Autor Tema: Tragovi proslosti  (Posjeta: 41066 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Odg: Tragovi proslosti
« Odgovori #70 u: 02.10.2007. u 12:13:38 sati »
No, ipak, natalitet je veći nego mortalitet.

Naravno. Upravo je u tome problem.

Nemoj banalizirati..nisam mislio da ukrcavamo
  po 100 milijuna ljudi i skipamo ih na najblizu planetu.....

Želio sam reći da rješenje nije u premještanju u svemir. U knjizi "Primicanje katastrofa" Asimov ističe da bi uz prirodni prirast od 2% godišnje za 2000 godina stanovništvo Zemlje težilo kao cijela zemlja, a za 5000 godina ljudi bi težili kao cijeli poznati svemir. To znači da nas nikakav napredak u tehnologiji neće spasiti od eksponencijalnog rasta.
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #71 u: 02.10.2007. u 12:31:21 sati »
Exponencijalni rast ce trajati samo dok ne dobimo po tintari.....
  izgleda da ljudi najlakse uce na pogreskama  :mrgreen:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #72 u: 02.10.2007. u 13:42:53 sati »
Opa vidi gdje smo otišli....  :mrgreen:

Opet se vraćam na bakterije... Kao što Sagan u "Koliko sunaca, koliko svjetova" kaže da eksponencijalni rast ne može u nedogled, tako ne može niti ljudski. To je logično.

Rast će usporiti, što je već rečeno, nedostatak resursa i prostora (ako ne prije neka katastrofa), ali i tendencija da se u "razvijenom" svijetu nema više od potomka ako i toliko! Raste broj ljudi u "nerazvijenim" zemljama, ne na "zapadu"! Isto tako zbog medicine naš je genetski bazem nepovratno onečišćen (iako bi igranje genima moglo popraviti, ali opet ne znamo posljedice) i teško da će u doglednom vremenu postojati zdrava jedinka na ovom planetu. Već sad ljudi u kasnim 20im i30im umiru od karcinoma, srčanog ili moždanog udara...

Koliko god se trudili, ne možemo doskoćiti prirodi. Ona ima svoje mehanizme kontrole i ograničavanja populacije vrste na planetu.

Planetu je teško do nemoguće rasteretiti, no svemirske kolonije omogućuju ljudskom rodu da preživi ukoliko se Zemlji dogodi katastrofa. Ovako, bez njih, odemo skupa sa Zemljom....
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #73 u: 27.08.2008. u 11:12:56 sati »
Ovih dana sam našao novu teoriju o izumiranjima. "Independent" donosi zanimljivu ideju o promjeni razine oceana i masovnim izumiranjima koja su, do sada, u pet navrata pogodila Zemlju. Članak je dobar i ima pregršt zanimljivih podataka i činjenica i svakako ga se isplati pročitati.

http://www.independent.co.uk/news/science/the-killer-oceans-what-really-wiped-out-the-dinosaurs-874661.html
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #74 u: 03.11.2011. u 23:39:37 sati »
Nemojte me ubiti što dižem temu tri godine staru, no čitam sad malo okolo sve što ste pisali, pa reko da napišem ovdje nešto.
U vezi evolucije, mogu preporučiti Dawkinsovu knjigu "Najveća predstava na zemlji - dokazi u prilog evoluciji".

Upravo je čitam i mogu reći da je super opisao to sve. Da se mene pita, uvela bi se kao u školu kao obavezna lektira.

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #75 u: 04.11.2011. u 09:56:10 sati »
Nego šta da je super! Ja već tjednima nagovaram "radnike, seljake i poštenu inteligenciju" da je nekako nabave (knjižara, antikvarijat, biblioteka, frendovi) i pročitaju. I još mi nitko nije pokušao slomiti kosti!  :mrgreen:
Ja nisam rasist, ja sam mizantrop.

Offline Elfnes

• Jahač Kometa
  • Optimizam je miris života :))))
« Odgovori #76 u: 06.11.2011. u 14:27:55 sati »
- Slažem se i u mojoj je kolekciji. Koristi jednostavan rječnik kako bi čitanje bilo razumljivo što široj populaciji.

[53*
45°22'41.94" N 13°37'30.57" E
GSO 980 300/1500 Dob.
Explore Scientific 6,7mm 82°
Explore Scientific 14mm 82°
Explore Scientific 30mm 82° 2"
HR Planetary 4mm
TS S.Plossl 9mm
Astronomik UHC 2"
TS ED BARLOW 2x 2"
Baader ND filter 2"
Baader Red/Orange/Blue 1.25" planet.filter