
opet imamo gresku u komunikaciji..naravno da je rijec o hrani,ali to je samo jedan od elementa za komunikaciju - htio sam reci
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #51 u: 18.09.2007. u 10:40:17 sati »
opet imamo gresku u komunikaciji..

Možda da uvedemo Cauchy-jezik kao u matematici?
Za svaki Epsilon postoji m veći od nule takav da je.....
 :mrgreen:
Trolor

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #52 u: 18.09.2007. u 11:30:13 sati »
Kad smo vec kod toga kako zivine komuniciraju i kako se orijentiraju, jedna anegdota:
istrazivala ekipa ptice koje migriraju na jug s dalekog sjevera, ne bi li mozda po njihovoj putanji otkrili cime se sluze za orijentaciju pri migraciji (magnetizam, zemljopis, ...). Opremili su se prikladno i zemaljskim timovima i letecim zmajevima, svi s GPS-ovima. Jednog dana jato krene i ovi za njima. Odmah su skuzili da jato ne ide ravno prema destinaciji nego cudno vrluda ... MISTERIJ! Otpratila ekipa jato i pri obradi materijala i biljezenju njihovog leta na kartu imaju sto vidjeti - tice su slijedile auto-cestu i njene devijacije medju reljefom od grada do grada, jer su skuzile da i ona ide na jug!
Zivotinjice su vrhunski oportunisti (nismo bas jako ratliciti, pogotovo ako se uzme cijelo covjecanstvo kao primjer) i koriste uvijek najlaksi put do svog cilja.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #53 u: 18.09.2007. u 11:38:30 sati »
tice su slijedile auto-cestu i njene devijacije medju reljefom od grada do grada, jer su skuzile da i ona ide na jug!

Sad budem poslije autoputa umjesto buba strugao ptice sa stakla
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #54 u: 18.09.2007. u 12:30:43 sati »
koriste uvijek najlaksi put do svog cilja.
to nije najlaksi put do cilja sto se tice ptica,no vjerojatno je njima
   najlakse percepirati smjer juga na taj nacin u ovom slucaju..
A sto se tice ljudi,ne uzevsi u obzir sve faktore,isto kao i ptice,mi sljedimo
   prividno najlaksi put,koji ujedno i najbrze vodi ka problemima......

No tesko je za ocekivati da ce se ljudska svijest samo tako rijesiti
   onog pticjeg (citaj zivotinjskog) instikta  :mrgreen:
Deus non est !

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #55 u: 27.09.2007. u 22:25:16 sati »
Ne znam odakle nama pravo podcjenjivati životinje i njihovo percepiranje svijeta... Jesu jednostavnije neurološke građe, no veličina mozga nije nužno uvjetovanje inteligencije. Štoviše kod ptica je u galasanju primječena određena sintaksa slična rečenici. Sama komunikacija je prilično razvijena. a i prilagodba.

Grad kao novi životni prostor je izvrsno prihvatilo mnoštvo životinja. Prilagodile su mu se u prilično kratkom vremenu.

Složenost društvenih zajednica bića koja nas kružuju često je zapnjujuća i pokazuje da su mnogo sposobnija no što mislimo. "Kulture" čimpanza se razlikuju. "Čimpanzolozi" (ne znam kako da ih nazovem) mogu promatrajući ponašanje čompanze na neutralnom terenu reći točno iz kojeg je dijela svijeta.

O društvenom ustroju zajednice mrava da i ne govorim...

Evo i jednog pitanj, da samo ne "filozofiram". Ne znam poznajete li krivulju razmnošavanja bakterija. Ako ne potražite...(ljenima ako žele mogu i krivulju i jednadđnu naći, "skenirati" mobom i objaviti :mrgreen:). Moje je mišljenje da se ona može primjeniti na sve vrste s većom ili manjom točnošću, zavisi od dodatnih faktora. Uostalom Gaussova krivulja je prirodna i svojstvena gotovo svemu živome... Smatrate li da se navedena krivulja (uz neke popravke, ako su potrebni) može i na čovjeka primjeniti? Što mislite u kojoj smo mi fazi te iste krivulje?

Moje skormno mišljenje je na početku eksponencijalnog rasta, još daleko od ravnine ili eksp. pada (ukoliko ne izazovemo sami slom krivulje)...
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #56 u: 28.09.2007. u 09:00:43 sati »
Ne znam odakle nama pravo podcjenjivati životinje i njihovo percepiranje svijeta...

Nije mi to ni bila namjera....kao sto se i vidi iz mog texta.....trebam opsirno
  objasnjavati sto sam napisao  :?:

BTW...drustveni ustroj zajednice mrava vecinom je kontroliran decentralisticki,
        kemijskim tvarima i balansiranjem kolicine istih ,a ne hijerarhijom.....

BTW...ja sam lijen  :mrgreen:
Deus non est !

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #57 u: 28.09.2007. u 09:55:32 sati »
Moje skormno mišljenje je na početku eksponencijalnog rasta, još daleko od ravnine ili eksp. pada (ukoliko ne izazovemo sami slom krivulje)...

Neki misle da Zemlja ne može kvalitetno hraniti ni 6 milijardi ljudi koliko ih trenutno živi ovdje. Svaki daljnji rast je kritičan. Ali stopa rasta se konstantno smanjuje i, suprotno od tebe, mislim da smo pri kraju eksponencijalnog rasta.

http://www.census.gov/ipc/www/img/worldgr.gif

http://www.census.gov/ipc/www/idb/worldpopinfo.html

Svijet se ubrzano razvija, a sa razvojem dolazi i stagnacija stanovništva. Naravno, to znači velike probleme kao starenje populacije i sl. Čak i danas jedna od top-političkih tema kod nas su mirovine a ne ulaganje u mlade. Taj trend će biti sve izraženiji i izraženiji.
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #58 u: 28.09.2007. u 10:12:42 sati »
U principu se slazem s Todorom....mislim da necemo dugo nastaviti exponencijalno.....
   - naime,zakasnili smo napraviti korak u svemir.....
Porast broja stanovnika dnevno uzrokuje sve vece probleme.....u razvijenijim zemljama
  stopa rasta se ionako prirodno smanjuje zbog niza drustveno/socijalnih uvjeta......
   Pa to djeluje kao sigurnosni ventil kupujuci nam vrijeme - koje BTW
      bas i ne koristimo  :(
Ima jos par mjesta gdje je rast exponencijalan,no oni su prvenstveno problemi sami za sebe,
  i nadam se da ce tako ostati i da ce ga sami rijesiti,dok se problem ne prosiri....

Deus non est !

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #59 u: 28.09.2007. u 15:28:05 sati »
Pa sad... Znanje je definitivno u fazi eksponencijalnog rasta s tendencijom udvostručavanja svakih 5 do 7 godina s time da se taj proces još ubrzava. Ukoliko savladamo problem naseljavanja novih svjetova, definitivno smo u eksopnencijalnoj fazi rasta. Ako ne, eksponencijalnost može i u drugom smjeru....

Na samoj Zemlji se ne raspolaže pravilno resursima. Kada bi se to radilo, stvar ne bi bil tako kritična. Mislim da je moguće postići održivi razvoj, samo što to nije profitabilno (na kratke staze).

Za mrave znam da točno imaju podjelu na ratnike, radnike, one koji se brunu za maticu... Sami su sposobni uzgajati glivice koje im daju hranu, surađivati na prenošenju tereta... Svaki "sudar" mrava kada ih promatraš je izmjena informacije o mjestu hrane ili boljoj ruti do iste. Takođar napuštanje mravinjaka nije stihijski, već organizirani pohod na novo stanište. Letos sam promatrao mrava kako nosi sjemenku veću od sebe uza zid. Nije mogao. Pokušao je valjda deset puta. Onda je došao još jedan mrav i prihvatili su sjemenku zajedno i nosili je uza zid.... Fascinantno.

Također pčele kada biraju novu košnicu šalju "izviđače". Svaki nađe mjesto i onda lobira za njega. Na mjestu koje je odabrao izviđač a priklonilo se najviše od poslanih izviđača postaje mjesto nove košnice.... Zanimljiv način odabira.

Viša bića. Jeleni. Kada skupina jelena ide na novu livadu, ako se s predvodnikom digne više od pola jelena, odlaze. Ako ne ostaju. Zanimljivo za bića koja ne poznaju brojenje....Ima još takvih primjera u prirodi...
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!